ភ្នំពេញ៖ក្នុងកម្មវិធីមហាសន្និបាតនៃក្តីសង្ឃឹមពិភពលោកលើកទី៧ ៖ ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ «សន្តិភាពនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក»នៅព្រឹក ថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ សម្ដេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ទទួលបានមេដាយមាសសន្តិភាពពិភពលោក World Summit Peace ពីមហាសន្និបាតនៃក្តីសង្ឃឹមលើកទី៧ ក្រោមប្រធានបទស្តីពី “សន្តិភាពនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក”។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន គឺជាស្ថាបនិកសន្តិភាពយ៉ាងពិតប្រាកដនៅកម្ពុជា និងជាមេដឹកនាំគំរូដ៏អស្ចារ្យមួយរូបក្នុងឧបទ្វីបអាស៉ី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បណ្ដាលឲ្យអ្នកបើកម៉ូតូស្លាប់ កាលពីយប់មិញសមត្ថកិច្ចបានឃាត់ខ្លួនកម្មករម្នាក់ ចំណែកឯតៃកុងរថយន្តត្រូវបានរត់គេចខ្លួនបាត់ស្រមោល បន្ទាប់ពីបង្កហេតុ។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះមាន ឈ្មោះ ហួត សំរិទ្ធ ភេទប្រុសអាយុ២៤ឆ្នាំ រស់នៅភូមិអន្លង់២ ឃុំត្រពាំងធំ ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្ត សៀមរាប ជិះម៉ូតូម៉ាកហុងដា ពាក់ស្លាកលេខ ១V.៧០៨១ សេរី០១៦ ពណ៌ខ្មៅ បើកបរទិសខាងលិចទៅកើត នៅលើផ្លូវជាតិលេខ៦។ ចំណែករថយន្តបង្កប្រភេទកាត់ត ដឹកទំនិញពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប ២B ៦១៧៦ ក្បាលពណ៌ស បើកបរក្នុងទិសដៅពីកើត មកលិច បញ្ច្រាស់ទិសគ្នា ដោយតៃកុងចុះគេចខ្លួនបាត់បន្សល់ទុកកម្មករម្នាក់ ឈ្មោះ ឃឹម ឡោះ ភេទប្រុស អាយុ២៨ឆ្នាំ រស់នៅភូមិក្រពើ ឃុំ បល្ល័ង្ក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
បន្ទាប់ពីកើតហេតុ សមត្ថកិច្ចបានយករថយន្តនិងម៉ូតូទៅរក្សាទុកនៅការិយាល័យនគរបាលចរាចរណ៍ផ្លូវគោក នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្ត ដើម្បីរង់ចាំការដោះស្រាយតាមផ្លូវច្បាប់។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថា មូលហេតុ អ្នកបើករថយន្ត ខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន ឡើងវ៉ា រថយន្តមួយគ្រឿង ខណៈមេឃកំពុងភ្លៀង មិនផុតក៏ជ្រុល បុកម៉ូតូពេញទំហឹងបណ្តាលឱ្យស្លាប់តែម្ដង ហើយម៉ូតូក៏ខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរផងដែរ។ បច្ចុប្បន្នជនរងគ្រោះ ត្រូវបានប្រគល់ជូនក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី។
គួរបញ្ជាក់ថា ហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោងជាង៨យប់ថ្ងៃទី ១០ ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០២១ នៅលើដងផ្លូវជាតិលេខ៦ ខាងលិចក្បែរភោជនីយដ្ឋានអាប៉ូឡូប្លាហ្សា ខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម​ ចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ជូនពលរដ្ឋ សម្រេចបានជាង៨២%ហើយ។
អាជ្ញាធរបានឲ្យដឹងថាលទ្ធផលការចាក់វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ របស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម​ ចាប់​គិតពីថ្ងៃទី​១​ ខែមិនា​ ​ឆ្នាំ​២០២១ រហូតមកដល់​ពេលនេះ នៅទូទាំងខេត្ត សម្រេច​ចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ជូនប្រជាពលរដ្ឋបានចំនួន ៦៧២,៥១៥នាក់ ស្មើនឹង ៨២.៨០% នៃផែនការគ្រោង ប្រមាណជា ៨១២.១៣២នាក់។​ ក្នុងនោះ​ប្រជាពលរដ្ឋអាយុចាប់ពី ១៨ឆ្នាំឡើង នៅទូទាំងខេត្ត ដែល​ត្រូវ​ទទួល​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ មាន​ចំនួន​ ៧០១,៧៣៨នាក់​ ក្នុងនោះ​ចាក់ដូសទី១​ រួចបាន ចំនួន ៣៨៨,៣៩២នាក់​ ស្មេីនឹង៥៥.៣៥%​ និង​ដូសទី២​ បានចំនួន​ ៣៥៤,០២៨នាក់​ ​ស្មេីនឹង៥០.៤៥%​។ ចំពោះ កុមារ និងយុវវ័យ​អាយុ​១២ ដល់ ១៨ឆ្នាំ ដែល​ត្រូវ​ទទួល​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ មាន​ចំនួន​ ១១០,៣៩៤នាក់​ ក្នុងនោះ​ចាក់​​ដូសទី១ រួចបាន​ ចំនួន​ ១០៦,៦០៥នាក់​ ស្មើនឹង​៩៦.៥៧%​ និង​ដូសទី២​ បានចំនួន​ ៨០,៦៩៧នាក់​ ស្មើនឹង​៧៣.១០%​។
អាជ្ញាធរបានបញ្ជាក់ផងដែរថានឹងសម្រេចបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ជូនកុមារ និងប្រជាពលរដ្ឋ អាយុពី១២ឆ្នាំឡើង នៅទូទាំងខេត្ត និងបើកដំណើរការជាអចិន្ត្រៃយ៍ទីតាំងចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ នៅតាម មន្ទីរពេទ្យបង្អែកទាំង០៩កន្លែង ក្នុងខេត្តកំពង់ចាម ចាប់ពីថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះតទៅ​។
សូមជម្រាបថានៅព្រឹកមិញនេះលោមហ៊ុន ណេង អ្នកតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលកំពង់ចាម រួមនឹងសមាជិករដ្ឋសភា -ព្រឹទ្ធសភា បាន​ចាក់វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ អាស្រ្តាហ្សេនីកា (Astrazeneca) ដូសទី៣ ឬដូសជំរុញ នៅសាលាខេត្តកំពង់ចាម ដោយមានការចូលរួម ពីលោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម នឹង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ ជាច្រើនរូបទៀត៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បើពុំមានអ្វីប្រែប្រួលនោះទេ លោកតេង​ ច័ន្ទណាត​ ស្នងការរងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ទទួលផែននគរបាលចរាចរណ៍ ត្រូវបានតែងតាំងជាស្នងការថ្មីខេត្តសៀមរាប ជំនួសលោក ទិត្យ-ណារ៉ុង។
មន្ត្រីនគរបាលជាន់ខ្ពស់ខេត្តសៀមរាបបានថ្លែងប្រាប់អង្គភាពសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ នៅព្រឹកនេះថាពិធីផ្លាស់ប្ដូរមុខតំណែងស្នងការថ្មីខេត្តសៀមរាបនេះ ធ្វើនៅបន្ទប់ប្រជុំសាលាខេត្តសៀមរាប នាថ្ងៃទី ១៣ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមវត្តមានរបស់លោកនេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេមស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ។ នេះបើយោងតាមលិខិតចុះហត្ថលេខា ដោយលោកទិត្យ ណារ៉ុង ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២១៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មេប៉ូលិសខេត្តសៀមរាបនឹងត្រូវធ្វើការផ្លាស់ប្ដូរមុខតំណែងថ្មីនៅថ្ងៃទី ១៣ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នៅបន្ទប់ប្រជុំសាលាខេត្តសៀមរាប។
នេះបើយោងតាមលិខិតគោរពជូនអភិបាលខេត្តសៀមរាប ដែលចុះហត្ថលេខាដោយលោកទិត្យ ណារ៉ុង ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប នៅថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២១។
ពិធីប្រកាសតែងតាំងមុខតំណែងស្មងការថ្មីនៃនគរបាលខេត្តសៀមរាបនេះ ក្រោមវត្តមានរបស់លោកនេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេមស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ៕SRP
១០ កញ្ញា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖នៅមុននេះបន្តិចនាវេលាម៉ោងជាង៩យប់ថ្ងៃទី ១០ ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០២១នេះ បុរសម្នាក់បើកម៉ូតូត្រូវបានរថយន្តមួយគ្រឿងបុកចំពេញទំហឹងបណ្ដាលឲ្យស្លាប់ភ្លាមៗ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅលើដងផ្លូវជាតិលេខ៦ នៅខាងលិចក្បែរភោជនីយដ្ឋានអាប៉ូឡូប្លាហ្សា ខេត្តសៀមរាប។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចនៅកន្លែងកើតហេតុបានឲ្យដឹងថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះ ជនរងគ្រោះជិះម៉ូតូម៉ាកហុងដាស្លាកលេខ ១V.៧០៨១ សេរី០១៦ពណ៌ខ្មៅ បើកបរដោយបុរសម្នាក់អាយុប្រហែលជាង២០ឆ្នាំ ស្លៀកខោខូវប៊យពណ៌ខៀវ ពាក់អាវយឺតពណ៌ទឹកមាស និងមានពាក់អាវភ្លៀងពណ៌ខៀវ ទិសដៅពីលិចទៅកើត(ស្លាប់)។ ចំណែកឯរថយន្តប្រភេទកាត់តពាក់ស្លាកលេខសៀមរាប២B ៦១៧៦ ក្បាលពណ៌ស ទិសដៅពីកើតមកលិច។
ពាក់ព័ន្ធករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ សមត្ថកិច្ចបានយករថយន្តនិងម៉ូតូទៅរក្សាទុកនៅទីបញ្ជាការចរាចរណ៍មាត់ស្ទឹងសៀមរាប ដើម្បីរង់ចាំការដោះស្រាយ។
ទោះជាយ៉ាងណាសមត្ថកិច្ចនៅមិនទាន់បញ្ជាក់អត្តសញ្ញាណជនរងគ្រោះ និងលម្អិតនៅឡើយទេ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ចំពោះរថយន្តចង្កូតស្តាំ ដែលជាប្រភេទរថយន្ត ហាមឃាត់នាំចូល ក្នុងករណីបង្ក្រាបបាននឹងត្រូវកម្ទេចចោល ឬដោះបំបែកជាគ្រឿងបន្លាស់។ អាស្រ័យហេតុនេះ សូមម្ចាស់យានយន្តគ្មានពន្ធទាំងអស់រួសរាន់ដោយស្ម័គ្រចិត្ត ចូលមកបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធ និងអាករនាំចូលឲ្យបានទាន់ពេលវេលាតាមគោលការណ៍ និងយន្តការដូចមានក្នុងសេចក្តីជូនដំណឹងនេះ។ នេះបើយោងតាមសេចក្ដីជូនដំណឹង របស់ អគ្គនយកដ្ឋនគយនិងរដ្ឋករកម្ពុជា ចុះនៅថ្ងៃទី០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១។
ក្នុងសេចក្ដីជូនដំណឹងដដែលត្រង់ចំណុច១ផ្អាកសកម្មភាពបង្ក្រាបយានយន្ត នៅភូមិសាស្ត្រក្នុងប្រទេសមួយរយ: (លើកលែងតែតំបន់តាមព្រំដែន) ចាប់ពីពេលនេះតទៅ ដើម្បីទុកពេលឲ្យម្ចាស់យានយន្តជ្រកក្រោមផ្លាកលេខផ្សេងៗ និងមិនទាន់មានពន្ធនិង អាករនាំចូល រួសរាន់មកបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធ និងអាករតាមច្បាប់ជាធរមាន៕SRP សូមអានលិខិតខាងក្រោម៖
រថយន្តពាក់ស្លាកលេខ ខ.មនិងន.ប ដែលស្ថាប័នគយចាប់បានកន្លងមក
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានសម្រេចបើក​ឲ្យ​សិស្សានុសិស្ស​ចាប់ពី​អនុវិទ្យាល័យ និង​សាលា​ពុទ្ធិកៈ ចូល​សិក្សា​នៅ​ថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា​ ខាងមុខនេះ។ ដោយឡែក​ថ្នាក់បឋម​ ត្រូវ​បេីក​ឲ្យ​ចូលសិក្សា​នៅថ្ងៃទី​១១ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២១ខាងមុខ​នេះ​ផង​ដែរ​។
ការ​សម្រេច​យ៉ាង​​ដូច្នេះ​ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​​​ពិនិត្យ និង​វាយតម្លៃ អំពី​ការបើក​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ​សាធារណៈ និង​ឯកជន​ឡើងវិញ ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ចាម​ នៅព្រឹក​មិញនេះ។​​
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ បាន​ថ្លែង​ថា « រដ្ឋបាលខេត្ត​កំពង់ចាម នឹង​បើក​ឲ្យ​សិស្ស​ចូលរៀន​ចែកជា​ពីរ​តំណាក់កាល ដោយ​តំណាក់កាល ទី​១៖ ឲ្យ​សិស្ស​ចាប់ពី​ថ្នាក់​អនុវិទ្យាល័យ​ឡើងទៅ និង​សាលា​ពុទ្ធិក​: ចូលរៀន​នៅ​ថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា និង​តំណាក់កាល ទី​២៖ ឲ្យ​សិស្ស​ថ្នាក់បឋមសិក្សា ចូលរៀន​នៅ​ថ្ងៃទី ១១ ខែតុលា ដែល​ការសម្រេច​ឲ្យ​សិស្ស​ចាប់ពី​អនុវិទ្យាល័យ​ចូលរៀន​មុននេះ ដោយសារ​ពួកគាត់ បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ការពារ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ រួចហើយ ម្យ៉ាងទៀត ពួកគាត់ ស្ថិតនៅក្នុង​វ័យ​មួយ ដែល​ទទួលបាន​ការអប់រំ​ច្រើន អំពី​វិធានការ ការពារ ការឆ្លង​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩»។
លោកបាន​ថ្លែង​បន្ត​ថា​ ចំពោះ​សិស្ស​ថ្នាក់បឋមសិក្សា រដ្ឋបាលខេត្ត និង​រៀបចំ​បើក​ឲ្យ​ពួកគាត់​ចូលរៀន​វិញ នៅ​តំណាក់កាល​ទី​២ ដោយ​ទុក​ឱកាស​ឲ្យ​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មន្ទីរអប់រំ ក៏ដូចជា​អាជ្ញាធរ​ដែនដី បានរៀបចំ​យុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ពួកគាត់​ឲ្យ​បានល្អ​ប្រសើរ​ជាមុនសិន ដោយហេតុថាសិស្ស​ថ្នាក់​បឋមគឺ​នៅ​តូចៗ ដែល​ពិបាក​គ្រប់គ្រង។​
លោកបាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា ចំពោះ​ស្រុក​ដែលមាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ នៃ​ការឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ ការបើក​ឲ្យ​សិស្ស​ចូលរៀន​ គឺ​ត្រូវ​មើល​ទៅតាម​ស្ថានភាព​នោះដែរ ពោលគឺប្រសិនបើ​ មូលដ្ឋាន​នោះ​មាន​ការឆ្លង​ច្រើន ក៏មិន​ត្រូវ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បើក​សាលា​នោះឡើយ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖ប្រធានរដ្ឋសភាជាតិកម្ពុជា សម្ដេចហេង សំរិន បានអំពាវនាវ សូមជនរួមជាតិទាំងអស់បន្តអនុវត្តវិធានការ “៣កុំ ៣ការពារ” និងចូលរួមអនុវត្តវិធានការរដ្ឋបាល និងសុខាភិបាលឱ្យបានហ្មត់ចត់ ទើបយើងចៀសឆ្ងាយពីជំងឺដ៏សាហាវនេះ ទទួលបានសេចក្តីសុខពេញលេញ ក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
ការអំពាវនាវរបស់សម្ដេចប្រធានរដ្ឋសភា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញមកទទួលវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ អាស្រ្តាហ្សេនីកា ដូសទី៣ ឬដូសជំរុញ នៅវិមានរដ្ឋសភា ជាមួយសមាជិក សមាជិការដ្ឋសភា នៅព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នេះ តាមការរៀបចំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលនិងអគ្គលេខាធិការដ្ឋានរដ្ឋសភា។
សម្ដេច ហេង សំរិន បានបន្តថារាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់យកការចាក់វ៉ាក់សាំងជាយុទ្ធសាស្រ្តគន្លឹះកាត់បន្ថយការឆ្លងនិងឈឺធ្ងន់ ពិសេសសំដៅឈានទៅសម្រេចឱ្យបាននូវភាពសាំសហគមន៍ ដែលជាកត្តាជំរុញធានា ឱ្យបាននូវការវិលត្រឡប់ទៅរកប្រក្រតីភាពថ្មី នៃជីវភាពរបស់នៅជាទូទៅរបស់ពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាការស្តារនូវបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច សង្គមឱ្យងើបឡើងវិញ។
កំណើនអត្រាពលរដ្ឋចាក់វ៉ាក់សាំងបានកើនឡើងជាលំដាប់ ពោលក្នុងចំណោមពលរដ្ឋដែលមានអាយុ១៨ឆ្នាំឡើងទៅ ដែលរហូតមកដល់ពេលនេះសឹងតែសម្រេចបាន១០០% ហើយនៃចំនួនគោលដៅ១០លាននាក់នោះ ។ ចំណែកកុមារនិងយុវវ័យដែលមានអាយុពី១២ដល់១៧ឆ្នាំវិញ មកដល់ពេលនេះសម្រេចបានជិត៩០% ហើយដែរ ដែលបានទៅចាក់វ៉ាក់សំាងកូវីដ-១៩ ក្នុងចំណោមជិត២លាននាក់។
ក្រសួងសុខាភិបាលបាននិងកំពុងបន្តយ៉ាងសកម្មក្នុងការចាក់វ៉ាក់សំាងដូសទី៣ឬដូសជំរុញជូនដល់ពលរដ្ឋដែលបានចាក់ដូសទី១និងទី២ ហើយនៅតែបន្តផ្តល់វ៉ាក់សាំងដូសដំបូងដល់ពលរដ្ឋដែលមិនទាន់បានទៅចាក់ សំដៅធ្វើយ៉ាងណាឱ្យពលរដ្ឋរបស់យើងដែលមានអាយុត្រូវចាក់បានចាក់គ្រប់ៗគ្នា។
ឆ្លៀតឱកាសនេះ ខ្ញុំសូមកោតសរសើរដល់មន្រ្តីសុខាភិបាល អាជ្ញាធរដែនដី កងយុទ្ធពលខេមរភូមិន្ទ ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ដែលបានខិតខំគ្រប់បែបយ៉ាងក្នុងយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំង និងធ្វើកិច្ចអន្តរាគមន៍តាមភារកិច្ច ព្រមទាំងការចូលរួមយ៉ាងពេញលេញពីប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើង ដែលបានធ្វើឱ្យយុទ្ធសាស្រ្តាចាក់វ៉ាក់សំាងការពារសុខុមាលភាពសង្គមជាតិរបស់យើងទទួលបានជោគជ័យបែបនេះ។
ខ្ញុំសូមសម្តែងការកោតសរសើរនិងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការកៀរគរស្វែងរកវ៉ាក់សាំងគ្រប់មធ្យោបាយ មកចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋដោយឥតគិតថ្លៃបាន ក្នុងចំនួនយ៉ាងច្រើនជាទីមោទកភាពបំផុតនៅក្នុងការពារសុខុមាលភាពពលរដ្ឋនិងសង្គមរបស់យើងទប់ទល់នឹងជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ។ យើងនឹងអាចឈានទៅបើកដំណើរការសាលារៀន រមណីយដ្ឋានកម្សាន្តនានា ដោយត្រូវគោរពតាមស្តង់ដាវិធានការសុវត្ថិភាព ដើម្បីឱ្យចៅៗ កូនក្មួយរបស់យើងបានវិលទៅសិក្សានៅថ្នាក់រៀនដោយផ្ទាល់ ក៏ដូចជាស្តារវិស័យសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ ជាបណ្តើរៗតាមរយៈការប្រកបកិច្ចការរកទទួលទានប្រចាំថ្ងៃផ្សេងៗនោះ។
ខ្ញុំក៏សូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់បណ្តាប្រទេសជាមិត្តរបស់កម្ពុជាទាំងអស់ រួមនឹងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ទាំងឡាយដែលបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការបរិច្ចាគវ៉ាក់សាំង សម្ភារៈវេជ្ជសាស្រ្តនានាដល់កម្ពុជានៅក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆំាងជំងឺកូវីដ-១៩ ជារហូតមក៕SRP