ខេត្តសៀមរាប៖មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានបដិសេធការចោទប្រកាន់ថា បានកាប់ដើមឈើធំៗ នៅមុខប្រាសាទអង្គរ សម្រាប់ធ្វើអាជីវកម្ម។
ការបដិសេធបែបនេះបន្ទាប់ពី កាសែតឌឹខេមបូឌាដេលី ដែលបានផ្សាយចោទប្រកាន់អ្នក គ្រប់គ្រងរមណីយដ្ឋានអង្គរថា បានកាប់ដើមឈើធំៗនៅមុខប្រាសាទអង្គរវត្ត ដើម្បីធ្វើអាជីវកម្ម។
នៅមុខប្រាសាទអង្គរ នៅថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញាម្សិលមិញ លោក យិត ចាន់ដារដ្ឋ អគ្គនាយករងអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានថ្លែងប្រាប់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មានថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ មន្ត្រីជំនាញរបស់អាជ្ញាជាតិអប្សរា បានកាប់ដើមឈើប្រភេទឈើទាល ចំនួន២ដើមនៅមុខបរិវេណប្រាសាទអង្គរវត្ត។
លោក យិត ចាន់ដារដ្ឋ ថ្លែងថា មុននឹងកាប់ដើមឈើទាំង២ដើមនោះ មន្ត្រីជំនាញបានថែទាំព្យាបាលវាយ៉ាងហ្មត់ចត់បំផុតដើម្បីឱ្យមានជីវិត ប៉ុន្ដែដោយសារវាមានអាយុកាលច្រើនឆ្នាំ និងមានជំងឺមិនអាចព្យាបាលបានទើបអាជ្ញាធរសម្រេចកាប់ចោល ដើម្បីបញ្ចៀសគ្រោះថ្នាក់ដល់ភ្ញៀវទេសចរ ហើយការកាប់នេះមានការជូនដំណឹងជាមុន មិនមែនកាប់ធ្វើអាជីវកម្មដូចការរិះគន់របស់បុគ្គលមួយចំនួន និងការចុះផ្សាយតាមបណ្ដាសង្គមហ្វេសប៊ុករបស់ឌឹខេមបូឌាដេលីខ្មែរនោះទេ។
លោកបានថ្លែងទៀតថា ដើមឈើនៅខាងមុខអង្គរនោះ មានច្រើនដើមដែលបានមានហានីភ័យដល់ភ្ញៀវទេសចរ សំណង់អគារជាដើម ជាក់ស្ដែងដើមឈើទាលនៅខាងអង្គរវត្ដដែលអាចបង្ករគ្រោះថ្នាក់ដល់អ្នកទេសចរ។ លោកថា ដើមឈើពិតមែនតែជារុក្ខជាតិ ប៉ុន្ដែវាក៏មានជំងឺដូចមនុស្សសត្វដែរ ដែលលោកចាត់ទុកការរិះគន់និងការផ្សព្វផ្សាយតាមហ្វេសប៊ុកឌឹខេមបូឌាដេលីជាព័ត៌មានបំភ្លើសខ្វះការពិត។
បើតាមលោក យិត ចាន់ដារដ្ឋ ដើមឈើនៅខាងមុខអង្គរក្នុងបរិវេណប៉ាកវី នឹងត្រូវកាត់កាត់ចោលបន្ថែមទៀត ព្រោះវាបានងាប់ ទោះបីអ្នកជំនាញអាជ្ញាធរជាតិខិតខំថែរក្សា យ៉ាងក៏ដោយ ដើម្បីកុំឱ្យមានហានីភ័យដល់អ្នកទេសចរ ក៏ដូចប្រជាពលរដ្ឋ អាជីវករផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថាកាលពីថ្ងៃទី១៥ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ ផេកហ្វេសប៊ុក ឌឹខេមបូឌាដេលី ខ្មែរ The Cambodia Daily Khmer បានផ្សព្វផ្សាយថា ដើមឈើទាលធំៗមានអាយុកាលរាប់រយឆ្នាំ ដុះក្នុងតំបន់ឧទ្យានអង្គរទល់មុខប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែលទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរនោះ កំពុងប្រឈមងាប់ជាបណ្តើរៗដោយសារដាក់ថ្នាំពុល និងមានដើមឈើខ្លះទៀត ត្រូវគេកាប់ដោយស្របច្បាប់។
យោងតាមលោក យិត ចាន់ដារដ្ឋ បានលើកឡើងថា កន្លងមកអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានធ្វើការដកហូតដើមឈើដែលមានអាចបង្កហានិភ័យប្រមាណជា៣០០ដើមរួចមកហើយ ហើយរាល់ការដកហូតសុទ្ធតែមានការជូនដំណឹងជាមុន។ ក្រៅពីការដកហូតនេះ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ក៏បានធ្វើការដាំកូនឈើ និងចែកកូនឈើដល់សាធារណជនក្នុងមួយឆ្នាំៗប្រមាណជា២០ម៉ឺនដើមផងដែរ៕SRP
១៦ កញ្ញា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ស្រវឹងស្រាហើយបើកម៉ូតូដួលបណ្ដាលឲ្យស្លាប់។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង ៤និង៤០នាទី ថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នេះនៅចំណុចផ្លូវលេខ២៦៦ ក្នុងភូមិស្រោង ឃុំខ្វាវ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ កែវ គន អាយុ៦៣ឆ្នាំ រស់នៅភូមិ ឃុំខាងលេី។ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះជនរងគ្រោះ បេីកបរម៉ូតូម៉ាកវ៉េវអាល់ហ្វាពណ៌ក្រហម គ្មានស្លាកលេខ ទិសដៅពីត្បូង ទៅជេីង។ មូលហេតុជនរងគ្រោះ ស្រវឹងស្រាបេីកបរម៉ូតូលឿន បត់កែងមិនទាន់ បណ្តាលអោយដួលម៉ូតូក៏ស្លាប់ពេលបញ្ជូនដល់មណ្ឌលសុខភាពខ្វាវ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានព្រមានដាក់ក្រុងសៀមរាបជាតំបន់ក្រហមក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ។
ការព្រមានបែបនេះបន្ទាប់ពីលោកបានអះអាងនៅប៉ុន្មានថ្ងៃចុងក្រោយនេះថា ក្នុងខេត្តសៀមរាបមានករណីឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩មានការកើនឡើង។
អភិបាលខេត្តសៀមរាប លោកទៀ សីហា នៅព្រលប់ថ្ងៃទី ១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានបញ្ជាក់នៅលឺទំព័រ page facebook ថា៖ក្រុងសៀមរាប នឹងដាក់ជាតំបន់ក្រហម ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ ដោយមូលហេតុបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ មួយចំនួនមិនសហការ មិនអនុវត្តតាមការណែនាំ មិនចេះការពារខ្លួន និងក្រុមគ្រួសាររបស់ខ្លួន បន្តនាំអោយឆ្លងដល់អ្នកដទៃ ដែលមានការយល់ដឹង និងប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់។
លោកទៀ សីហា បានបញ្ជាក់ថា ខ្ញុំបាទសូមការយោគយល់ និងអធ្យាស្រ័យ ចំពោះបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងក្រុងដែលតែងតែគាំទ្រ និងអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល និង រដ្ឋបាលខេត្ត។ ជាមួយគ្នានេះលោកទៀ សីហា ក៏បាន អំពាវនាវ ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋអនុវត្តនូវវិធានការសុខាភិបាល ៣ការពារ: ត្រូវពាក់ម៉ាស់, ត្រូវលាងដៃ, ត្រូវគម្លាតបុគ្គល និង៣កុំ: កុំនៅបន្ទប់បិទជិត, កុំនៅកន្លែងកុះករ,កុំនៅប៉ះពាល់គ្នា។
សូមបញ្ជាក់ថាកាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា នេះអាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប បានសម្រេចកំណត់ជា “តំបន់លឿងទុំ” នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រក្រុងសៀមរាប ជាបណ្ដោះអាសន្ន រយៈពេល ១(មួយ)សប្តាហ៍ រហូតដល់ថ្ងៃទី ១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាមនៅថ្ងៃទី ១៦ ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានចេញសេចក្ដីជូនដំណឹងស្តីពីការចាក់វ៉ាក់សាំងដល់កុមារចាប់ពីអាយុ ៦ឆ្នាំឡើងទៅ៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖អភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ លោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ បានប្រាប់ដល់មន្ត្រី​នគរបាល​ទាំងអស់​ ត្រូវបន្តធ្វើកិច្ចការពារ សុខសុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ សាធារណៈ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ឲ្យបានកាន់តែល្អប្រសើរ ស្របតាមគោលនយោបាល «ភូមិ-ឃុំមានសុវត្ថិភាព»។
អភិបាលខេត្ត ក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវបន្តអនុវត្តបានម៉ឺងម៉ាត់ និងមានប្រសិទ្ធភាព នូវវិធានការ​ ៣ការពារ​ ៣កុំ​ ដើម្បីចៀសផុត​ពីជំងឺកូវីដ។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បានធ្វើការសំណេះសំណាលលើកទឹកចិត្ត ដល់អាជ្ញាធរ និងកងកម្លាំងកំពុងឈរជើង១២ គោលដៅ លេីទីតាំងបិទខ្ទប់២ សរុប៨៤នាក់ ដោយបានឧបត្ថម្ភ មី៦៥កេស ទឹកសុទ្ធ៣០កេស ម៉ាស២កេស អាកុល៣កាន និងថវិកាក្នុងម្នាក់២ម៉ឺនរៀល សរុប១,៦៨០,០០០រៀល​ផងដែរ។
លោកថ្លែងបែបនេះក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យស្ថានភាព​ពលរដ្ឋ ធ្វើ​ចត្តាឡីស័ក​ ក្នុងតំបន់បិទខ្ទប់​ នៅក្រុងសួង​ និងស្រុកត្បួងឃ្មុំ នៅព្រឹក​មិញនេះ​។
សូមជម្រាបថាលោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ និងក្រុមការងារ​ ក៏បានចុះពិនិត្យផ្លូវមួយខ្សែដែលខូចខាតដោយទឹកភ្លៀងជន់លិច ក្នុងការវាយតម្លៃលើការងារជួសជុលឡើងវិញ។លោកក៏បានចុះពិនិត្យទីតាំងទីទួលសុវត្ថិភាព មានផ្ទៃក្រឡា១៥ហិកតា ត្រៀមសម្រាប់ពលរដ្ឋ​ ដែលរងគ្រោះដោយទឹកជំនន់ មកស្នាក់នៅបណ្តោះអាសន្ន ស្ថិតក្នុងឃុំទន្លេបិទ ស្រុក​ត្បូងឃ្មុំ​ ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប អំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋចំនួន១៦នាក់ ឲ្យមកបង្ហាញមុខយកសំណាក ចៀសវាង ប្រឈមនឹងផ្លូវច្បាប់។
អាជ្ញាធរបានឲ្យដឹងថារដ្ឋបាលខេត្តសូមជូនដំណឹងដល់ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន១៦នាក់ (ដែលមានឈ្មោះដូចខាងក្រោម) ដែលមិនបានបំពេញកាតព្វកិច្ច សហការជាមួយមន្ត្រីសុខាភិបាល ដើម្បីយកសំណាក។
សូមបញ្ជាក់ថា ពលរដ្ឋទាំង១៦នាក់បំពេញព័ត៌មានដើម្បីយកសំណាករួចហើយ ប៉ុន្តែដល់ពេលត្រូវយកសំណាកមិនបានបង្ហាញមុខយកសំណាក។
ទោះជាយ៉ាងណាអាជ្ញាធរសូមស្នើដល់បងប្អូនដូចមានរាយនាមខាងលើ សូមរួសរាន់ទំនាក់ទំនង ជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីមកយកសំណាក នៅតាមទីតាំងដែលមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តបានរៀបចំ។ ក្នុងករណី មិនរួសរាន់មកយកសំណាក តាមការជូនដំណឹងនេះ រដ្ឋបាលខេត្តនឹងចាត់ក្រុមការងារកសាងសំណុំរឿងតាមវិធានការច្បាប់ ស្របតាមខ្លឹមសារ មាត្រា១១ នៃច្បាប់ស្តីពីវិធានការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងជំងឺឆ្លងកាចសាហាវ និងប្រកបដោយគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរផ្សេងទៀត និងមាត្រា២១ នៃអនុក្រឹត្យលេខ៣៧ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ស្តីពីវិធានការសុខាភិបាល ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងជំងឺឆ្លងកាចសាហាវ និងប្រកបដោយគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរផ្សេងទៀត។ រាល់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទំនាក់ទំនងទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៨២៣ ៤៥១។
អាជ្ញាធររដ្ឋសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា ពលរដ្ឋទាំង១៦នាក់ខាងលើចូលរួមសហការយកសំណាកឱ្យបានទាន់ពេលវេលាកុំបីខាន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សណ្ឋាគារឡុទុសប្លង្គ ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅកណ្ដាលក្រុងសៀមរាប ត្រូវបានក្រសួងសុខាភិបាលអនុញ្ញាតឱ្យផ្ដល់សេវាថែទាំ និងព្យាបាលអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩កម្រិតស្រាល រយៈពេល ២ឆ្នាំ។ នេះបើយោងតាមលិខិតអនុញ្ញាត របស់ក្រសួងសុខាភិបាលដែលចុះហត្ថលេខាដោយរដ្ឋមន្ត្រីម៉ម ប៊ុនហេង។
ក្នុងលិខិតបានបញ្ជាក់ថា អនុលោមតាមលិខិតលេខ ០២/២១ អបស.មព ចុះថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ របស់ក្រសួងសុខាភិបាល បានអនុញ្ញាតឱ្យសណ្ឋាគារឡុទុសប្លង្គ ស្ថិតនៅបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ៦ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប ផ្តល់សេវាថែទាំ និងព្យាបាលអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ កម្រិតស្រាល រយៈពេល ២ឆ្នាំ ដោយគិតចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ប្រាប់ដល់​មន្ត្រី​អប់រំ​ និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ​ទាំងអស់ ឲ្យ​ណែនាំ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស ត្រូវអនុវត្ត​ឲ្យ​បាន​ខ្ជាប់ខ្ជួន​ វិធានការ​៣ការពារ ៣កុំ​ ដេីម្បីចៀសសផុត​ពី​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​។ លោកថា ក្នុងនោះ​សិស្សានុសិស្ស ដែលមានអាយុ ១២ឆ្នាំ ឡើងទៅ ត្រូវទៅ​ចាក់​វ៉ាក់សាំងបង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា និងត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន​ឲ្យបានខ្ពស់ អំឡុងពេលសិក្សារៀនសូត្រ របស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងក្មួយៗ​សិស្សានុសិស្ស​ នាពេលខាងមុខនេះ ដោយ​ហេតុ​ថា​ នៅថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា នេះ រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម នឹងសម្រេចបើកឲ្យដំណើរសាលាឡើងវិញ ចាប់ពីថ្នាក់កម្រិតអនុវិទ្យាល័យឡើង នៅក្នុងដំណាក់ទី១។ ដោយឡែក ក្នុងដំណាក់ទី២ ក៏គ្រោងឲ្យបើកដំណើរការរៀនសូត្រ នៅថ្នាក់កម្រិតបឋមសិក្សា នៅថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ខាងមុខនេះផងដែរ។
លោកណែនាំបែបនេះនៅព្រឹកមិញនេះ​ ក្នុងឱកាសផ្ដល់​សម្ភារ​ការពារ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ រួមមាន​ ​ម៉ាស​ អាកុល​ សាប៊ូ​ និង​ថវិកា​ ជូនដល់សាលា​អនុវិទ្យាល័យ​ និង​វិទ្យាល័យ​ ខណៈ​សាលា​ ចំនួន​១២៤​ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​​ត្រៀម​បេីក​ឲ្យ​សិស្ស​ចូល​សិក្សា​ឡេីង​វិញ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០​ ខែកញ្ញា​ ឆាប់ៗខាងមុខនេះ​។
គួរ​បញ្ជាក់​ផងដែរ​ថា​ សម្ភារ​ដែល​ត្រូវ​ផ្ដល់​ជូន​អនុវិទ្យាល័យ​ និង​វិទ្យាល័យ​​ទាំង​ ១២៤សាលា​ ដោយ​ក្នុង​១សាលា​ទទួល​បាន​ ​ម៉ាស​ ១០០០​ម៉ាស​ ទឹកអាកុល ៣០លីត្រ និង​សាប៊ូ ១៥ដុំ ចំពោះ​សាលា​ ដែលត្រូវ​យកធ្វើជាមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក ចំនួន​ ២២សាលា​ ក្នុង​១សាលា​ ទទួល​បាន​ថវិកា​ ១លានរៀន។ ដោយឡែក វិទ្យាល័យ ព្រះសីហនុ ក្រុងកំពង់ចាមត្រូវយកធ្វើជាមន្ទីរពេទ្យព្យាបាលកូវីដ កម្រិតស្រាលទទួលបានថវិកា២លានរៀល​ផងដែរ​៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ផ្ញើសារអបអរសាទរ គោរពជូន សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងឱកាស សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ទទួលបាន «មេដាយសហប្រធានកិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក២០២១» ពីមហាសន្និបាតនៃក្ដីសង្ឃឹមលើក ទី៧ ក្រោមប្រធានបទស្ដីពី សន្តិភាពនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ។
សារអបអរសាទរបានបញ្ជាក់ខ្លឹមសារថា៖
សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយក រដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ជាទីគោរពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់!
តាងនាមថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីនគរបាលជាតិ មន្ត្រីរាជការស៊ីវិល និងមន្ត្រីពន្ធនាគារ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ ខ្ញុំសូម អនុញ្ញាតចូលរួមសម្ដែងអំណរសាទរ ប្រកបដោយ មនោសញ្ចេតនារំភើបរីករាយយ៉ាងក្រៃលែង ជាមួយជនរួមជាតិ កម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងឱកាស សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ទទួលបាន «មេដាយសហប្រធាន កិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិភាពពិភពលោក២០២១» ពីមហាសន្និបាតនៃក្តីសង្ឃឹម លើកទី៧ ក្រោមប្រធានបទស្តីពី សន្តិភាពនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
ការទទួលបាននូវគ្រឿងឥស្សរិយយស ប្រកបដោយគុណតម្លៃជាសកល និងពោរពេញដោយអត្ថន័យដ៏ ជ្រាលជ្រៅនេះ ពិតជាសក្តិសមទៅនឹងគុណបំណាច់ដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមរបស់ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែល បានតស៊ូប្ដូរផ្តាច់ និងលះបង់កម្លាំងកាយ ព្រមទាំងប្រាជ្ញាស្មារតី ក្នុងបុព្វហេតុជាតិ និងប្រជាជន នាំមកនូវ សុខសន្តិភាពពេញបរិបូរណ៍ ក្រោមគោលនយោបាយ ឈ្នះ-ឈ្នះ ដ៏ស័ក្ដិសិទ្ធិ ។ ខ្ញុំក៏សូមសម្តែងនូវការកោតសរសើរ ដ៏ស្មោះស្ម័គ្រចំពោះគំរូវីរភាពដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃ និងប៉ិនប្រសប់ ប្រកបដោយការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏អង់អាចមោះមុតរបស់ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលបានជំនះរាល់ឧបសគ្គ និងការលំបាកគ្រប់បែបយ៉ាង ការពារបាន យ៉ាងរឹងមាំនូវឯកភាពជាតិ អធិបតេយ្យ និងបូរណភាពទឹកដី ព្រមទាំងកសាងនូវទំនាក់ទំនងដ៏ល្អជាមួយបណ្ត ប្រទេសជាមិត្តក្នុងតំបន់ និងលើសកលលោក រួមចំណែកលើកស្ទួយកិត្យានុភាពជាតិកាន់តែលេចធ្លោថែមទៀត លើឆាកអន្តរជាតិ។
ក្នុងឱកាសដ៏វិសេសវិសាលនេះ តាងនាមថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីនគរបាលជាតិ មន្ត្រីរាជការស៊ីវិល និងមន្ត្រី ពន្ធនាគារ់ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ ខ្ញុំសូមប្រសិទ្ធពរជ័យ សិរីសួស្ដី ជ័យមង្គល វិបុលសុខ បវរមហាប្រសើរជូនចំពោះ សម្ដេចតេជោ និង សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ សូមបានប្រកបដោយពុទ្ធពរទាំងបួន ប្រការគឺ អាយុ វណ្ណៈ សុខៈ ពលៈ និងចៀសផុតពីរោគាព្យាធិទាំងឡាយទាំងពួងកុំបីអាក់ខានឡើយ។
សូម សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាទទួលនូវសេចក្តីគោរពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីខ្ញុំ៕
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានអះអាងថា ការសម្រេចចាក់វ៉ាក់សាំងជូនកុមារអាយុពី៦ដល់១២ឆ្នាំដែលនឹងត្រូវធ្វើចាប់ពីថ្ងៃទី១៧ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២១ ខាងមុខនេះ គឺសំដៅធានានូវសិទ្ធិរស់រានមានជីវិត សិទ្ធិទទួលបានការថែទាំសុខភាព និងសិទ្ធិទទួលបាននូវការសិក្សារៀនសូត្រ។ល។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្តថា ប្រសិនបើយើងមិនអាចបើកសាលាបឋមសិក្សាឡើងវិញសម្រាប់កុមាររបស់យើងទេ ប្រៀបបានទៅនឹងការបាត់បង់គ្រឹះមូលដ្ឋាននៃវិស័យអប់រំរបស់យើង។ ម្យ៉ាងទៀត ការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនកុមារពីអាយុ៦ឆ្នាំឡើង គឺជាផ្នែកមួយនៃការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំងជាមួយជំងឺឆ្លងផងដែរ ព្រោះវានឹងនាំអោយមានភាពសាំក្នុងសហគមន៍ រហូតដល់ប្រមាណជាង៨០% ដើម្បីទប់ទល់នឹងការវាយលុកពីជំងឺឆ្លងកូវីដ-១៩ ដែលកំពុងរាតត្បាតក្នុងប្រទេសយើងនិងប្រទេសផ្សេងទៀតនៅលើពិភពលោកទាំងមូល។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា នៅល្ងាចថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញានេះ បានបង្ហាញនូវរូបភាពការហាត់ប្រាណ។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសរសេរថា បន្ទាប់ពីចាក់វ៉ាក់សាំងដូសទី៣ ឬដូសជំរុញបានប្រមាណ៣០ម៉ោង មកដល់ពេលនេះខ្ញុំហាត់ប្រាណបានជាធម្មតាឡើងវិញហើយ។
សប្តាហ៍នេះ មានកិច្ចការជាច្រើនដែលត្រូវធ្វើ ហើយកិច្ចការមួយដែលសំខាន់ជាងគេគឺអនាគតរបស់កុមារ ទាំងជីវិត ទាំងសុខភាព និងទាំងការសិក្សារបស់ពួកគេ។ សូមជូនពរលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ពិសេសចៅៗ ក្មួយៗជានិស្សិត និងសិស្សដែលបានវិលត្រឡប់ចូលសាលារៀនវិញនៅថ្ងៃនេះ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានសហភាពសហព័ន្ធអ្នកសារព័ត៌មាន កម្ពុជាបានទទួលបទសម្ភាសន៍ជាមួយកាសែត «សារព័ត៌មាន ជានហ្វា» ថា ទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា និងចិនមានទិដ្ឋភាពច្រើនយ៉ាង។ ភាគីទាំងពីរអាចរស់នៅ និងរស់នៅប្រកបដោយសុខដុមរមនា ហើយទំនាក់ទំនងកាន់តែជិតស្និទ្ធនិងរឹងមាំ។
លោកបានរំលឹកថា មិត្តភាពជាប្រពៃណីរវាងកម្ពុជានិងចិន គឺជាមិត្តភាពរវាងចិននិងកម្ពុជាដែលត្រូវបានបង្កើតរួមគ្នា និងចិញ្ចឹមបីបាច់យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ដោយមេដឹកនាំជំនាន់មុននៃប្រទេសទាំងពីរ រួមមានលោកប្រធាន ម៉ៅ សេទុង នាយករដ្ឋមន្រ្តី ចូវ អេនឡាយ និង សម្តេច សីហនុ។ ទំនាក់ទំនង ដែលមុននេះទៅទៀត គឺអាចទៅដល់អតីតកាល លោក Zhou Da Quan ដែលជាមន្រ្តីរាជវង្សយាននៃប្រទេសចិន ពេលនោះគាត់បានមកដល់កម្ពុជា នឹងមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយប្រជាជនកម្ពុជា។
លោកបន្តថា តាមទស្សនៈវិស័យវប្បធម៌នៃប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសចិនមានលក្ខណៈប្រហាក់ប្រហែលគ្នា ហើយភាគីទាំងពីរក៏បានប្តេជ្ញាចិត្តជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ដូចលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍ថា ទំនាក់ទំនងមិត្តភាពរវាងកម្ពុជា និងចិន ត្រូវបានបង្កើតឡើងយូរណាស់មកហើយ មុនប្រទេសចិនចូលជា សមាជិករបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។ កម្ពុជាមិនមែនថា ចិនកាន់តែរឹងមាំហើយៗខិតខំជិតស្និទ្ធជាមួយចិននោះទេ ប្រទេសទាំងពីរបានខិតខំធ្វើការជួយគ្នាទៅវិញទៅមក និងគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមក ហើយក៏បានរៀបចំផែនការចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងផងដែរ។
«ខ្ញុំធ្លាប់និយាយដោយត្រង់ៗ ជាមួយមិត្តអាមេរិកថា អ្នកមានទស្សនៈទាននយោបាយបើកចំហ ប៉ុន្តែទស្សនៈទាននយោបាយនេះគ្រាន់តែជាសន្យាខ្យល់ ផ្ទុយទៅវិញចិនកម្រនិយាយណាស់ ប៉ុន្តែធ្វើបានច្រើនជាងនេះ។ ឥឡូវអាគារដែលយើងកំពុងអង្គុយនេះ គឺជាអាគារសាងសង់ដោយចិន ខ្ញុំបានប្រាប់មិត្តអាមេរិកយ៉ាងនេះ ប្រហែលតាមរបៀបជាការនិយាយលេងសើច មិនជាការឌឺចំទេ»។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ មានប្រសាសន៍ទៀតថា ការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរវាងកម្ពុជានិងចិន គឺជាការប្រមូលផលដ៏ធំមួយសម្រាប់កម្ពុជា ហើយកម្ពុជាអាចនាំចេញផលិតផលកាន់តែច្រើនទៅទីផ្សារប្រទេសចិន ជាពិសេសប្រែក្លាយវិស័យកសិកម្មទៅជាកសិ-ឧស្សាហកម្ម ។ មិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរនឹងបង្កើតតម្លៃមនុស្ស ហើយក្លិនក្រអូបនៃតម្លៃមនុស្សនឹងសាយភាយទៅកាន់ប្រទេសផ្សេងទៀត និងពិភពលោកតែម្តង។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ៖ បញ្ហាតូចតាចនៅខេត្តព្រះសីហនុនឹងមិនប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍរួមទេ ថ្មីៗនេះឆ្លើយតបទៅនឹងសារព័ត៌មានអវិជ្ជមានមួយចំនួននៅខេត្តព្រះសីហនុ លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ បាននិយាយថា ពេលដែលក្រឡេកមើលក្រុងព្រះសីហនុ វាចាំបាច់ត្រូវមើល និងវិភាគស្ថានភាពជាក់ស្តែង និងដំណាក់កាលនីមួយៗ។ ការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងមិនអាចជៀសផុតពីផលប៉ះពាល់ខ្លះនោះទេ នេះគឺជាការពិតដែលត្រូវទទួលស្គាល់។ ប៉ុន្តែបើគ្មានការវិនិយោគ តើមានការអភិវឌ្ឍន៍អនាគតមកពីណា។
លោកបានឡើងឧទាហរណ៍ថា ការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងពិបាកគេចផុតនឹងរងផលប៉ះពាល់ណាស់ ឧទាហរណ៍ការសាងសង់ផ្លូវនឹងបណ្តាលឱ្យធូលីហុយពេញមេឃ ក្នុងនោះក៏បូករួមទាំងភ្នំពេញ និងខេត្តព្រះសីហនុផងដែរ ប៉ុន្តែវានឹងមិនប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលវែងនិងការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងឡើយនាពេលអនាគត។
លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ដូច្នេះថា «តាមគំនិតរបស់ខ្ញុំ បញ្ហាតូចតាចទាំងនេះ បែរជាបានបង្កើនមិត្តភាពរវាងកម្ពុជានិងចិនកាន់តែល្អ ពីព្រោះនៅពេលនេះ វាអាចឆ្លុះបញ្ចាំងថាតើភាគីណាមួយកំពុងសើចចំអកឱ្យយើង ហើយភាគីណានៅតែជួយយើង។ កម្ពុជានិងចិនមើលឃើញពីមនោសញ្ចេតនាពិតក្នុងគ្រាលំបាក ហើយរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ ដើម្បីយើងកាន់តែមានសាមគ្គីភាពនិងកាន់តែជិតស្និទ្ធជាមុន»។
លោកបន្ថែមថា ប្រសិនបើគ្មានមិត្តចិនជួយសាងសង់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងទីក្រុងជឿនលឿន បូករួមទាំងផ្លូវថ្នល់និងស្ពាន វារីអគ្គិសនី និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងទៀត កម្ពុជាមិនចាំបាច់ទន្ទឹងរង់ចាំក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិដែលមកវិនិយោគនៅកម្ពុជាទេ។
«ខ្ញុំសូមលើកឧទាហរណ៍សាមញ្ញមួយ បើមានកាសាងសង់ផ្សារទំនើបឡើង ផលិតផលម៉ាកមកពីសហរដ្ឋអាមេរិក និងអឺរ៉ុប នឹងចូលផ្សារទំនើបក្នុងរយៈពេលមួយឬពីរឆ្នាំ។ ប៉ុន្តែបើគ្មានផ្សារទំនើបទេ ម៉ាកល្បីៗទាំងនេះនឹងមិនចូលមកកម្ពុជាទេ ហើយក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិទាំងនេះនឹងវិនិយោគនៅប្រទេសផ្សេងវិញ»។ លោកបានបកស្រាយយ៉ាងនេះ។
ជំនួយរបស់ចិនដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍មសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ផ្លូវកន្លងមកដែលប្រទេសកម្ពុជាដើរមានភាពរដិបរដុប មានតែទំនាក់ទំនងមិត្តភាពប្រពៃណីចិនប៉ុណ្ណោះ ដែលបាននាំមកនូវផលប្រយោជន៍ស្ថិរភាពដ៏ធំដល់កម្ពុជា។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈបានរំលឹកឡើងវិញថា ទំនាក់ទំនងកម្ពុជាជាមួយសហគមន៍អន្តរជាតិមានបទពិសោធន៍ឈឺចាប់ជាច្រើន ឧទាហរណ៍ក្នុងកំឡុងពេលអាណានិគមបារាំងជិត១០០ឆ្នាំ ការមកដល់របស់ពួកគេមិនបានជួយកម្ពុជាក្នុងការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេ ពួកគេនៅសល់តែ «ការត្រួតត្រា» ដែលជាកេរដំណែលនេះប៉ុណ្ណោះ។
«សហរដ្ឋអាមេរិក បាននាំគ្រាប់បែកមកអោយកម្ពុជា ប៉ុន្តែរហូតមកដល់ពេលនេះគ្រាប់បែកទាំងនោះមិនទាន់ត្រូវបានបោសសំអាតអស់ពីដីទេ ដែលបង្កអោយមនុស្សពាក់កណ្តាលលាននាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត។ ពួកគេក៏បានបង្កឱ្យមានជម្លោះផ្ទៃក្នុងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលបណ្តាលឱ្យមនុស្សស្លូតត្រង់ជាង៣លាននាក់ស្លាប់ បន្ទាប់មកបាននាំឱ្យមានសង្គ្រាមស៊ីវិលជាង ២០ឆ្នាំនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលបានធ្វើឱ្យប្រជាជនរងទុក្ខវេទនា»។
លោកក៏បាននិយាយដែរថា រហូតដល់ឆ្នាំ ១៩៩៨ ទើបកម្ពុជាសម្រេចបាននូវការបង្រួបបង្រួមជាតិដោយសន្តិភាពនិងពេញលេញ។
លោកបន្តថា ឥឡូវនេះសន្តិភាពបានចូលមកដល់ ហើយប្រទេសកម្ពុជាបានយកអតីតកាលទុកមួយលែក ហើយកំពុងខិតខំបង្កើតទំនាក់ទំនងមិត្តភាពជាមួយសហគមន៍អន្តរជាតិ។ «កំណែទម្រង់ផ្ទៃក្នុងនិងការពង្រីកការទូត» ដែលត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយដោយលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន គឺជាគោលនយោបាយដ៏ឈ្លាសវៃ។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ ក៏បាននិយាយផងដែរថា ចំណងមិត្តភាពប្រពៃណីរវាងកម្ពុជានិងចិនបានផ្តល់ផលប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់ភាគីកម្ពុជា។ គ្រាន់តែជំនួយកសាងស្ពានប៉ុណ្ណោះ វាបានជួយកម្ពុជាក្នុងការលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជន និងជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ផ្នែកកសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ម៉្យាងវិញទៀត លោកក៏បានលើកឡើងពីជំនួយរបស់ចិនចំពោះវ៉ាក់សាំងប្រឆាំងជំងឺកូវិទ១៩ដល់កម្ពុជា ហើយបាននិយាយថា បន្ទាប់ពីរបបខ្មែរក្រហម នេះគឺជាលើកទី២ ហើយដែលប្រជាជនកម្ពុជាកំពុងជួបវិបត្តិដែលគ្រោះថ្នាក់ដល់ជីវិត ហើយជំនួយរបស់ចិន បានការពារជីវិតរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។
លោក ហ៊ុយ វណ្ណៈ បានមានប្រសាសន៍ថាផ្អែកលើ «បងប្អូនដែកថែប» ដ៏រឹងមាំរបស់កម្ពុជានិងចិនកម្ពុជាអាចទទួលបានវ៉ាក់សាំងមួយចំនួនធំពីប្រទេសចិនសម្រាប់ចាក់បង្ការមេរោគកូវីដ១៩ ដល់ប្រជាជនបាន ជួយសង្គ្រោះអាយុជីវិតប្រជាជន និងស្តារសេដ្ឋកិច្ចជាតិយ៉ាងឆាប់រហ័ស ។
លោកបន្តថា ភាពជិតស្និទ្ធផ្នែកភូមិសាស្ត្រ នៃប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសចិនក៏ផ្តល់នូវលក្ខខណ្ឌល្អប្រសើរសម្រាប់ភាគីទាំងពីរក្នុងការធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងកាន់តែស៊ីជម្រៅ។
លោកក៏ជឿជាក់ថា បើប្រៀបធៀបជាមួយគោលនយោបាយផ្សេងទៀតប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ច្រើនពីគោលនយោបាយ «ផ្លូវសូត្រសមុទ្រសតវត្សរ៍ទី២១» និង «ផ្លូវមួយ ខ្សែក្រវ៉ាត់មួយ» ដែលផ្តើមចេញដោយប្រទេសចិន។
លោកបានបន្ថែមថា គោលនយោបាយដែលផ្តើមចេញដោយប្រទេសចិនត្រូវបានអមដោយហិរញ្ញវត្ថុបានជំរុញយ៉ាងឆាប់រហ័សដល់ការការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា៕SRP
ថ្លែង​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ក្នុងឱកាសលោកបានជួបសំណេះសំណាល ជាមួយក្មួយៗ សិស្សានុសិស្ស ដែលទទួលបានអាហាររូបករណ៍ ចំនួន ៩៩នាក់ និងពិនិត្យការរៀបចំសាលាឡើងវិញ នៅវិទ្យាល័យ ជួន ណាត ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុកកំពង់សៀម ខេត្តកំពង់ចាម
អភិបាលខេត្ត ក៏បានធ្វើការណែនាំឲ្យលោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស ដែលមានអាយុ ១២ឆ្នាំ ឡើងទៅ ត្រូវអញ្ជើញទៅ​ចាក់​វ៉ាក់សាំងបង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា និងត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន​ឲ្យបានខ្ពស់ នាអំឡុងពេលសិក្សារៀនសូត្រ របស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងក្មួយៗ​សិស្សានុសិស្ស​ នាពេលខាងមុខនេះ ពីព្រោះថា នៅថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា នេះ រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម នឹងសម្រេចបើកឲ្យដំណើរសាលាឡើងវិញ ចាប់ពីថ្នាក់កម្រិតអនុវិទ្យាល័យឡើង នៅក្នុងដំណាក់ទី១។ ដោយឡែកក្នុងដំណាក់ទី២ ក៏គ្រោងឲ្យបើកដំណើរការរៀនសូត្រ នៅថ្នាក់កម្រិតបឋមសិក្សា នៅថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ខាងមុខនេះ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ ឃ្លាំងពាណិជ្ជកម្មនេះ មានចំនួន ៣អគារ ក្នុងមួយអគារៗ អាចដាក់អ្នកជំងឺ​បានចំនួន ២៥០នាក់ សរុបទាំង ៣អគារ អាចដាក់អ្នកជំងឺកូវីដ-១៩ បានសរុបចំនួន ៧៥០នាក់។​ ដោយ​នាបច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមការងារបច្ចេកទេស កំពុងរៀបចំទីតាំង នៃឃ្លាំងខាងលើ ជាពិសេស ការសម្រុករៀបចំតបណ្តាញភ្លើង ប្រព័ន្ធទឹក បង្គន់អនាម័យ ប្រព័ន្ធបង្ហូរទឹក បន្ទប់ពេទ្យ និងបន្ទប់ព្យាបាល ផងដែរ​៕SRP