ភ្នំពេញ៖សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានអំពាវនាវសូមអាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ បង្កើនកិច្ចការពារសុវត្ថិភាព សន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ របៀបរៀបរយ និងសម្រួលចរាចរណ៍ ឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលជូនដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ និងទេសចរ នៅក្នុងកំឡុងពេលបុណ្យភ្ជុំនេះ។
សម្ដេហ៊ុន សែន ក៏បានសូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ បន្តចូលរួមទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ត្រូវអនុវត្តវិធានការ ៣កុំ និង៣ការពារអោយបានខ្ជាប់ខ្ជួនជានិច្ច។
ការអំពាវនាវនេះតាមរយៈទំព័រផេកហ្វេសប៊ុក របស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។
នៅលើទំព័រ facebook របស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសរសេរថា៖ថ្ងៃទី២២ ខែកញ្ញានេះ គឺជាថ្ងៃកាន់បិណ្ឌ១ នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដែលជាពិធីបុណ្យប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្មែរយើង ដែលមានតាំងពីបុរាណកាលមក។ នេះជាពេលវេលាមួយ ដែលបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋពុទ្ធបរិស័ទ មានឱកាសក្នុងការធ្វើបុណ្យទាន សន្សំកុសល និងជួបជុំសាច់ញាតិបងប្អូន នៅតាមទីកន្លែងជិតឆ្ងាយ ជាពិសេស តាមទីវត្តអារាម នានា។
ពិធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌ ឆ្នាំ២០២១ នេះ គឺប្រព្រឹត្តទៅ ចាប់ពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ ១៥ រោច ខែភទ្របទ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី២២កញ្ញា ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែ តុលា ឆ្នាំ២០២១។ ជូនពរបងប្អូនជនរួមជាតិជួបតែសេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើនគ្រប់គ្នា៕SRP
២១ កញ្ញា ២០២១
ខេត្ត​កំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​បញ្ជា​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន សហការ​ជាមួយ​មន្ទីរជំនាញ យក​គ្រឿងចក្រ​កាយ​ជា​ប្រឡាយ ហេីយដាក់លូរំដោះ​ទឹក​ចេញ ដើម្បីបញ្ចៀស​ការខូចខាត​ដល់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង​លិច​លង់ដល់​លំនៅដ្ឋាន​ ក៏ដូចជា​ផល​ដំណាំ​របស់​​ប្រជាពលរដ្ឋ។ ជាមួយ​នោះ រាល់​មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ គឺអាច​នៅ​ចរាចរណ៍​បាន​ដដែល ប៉ុន្តែមិន​តម្រូវ​ឲ្យ​បើកបរ​ក្នុង​ល្បឿន​លឿនឡេីយ ហើយក៏​មានការ​សម្រួល​ចរាចរណ៍ ពី​កងកម្លាំង​សមត្ថកិច្ច ផងដែរ។
ការបញ្ជានេះនៅព្រឹកមិញនេះ ក្នុងឱកាសលោកដឹកនាំមន្ត្រី ចុះពិនិត្យ ការលិចលង់ដោយជំនន់ទឹកភ្លៀងនៅ​កំណាត់​ផ្លូវជាតិលេខ៦ និងលេខ៧។
សូមជម្រាបថា កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២០ កញ្ញា កន្លងទៅនេះ ជំនន់ទឹកភ្លៀងបានជន់លិច ទីតាំងចំនួន៣កន្លែង គឺ៖ ១.នៅលើកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៦ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកបាធាយ១កន្លែង។ ២.នៅលើកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៧ ស្ថិតនៅក្នុងឃុំមៀន ស្រុកព្រៃឈរ ១កន្លែង ហើយទីតាំងទាំង ២កន្លែងនេះ ត្រូវបានស្ថាប័នជំនាញ សហការជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន កាយជាប្រឡាយរំដោះទឹកចេញពីថ្នល់​រួចរាល់​ហើយ។ ដោយឡែកកន្លែងទី ៣ គឺនៅចំណុចលើកំណាត់ផ្លូវជាតិ លេខ៧ ស្ថិតក្នុងឃុំខ្វិតធំ ស្រុកព្រៃឈរ ក៏ព្រោះតែទឹកបានហូរកាត់ថ្នល់ រហូតមានជម្រៅត្រឹមជង្គង់។
ការលិចលង់បែបនេះ បន្ទាប់ពីភ្លៀងជាប់ៗ​គ្នា នា​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​កន្លងមកនេះ បានធ្វើ​ឲ្យ​ភូមិសាស្ត្រខាងលើរងការលិចលង់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ខេត្តកំពង់ចាម​ បានប្រកាសបិទយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺកូវីដ-១៩​ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​​ ដែលមានអាយុ​ចាប់ពី១២ឆ្នាំ​ឡើង​ទៅ។
ការប្រកាសបិទធ្វើ​ឡើង​នៅថ្ងៃទី២១​ ខែកញ្ញា​ ព្រឹកមិញ នៅ​សាលាខេត្តកំពង់ចាម​ ក្រោមវត្តមានលោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាល និងលោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្ត។
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានថ្លែងថា ជាលទ្ធផលនៃការអនុវត្តអនុវត្តតាមផែនការយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមានអាយុចាប់ពី១២ឆ្នាំឡើង​ សរុបចំនួន​៦៨៥,៦២៤ នាក់​ ស្មើនឹង ៨៤.​៤២% នៃផែនការ ចំនួន ៨១២,១៣២នាក់​។ ដោយ​យុទ្ធនាការកន្លង​មក​នេះ​​ ចំពោះ​​ព្រះសង្ឃ​ មន្ត្រីរាជការ​ កងកម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ និងអតីត​យុទ្ធជន​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ ​ទទួលបាន​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​កូវីដ-១៩​ ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ជាបន្តបន្ទាប់​ ចាប់ពី​ដេីម​ខែមិនា​ ឆ្នាំ​២០២១​។ ក្នុងនោះ​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​មាន​អាយុ​ចាប់ពី​ ១៨ឆ្នាំ​ឡើង​ ទទួលបានការចាក់​ចាប់ពីថ្ងៃទី​ ២៩​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ២០២១​។ សម្រាប់​កុមារ​ និង​យុវវ័យ​ ដែល​មាន​អាយុ​ចាប់​ពី​១២ឆ្នាំ​ ឡើង​ដល់​ក្រោម​ ​១៨ឆ្នាំ​ ចាប់ពីថ្ងៃទី​ ៩​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០២១​។
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានបញ្ជាក់ថា ការបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងនេះ គឺសំដៅតែទៅលើមនុស្ស ដែលមានអាយុចាប់ពី១២ឆ្នាំឡើងទៅប៉ុណ្ណោះ ចំពោះ​ការចាក់វ៉ាក់សាំង សម្រាប់មនុស្សអាយុចាប់ពី​ ៦ឆ្នាំ ដល់ក្រោម១២ឆ្នាំ មិនទាន់ដល់ពេលដែលត្រូវបិទបញ្ចប់នោះឡើយ។ ក្នុងនោះរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម បានសម្រេចគោរពស្នើសុំបើកដំណើរការកន្លែងចាក់វ៉ាក់សាំង ជាអចិន្ត្រៃយ៍ នៅតាមមន្ទីរពេទ្យបង្អែកចំនួន​ ៩កន្លែង ដើម្បី​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលពុំទាន់ទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ជាពិសេស​ពលរដ្ឋ ចំណូលស្រុក និងអ្នកមានសុខភាពប្រសើរឡើងវិញ​ មកទទួល​វ៉ាក់សាំង​ ក្រោយពីបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការ។
លោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន​ បាន​ឲ្យដឹងថា​ កំណេីនអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩​ នៅកម្ពុជា​ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១​ មាន​ ៩៨,៣៣%​ ធៀបជាមួយចំនួនប្រជាជនគោលដៅ​ ១០លាននាក់​ និងលើកុមារ-យុវវ័យអាយុចាប់ពី ១២ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ១៨ឆ្នាំ មាន ៨៨,១៦% ធៀបជាមួយចំនួនប្រជាជនគោលដៅ ១,៩៦៦,៩៣១ នាក់ និងលើកុមារអាយុចាប់ពី ៦ឆ្នាំ​ ដល់ក្រោម ១២ឆ្នាំ មាន​ ៣៧,៣៤% ធៀបជាមួយនឹងប្រជាជនគោលដៅ ១,៨៩៧, ៣៨២នាក់​៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងឆមាសទី១នេះ ការធ្លាក់ចុះអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍គឺជាមោទកភាពមួយ ដែលកើតចេញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់គ្រប់ភាគី។
សម្ដេច ស ខេង បានសម្ដែងការកោតសរសើរមន្រ្តី និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមទាំងប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានខិតខំរួមគ្នាជំរុញការអនុវត្តច្បាប់ស្ដីពីចារណ៍ផ្លូវគោក ឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរជាង៦ខែឆ្នាំ២០២០។
សម្ដេចក៏បានណែនាំឱ្យបន្តពង្រឹងវិន័យកងកម្លាំងអនុវត្តច្បាប់ប្រកបដោយក្រមសីលធម៌ វិជ្ជាជីវៈនិងការបែងចែកប្រាក់ផាកពិន័យឱ្យមានតម្លាភាពដើម្បីលើកទឹកចិត្តកងកម្លាំង។ ពាក់ព័ន្ធនឹងមូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍វិញ សម្ដេចក្រឡាហោមបានកត់សម្គាល់ថានៅតែជាបញ្ហាប្រឈម ជាពិសេសអ្នកជិៈម៉ូតូមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព និងអ្នកបើកបរនៅពេលយប់។
សម្ដេចក៏បានលើកយោបល់ឱ្យមានការគិតការគូពិចារណាឈានទៅឯកភាពគ្នា កាត់បន្ថយការបង្កើនកម្លាំងនគរបាលចរាចរណ៍ ដោយជំនួសមកវិញនូវឧបករណ៍ សម្ភារៈ និងបច្ចេកទេស។ សម្ដេចថាបើយើងចំណាយថវិកាដើម្បីបំពាក់ឧបករណ៍សម្ភារៈ និងចំណាយថវិកាលើការបង្កើនកម្លាំងនគរបាល តើមួយណាមានលក្ខណៈយុទ្ធសាស្រ្តជាង ឬមួយណាចំណេញជាង និងបញ្ជាក់ក្នុងន័យដើមថា«និយាយអ៊ីចឹង មិនមែនមានន័យថាលែងឱ្យមានកងកម្លាំងនគរបាលនោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវបន្ថយតម្រូវការ ដោយប្រើប្រាស់ប៉ូលីសតិច តែមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់ ឬប្រើមនុស្សតិច តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់»។
សម្ដេចក៏បានបន្តមានប្រសាសន៍អំពីបញ្ហាប្រឈមជាសត្យានុម័ត និងអន្តនោម័តមួយចំនួនដែលបាន និងកំពុងកើតមានឡើង ហើយមិនទាន់មានដំណោះស្រាយសមស្រប ដូចជាមូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ រួមមានការល្មើសល្បឿនកំណត់ មិនគោរពសិទ្ធិអាទិភាព មិនប្រកាំស្ដាំ ការជិៈម៉ូតូមិនពាក់មួកសុវត្ថុភាព, កត្តាខ្វះខាតស្លាកសញ្ញា គំនូសសញ្ញា, កត្តាយានយន្តដឹកទំនិញ និងដឹកដីមួយចំនួនមិនបានចុះបញ្ជី កែច្នៃខុសបច្ចេកទេស និងបង្កបញ្ហាលើដងផ្លូវ ព្រមកត្តាយានយន្តដឹកជញ្ជូនបែបប្រមូលផ្ដុំ ដូចជារថយន្តដឹកកម្មករ និងកត្តាមួយចំនួនទៀត។
ចំពោះទិសដៅការងារឆមាសទី២វិញ សម្ដេចឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានឯកភាព និងបានស្នើយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមលើកិច្ចការមួយចំនួនទៀតដូចជា បំពាក់ភ្លើងស្តុប កាមេរ៉ា ការរឹតបន្តឹងច្បាប់ និងអប់រំ ផ្សព្វផ្សាយ ការលើកកម្ពស់គុណភាព និងសមត្ថភាពមន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់ទាំងកម្រិតថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់រាជធានីខេត្ត ព្រមទាំងជំរុញការផ្សព្វផ្សាយអនុវត្តវិធានការ៣ការពារ និង៣កុំ ដោយសម្ដេចមានសេចក្ដីសង្ឃឹមជឿជាក់ថា ផ្អែកលើបទពិសោធន៍ការងារ និងស្មារតីខិតខំប្រឹងប្រែងទទួលខុសត្រូវពីក្រសួង ស្ថាប័នមានសមត្ថកិច្ច អាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ សម្រេចបានជោគជ័យក្នុងការបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងរក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់ចរាចរណ៍ឱ្យបានកាន់តែប្រសើរឡើង។
សម្ដេចស ខេង ថ្លែងបែបនេះក្នុងឱកាស អញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ប្រចាំឆមាសាទី១ និងទិសដៅការងារឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២១ តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ នៅព្រឹកមិញនេះ។
បើតាមលោកជំទាវ មិន មាណាវី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានបង្ហាញរបាយការណ៍ថា នៅក្នុងឆមាសទី១ឆ្នាំ២០២១នេះ សមត្ថកិច្ចបានពិន័យយានយន្តល្មើសច្បាប់ចំនួន១០៥.៩៩៥គ្រឿង ក្នុងនោះទោចក្រយានយន្ត ត្រីចក្រយានយន្ត ចំនួន៧៧.៧៩៤គ្រឿង ស្មើនឹង៧៣ភាគរយ ហើយក្នុងចំណោម៧៣ភាគរយនោះ មាន៩០ភាគរយមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព ៦ភាគរយល្មើសសញ្ញាចរាចរណ៍ ២ភាគរយគ្មានស្លាកលេខ ២ភាគរយប្រើទូរសព្ទ និង១ភាគរយទៀតស្រវឹងស្រា។
ដោយឡែករយន្តល្មើសវិញ មានចំនួន២៨.២០១គ្រឿង ស្មើនឹង២៧ភាគរយ ក្នុងនោះធុនធ្ងន់៦.៤៣១គ្រឿង។ ក្នុងចំណោមរថយន្តល្មើសនោះ មានបទល្មើសមិនពាក់ខ្សែក្រវ៉ាត់៥២ភាគរយ ល្មើសល្បឿន១៦ភាគរយ ប្រើទូរសព្ទ១០ភាគរយ គ្មានផ្លាកលេខ៥ភាគរយ ល្មើសសញ្ញាចរាចរណ៍៧ភាគរយ គ្មានបណ្ណបើកបរ៤ភាគរយ ដឹកលើសចំណុះ៤ភាគរយ គ្មានឆៀក១ភាគរយ គ្មានអាជីវកម្ម១ភាគរយ និងស្រវឹង១ភាគរយ។
ចំពោះសភាពការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ លោកជំទាវបានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១នេះ មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងសរុប១.២៦១លើក (យប់៥៤ភាគរយ) បណ្ដាលឱ្យស្លាប់៧០៩នាក់ និងរងបួស១.៧៩២នាក់ ក្នុងនោះរបួសធ្ងន់១.០៤៦នាក់ ហើយមូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ គឺល្មើសល្បឿន៣៤ភាគរយ បើកបរមិនគោរពសិទ្ធិ២៣ភាគរយ មិនប្រកាន់ស្ដាំ១៦ភាគរយ វ៉ាជែង៨ភាគរយ បត់៩ភាគរយ កត្តាយានយន្ត៣ភាគរយ ស្រវឹង៣ភាគរយ និងសុខភាព ងងុយ ១ភាគរយ។
ជាការកត់សំគាល់ ក្នុងចំណោមជនរងគ្រោះស្លាប់ មាន៧៨ភាគរយ គឺជាអ្នកជិះម៉ូតូ ស្មើនឹង៥៥៥លើ៧០៩នាក់ និងមានអ្នកមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពចំនួន៦៩ភាគរយ ស្មើនឹង៣៨៥លើ៥៥៥នាក់។ ដោយឡែករាជធានីខេត្តដែលមានអត្រាគ្រោះថ្នាក់ច្រើន រួមមាននៅរាជធានីភ្នំពេញ៣៤០លើក, ខេត្តកណ្ដាល៨៦លើក និងខេត្តស្វាយរៀង៧៧លើក។ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ឆមាសទី១នេះ បានថយចុះ៣៥៨លើក ស្មើនឹង២២ភាគរយ ស្លាប់ថយចុះ១៥២នាក់ ស្មើនឹង១៨ភាគរយ និងរងរបួសថយចុះ៦៥៧ ស្មើនឹង២៧ភាគរយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ~បាញ់ បានអះអាងថា៖ក្នុងករណីយានយន្តឯកជនពាក់ស្លាកលេខ ខ.ម ហើយមិនបានទៅបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធតាមសេចក្ដី ជូនដំណឹងរបស់អគ្គនាយកដា្ឋនគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា ក្រសួងការពារជាតិនឹងធ្វើការនិរាករណ៍ស្លាកលេខ ដែលបានបំពាក់កន្លងមកដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
នេះបើយោងតាមសេចក្ដីណែនាំរបស់សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ស្តីពីការអនុវត្តវិធានការប្រមូលពន្ធ និងប្តូរចង្កូតពីស្តាំមកឆ្វេងលើយានជំនិះគ្រប់ប្រភេទ ដែលកំពុងប្រើប្រាស់ស្លាកលេខកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ៕SRP
ភ្នំពេញ៖មនុស្សប្រុសស្រី៤៤នាក់ រួមទាំងរថយន្តនិងម៉ូតូច្រើនគ្រឿងផង ត្រូវគណ:បញ្ជា ការខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ ចាប់ឃាត់ខ្លួននិងដកហូត នាយប់ថ្ងៃទី២០ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងពេលបង្ក្រាបខារ៉ាអូខេគ្រួសារនិងហាងថុលវាសនាម្ហូបស្រស់។
ទីតាំងខារ៉ាអូខេដែលបានបង្ក្រាបខាងលើនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិព្រៃទា១ សង្កាត់ចោមចៅ៣ រាជធានីភ្នំពេញ ដែលបើកដំណើរការល្មើសបម្រាមក្រសួងសុខា ភិបាល និងសេចក្តីសម្រេចរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ។
សមត្ថកិច្ចក្នុងហេតុការបានអោយដឹងថា មនុស្សប្រុសស្រីដែលបានឃាត់ខ្លួនក្នុងចំណោម ៤៤នាក់ មានភ្ញៀវ១១នាក់។
ប្រភពបន្តថា ក្រៅពីឃាត់ខ្លួនប្រុសស្រី៤៤នាក់សមត្ថកិច្ចបានដកហូតសម្ភារ:រួមមាន.ម៉ូនីទរ័ KTV ៤ គ្រឿង.អាំភ្លឺមេក្រូ ៤គ្រឿង .ធុងបាស១១គ្រាប់.ម៉ូតូ២៣ គ្រឿងនិងឡាន៤គ្រឿង។ ចំពោះផ្លូវច្បាប់ថា បន្តនិតិវិធីយ៉ាងណានោះ សមត្ថកិច្ចនៅពុំទាន់បញ្ជាក់លំអិតនៅឡើយទេ៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានចេញ សារលិខិតក្នុងឱកាសនៃទិវាសន្តិភាពអន្តរជាតិ ថ្ងៃទី២១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកអ៊ុន ចាន់​ដាអភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​ប្រាប់ដល់​ក្រុមយុវជន​ស្ម័គ្រចិត្ត​ដើម្បី​សហគមន៍ ឲ្យ​ខិតខំ​អភិវឌ្ឍន៍​ចំណេះដឹង​បន្ថែមទៀត ដើម្បី​បម្រើ​ផលប្រយោជន៍​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សង្គមជាតិ។
ការលើកឡើងយ៉ាង​ដូច្នេះក្នុង​ឱកាស​ដែល​ក្រុមយុវជន​ស្ម័គ្រចិត្ត​ដើម្បី​សហគមន៍ ចូលជួប​សំដែង​ការគួរសម នាព្រឹក​មិញនៅ​សាលាខេត្ត​កំពង់ចាម។
លោកអភិបាលខេត្ត​ ​បាន​ថ្លែង​ថា ក្រុមយុវជន​ស្ម័គ្រចិត្ត​ដើម្បី​សហគមន៍​ ដែល​បាន​បង្កើតឡើង​នេះ គឺ​ធ្វើ​កិច្ចការ​ផ្តោតទៅលើ​វិស័យ​អប់រំ​, សុខាភិបាល និង​សហគ្រិន។ ក្នុង​វិស័យ​ទាំង ៣​នេះដែរ អភិបាលខេត្ត មាន​ចំណាប់អារម្មណ៍​ខ្លាំង​ទៅលើ​វិស័យ​សហគ្រិន​ ​ដោយហេតុថា ការបង្កើត​ឲ្យ​មាន​សហគ្រិនភាព គឺជា​ការ​ផ្ដល់ឱកាស ដល់​យុវជន​របស់​យើង ក្នុង​ការពង្រឹង​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​សហគមន៍ ដោយ​មិន​ប្រកាន់​និន្នាការ​នយោបាយ។ ​ដូច្នេះហើយ​យុវជន​របស់​យើង ចាំបាច់​ត្រូវ​សិក្សា​ស្វែងយល់​បន្ថែមទៀត ពី​បណ្ដា​សហគមន៍​ផ្សេងៗ ក៏ដូចជា​សមាគម​ចលនា​យុវជន​ដូចគ្នា ដើម្បី​ដុសខាត់​ខ្លួន​ឲ្យមាន​ការរីកចម្រើន នូវ​ចំណេះដឹង បង្កើន​ភាពខ្លាំង​នៅក្នុង​សហគមន៍ និង​ឈានទៅ​ប្រកួតប្រជែង​ថ្នាក់ជាតិ ជាមួយ​ក្រុមយុវជន នៃ​បណ្ដា​ខេត្ត​ផ្សេងៗ​ទៀត​នាពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខ​ផងដែ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម នៅព្រឹក​មិញនេះ​ បានចុះពិនិត្យការរៀបចំដំឡើង ម៉ាស៊ីនផលិតអុកស៊ីសែន​ ដែលជាអំណោយរបស់លោកហ៊ុន ម៉ាណែត និងលោកជំទាវ នៅមន្ទីរពេទ្យខេត្តកំពង់ចាម។
លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ បាន​ជំរុញ​ដល់ក្រុម​ការងារ​បច្ចេកទេស ដែលកំពុងដំឡើងម៉ាស៊ីនផលិតអុកស៊ីសែននេះ ធ្វើយ៉ាងណា​ឲ្យ​បាន​ឆាប់​រួចរាល់ ដើម្បីចាប់ផ្តើមដំណើរការផលិត អុកស៊ីសែនបម្រើឲ្យការព្យាបាលជំងឹកូវីដ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម។
អភិបាលខេត្ត បានបញ្ជាក់ថា​ បន្ទាប់​ពពីដំឡើង​ម៉ាស៊ីន​នេះ​រួច​ ខេត្តកំពង់ចាម នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរការផលិតខ្យល់អុកស៊ីសែន ដោយខ្លួនឯងហើយ គឺលែងទៅទិញ និងដឹកជញ្ជូននពីភ្នំពេញដែលជាមធ្យមក្នុងមួយថ្ងៃប្រមាណ ៣០០ បំពង់។ ព្រោះ​ម៉ាស៊ីនសម្រាប់ផលិតអុកស៊ីសែន មួយគ្រឿងនេះ មានសមត្ថភាពផលិតអុកស៊ីសែនបានក្នុងមួយម៉ោងចំនួន ១០បំពង់​ឯណោះ​​។
លោក យិន ស៊ី​ណាត ប្រធាន​ប​ន្ទីរ​ពេទ្យ​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ឲ្យ​ដឹងថា ថ្មីៗ​នេះ​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​ បានរៀបចំ​ផ្នែក​មន្ទីរពិសោធន៍​មួយ​ដើម្បី​ពិនិត្យ​សំណាក​វិភាគ​មេរោគ​កូ​វីដ-​១៩ ដោយ​ប្រើប្រាស់​ម៉ាស៊ីន​កម្រិត​មធ្យម អាច​ពិនិត្យ​បាន​មួយថ្ងៃ ចំនួន ១០០ ករណី។ បច្ចុប្បន្ន​កំពុងធ្វើការ​សាកល្បង ដែលការ​លទ្ធផល​ទាំងអស់ ត្រូវបាន​យកទៅ​ផ្ទៀងផ្ទាត់ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ប៉ាស្ទ័រ និង​វិទ្យាស្ថាន​សុខភាព​សាធារណៈ មួយរយៈ​សិន រហូត​មាន​លទ្ធផល​ដូចគ្នា ទើប​មន្ទីរពិសោធន៍​ខេត្តកំពង់ចាម នឹងមាន​លទ្ធភាព ចេញ​លទ្ធផល​ដោយផ្ទាល់​តែម្ដង អំពី​វី​រូស​ជំងឺ​កូ​វីដ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ណែនាំ​ដល់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និង​សិស្ស​ទាំងអស់ ឲ្យ​​មានការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់​អំពី​បញ្ហា​សុខភាព​ គឺ​ត្រូវ​អនុវត្ត​ឲ្យ​បាន​ខ្ជាប់ខ្ជួន​នូវ​វិធានការ ៣ការពារ​ ៣​កុំ ជាពិសេសត្រូវ​ចេះ​ការពារ​ខ្លួនឯង​រៀងៗ​ខ្លួន។ ក្នុង​ករណី​បេី​មាន​អាកា​រះ​មិន​ស្រួល ត្រូវ​ប្រញាប់​រាយការណ៍​ទៅ​ឲ្យលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដើម្បី​យក​សំណាក​ធ្វើតេស្ត​រក​មេរោគ​​កូ​វីដ-​១៩ ហើយ​ធ្វេីការ​ព្យាបាល​ឲ្យ​បានទាន់​ពេល​វេលា​ ដេីម្បី​ទប់ស្កាត់​កុំឲ្យ​​ឆ្លង​រាលរីកដាល​ទៅ​អ្នក​ដទៃទៀត។​
លោកថ្លែងណែនាំយ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃទី​២០​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២១​ ព្រឹកមិញនេះក្នុងឱកាសអញ្ជើញ​ចុះ​ពិនិត្យ​ដំណើរការ​ចូលរៀន​វិញ របស់សិស្សានុសិស្ស​ នៅវិទ្យាល័យ​បឹង​កុក និង​វិទ្យាល័យ​ដីដុះ​ ក្រុងកំពង់ចាម​។
សូមជម្រាបថារដ្ឋបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​បើក​ឲ្យ​សិស្សានុសិស្ស​​ចូលរៀនវិញ​ ​ចែកចេញជា​ពីរ​តំណាក់កាល ដោយ​តំណាក់កាល *​ទី​១ ៖ ឲ្យ​សិស្ស​ចាប់ពី​ថ្នាក់​អនុវិទ្យាល័យ​ឡើងទៅ និង​សាលា​ពុទ្ធិក​: ចូលរៀន​នៅ​ថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា និង​តំណាក់កាល *​ទី​២ ៖ ឲ្យ​សិស្ស​ថ្នាក់បឋមសិក្សា ចូលរៀន​នៅ​ថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ដែល​ការសម្រេច​ឲ្យ​សិស្ស​ចាប់ពី​អនុវិទ្យាល័យ​ចូលរៀន​មុននេះ ដោយសារ​ពួកគាត់ បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ការពារ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ រួចហើយ ម្យ៉ាងទៀត ពួកគាត់ ស្ថិតនៅក្នុង​វ័យ​មួយ ដែល​ទទួលបាន​ការអប់រំ​ច្រើន អំពី​វិធានការ ការពារ ការឆ្លង​រាលដាជំងឺ​កូ​វីដ។ ជាមួយគ្នា​នោះ​ លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ ត្រូវ​បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​គ្រប់​ចំនួន​ និង​ធ្វើការ​ពិនិត្យ​សំណាក​រក​មេរោគ​កូវីដ​ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាល​ជ្រៅ​បំផុត​ចំពោះទឹកចិត្តប្រកបដោយសប្បុរស ពោរពេញទៅដោយសទ្ធាជ្រះថ្លារបស់អ្នកឧកញ៉ា ឡេង ណាវ៉ាត្រា និងក្រុមការងារ ដែលបានចំណាយ​ថវិកា និងទ្រព្យសម្បត្តិផ្ទាល់ខ្លួន ក្នុងការជួយដល់សង្គមជាតិ តាមរយៈរដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ដែលនេះគឺជាកាយវិការឆ្លុះបញ្ចាំងពីគុណធម៌ សប្បុរសធម៌ និង​ការចេះជួយគ្នាក្នុង​គ្រាលំបាកទៀតផង។
អភិបាលខេត្តបានថ្លែងថា​ អំណោយមនុស្សធម៌របស់​អ្នកឧកញ៉ា ឡេង ណាវ៉ាត្រា នាពេលនេះ គឺជាការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ជាមួយ រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាអាជ្ញាធខណៈ​សាលា​រៀន​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ ត្រូវ​បាន​បេីកឲ្យ​ដំណេីរការ​ឡេីងវិញ។
អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ ថ្លែងអរគុណនៅព្រឹកមិញនេះ​ ក្នុងឱកាសទទួលអំណោយពីអ្នកឧកញ៉ា ឡេង ណាវ៉ាត្រា​ ដែលបានចូលរួមឧបត្ថម្ភ​ ថវិកា ចំនួន១០០,០០០,០០០រៀល ម៉ាស​ ​២៥០,០០០ម៉ាស​ និង​ទឹក​អាកុលចំនួន​ ៣០០០លីត្រ​​ សម្រាប់​ប្រេីប្រាស់​ក្នុង​យុទ្ធនាការ​ បង្ការ​ និង​ទប់ស្កាត់​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ចាម​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសជាប្ដីក្រោយពីបានកាប់សម្លាប់ប្រពន្ធរួចបានរត់ទៅចងកសម្លាប់ខ្លួននៅនឹងដើមព្រីង។
ជនសង្ស័យដែលបានសម្លាប់ប្រពន្ធហើយរត់ទៅចងក ឈ្មោះ ឆែម ទក អាយុ៣៤ឆ្នាំ រស់នៅភូមិព្រៃទទឹង ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។ ចំណែកជនរងគ្រោះជាប្រពន្ធដែលបានស្លាប់ឈ្មោះ សាន ចាន់ អាយុ២៧ឆ្នាំ។
យោងតាមរបាយការណ៍បានបង្ហាញថានៅថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ជនរងគ្រោះឈ្មោះ សាន ចាន់ កំពុងនៅផ្ទះ ក៏មានទំនាស់ពាក្យសម្តី ជាមួយជនសង្ស័យ(ប្ដី) ជនសង្ស័យ ស្រវឹងស្រា បានយកពូថៅកាប់ត្រូវក្បាលផ្នែកខាងក្រោយ ២ពូថៅ បណ្តាលឲ្យស្លាប់តែម្ដង។
របាយការណ៍បានបន្តថា ក្រោយពីកាប់ប្រពន្ធឲ្យស្លាប់រួចបានដើរទៅកាប់ទៅលើឈ្មោះ ឃាន់ សុខាន់ ភេទស្រី ដែលកំពុងដេកលើអង្រឹងក្រោមផ្ទះគាត់ ចម្ងាយពីផ្ទះជនសង្ស័យ ៣០ម ត្រូវចំ ក ១ពូថៅបណ្តាលឲ្យរបួស ពេលនោះឈ្មោះ ឃាន ឆាត ភេទប្រុស ស្ទុះមកជួយក៏ត្រូវជនសង្ស័យ កាប់ត្រូវ ដៃឆ្វេង១ពូថៅ បណ្តាលឲ្យរបួស ក្រោយពេលធ្វើសកម្មភាពរួច ជនសង្ស័យបានកាន់ពូថៅរត់គេចខ្លួនបាត់។ ជនរងគ្រោះ២ នាក់ទៀតមានឈ្មោះ ១.ឈ្មោះ ឃាន សុខាន់ ភេទស្រី អាយុ៣០ឆ្នាំ , ២ឈ្មោះ ឃាន ឆាត ភេទប្រុស អាយុ៣៨ឆ្នាំ អ្នកទាំងពីររស់នៅភូមិកើតហេតុខាងលើ។
បើតាមរបាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា ក្រោយពីសមត្ថកិច្ចចម្រុះចុះស្រាវជ្រាវចាប់ជនសង្ស័យ រហូតដល់ម៉ោង ១០ព្រឹក ថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២១ ក៏រកឃើញជនសង្ស័យ ចងក ធ្វើអត្តឃាត សម្លាប់ខ្លួន ដោយចងកនិងខ្សែនីឡុងពណ៌ខៀវ នៅដើមព្រីងត្រង់ចំណុច នៅព្រៃវាលស្រែនៅខាងលិចផ្ទះជនរងគ្រោះ ប្រហែល ៥០០ម៉ត្រ៕SRP