ខេត្តកំពង់ចាម៖សេចក្ដីរាយការណ៍បានអោយដឹងថាក្នុងរដូវទឹកទន្លេមេគង្គចាប់ផ្ដើមហក់ឡើងនេះ គេសង្កេតឃើញថាមានបទល្មើសនេសាទហាក់បី កើតឡើងយ៉ាងអនាធិបតេយ្យ ខណ:ជំនាញជលផលរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានអោយដឹងថាបើទោះជាមានបទល្មើសយ៉ាងណាក៏ដោយក៏អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានបានខិតខំធ្វេីការបង្ក្រាបជាបន្តបន្ទាប់ ។ ដោយការបង្ក្រាប
មិនមានវត្តមានមន្ត្រីជំនាញជលផលចូលរួមនោះទេ។
ជាក់ស្ដែង នៅពីថ្ងៃទី២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២០នេះ លោក ខេង ម៉េងឈុន អភិបាលរងស្រុកកងមាស បាន ដឹកនាំ នគរបាលស្រុក កម្លាំងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលកងតាណឹង ប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលអង្គបាន និង អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ពាក់ព័ន្ធ ចុះ បង្ក្រាប បទល្មើស នេសាទខុសច្បាប់(រ៉ាវ លូស្បៃមុង)នៅតាមបណ្ដោយ ដងទន្លេមេគង្គ ស្ថិតនៅក្នុងឃុំកងតាណឹង ស្រុកកងមាស ខេត្តកំពង់ចាម ដោយ ធ្វើការរឹបអូសបាន ១-រ៉ាវ ចំនួន១៥មាត់ ព្រួលចំនួន២០០ម៉ែត្រ។ ២-ស្បៃមុងចំនួន១៥មាត់,ព្រួលប្រវែង២០០ម៉ែត្រ។ ៣-បង្គោល២០០ដើម។ ព្រមទាំង បាន ប្រលែងកូនត្រីចំនួន៥០គីឡូក្រាម ចូលទៅក្នុងទន្លេវិញ ផងដែរ ។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាដោយមានការឯកភាពពីប្រព័ន្ធផ្លូវច្បាប់ចំពោះឧបករណ៍ខុសច្បាប់ទាំងអស់ត្រូវដុតបំផ្លាញចោលនៅចំណុចមាត់ទន្លេតែម្ដង៕SRP
២ កញ្ញា ២០២០
ខេត្តកំពង់ធំ៖លោក តាន់ ម៉េងឆាង ប្រធានការិយាល័យ ផលិតកម្មបសុព្យាបាលកំពង់ធំ បានធ្វើការច្រាចចោលទៅនឹងព័ត៌មានចោទប្រកាន់ថារូបលោកបានបញ្ជាអោយមន្ត្រីរបស់ខ្លួនចុះប្រមូលលុយ ពីកសិដ្ឋាននីមួយៗ នៅស្រុកប្រាសាទសំបូរ ដោយមួយកន្លែងកសិដ្ឋានចំនួន$៥០០។ ការចោទប្រកាន់បែបនេះលោក តាន់ ម៉េងឆាង បានបញ្ជាក់ថាជារឿងមិនពិត។
«សម្លេងលោកតាន់ ម៉េងឆាង បំភ្លឺ»
សូមបញ្ជាក់ថាម្ចាស់កសិដ្ឋានមួយកន្លែងនៅភូមិ កូនក្អែក ឃុំសំបូរ ស្រុកប្រាសាទសំបូរ ខេត្តកំពង់ធំ ឈ្មោះ ខេង ពិសិដ្ឋបានផ្ដល់បទសម្ភាសន៍ជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន នៅថ្ងៃទី២កញ្ញាឆ្នាំ២០២០ថា ថ្មីៗនេះពេទ្យសត្វប្រចាំក្រុមហ៊ុនស៊ីភី ឈ្មោះ ឆោម ម៉ាណាល់ បានទាក់ទងគាត់តាមទូរស័ព្ទអោយគាត់ ត្រៀមលុយចំនួន$៥០០(ប្រាំរយដុល្លា)ទុកអោយឈ្មោះកៀន ឧត្តម ដែលជាពេទ្យសត្វប្រចាំក្រុមហ៊ុន ស៊ីភី និងលោកតាន់ ម៉េងឆាង ជាប្រធានការិយាល័យផលិតកម្មបសុព្យាបាល ដើម្បីរត់ការធ្វើប្លង់និងច្រកចេញចូលតែមួយ។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះលោក ឆោម ម៉ាណាល់ បានបញ្ជាក់ប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថាលោកពិតជាបានទូរស័ព្ទប្រាប់ទៅ ម្ចាស់កសិដ្ឋានឈ្មោះខេង ពិសិដ្ឋ អោយត្រៀមលុយសម្រាប់រត់ការពិតប្រាកដមែន។ដោយលោកធ្វើការងារនេះតាមបញ្ជាពីលោកកៀន ឧត្តម។ ដោយឡែកលោកកៀន ឧត្តមជា ពេទ្យសត្វប្រចាំក្រុមហ៊ុន ស៊ីភី ដែលជាអ្នកបញ្ជាអោយលោក ឆោម ម៉ាណាល់ ទូរស័ព្ទទៅម្ចាស់កសិដ្ឋានខាងលើ បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានតាមទូរសព្ទ័ថា លោកពិតជាបានប្រាប់អោយលោកឆោម ម៉ាណាល់ ទាក់ទងទៅម្ចាស់កសិដ្ឋាននោះ ត្រៀមលុយចំនួន$៥០០ពិតមែន។ តែលុយនោះ$៥០០គឺសម្រាប់រត់ការដូចជា៖ ច្រកចេញចូលតែមួយ និងធ្វើប្លង់គូសប្លង់ដឺម៉ាស់ជាដើម។ លោកកៀន ឧត្តម ថាលុយចំនួន$៥០០នេះមិនទាន់បានទទួលនៅឡើយទេ ហើយក៏មិនមានពាក់ពន្ធ័អ្វីនឹងលោកតាន់ ម៉េងឆាង ប្រធានការិយាល័យ ផលិតកម្មបសុព្យាបាលកំពង់ធំ នោះដែរ៕SRP
ខេត្តព្រៃវែង៖លោក ភុន សម្ផស្ស អភិបាលស្រុកព្រះស្តេច នៅថ្ងៃពុធទី០២ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០ បានដឹកនាំសហការីនិងអាជ្ញាធរភូមិឃុំនាំយកអំណោយកាកបាតក្រហមកម្ពុជា
ចែកជូនពលរដ្ឋមួយគ្រូសារ ដែលរងគ្រោះដោយសាអគ្គិភ័យភ្លើងឆេះផ្ទះកាលពីថ្ងៃទី០១ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០វេលាម៉ោង១៩យប់។ គ្រួសាររងគ្រោះ
ឈ្មោះ ប៉ូវ លន់ ភេទស្រី អាយុ៦៣ឆ្នាំរស់នៅភូមិរកាកូនសាត់ ឃុំបឹងដោល ស្រុកព្រះស្តេច។
សូមបញ្ជាក់ថាអំណោយដែលត្រូវចែកជូនរួមមាន៖អង្ករ០២បេ កន្ទេល ខ្នើយ មុង ភួយ សម្ភារផ្ទះមួយចំនួននិងថវិកាចំនួន៥៥ម៉ឺនរៀលផងដែរ៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖ឧបាសក កង សាអ៊ុំ ឪពុកបង្កើត លោកឧត្តមសេនីយ៍កង សៅគុណ មេបញ្ជារការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តព្រះវិហារ បបានទទួលមរណភាពកាលពីវេលាម៉ោង១២រំលង អាធ្រាត្រ ថ្ងៃទី ០២ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២០ក្នុង ជន្មាយុ ៨៩ឆ្នាំ ដោយរោគាពាធ។
បច្ចុប្បន្ន សពត្រូវបានតម្កល់ធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណីនៅគេហដ្ឋាននៃសពស្ថិតនៅសង្កាត់កំពង់រទេះ ក្រុងស្ទឹងសែន ខេត្ត កំពង់ ធំ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថាតាមទំនៀមទម្លាប់ប្រពៃណីបងប្អូនខ្មែរចិន ថ្ងៃនេះគឺជាថ្ងៃសែនក្បាលទឹក។
សម្ដេចហ៊ុន សែនបន្តថានៅពេលប្រទេសជាតិយើងមានសុខសន្តិភាពពេញលេញ និងរីកចម្រើនមកទល់សព្វថ្ងៃ គឺបានបង្កលក្ខណៈកាន់តែងាយស្រួលអោយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមានឱកាសប្រារព្ឋពិធីបុណ្យទានតូចធំទៅតាមជំនឿ និងទំនៀមទម្លាប់ប្រពៃណីសាសនារៀងៗខ្លួនដោយសេរី។
បើតាមសម្តេចហ៊ុន សែនទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ សូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវតែមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់បំផុតចំពោះអគ្គិភ័យ ដែលអាចបណ្តាលមកពីការធ្វេសប្រហែសដុតធូបទៀនក្នុងឱកាសពិធីសែន
ក្បាលទឹកនេះ ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ សូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមានអនាម័យ ក្នុងការរស់នៅ ហេីយមេីលថែការពារសុខភាពជាប់ជានិច្ចកុំអោឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ អោយសោះ ដោយស្សាហ៍ដុសលាងសម្អាតដៃជាមួយសាប៊ូ ចឹល ឬ អាល់កុល និងពាក់ម៉ាសក្នុងពេលចាំបាច់។
សូមជូនពរបងប្អូនជនរួមជាតិជួបតែសេចក្តីសុខចម្រុងចម្រេីននិងលាភសំណាងគ្រប់ៗគ្នាកុំបីខាន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចបានដឹងថាយ៉ាងហោចណាស់មនុស្សម្នាក់បានស្លាប់ភ្លាមៗនិងម្នាក់ទៀតរងរបួស ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅម៉ោង០៩និង៣០នាទី ថ្ងៃទី០២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ នៅលើផ្លូវជាតិលេខ០៦ នៅចន្លោះបង្គោលគីឡូម៉ែត្រលេខ៣៣២ និង៣៣៣ក្នុងភូមិដូនទ្រ ឃុំល្វា ស្រុក ពួក ខេត្តសៀមរាប រវាងរថយន្តនិងម៉ូតូ។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នេះរថយន្ត ម៉ាកហ៊ីយ៉ាន់ដាយ ពណ៌សពាក់ស្លាកលេខ កំពង់ចាម 3A 8765 សណ្តោងស៊ឺមីរ៉ឺម៉ក ព៌ណ បៃតង ពាក់ស្លាកលេខ កំពង់ចាម 4A 0229 បើកបរដោយឈ្មោះ វន ចាន់នី ភេទប្រុសអាយុ២៤ ឆ្នាំនៅភូមិចំការអណ្តូង ឃុំចំការអណ្តូង ស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម បើកបរទិសដៅពីកើតទៅលិចបានបុក និងម៉ូតូ ម៉ាកហុងដាឌ្រីមផលិតឆ្នាំ2005 ពណ៌ខ្មៅពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1B.0764 បើកបរដោយឈ្មោះ ទូច ពយ ភេទប្រុសអាយុ៣៤ឆ្នាំ នៅភូមិពួកចាស់ ឃុំពួក ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប (មានមួកសុវត្ថិភាព) ស្លាប់កន្លែងកើតហេតុ។ អ្នករួមដំណើរ ឈ្មោះ រ័ត្ន សាន ភេទប្រុស អាយុ៤០ឆ្នាំនៅភូមិដំណាក់ស្លាញឃុំសសរស្តម្ភ ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប (អត់មួកសុវត្ថិភាព) របួសធ្ងន់ ក្នុងទិសដៅពីលិចទៅកើត។ ករណីបណ្ដាលឲ្យខូចខាតម៉ូតូធ្ងន់ និង រថយន្តស្រាល។
បើតាមសមត្ថកិច្ចមូលហេតុអ្នកបើកបរម៉ូតូវ៉ាជែង ខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន។ ក្រោយកើតហេតុសមត្ថកិច្ចចុះធ្វើការវាស់វែងប្រគល់សាកសពឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី។ចំណែករថយន្តនិងម៉ូតូត្រូវបានយកទៅរក្សាទុកនៅអធិការដ្ឋានស្រុកពួកដើម្បីរង់ចាំការដោះស្រាយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចអគ្គមហាពញាចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថាចាប់ពីថ្ងៃ ១រោច ខែភទ្របទស្អែកនេះ រហូតដល់ថៃ្ងទី ១៥រោច ក្នុងរយៈពេល១៥ថៃ្ង ជាឱកាសពុទ្ធបរិស័ទ ប្រារព្ធពិធី បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដែលជាពិធីបុណ្យធំប្រចំាឆ្នាំ តាមបែបព្រះពុទ្ធសាសនា ដើម្បីឧទ្ទិសកុសលផលបុណ្យជូនដល់បុព្វការីជន មានឪពុក ម្តាយ ជីដូនជីតា បងប្អូន ញាតិសន្តានទាំងឡាយ ដែលបានចែកឋានទៅកាន់បរមលោក។
សម្តេច ហេង សំរិន បានបន្តថាក្រោមម្លប់សុខសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ បងប្អួនជនរួមជាតិ រីករាយ ជ្រះថ្លាក្នុងការធ្វើបុណ្យទាននៅតាមគ្រប់វត្តអារាមនៅទូទំាងប្រទេស។ តែសូមមានការប្រុងប្រយ័ត្នជាប់ជានិច្ច នូវវិធានការការពារជំងឺកូវីដ១៩ តាមការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល។
សូមបងប្អូន កូនក្មួយទំាងអស់ កុំធ្វេសប្រហែសការពារខ្លួនពីការឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩នេះ។ យើងអាចនឹងភ្លេចកូវីដ១៩ តែជំងឺនេះ មិនដែលភ្លេចយើងនោះទេ។ សូមបងប្អូន កូនក្មួយទំាងអស់ការពារខ្លួនជាប់ជានិច្ច កុំឲ្យជំងឺនេះឆ្លងមកលើខ្លួនយើង គ្រួសារយើង និងសហគមន៍យើង។
ម្យ៉ាងវិញទៀត សូមមានការប្រុងប្រយ័ត្ន ក្នុងការធ្វើដំណើររតាមដងផ្លូវ ចូលរូមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ មានការយោគយល់ អធ្យាស្រ័យឲ្យគ្នាទៅវិញទៅនៅក្នុងការធ្វើដំណើរ។
សូមជនរួមជាតិប្រកបដោយសេចក្តីសុខ សុភមង្គល គ្រប់ក្រុមគ្រួសារ៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖សេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថាបច្ចុប្បន្នឈ្មួញជាច្រើននាក់សម្រុកដឹកជញ្ជូនឈើពីតំបន់ព្រៃព្រះរកានិងតំបន់ព្រៃឡង់ខេត្តព្រះវិហារ ឆ្លងកាត់ផ្លូវជាតិលេខ៦២ ស្រុករវៀង ចូលទៅខេត្តកំពង់ធំ យ៉ាងអនាធិបតេយ្យ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានបន្តថា
លោក ប្រាក់ សុវណ្ណ អភិបាលខេត្តព្រះវិហារ ក៏ដូចជាលោក ពឹង ទ្រីដា ប្រធានមន្ទីរកសិកម្មខេត្តព្រះវិហារ ព្រមទាំងលោក នួន សុខុម នាយខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើខេត្តព្រះវិហារ មិនចាត់វិធានការបង្ក្រាបក្រុមឈ្មួញដឹកជញ្ជូនឈើទាំងនោះឡើយ។ ផ្ទុយទៅវិញលោក ប្រាក់ សុវណ្ណ ព្រមទាំងលោក ពឹង ទ្រីដា និងលោក នួន សុខុម កំពុងបណ្តោយឲ្យបទល្មើសដឹកជញ្ជូនឈើពីខេត្តព្រះវិហារ ចូលទៅខេត្តកំពង់ធំ ទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍ពីប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ៦២ ស្រុករវៀង ខេត្ត ព្រះវិហារ បានឲ្យដឹងថា ក្នុងមួយយប់ៗមានឈ្មួញធ្វើសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើឆ្លងកាត់ស្រុករវៀង ចូលទៅខេត្តកំពង់ធំ រាប់សិបរថយន្តដោយគ្មានមន្ត្រីជំនាញឬសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធណាចាត់វិធានការទប់ស្កាត់ឡើយ។
សមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធបានឲ្យដឹងថា ប្រសិនបើគ្មានការឃុបឃិតបើកដៃពីលោក ស៊ុ ស៊ីវុត្ថា ហៅតាវ៉ែនតា នាយផ្នែករដ្ឋបាលព្រៃឈើរវៀង ទេនោះគឺគ្មានឈ្មួញណាអាចដឹកជញ្ជូនឈើឆ្លងកាត់ស្រុករវៀង ខេត្តព្រះវិហារ ចូលទៅខេត្តកំពង់ធំ តាមអំពើចិត្តបានឡើយ។ ជាងនេះទៅទៀតការដែលលោក ស៊ុ ស៊ីវុត្ថា នាយផ្នែករដ្ឋបាលព្រៃឈើរវៀង ហ៊ានធ្វើអ្វីៗតាមអំពើចិត្តរបស់ខ្លួនគឺសង្ស័យមានការឃុបឃិតបើកដៃពីសំណាក់លោក ពឹង ទ្រីដា ប្រធានមន្ទីរកសិកម្មខេត្តព្រះវិហារ និងលោក នួន សុខុម នាយខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើខេត្តព្រះវិហារ ជា ប្រព័ន្ធផងដែរ។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធក្នុងខេត្តព្រះវិហារ បានកត់សម្គាល់ថា ចាប់តាំងពីលោក ប្រាក់ សុវណ្ណ ទទួលបានតំណែងជាអភិបាលខេត្តព្រះវិហារ រហូតមកដល់ ពេលនេះគឺបទល្មើសព្រៃឈើក្នុងខេត្តព្រះវិហារ ពុំមានការថយចុះនោះទេ។ ជាក់ស្តែងរយៈពេល២សប្តាហ៍ចុងក្រោយនេះឈ្មួញច្រើននាក់សម្រុកធ្វើសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើពីតំបន់ព្រៃឡង់ តំបន់ព្រៃព្រះរកា ឆ្លងកាត់ផ្លូវជាតិលេខ៦២ ស្រុករវៀង ចូលទៅខេត្តកំពង់ធំ និងបណ្តាខេត្តផ្សេងៗទៀតយ៉ាងពេញបន្ទុកតែម្ដង៕SRP
១ កញ្ញា ២០២០
ខេត្តកំពង់ចាម ៖លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានលើកឡើងថាដោយសារមានការឆ្លងរីករាលដាលជាសាកល នៃជំងឺកូវីដ១៩ ដ៏កាចសាហាវនេះ នៅមានហានិភ័យខ្ពស់ សូមឲ្យរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ឃុំ សង្កាត់ បន្តយកចិត្តទុកដាក់ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ អប់រំណែនាំឲ្យបានជាប់ជាប្រចាំនៅតាម មូលដ្ឋានអំពីវិធានការការពារ ទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវ១៩ តាមការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងកុំឲ្យមានការឆ្លងក្នុងរលកទី២ ក្នុងសហគមន៍យេីង។
ការ ស្នើ ឡើង យ៉ាង ដូច្នេះ ក្នុង សិក្ខាសាលាសមាហរណកម្ម កម្មវិធីវិនិយោគបីឆ្នាំរំកិល (២០២១-២០២៣) របស់រដ្ឋបាល ស្រុក កងមាស នាព្រឹក ថ្ងៃ ទី ១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២០ ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បាន ថ្លែង ថា សិក្ខាសាលាសមាហរណកម្ម នាពេលនេះជាសូចនាករមួយបង្ហាញពីការចូលរួមក្នុងការ អភិវឌ្ឍ តាមបែបប្រជាធិបតេយ្យរបស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ។ ការវិវត្តនៃកិច្ចដំណើរការ កំណែ ទម្រង់តាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ តាមរយៈគោលនយោបាយវិមជ្ឈការ និងវិសហមជ្ឈការ ប្រកបដោយការជឿជាក់យ៉ាងខ្លាំងចំពោះតួនាទីដ៏មានសារៈសំខាន់របស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក្នុងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនៅតាមមូលដ្ឋាន សំដៅលើកកម្ពស់ជីវភាព របស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងចូលរួមចំណែកការបន្ថយភាពក្រីក្រប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
អភិបាលខេត្តបន្តថា ផ្តើមចេញពីឆន្ទៈ និងជំនឿជឿជាក់នេះ ក្នុងអំឡុងជិត២ទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល បានជំរុញ និងគាំទ្រយ៉ាង សកម្មដល់ការរៀបចំ និងការអនុវត្តកម្មវិធីកំណែទម្រង់ ការអភិវឌ្ឍតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ ក្រោមជាតិ។ ក្នុងន័យនេះ រដ្ឋបាលក្រុង -ស្រុក និងរដ្ឋបាលឃុំ-សង្កាត់ បានក្លាយទៅជា រដ្ឋបាលថ្នាក់ មូលដ្ឋានដែលមានមុខងារសំខាន់ ក្នុងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងកិច្ចអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច នៅតាមមូលដ្ឋាន ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួន ដោយផ្អែកតាម ផែនការអភិវឌ្ឍរបស់រដ្ឋបាលក្រុង-ស្រុក និងឃុំ-សង្កាត់ដែលបានរៀបចំ និងអនុវត្តនូវគម្រោង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដូចជា ការសាងសង់ផ្លូវលំ ស្ពាន អណ្តូងទឹក ប្រឡាយទឹក អគារសាលារៀន និង គម្រោងផ្តល់សេវាផ្សេងៗទៀតពាក់ព័ន្ធនឹងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ ការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានអំពី បញ្ហាសុខភាព និងអនាម័យតាមជនបទ ការផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងអំពីបញ្ហាយេនឌ័រ ការទប់ស្កាត់ អំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារ ដោយប្រើប្រាស់មូលនិធិឃុំ សង្កាត់ និងធនធាន ពីប្រភពផ្សេងទៀត ដើម្បី ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការជាអាទិភាពនានា របស់ប្រជាជននៅតាមមូលដ្ឋាន ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បានស្លាប់ភ្លាមៗនៅកន្លែងកើតហេតុដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
ហេតុការណ៍បានកើតវេលាម៉ោង០២និង២៥នាទីរសៀលថ្ងៃទីថ្ងៃទី០១ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០លេីផ្លូវ ជាតិលេខ០៦ចំណុចភូមិតាអុង ឃុំ ល្វែងឫស្សីស្រុកជីក្រែង។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាករណីនេះនៅរវាងរថយន្ត ម៉ាក ISUZUពណ៌ទឹកមាសស្លាកលេខ ភ្នំពេញ ២F២៦៣៨ ទិសដៅពីកេីតទៅលិច។ចំណែកបេីក បរម៉ូតូម៉ាកwave ពណ៌ខ្មៅពាក់ស្លាកលេខកំពត ១L៦២២៦ ទិសដៅពីលិចទៅកេីត បញ្រ្ចាសទិសគ្នា។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាជនរងគ្រោះ អ្នកបើកម៉ូតូឈ្មោះ យឿន រ័ត្ន អាយុ៣២ឆ្នាំ មានទីលំនៅ ភូមិប្រាសាទ ឃុំព្រៃប្រស់ ស្រុកកំពង់ស្វាយ ខេត្តកំពង់ធំ។ ដោយឡែកអ្នកបេីកបរ រថយន្តគេចខ្លួនបាត់។
ក្រោយកើតហេតុសមត្ថកិច្ចបានយក រថយន្តនិងម៉ូតូ ទៅរក្សាទុកនៅប៉ុស្តិ៍នគរបាលឃុំល្វែងឫស្សី ដើម្បីស្រាវជ្រាវរកម្ចាស់រថយន្តមកដោះស្រាយ។
ទោះយ៉ាងណាសមត្ថកិច្ចមិនទាន់បញ្ជាក់លម្អិតអំពីមូលហេតុករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះនៅឡើយទេ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ក្រសួងសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូនបានអះអាងថាគិតត្រឹមខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ គម្រោងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងវិញកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ ៥ សម្រេចបានប្រមាណ ៤២,៩៩% ហើយ។
គម្រោងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងវិញកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ ៥ មានប្រវែងសរុបចំនួន ៣៦៦ គីឡូម៉ែត្រ ដោយឆ្លងកាត់ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង និងបន្ទាយមានជ័យ។ គម្រោងនេះត្រូវបានបែងចែកជា បីផ្នែកធំៗរួមមាន៖ ផ្នែកខាងជើង(បាត់ដំបង-សិរីសោភ័ណ) មានប្រវែងសរុប ៨៤,៧៤ គីឡូម៉ែត្រ ផ្នែកកណ្តាល(ធ្លាម្អម-បាត់ដំបង) មានប្រវែងសរុប ១៤៦,០៤គីឡូម៉ែត្រ និងផ្នែកភាគខាងត្បូង(ព្រែកក្តាម ខេត្តកណ្តាល-ធ្លាម្អម ខេត្តពោធិ៍សាត់) មានប្រវែងសរុប ១៣៥,២៤គីឡូម៉ែត្រ ដោយមានការពង្រីកកំណាត់ផ្លូវជាតិមានស្រាប់ពី២គន្លងទៅ៤គន្លង ទទឹង២៣ម៉ែត្រ ជាប្រភេទផ្លូវបេតុងកៅស៊ូ (AC) និងមានសួនច្បារចំកណ្តាល។
សូមបញ្ជាក់ថា កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៥ មាន សារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការដឹកជញ្ជូន នៅក្នុ ងស្រុក ក៏ដូចជាការតភ្ជាប់វិស័យ ដឹកជញ្ជូន ក្នុង បណ្ដាប្រទេស ជា សមាជិក អាស៊ាន និង មហាអនុតំបន់មេគង្គ ហើយក៏ ត្រូវ បាន ចាត់ ទុក ថាជាផ្នែក មួយ នៃអាស៊ានហាយវ៉េលេខ ១(Asean Highway 1) ប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ផងដែរ៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖ក្រុមការងារចល័តរបស់ក្រសួង ដឹកនាំដោយលោកប្រធានលេខាធិការដ្ឋាន នៃគណៈកម្មាធិការសម្របសម្រួលអចិន្ត្រៃយ៍ នៃគណៈកម្មាធិការដឹកនាំត្រួតពិនិត្យយានយន្តលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់ សហការជាមួយប្រធានមន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនខេត្តកំពង់ធំ និងប្រធានស្ថានីយជញ្ជីងប្រាសាទ ស្ថានីយថ្នលកែង និងស្ថានីយខែលជ័យ
នៅថ្ងៃច័ន្ទ ទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ នៅវេលាម៉ោង ៦ល្ងាច បានចុះត្រួតពិនិត្យយានយន្តដឹកជញ្ជូន នៅឃុំបឹងល្វា ស្រុកសន្ទុក ខេត្តកំពង់ធំ ត្រួតពិនិត្យ ១០គ្រឿង និងឃាត់បានរថយន្តដឹកលើសទម្ងន់ចំនួន ៨គ្រឿង ដែលដឹកលើសទម្ងន់ចាប់ពី ១២តោន ដល់ ២៧តោន។
ក្នុងនោះរថយន្ត ៤គ្រឿងដែលដឹកលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់ចាប់ពី ២០តោនឡើងទៅ នឹងត្រូវរក្សាទុក និងដោះស្រាយដោយអនុលោមតាមច្បាប់ផ្លូវថ្នល់មាត្រា ៦០។
សូមបងប្អូនម្ចាស់អាជីវករ ម្ចាស់រថយន្តដឹកទំនិញ និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់មេត្តាជ្រាបថា ការដឹកជញ្ជូនលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់បានបង្កមហន្តរាយដល់ផ្លូវជាតិ និងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ធ្ងន់ធ្ងរ ៕SRP