ភ្នំពេញ៖សារលិខិតសម្ដេចតេជោហ៊ុនសែននាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងឱកាសទិវាសន្តិភាពអន្តរជាតិថ្ងៃទី២១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប៉ុស្តិ៍នគបាលរដ្ឋបាលសង្កាត់គគោកចកបានឲ្យដឹងថាបុរសម្នាក់បានលង់ទឹកស្លាប់នៅច្រកទ្វារទឹកខាងកើតបារាយណ៍ដោយសារដើរកាត់មុខទឹកកំពុងតែហូរខ្លាំង មានស្ពាយសំណាញ់ជាប់ជាមួយខ្លួនផងដែរ។
ហេតុការណ៍មនុស្សលង់ទឹកស្លាប់ កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ វេលាម៉ោង១៥និង០០នាទី នៅត្រង់ចំណុចច្រកទ្វារទឹកខាងកើតបារាយណ៍ ភូមិគោកតាចាន់ សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប។
នគរបាលបានបន្តថាបន្ទាប់ពីទទួលបានព័ត៌មានករណីខាងលើសមត្ថកិច្ចបានចុះមកស្រាវជ្រាវ និងតាមរកសពរហូតដល់ថ្ងៃទី២១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ វេលាម៉ោង ០៤និង៤៥នាទី ទើបឃើញសាកសព។
ជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះ មែន តុលា ហៅ(ម៉ិប) ភេទប្រុស អាយុ១៨ឆ្នាំរស់នៅភូមិវាល សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប។ក្រោយពីសមត្ថកិច្ចធ្វើការពិនិត្យពិច័យរួវបានប្រគល់ឲ្យគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
២០ កញ្ញា ២០២០
ខេត្តសៀមរាប៖របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថាករណីអគ្គិភ័យ ភ្លើងឆេះបង្គោលភ្លើង មិនបានប្រើប្រាស់រថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យនោះទេ ដោយសារប្រជាពលរដ្ឋ បានទំនាក់ទំនងទៅខាងអគ្គិសនី មុន បន្ទាប់មកខាងអគ្គិសនីបានមកផ្តាច់ចរន្ត និងពន្លត់ភ្លើងរលត់។ សមត្ថកិច្ចបញ្ជាក់ថាមូលហេតុទុស្សេខ្សែភ្លើងលើបង្គោលភ្លើង។
សូមជម្រាបថាហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃអាទិត្យទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ នៅវេលាម៉ោង១៥និង១៣នាទី ហើយបានរលត់ទៅវិញនៅវេលាម៉ោង១៥និង៣០នាទី ស្ថិតនៅភូមិវត្តដំណាក់ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរបានរាយការណ៍ថាយុវជនម្នាក់ បានលោតពីលើស្ពានតាអោង បណ្ដាលលង់ទឹកស្លាប់បង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង ល្ងាចថ្ងៃទី២០ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០ នៅចំណុចស្ពានតាអោង ក្នុងភូមិចុងស្ពាន ឃុំខ្វាវ ស្រុកជីក្រែង។
ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ ទុំ មករា អាយុ១៨ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិកំបោរអរ ឃុំខ្វាវ ស្រុកជីក្រែង។
បើតាមសមត្ថកិច្ចដកស្រង់សំដីការបំភ្លឺរបស់អ្នករស់នៅជិតខាង និងមានការធ្វេីពិនិត្យពិច័យរបស់សមត្ថកិច្ចជំនាញ មូលហេតុ ជនរងគ្រោះបានឡេីងលេីស្ពានលោតលេងទឹក បណ្តាលអោយលង់ទឹកស្លាប់តែម្ដង។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងករណីនេះបន្ទាប់ពី បានត្រួតពិនិត្យលើសាកសព រួច ប្រគល់ឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក ស៊ាន សុគុន ប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍ ខេត្តកំពង់ចាម បានឲ្យដឹងថា ក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដោយរាប់ចាប់ពីថ្ងៃទី១៦ ដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០នេះ ខេត្តកំពង់ចាម ទទួលបានភ្ញៀវទេសចរណ៍មកទស្សនាកំសាន្តសរុបចំនួន ៣៥.៥៩៧ នាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវអន្តរជាតិមានចំនួន ២៣នាក់ ។ លោកប្រធានមន្ទីរ បានបញ្ជាក់ថា ចំនួនភ្ញៀវទាំងអស់នោះ គឺមកទស្សនាកំសាន្ត នៅតាមកន្លែងកំសាន្តនានា មានដូចជា៖ រមណីដ្ឋានទឹកឆារមណីដ្ឋានកសិថ្មដាទឹកឆា រមណីដ្ឋានភ្នំហាន់ជ័យ រមណីដ្ឋានឬស្សី រមណីដ្ឋាន ភ្នំប្រុស ភ្នំស្រី រមណីដ្ឋាននគរបាជ័យនិងអាហារដ្ឋានស្មៅទន្លេ។
លោកប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តកំពង់ចាម ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ចំពោះ ស្ថានភាពទូទៅ នៅតាមកន្លែងកម្សាន្ត និងនៅតាមរមណីយដ្ឋាននីមួយៗ មានសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយល្អ នឹងមានការយាមប្រចាំការ ពីកម្លាំងសមត្ថកិច្ច ។ ចំណែកឯការលក់ដូរក៏ដូចជាតម្លៃទំនិញវិញពុំមានការឡើងថ្លៃហួសពីប្រក្រតីនោះឡើយ។
សូមរំលឹកថាពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌដែលជាពិធីបុណ្យដ៏ធំមួយរបស់ខ្មែរយើងសម្រាប់ការធ្វើបុណ្យទានឧទ្ទិសកុសលជូនដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធដូនតាដើម្បីសុំសេចក្ដី សុខរកស៊ីទទួលទានមានបានដោយការជួបជុំសាច់ញាតិបងប្អូននិងការដើរលេងកម្សាន្តនៅតាមរមណីយដ្ឋាននានាយ៉ាងសប្បាយរីករាយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មនុស្សចំនួនពីរនាក់​និងវត្ថុតាងត្រូវបាននគរបាលក្រុងសៀមរាបបញ្ជូនទៅតុលាការដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់បន្ទាប់ពីបានសាកសួរចម្លើយរួច និងសារភាពថា​ ពិតជាបានធ្វើសកម្មភាពលួច។
ជនសង្ស័យទី១-ឈ្មោះទូច ញាញ់ ភេទស្រី អាយុ១៩ឆ្នាំ មុខរបរគ្មាន មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្ននៅភូមមណ្ឌល៣ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។ទី២-ឈ្មោះសឿន ភារិនភេទប្រុសអាយុ១៤ឆ្នាំ មុខរបរគ្មាន មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្ននៅភូមិមណ្ឌល៣ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អធិការនគរបាលក្រុងសៀមរាបបានបង្ហាញថាបន្ទាប់ពីជនសង្ស័យធ្វើសកម្មភាពលួចបាន ក៏យកភេសជ្ជៈ​ទាំងនោះ​ ដាក់ចូលក្នុងការ៉ុង ដឹកតាមកង់ទៅរកជួបបក្ខពួកគេពីរនាក់ទៀតដើម្បីលក់ ប៉ុន្តែត្រូវបាន
នគរបាលចុះល្បាត ប្រទះឃើញ​ឃាត់ខ្លួនតែម្ដង។ ។ វត្ថុតាងដកហូតបាន​ រួមមាន​ ភេសជ្ជៈខារ៉ាប៉ាវចំនួន ២០កំប៉ុង, ទឹកក្រូចIZEចំនួន ០៧ដប, បាកាសចំនួន ០៧កំប៉ុង,គោជល់ចំនួន ០៥កំប៉ុង ស្រាបៀរហ្គែនស្បឺតចំនួន ១៥កំប៉ុង​ កូនកាំបិតចំនួន០២ កង់ចំនួន០២គ្រឿង និងកូនកន្ត្រៃចំនួន០១ផងដែរ។
សូមជម្រាបថាការឃាត់ខ្លួនធ្វើនៅវេលាម៉ោងទៀបភ្លឺថ្ងៃទី១៧ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០កន្លងទៅ​​ដោយនគរបាលបុស្តិ៍សង្កាត់ជ្រាវ សហការណ៍ ជាមួយនគរបាលការិយាល័យអន្តរាគមន៍ខេត្តសៀមរាប បន្ទាប់ពីបានសកម្មភាពយកកូនកាំបិត​ ចិតបន្លែ​ ចៀរធុងទឹកក(កន្លែងសំរាប់ចាក់សោរ) លួចយក​ ភេសជ្ជ: ពីក្នុងធុងទឹកកក នៅចំណុចតូបលក់ដូរ០១កន្លែង​ ស្ថិតនៅភូមិខ្នារ សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប​ របស់ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ ប៉ោ សុខណេង ភេទស្រី អាយុ៣៣ឆ្នាំ មានមុខរបរលក់ឥវ៉ាន់ចាបហួយ៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖បើមិនមានអ្វីប្រែប្រួលនោះទេនៅព្រឹកថ្ងៃទី ២១ ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០ស្អែកនេះ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោម៉ែន លី អតីតស្នងការខេត្តឧត្ដរមានជ័យនឹងត្រូវប្រកាសជាស្នងការខេត្តកំពង់ធំ ជំនួសលោកអ៉ិត គឹមស្រ៊ន ស្នងការស្ដីទី។ នេះបើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសរបស់ស្នងការនគរបាលខេត្តកំពង់ធំ ដែលបានចេញជូនដំណឹងនៅថ្ងៃទី១៨ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២០។
សូមជម្រាបថាលោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ
ម៉ែន លី អតីតស្នងការនគរបាលខេត្តឧត្ដរមានជ័យ ត្រូវបានផ្លាស់ចេញបន្ទាប់ពីលោកឧត្តមសេនីយ៍ ហួត សុធីស្នងការរងខេត្តសៀមរាប ទៅកាន់មុខតំណែងជាស្នងការខេត្តឧត្តរមានជ័យជំនួសកាលពីថ្មីៗនេះ។
សូមបញ្ជាក់រផងដែរថាអតីតស្នងការនគរបាលខេត្តកំពង់ធំ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោអ៊ុក កុសល ត្រូវបានប្ដូរចេញ បន្ទាប់ពីមានរឿងចម្រូងចម្រាសដោយកូនចៅប្ដឹងទៅថ្នាក់ដឹកនាំពាក់ព័ន្ធករណីបៀតបៀនកេរ្តិ៍ខ្មាស់។ ចំណែកឧត្តមសេនីយ៍ត្រីអ៉ិត គឹមស្រ៊ន ស្នងការរង ត្រូវបានឡើងជាស្នងការស្ដីទីជំនួសលោកឧត្តមសេនីយ៍ទោអ៊ុក កុសល។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងមហាផ្ទៃ លោកនាយឧត្តមសេនីយ៍ ខៀវ សុភ័គ ធ្លាប់បានអះអាងប្រាប់សារព័ត៌មានថ្មីៗថា  ក្រសួងមហាផ្ទៃ បានសម្រេចបញ្ចប់ឧត្តមសេនីយ៍ទោ អ៊ុក កុសល ពីតំណែងស្នងការខេត្តកំពង់ធំហើយ។
ការបញ្ចប់មុខតំណែងរបស់លោក អ៊ុក កុសល គឺបន្ទាប់ពីលោក ត្រូវនគរបាលនារីៗមួយចំនួន ក្រោមឱវាទ ប្តឹងទៅសម្តេច ស ខេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃថា បានបៀតបៀនកេរ្តិ៍ខ្មាសលើពួកនាង។
លោក ខៀវ សុភ័គ បានថ្លែងថា៖«ក្រោយពីស៊ើបអង្កេតទៅ ឃើញថា បានប្រព្រឹត្តដូចការប្តឹងមែន»។
បើតាមលោក ខៀវ សុភ័គ បញ្ជាក់ថា លោក អ៊ុក កុសល ត្រូវបានទម្លាក់ឋានន្តរស័ក្តិពីផ្កាយ២ (ឧត្តមសេនីយ៍ទោ) មកនៅត្រឹមស័ក្តិ៥ (វរសេនីយ៍ឯក) ហើយក្រសួងមហាផ្ទៃ បានស្នើឲ្យទម្លាក់ស័ក្តិ២ថ្នាក់ថែមទៀត (អាចនៅត្រឹមស័ក្តិ៣)។
បើគេចាំមិនភ្លេចទេខេត្តកំពង់ធំមានស្នងការជាច្រើនជំនាន់មកហើយ តែងតែមានកូនចៅថ្នាក់ក្រោមប្ដឹងពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការងារដឹកនាំមានភាពមិនប្រក្រតី។ ទោះយ៉ាងណាគេសង្ឃឹមថា ស្នងការថ្មីគឺលោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ម៉ែនលី នឹងដឹកនាំអង្គភាពស្នងការនគរបាលខេត្តកំពង់ធំ មិនឱ្យមានករណីដូចស្នងការមុនៗឡើយ៕SRP
១៩ កញ្ញា ២០២០
ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមបានឲ្យដឹងថាកម្លាំងអាវុធហត្ថស្រុកស្វាយលើបានឃាត់រថយន្តដឹកឈើមួយគ្រឿងដែលសង្ស័យថាបង្កប់ឈើថ្មី។
ហេតុការណ៍បានធ្វើឡើងនៅវេលាម៉ោង ០៩យប់ថ្ងៃទី១៩ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០២០ស្ថិតនៅទីរួមស្រុកស្វាយលើ។
ទោះយ៉ាងណារថយន្ត ដឹកឈើផ្ទះចាស់ខាងលើ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចអាវុធហត្ថ សហការជាមួយរដ្ឋបាលព្រៃឈើស្រុកស្វាយលើឃាត់ទុកដើម្បីរង់ចាំត្រួតពិនិត្យមើលនៅថ្ងៃស្អែក៕SRP
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ៖ជនសង្ស័យប្រុសស្រី០៥នាក់ត្រូវបានកម្លាំងនគរបាលស្រុកគងពិសីធ្វើការឃាត់ខ្លួនរួមជាមួយវត្ថុតាង ខណ:ចុះល្បាតតាមមូលដ្ឋាន។
ការឃាត់វេលាម៉ោង១០និង៥០នាទីព្រឹក ថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ នៅចំណុចភូមិស្វាយទាប ឃុំអង្គពពេល ស្រុកគងពិសី ខេត្តកំពង់ស្ពឺ។