ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះបានប្រកាសឲ្យចរាចរនិងប្រើប្រាស់ក្រដាសប្រាក់ប្រភេទ៣ម៉ឺនរៀលគំរូថ្មី។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានឲ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលចេញអនុក្រឹត្ យលេខ២០០អនក្រ.បក អនុញ្ញាតដាក់ឲ្យចរាចរ និងប្រើប្រាស់ទូទាំងប្រទេស ក្រដាសប្រាក់ប្រភេទ៣០០០០រៀលគំរូថ្មី អបអរខួប៣០ឆ្នាំ កិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស និងខួប៣០ឆ្នាំនៃការយាងនិវត្តន៍របស់ ព្រះករុណាព្រះបាទ សម្តេចព្រះនរោត្តម សីហនុ “ព្រះបរមរតនកោដ្ឋ”៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសញៀនស្រាម្នាក់បានស្លាប់នៅវាលស្រែ។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅរសៀល ថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោងវាលស្រែខាងលិច ស្ថិតនៅភូមិគោកឫស្សី ឃុំកែពណ៌ ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាជនរងគ្រោះឈ្មោះរឿន មឿន ភេទប្រុស អាយុ៣៨ឆ្នាំ មុខរបរធ្វើស្រែមានទីលំនៅភូមិ ឃុំកើតហេតុ ជាបុរសពោះម៉ាយរស់ នៅជាមួយម្តាយ។
តាមរៀបរាប់ម្តាយថា កូនរបស់ខ្លួនជាមនុស្សញៀន ស្រា និងធ្លាប់មានអាការ:ប្រកាច់ មុនកើតហេតុកូនខ្លួនមានសភាពស្រវឹង និងប្រាប់ខ្លួនថា ទៅដាក់បង្កៃ ខ្លួនបានឃាត់ តែមិនស្តាប់។
តាមក្រុមគ្រូពេទ្យបានយកសំណាក អវិជ្ជមានកូវីដ១៩ លើដងខ្លួនជនរងគ្រោះពុំមានស្លាកស្នាមដែលគួរសង្ស័យពាក់ព័ន្ធបទល្មើសឡើយ។
ការសន្និដ្ឋានរបស់គ្រូពេទ្យ គីស្លាប់សារខ្យល់គ បណ្តាលដួលផ្កាប់មុខក្នុងទឹក។ សពត្រូវបានប្រគល់ឲ្យសាច់ញាតិយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
១៧ តុលា ២០២១
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកកែវ នារិទ្ធិ សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាខេត្តកំពង់ចាម បានអំនាវដល់យុវវ័យក៏ដូចជាបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូមជ្រើសរើសយកផលិតផលណាដែលមានគុណភាពនិងស្របច្បាប់ ទទួលស្គាល់ដោយក្រសួងសុខាភិបាលពោលគឺត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នកុំប្រើប្រាស់ផលិតផលក្លែក្លាយ ព្រោះវាអាចបណ្តាល ឲ្យមានគ្រោះថ្នាក់ដល់សុខភាព និងស្បែករបស់យើង។
ថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះក្នុងពិធីបើកសម្ពោធក្រុមហ៊ុន អ៊ីអេសអិនស៊ីប៊ីយូធី ឯ.ក នារសៀល ថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ នៅក្រុងកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម។
លោកកែវ នារិទ្ធិ ក៏បានកោតសរសើរដល់ សមាជិ សមាជិការ ភាគីរបស់ក្រុមហ៊ុន ដែលជាកូនខ្មែរ មានទឹកចិត្តមោះមុត ពួតដៃគ្នា ក្នុងការបើកដំណើការ ក្រុមហ៊ុន អ៊ី អេសអិនស៊ី ប៊ីយូធី ឯ.ក នេះ ដោយស្របច្បាប់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា អោយមានដំណើរការល្អប្រសើរទទួលបានលទ្ធផលជោគជ័យ។  លោកបានគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា យុវជន យុវនារី នៅតាមបណ្តារប្រទេសជាច្រើន គឺកំពុងមាន ការវិវឌ្ឍន៍ខ្លាំង អំពីការការថែរក្សាសម្ពស្សនេះ។
លោកស្រី អេង សុខលី នាយិការក្រុមហ៊ុន អ៊ី អេស អិន ស៊ី ប៊ីយូធី ឯ.ក បានគូសបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុនបើកដំណើរការមិនទាន់បាន១ឆ្នាំផង មានតំណាងចែកចាយចំនួនជាង២០០នាក់ នេះគឺជាសញ្ញា បញ្ជាក់ថា ក្រុមហ៊ុននេះបាននាំចូលនូវផលិតផលមានគុណភាពល្អពិតៗ និងមានច្បាប់ទំលាប់ត្រឹមត្រូវ។
លោកស្រី បានបញ្ជាក់ថា នៅពេលថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុនបានធ្វើតេស្តទៅលើផលិតផលចំនួន ៣មុខបន្តទៀត គឺ ១ហ្វូមលាងមុខ ទី២ ឡេលាបខ្លួន និងសេរ៉ូមជួយពន្យាភាពចាស់ ដោយត្រៀមនាំចូលក្នុង ពេលឆាប់ៗនេះផងដែរ។ ម្យ៉ាងទៀតក្រុមហ៊ុននឹងមានផែនការពង្រីកផ្សព្វផ្សាយអំពីផលិតផលអោយមាន វិសាលភាពធំទូលាយទូទាំងអាស៊ី និងបន្តស្វែងរកតំណាងចែកចាយគ្រប់តំបន់បន្ថែមទៀតត៕SRP