ភ្នំពេញ៖សម្ដេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងលោកជំទាវ នៅព្រឹកមិញនេះបានអញ្ជើញជាអធិបតីពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាបើកការដ្ឋានសាងសង់អគារទីស្ដីការថ្មីក្រសួងមហាផ្ទៃ។
ពិធីនេះមានការអញ្ជើញចូលរួមពីឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ឯកឧត្តម លោកជំទាវរដ្ឋលេខាធិការ អនុរដ្ឋលេខាធិការអគ្គនាយក អគ្គនាយករង ប្រធាន អនុប្រធានអង្គភាព ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំមន្ត្រីរាជការសុីវិល នគរបាលជាតិ និងមន្ត្រីពន្ធនាគារជាច្រើនរូបទៀត។
អគារទីស្ដីការក្រសួងមហាផ្ទៃថ្មីមានទីតាំងនៅអគារចាស់ដែលមានផ្ទៃដីសរុបទំហំ៥,៦ហិកតា ស្ថិតនៅតាមបណ្ដោយមហាវិថីព្រះនរោត្តម សង្កាត់ទន្លេបាសាក់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ។ ផ្នែកខាងមុខនៃផ្ទៃអគារបែរទៅទិសខាងកើត ស្របតាមមហាវិថីព្រះនរោត្តម និងបែរចំទន្លេចតុមុខ។ ផ្ទៃក្រឡាសាងសង់សរុបនៃអគារ មានទំហំ១០៥,៥៤៥ម៉ែត្រការ៉េ កម្ពស់អាគារ៤៣,៥ម៉ែត្រ។
អគារថ្មីនេះមានទំហំ១៥៣ម៉ែត្រគុណ៨៣ម៉ែត្រ កម្ពស់៩ជាន់ មិនរាប់បញ្ចូលជាន់ផ្ទាល់ដី និងជាន់សម្រាប់ចំណតរថយន្តក្នុងអគារដែលអាចចតរថយន្តសរុបបានចំនួន៣៣០គ្រឿង។ ប្លង់ស្ថាបត្យកម្មអគារនេះជាប្រភេទស្ថាបត្យកម្មក្លាសិករចនាបថខ្មែរ ដំបូលប្រក់ក្បឿងស្រកាលិញ មានបុស្សបុក៥ លំនាំតាមប្រសាទអង្គរ និងបានគិតគូយ៉ាងហ្មត់ចត់អំពីពន្លឺ និងខ្យល់ធម្មជាតិចេញចូល។
អគារទីស្ដីការថ្មីនេះ មានមុខងារប្រើប្រាស់ជារដ្ឋបាលប្រមូលផ្ដុំថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង ថ្នាក់ដឹកនាំអគ្គនាយកដ្ឋាន អង្គភាពឋានៈស្មើចំនួន១២ គណៈកម្មាធិការជាតិចំនួន៥ គណៈកម្មការក្រសួងមហាផ្ទៃចំនួន៦ លេខាធិការដ្ឋាន គ.ជ.អ.ប និងនាយកដ្ឋានជំនាញចំនួន៤២។ អគារនេះអាចផ្ទុកមនុស្សបានរហូតដល់៨៥០០នាក់៕SRP
ខេត្តតាកែវ៖មេប៉ូលិសខេត្តតាកែវ លោកសុខ សំណាង ត្រូវបាន ផ្ទេរចេញពីមុខតំណែង ទៅជាអគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានអត្តសញ្ញាណកម្ម។ នេះបើយោងតាមអនុក្រឹត្យរបស់ នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន នៅថ្ងៃទី១១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ នេះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ឧកញ៉ា លី សាយឃាង ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធករណីរំលោភលើទំនុកចិត្ត និងបរិហារកេរ្តិ៍ជាសាធារណៈ។
ការឃាត់ខ្លួននៅថ្ងៃទី១០ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២១​ ម្សិលមិញ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រនៃក្រុងសៀមរាប ដោយនគរបាលខេត្តសៀមរាប តាមដីការបស់លោក សេង លាង ចៅក្រមស៊ើបសួរនៃសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ។
ក្នុងដីកាបានបញ្ជាក់ថាបង្គាប់ឲ្យនាំខ្លួនលោកឧកញ៉ា លី សាយឃាង ពាក់ព័ន្ធករណីរំលោភលើទំនុកចិត្ត និងបរិហារកេរ្តិ៍ជាសាធារណៈ ប្រព្រឹត្តនៅឃុំអូរបីជាន់ ស្រុកអូរជ្រៅ, សង្កាត់និមិត្ត និងសង្កាត់ផ្សារកណ្តាល ក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ កាលពីអំឡុងឆ្នាំ២០១៨ និងអំឡុងឆ្នាំ២០១៨ បទល្មើសដែលមានចែងឱ្យផ្តន្ទាទោសតាមមាត្រា៣៨១ មាត្រា ៣៩២ និងមាត្រា៣០៥ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ នេះបើយោងតាមដីកាបង្គាប់ឲ្យនាំខ្លួនចុះថ្ងៃទី០៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងថា
ការចេញដីកាបង្គាប់ឲ្យនាំខ្លួនលោកឧកញ៉ា លី សាយឃាង នេះ បានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីចៅក្រមស៊ើបសួរ បានឃើញសំណុំរឿងព្រហ្មទណ្ឌលេខ៣១៧៨ ចុះថ្ងៃទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ របស់សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ និងដីកាសន្និដ្ឋានបញ្ជូនរឿងឲ្យស៊ើបសួរ ចុះថ្ងៃទី០៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ព្រមទាំងសំណុំរឿងស៊ើបសួរចុះថ្ងៃទី០៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ដែលទាក់ទងនឹងជនត្រូវចោទឈ្មោះ លី សាយឃាង ភេទប្រុស អាយុ៥៨ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ មុខរបរពាណិជ្ជករ មានកំណើតនៅឃុំថ្មស ស្រុកគីរី សាគរ ខេត្តកោះកុង ហើយបច្ចុប្បន្នមានទីលំនៅផ្ទះលេខ៥៣, ផ្លូវលេខ១៨៤ សង្កាត់ផ្សារថ្មី៣ ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យុវជនម្នាក់បានបាត់បងជីវិតដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងសៀមរាប។
របាយការណ៍របស់នគរបាលចរាចរណ៍ខេត្តសៀមរាបបានបង្ហាញថានៅថ្ងៃពុធទី១០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ វេលា ម៉ោង១២និង៣៧នាទី ត្រង់ចំណុចផ្លូវបំបែកជា៤សាលាខៀវ ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងត្រែង សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប លើផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុង (ប៉េតុង) មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍មួយរវាងរថយន្តនិងម៉ូតូបណ្ដាលឱ្យយុវជនម្នាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិតយ៉ាងអាណោចអាធ័ម។
របាយការណ៍បានបន្តថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ
រវាងរថយន្តម៉ាក្សហ៊ីយ៉ាន់ដាយ ពណ៌ស + ខៀវ ពាក់ ផ្លាកលេខក្រុងព្រះសីហនុ 3A5541(មុខ) កន្ទុយក្រោយស្លាកលេខកំពុងចាម 4A.1780 ទិសដៅពីលិច ទៅកើត (អ្នកបើកបររត់គេចខ្លួនបាត់) បានបុកម៉ូតូមួយគ្រឿងម៉ាក ZOOMER ពណ៌ខ្មៅ ផ្លាកលេខ សៀមរាប 1Y.6884 អ្នកបើកបរឈ្មោះឡេង បញ្ញការ ភេទប្រុស អាយុ២៩ឆ្នាំ រស់នៅភូមិត្រពាំងសេះ សង្កាត់ គោកចក ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ទិសដៅពីត្បូងមកជើង(ឆ្លងថ្នល់)បណ្តាលឲ្យស្លាប់នៅនឹងកន្លែងកើតហេតុ។
របាយការណ៍ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថាម៉ូតូខូចខាតធ្ងន់ ចំណែករថយន្តខូចខាតស្រាល។ ក្រោយពីបានចុះធ្វើការវាស់វែង បានប្រគល់សាកសពឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី។ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ សមត្ថកិច្ចនគរបាលនៅមិនទាន់បញ្ជាក់អំពីមូលហេតុនៅឡើយ។
អង្គភាពសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ក៏សុំចូលរួមរំលែកទុក្ខ ជាមួយគ្រួសារជនរងគ្រោះ ដែលកូនបាន ទទួលមរណៈភាព ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងសៀមរាបផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖កម្លាំងការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថ ខេត្តសៀមរាប បានបញ្ជូនខ្លួនមនុស្ស៤នាក់ ទៅតុលាការនៅថ្ងៃនេះដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់ពាក់ព័ន្ធករណីលួចកាច់សោរកម៉ូតូក្នុងភូមិសាស្រ្តក្រុងសៀមរាប។
លោក សៀក សោភា នាយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប បានបង្ហាញថា ជនសង្ស័យទាំង៤នាក់ ត្រូវបានចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី០៨  ខែតុលា  ឆ្នាំ ២០២១ ដោយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ និង កម្លាំងមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថ ក្រុងសៀមរាប  ស្ថិតនៅភូមិធ្លកអណ្តូង  សង្កាត់ ស្លក្រាម  ក្រុងសៀមរាប។
ជនសង្ស័យ៤៖
១. ឈ្មោះ សូ លាក់ ភេទប្រុសអាយុ២១ឆ្នាំ មុខរបរ មិនពិតប្រាកដ រស់នៅ ភូមិស្ពានជ្រាវ សង្កាត់សៀមរាប ក្រុងសៀមរាប។
២. ឈ្មោះបាង សុធារ៉ា  ភេទប្រុសអាយុ ៣៩ឆ្នាំមុខរបរមិនពិតប្រាកដ រស់នៅភូមិតាភុល  សង្កាត់ស្វាយដង្គំ  ក្រុងសៀមរាប។
៣. ឈ្មោះ ឡាច សម្បត្តិ ភេទប្រុសអាយុ ៣៦ឆ្នាំមុខរបរចុងភៅ រស់នៅភូមិអញ្ចាញ  សង្កាត់នគរធំ  ក្រុងសៀមរាប។
៤. ឈ្មោះថុល សេងធូ ភេទប្រុសអាយុ ៣០ឆ្នាំ មុខរបរជាងជួសជុលម៉ូតូរស់នៅ ភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម។
ករណីនេះដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ដែកសម្រាប់បុកកាច់សោ រកម៉ូតូ១.ទូរស័ព្ទ២គ្រឿង  នឹងសម្ភារម៉ូតូមួយចំនួន.ម៉ូតូចំនួន ០៥គ្រឿង គឺ៖១. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៣ (ឡើងតែមឆ្នាំ២០២១) (គ្មានស្លាកលេខ+លេខតួ+លេខម៉ាស៊ីន)។ ២. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៥ (ឡើងតែមឆ្នាំ២០២០) ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1S-4044 លេខតួ+លេខម៉ាសុីន 9430016។ ៣. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៥ ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1B-3839 លេខតួ+លេខម៉ាសុីន 8417432។ ៤. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឃ្លិក សេ១២៥ ពណ៌ស ស៊េរីឆ្នាំ២០១៣ ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1V-2510 លេខតួ+លេខម៉ាសុីន 0053845។ ៥. ម៉ូតូម៉ាកយ៉ាម៉ាហា FZ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៦ គ្មានស្លាកលេខ លេខតួ: 00 01509 លេខម៉ាសុីន: 0019241។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកសៀក សោភា ក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបាត់ម៉ូតូអាចទៅ ស្វែងរកម៉ូតូនៅទីបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប។
លោក សៀក សោភា បន្តថាប្រតិបត្តិការនេះ តាមការណែនាំរបស់លោកប៉ោ វណ្ណនិត មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប និងក្រោមការដឹកនាំបញ្ជារបស់លោក ថា ដាលុច មេបញ្ជាការរងទទួលការងារ ស្រាវជ្រាវ និងបង្ក្រាបបទល្មើស និងដោយមានការសម្របសម្រួលពី លោក មាស ច័ន្ទពិសិដ្ឋ ព្រះរាជអាជ្ញាអមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានចាប់ខ្លួនបុរសម្នាក់ ពីបទរំលោភសេពសន្ទវៈ លើកូនស្រីចុងខ្លួនឯង។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាការចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី០៩ ខែវិច្ឆិកា ម្សិលមិញ ដោយនគរបាលស្រុកស្វាយលើ។ ជនសង្ស័យឈ្មោះឈន់ ឈី ភេទប្រុស អាយុ៥៤ឆ្នាំ មានទីលំនៅឃុំបឹងមាលា ស្រុកស្វាយលើ។ ចំណែកជនរងគ្រោះឈ្មោះ ស .ន.ស អាយុ១១ឆ្នាំមុខរបរសិស្ស។ ហេតុការណ៍រំលោភកើតឡើង កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១៥ នៅទ្រុងមាន់ក្រោយផ្ទះ។ ជនសង្ស័យបានសារភាពថា ពិតជាបានចាប់រំលោភពិតប្រាកដមែន។ ករណីខាងនេះសមត្ថកិច្ចកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅខេត្តតាមនិតិវិធីច្បាប់៕SRP