ខេត្តព្រះវិហារ៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនដោយសង្ស័យពីបទឃាតកម្ម ដោយគិតទុកជាមុន។ ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅទី១៣ ខែធ្នូ ម្សិលមិញ ដោយលោក វុធ សាវី ព្រះរាជអាជ្ញារងខេត្តព្រះវិហារ។
សមត្ថកិច្ចខេត្តព្រះវិហារបានថ្លែងប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ថា ជនសង្ស័យមានឈ្មោះ ភោគ មើន អាយុ២៣ឆ្នាំ អាស័យដ្ឋានរស់នៅភូមិម្រេច ឃុំស្រយង់ ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ «ពីបទឃាតកម្ម ដោយគិតទុកជាមុន»ដោយសារតែគំនុំ ជាយូឆ្នាំមកហើយ។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាកាលពីថ្ងៃទី១០ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ជនសង្ស័យរូបនេះ ឃើញជនរងគ្រោះ នៅម្នាក់ឯង ខ្លួនឃើញឱកាសល្អ ក៏យកកាំភ្លើង ដែលបានកែច្នៃទុក បំពាក់តាមខ្លួន យកមកបាញ់ លើជនរងគ្រោះ មួយគ្រាប់បណ្តាលអោយស្លាប់ ភ្លាមៗនៅហ្នឹងកន្លែងតែម្តង។  ជនរងគ្រោះមាន ឈ្មោះ ឃត់ ឡុញ ភេទប្រុសអាយុ ៥៤ រស់នៅភូមិម្រេច ឃុំស្រយង់ ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ។
បើតាមសមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាជនសង្ស័យជាប់ពីពីបទ ឃាតកម្មគិតទុកជាមុន តាមមាត្រា២០០ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ និង បទប្រើប្រាស់អាវុធខុសច្បាប់តាមមាត្រា២០ច្បាប់ស្តីពីការគ្រប់គ្រង ការផ្គត់ផ្គង់ ការដឹកជញ្ជូន អាវុធគ្រឿងផ្ទុះ និង គ្រាប់រំសេវ នឹងកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក អ៊ុន ចាន់ដា ជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខា​កាកបាទក្រហម​ខេត្ត​ បានថ្លែងប្រាប់ពលរដ្ឋថា ពេលមិននៅ ឬចាកចេញពីផ្ទះ ត្រូវបិទកុងតាក់ភ្លើងអគ្គិសនី ពន្លត់ភ្លើងចង្ក្រានហ្គាស ពន្លត់ទៀន ធូប ជាមុនសិន។ ម៉្យាងទៀតការតភ្ជាប់ចរន្តអគ្គិសនី ក៏ត្រូវពិនិត្យរៀបចំឲ្យបានត្រឹមត្រូវ តាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេសផងដែរ។
លោកថ្លែងណែនាំបែបនេះនៅព្រឹក​មិញ ថ្ងៃទី១៣ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញនាំយកអំណោយមនុស្សធម៌ ទៅផ្តល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ៣គ្រួសារ ដែលរង់គ្រោះដោយអគ្គិភ័យ។
លោកក៏បាន​ពាំនាំ​នូវប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខ ដោយក្តីអាណិតអាសូរពីសំណាក់​ សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា​ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងអស់ ត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ពីគ្រោះអគ្គីភ័យ ដែលអាចកើតមានឡេីងគ្រប់ពេល ប្រសិនបើមានការធ្វេសប្រហែស។
អំណោយជូនទាំង៣គ្រួសារ ក្នុង១គ្រួសារ ទទួលបាន៖ អង្ករ៥០គក្រ មី២កេស ត្រីខ ២យួរ ទឹកត្រី២យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវ២យួរ ឃីត (មុង ភួយសារុងក្រម៉ា ) ១កញ្ចប់ តង់១ អាវយឺត ៨ សម្ភារផ្ទះបាយ ១សម្រាប់ និងថវិកា ចំនួន ១លានរៀល។
គួរ​រំលឹក​ថថាកាលពីម៉ោង៩ និង១០នាទី យប់ថ្ងៃទី១២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១មានហេតុការណ៍អគ្គីភ័យ នៅភូមិកោះគល់ ឃុំកោះរកា ស្រុកកំពង់សៀម ដោយ​ករណី​ឆ្លងចរន្តអគ្គិសនី បណ្តាលឲ្យ​រងរបួស​ម្នាក់​ ឆេះ​ម៉ូតូ​ចំនួន ៨គ្រឿង និង​ថវិការ​​អស់​ប្រមាណ​ជិត១​ម៉ឺន ដុល្លារ​ផងដែរ។
ផ្ទះ​ដែល​ត្រូវ​អគ្គិ​ស​ភ័យ​ឆេះ​ ១-ឈ្មោះ​ វ៉ន វឿន អាយុ ៥៦ឆ្នាំ​ សង់អំពីឈើប្រក់ក្បឿងទំហំ៧ x១៣ម៉ែត្រ​ ខូចខាត​ម៉ូតូ​ចំនួន៣គ្រឿង​ ថវិកា​​ ៣.០០០ ដុល្លារ​ មាស​ចំនួន​៨​ជីក​ន្លះ និង​សម្ភារក្នុងផ្ទះ ​
២-​ឈ្មោះ​ ញឹក សា​វ៉ុ​ន អាយុ៦៣ឆ្នាំ ​សង់​ពី​ឈើប្រក់​ស័ង្កសី ទំហំ៥​x​៦ម៉ែត្រ​ ថវិកា​៩០​ម៉ឺន​រៀល និង​សម្ភារៈ​ក្នុងផ្ទះ​ ៣-ឈ្មោះ​ ស គុយ​លឹម អាយុ៦០ឆ្នាំ​ រងរបួស​ ផ្ទះ​ទំហំ ៧​x១៥​ម៉ែត្រ សង់​អំពី​ឈើ​ប្រក់​ក្បឿង​ ​ម៉ូតូ​ចំនួន ៥​គ្រឿង​ ថវិកា​​ ៦.០០០ ដុល្លារ និង​សម្ភារក្នុងផ្ទះ​។​ ករណីនេះសមត្ថកិច្ច​បានប្រេីប្រាស់​​រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គីស​ភ័យ​ចំនួន​៦គ្រឿង និង​បាញ់​ទឹកពន្លត់​អស់ចំនួន១០គ្រឿង ដើម្បី​ទប់ស្កាត់កុំឲ្យឆេះ​រាលដាលដល់ផ្ទះ​ជិតខាង៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​៖លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ និងលោកស្រី ម៉េង វ៉ាន់ដានីន និងលោក ស៊ាក ឡេង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅព្រឹកមិញនេះ
អញ្ជើញជាអធិបតីបញ្ចុះបឋមសិលា​ កសាងទីបូជនីយដ្ឋានកន្លែងព្រះអង្គប្រសូត្រ ធ្វើអំពីស្ពាន់និងមាស នៅវត្តសាមគ្គីសុខារាម (ហៅវត្តច្រករំដេង) ស្ថិតនៅក្នុងឃុំត្រពាំងផ្លុង ស្រុកពញាក្រែក​ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ​។
លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ មានប្រសាសន៍ទៅកាន់លោកតាលោកយាយ ក្មួយៗសិស្សានុសិស្ស និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋថា «ប្រទេសជាតិយើងសព្វថ្ងៃនេះ កំពុងតែមានរីកចម្រើនជាលំដាប់ កំពុងកសាងលើគ្រប់វិស័យ ពិសេសវិស័យពុទ្ធចក្រ ក៏ដោយសារតែប្រទេសមានសុខសន្ដិភាព ដែលបានមកពីក្រោមការដឹកនាំដ៏ត្រឹមត្រូវ និងរឹងមាំពីសំណាក់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន។
អភិបាលខេត្តបានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ននេះ ព្រះសង្ឃលោកអាចារ្យគណៈកម្មការវត្តច្រករំដេង បានឯកភាពគ្នា ជាវដីពង្រីកទីធ្លាវត្ត និងចាប់ផ្ដើមកសាងទីបូជណីយដ្ឋាន កន្លែងព្រអង្គប្រសូត្រសម្រាប់ តំកល់រូវបដិមាព្រះអង្គប្រសូត្រ កម្ពស់សរុប១៧ម៉ែត្រ ក្នុងនោះ ធ្វើអំពីស្ពាន់កម្ពស់៤ម៉ែក្រ ៣តឹក ផ្កាឈូកទ្រព្រះអង្គ៧ជាន់ កំពស់៥ម៉ែត្រ ខឿន៣ជាន់ កម្ពស់៧ម៉ែត្រ ៥តឹក។
ក្នុងការកសាងបដិមាព្រះអង្គប្រសូត្រនេះ លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្ត និងលោកស្រី ម៉េង វ៉ាន់ដានីន បានប្រគេនបច្ច័យចំនួន ៤លានរៀល និងបានចែកអាវរងារជូនលោកតាលោកយាយផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប
លោកតេង ច័ន្ទណាត បានដាក់បទបញ្ជាដល់កងកម្លាំងអោយរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ និងអំពាវនាវប្រជាពលរដ្ឋ អោយចូលរួមគោរព និងអនុវត្តច្បាប់ចរាចរណ៍។
ការដាក់បទបញ្ជារបស់លោកស្នងការនគរបាលធ្វើឡើង នៅថ្ងៃចន្ទ ទី ១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ក្រោយពីលោកមេីលឃើញបញ្ហាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅតែជាបញ្ហាប្រឈមខ្លាំង។
ជុំវិញគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងជាបន្តបន្ទាប់នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តសៀមរាបនេះ លោកតេង ច័ន្ទណាត បានបញ្ជាដល់នគរបាលការិយាល័យនគរបាលចរាចរណ៍ផ្លូវគោកបន្តសហការជាមួយបណ្តាកម្លាំងនគរបាលនៃអធិការដ្ឋានទាំង ១២ក្រុង-ស្រុក និងអង្គភាពពាក់ព័ន្ធបន្តចុះផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋ អោយបានយល់ដឹង និងរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ សំដៅកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។
ជាមួយគ្នានេះដែរលោកស្នងការក៏សូមអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ចូលរួមគោរព និងអនុវត្តច្បាប់ចរាចរណ៍ទាំងអស់គ្នាដើម្បីបញ្ចៀសនិងកាត់បន្ថយនូវអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់ដា ប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខា​កាកបាទក្រហម​ខេត្ត​
នៅព្រឹកមិញនេះបានអញ្ជើញ​ចូលរួមប្រារព្ធទិវាអន្ដរជាតិ នៃអ្នកស្ម័គ្រចិត្ត ៥ធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមប្រធានបទ «ស្ម័គ្រចិត្តពេលនេះ ដើម្បីអនាគតយើងទាំងអស់គ្នា​ បន្តធ្វើសកម្មភាព ដោយមិនឈប់ឈរឡើយ» ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើងនៅ​ស្រុក​កំពង់សៀម​។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា បានពាំនាំរំឭក របស់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ជូនចំពោះ យុវជន និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្តកាកបាទក្រហមកម្ពុជាទាំងអស់ ត្រូវរឹតបន្តឹងកម្លាំងសាមគ្គីភាព ដោយបន្តធ្វើសកម្មភាពមិនឈប់ឈរឡើយ ក្នុងប្រតិបត្តិការមនុស្សធម៌ ជួយ​ដល់​ជនងាយរងគ្រោះ និងជន​រងគ្រោះ​ឲ្យបានឆាប់រហ័ស ទាន់ពេលវេលា តាមទិសស្លោក « កាកបាទក្រហមកម្ពុជា មានគ្រប់ទីកន្លែង សម្រាប់គ្រប់ៗគ្នា មិនទុកនរណាម្នាក់ចោល» និងបន្តខិតខំសម្រេចឲ្យបាន បាវចនា «សកម្មភាពនៅមូលដ្ឋាន សម្រេចបានគោលដៅសកល»។ ជាមួយនេះ សូមបងប្អូនរួមជាតិ បន្ដពង្រឹងការការពារសុខភាព​ឲ្យ​បានខ្ជាប់ខ្ជួន បន្សាំខ្លួនក្នុងការរស់នៅតាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី ក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយប្រកាន់ខ្ជាប់នូវវិធានការសុខាភិបាល«៣ការពារ ៣កុំ» ដើម្បីសុខុមាលភាព ពីបុគ្គលម្នាក់ៗ ក្រុមគ្រួសារជាទីស្រឡាញ់ ក៏ដូចជា សហគមន៍ និងសង្គមជាតិទាំងមូល។
លោកក៏បានប្រគល់ប័ណ្ណសរសើរ ដែលសម្តែងនូវការកោតសរសើរ និងថ្លែងអំណរគុណ របស់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ជូនដល់អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត ចំនួន ៥០នាក់ ផងដែរ៕SRP