ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរស្រុកពួកបានរាយការណ៍ថាក្មេងអាយុទើបពីរឆ្នាំម្នាក់បានលង់ទឹកស្លាប់ខណៈម្ដាយជាប់រវល់។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅរសៀល ថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នៅចំណុចភូមិគោកពោធិ៍ ឃុំក្តីរុន ស្រុកពួក។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អាជ្ញាធរស្រុកបានឲ្យដឹងថាជនរងគ្រោះឈ្មោះ ភាន់ នីសា ភេទស្រីបានលង់ទឺកស្រះ ទំហំ៦.៨ម៉ែត្រមជម្រៅ២ម៉ែត្រ មានចម្ងាយ៤ម៉ែត្រពីផ្ទះជនរងគ្រោះទៅទិសខាងជើង។
តាមការសម្ភាសន៍ ម្តាយជនរងគ្រោះថា៖មុនកើតហេតុកូនខ្លួននៅលេងជិតខ្លួន តែដោយសារខ្លួនរវល់លាងចានឆ្នាំង ភ្លេចមើលកូន ក្រោយមកបាត់កូនពុំឃើញ ទើបដើររក ក៏ឃើញកូនខ្លួនលង់ទឹកស្រះក្រោយផ្ទះ។
អាជ្ញាធរបានបញ្ជាក់ថាតាមការពិនិត្យសាកសពពុំមានស្លាកស្នាមដែលគួរសង្ស័យពាក់ព័ន្ធបទល្មើសឡើយ។ មូលហេតុ ដោយការធ្វេសប្រហែសរបស់ម្តាយ៕SRP
១១ សីហា ២០២១
ខេត្តស្វាយរៀង៖លោកស្រី ម៉ែន សំអន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា-ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច បានថ្លែងអំណរគុណដល់ លោកស្រី ចាន់ កន្និកា ដែលបានបរិច្ចាក នូវធនធានដ៏ច្រើននាពេលនេះ ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងសម្រាលបន្ទុករាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងបរិការណ៍កូវីដ ១៩។
លោកស្រី ម៉ែន សំអន ថ្លែងអំណរគុណ លោកស្រី ចាន់ កន្និកា អគ្គនាយិកា ក្រុមហ៊ុន ស៊ី ខេ ខេ អ៊ិនវេសម៉ិន ឯ.ក នៅរសៀល ថ្ងៃពុធ ទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ នៅទីស្តីការក្រសួង។
លោកស្រី ម៉ែន សំអន បានបន្តទៀតថា៖ សកម្មភាពមនុស្សធម៌ទាំងនេះ គឺជាកាយវិការដ៏ល្អប្រពៃរបស់វិស័យឯកជន ដែលបានជួយដល់រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាការជួយដល់ការងារមនុស្សធម៌ (ឧបត្ថម្ភណ្ឌលថែទាំកុមារកំព្រាខេត្តស្វាយរៀង និងឧបត្ថម្ភអង្គការអាហ្វេស៊ីបកម្ពុជា ) ជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋ កំពុងជួបប្រទះនូវជីវភាពខ្វះខាត និងជួបការលំបាកនៅក្នុងអំឡុងពេលនៃការឆ្លងរីករាលដាលជម្ងឺកូវីដ១៩ ជាពិសេស បានជួយសម្រាលបន្ទុកដល់ពលករចំណាកស្រុក ដែលបានត្រលប់មកបន្តធ្វើចត្តាឡីស័កនៅតាមខ្នងផ្ទះនៃខេត្តស្វាយរៀង ស្របតាមអានុសាសន៍របស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយកដ្ឋមន្ត្រី កាលពីថ្ងៃទី ០៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ដែលផ្តោតជាសំខាន់លើការយកចិត្តទុកដាក់ដល់ពលករ ដែលបានឆ្លងចូលមកស្រុកកំណើត តាមតំបន់ព្រំដែនកម្ពុជា ថៃ។
អំណោយសប្បុរសធម៌ រួមមាន៖ អង្ករ ១០តោន ម៉ាស់ ១០កេសធំ និងទឹកថ្នាំសម្លាប់មេរោគ ចំនួន ២០០លីត្រ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បានស្លាប់ភ្លាមៗខណៈបើកម៉ូតូទៅបុកគ្រឿងចក្រ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង ១៤និង៣០ នាទីថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២១ នៅចំណុចភូមិតាយ៉ែក ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូនិគម លើផ្លូវកៅស៊ូ(ពីឃុំតាយ៉ែក ទៅឃុំសំរោង ស្រុកសូទ្រនិគម។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ កើតឡើងរវាងម៉ូតូម៉ាកវ៉េវ ពណ៌ក្រហម ពាក់ស្លាកលេខ 1N8142 បើកបរដោយឈ្មោះសូ ខុម ភេទប្រុស អាយុ៦៦ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិសំរោងខាងជើង ឃុំសំរោង ស្រុកសូទ្រនិគម ស្លាប់ពេលបញ្ជូនដល់មន្ទីរពេទ្យ ដោយបានបើកបុក គ្រឿងចក្រ សាស័រ ពេលបើកចេញពីផ្ទះ។ ឯអ្នកបើកបរសាស័រ មានឈ្មោះអុល រស្មី ភេទប្រុស អាយុ៣៣ឆ្នាំ មុខរបរកម្មករ រស់នៅភូមិតាយ៉ែក ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប រត់គេចខ្លួនបាត់។
បច្ចុប្បន្ន អ្នកស្លាប់ប្រគល់អោយក្រុមគ្រួសារ។ចំណែក ឯសាស័រ និងម៉ូតូ រក្សាទុកនៅកន្លែងអធិការនគរបាលស្រុកដើម្បីរង់ចាំការដោះស្រាយពេលក្រោយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានចេញសេចក្តីណែនាំ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ស្តីពីការបន្តអនុវត្តយុទ្ធនាការពង្រឹងវិធានការប្រយុទ្ធ និងទប់ស្កាត់ ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩៕SRP
១០ សីហា ២០២១
នៅលើគណនីផេកហ្វេសប៊ុករបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែនបានប្រកាសថា៖ នៅថ្ងៃ១០សីហា២០២១នេះ កម្ពុជាយើងបានចាក់វ៉ាក់សាំងការពារកូវីដ-១៩ ដូសទី១បាន៨លាននាក់រួចហើយ គឺស្មើនឹង៨០% នៃប្រជាពលរដ្ឋ១០លាននាក់ដែលត្រូវចាក់វ៉ាក់សាំងដោយមិនទាន់គិតពីកុមារនិងយុវវ័យដែលបាននិងកំពុងចាក់ព្រមទាំងបងប្អូនដែលបាននិងកំពុងចាក់ដូសទី៣។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្តថា៖ដំណើរឆ្ពោះទៅរក១០លាននាក់ នៅមិនឆ្ងាយពីយើងនោះទេ ដែលធ្វើឱយយើង សម្រេចការងារមុនការកំណត់៧ទៅ៨ខែប្រៀបជាមួយផែនការដើមរបស់យើង។
បើតាមនាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថា៖ លេខរៀងទី៨លានគឺបានទៅលើប្អូនស្រីឈ្មោះថឹង ថាអាយុ៥៦ឆ្នាំជនជាតិខ្មែរឡាវ រស់នៅភូមិដនឡុង ឃុំសេកុង ស្រុកសៀមប៉ាង ខេត្តស្ទឹងត្រែង។ ខ្ញុំសូមអបអរសាទរចំពោះជ័យលាភីទី៨លានដែលបានចាក់វ៉ាក់សាំងJohnson&Johnsonដែលជាជំនួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក។ លោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន នឹងនាំយកជំនួយថវិកា១០លានរៀលព្រមទាំងសម្ភារៈផ្សេងៗទៀតទៅប្រគល់ជូនដោយផ្ទាល់។
ខ្ញុំសូមជូនពរបងប្អូនជនរួមជាតិសូមជួបតែសេចក្តីសុខសេចក្តីចម្រើននិងចៀសផុតពីជំងឺកូវីដ-១៩ដោយខិតខំការពារខ្លួនតាមរយៈវិធានការ(៣ការពារនិង៣កុំ)៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែងបានរាយការណ៍ថាបុរសម្នាក់បានស្លាប់ពេលបញ្ជូនមកដល់ក្នុងភូមិ ក្រោយរាលកាំភ្លេីងកែច្នៃ ឆ្នុក។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅម៉ោង១១និង៣០នាទី ថ្ងៃទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះនៅចំណុចចំការអណ្តូងចាម ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្រ្តភូមិដងផ្អាវ ឃុំពង្រក្រោម ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។