អភិបាលខេត្តបន្តថា សូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ កុំឆ្លៀតធ្វើអ្វីដែលខុសពីការណែនាំ ព្រោះ៖-បងប្អូនអាចប្រឈមនឹងផ្លូវច្បាប់
-បងប្អូនអាចត្រូវបិទ អាជីវកម្ម បិទហាង បាត់បង់ការងារ
-បងប្អូនអាច ឆ្លងកូវីដ-១៩ និងនាំយកជំងឺចូលផ្ទះ ឆ្លងដល់ ប្តីប្រពន្ធ ឆ្លងដល់កូន ឆ្លងដល់ ឪពុកម្ដាយ ដែលចាស់ជរា
-បងប្អូននឹងអាចធ្វើអោយបាត់បង់សមាជិកក្រុមគ្រួសារ ដោយសារតែទប់ចិត្តមិនបាន ជុំគ្នាផឹក សប្បាយក្នុងមួយគ្រា។
សូមអង្វរ និងអំពាវនាវម្តងទៀតដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ សូមចូលអនុវត្ត គ្រប់គ្រងកូនចៅឲ្យបានល្អ បើមិនមានការចាំបាច់ កុំចេញពីផ្ទះ ដើម្បីសុវត្ថិភាព ដោយផ្អាកការប្រមូលផ្តុំ ការជួបជុំ ផឹកស៊ី និងសកម្មភាពទាំងឡាយដែលផ្ទុយពីវិធានការការពាររបស់ក្រសួងសុខាភិបាល។ ជាមួយគ្នានេះដែរអភិបាលខេត្តក៏បានអំពាវនាវឲ្យពលរដ្ឋ រស់នៅតាមបែបគន្លងថ្មី គឺ៣ការពារ: ត្រូវពាក់ម៉ាស់, ត្រូវលាងដៃ, ត្រូវគម្លាតបុគ្គល. ៣កុំ: កុំនៅបន្ទប់បិទជិត, កុំនៅកន្លែងកុះករ, កុំនៅប៉ះពាល។
សូមជម្រាបថាសមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាប បានចុះអនុវត្តលើបុគ្គល ឬ នីតិបុគ្គលទាំងឡាយណា ដែលមិនអនុវត្តតាមច្បាប់ ក្នុងការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល នៃជំងឺកូវីដ-១៩។ ប្រតិបត្តិការ ធ្វើឡើងនាល្ងាចថ្ងៃទី១៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិតាវៀន សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប។
អាជ្ញាធរបានឲ្យដឹងថាបន្ទាប់ពីរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបចេញសេចក្តីសម្រេចលេខ ១៥៤/២១សសរ ចុះថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ស្តីពីការកំណត់ជា “តំបន់លឿងទុំ” នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រក្រុងសៀមរាប ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបរួចមក រដ្ឋបាលខេត្តបានសង្កេតឃើញថា ពលរដ្ឋមួយចំនួនមិនអនុវត្តតាមខ្លឹមសារសេចក្តីសម្រេច និងច្បាប់ស្តីពីវិធានការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ និងជំងឺឆ្លងកាចសាហាវ និងប្រកបដោយគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរផ្សេងទៀតឡើយ។
សូមបញ្ជាក់ថា កន្លងមកសមត្ថកិច្ចធ្លាប់បានអប់រំ ផ្សព្វផ្សាយជា បន្តបន្ទាប់តាមគ្រប់រូបភាព ប៉ុន្តែបងប្អូននៅតែមិនចូលរួមអនុវត្តឱ្យបានហ្មត់ចត់ ឬមិនយកចិត្តទុកដាក់ស្តាប់ការណែនាំរបស់សមត្ថកិច្ចនោះទេ។ ដូច្នេះដើម្បីជាផលប្រយោជន៍សុខភាពសាធារណៈ និងទប់ស្កាត់ជំងឺកូវីដ ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព សមត្ថកិច្ចនឹងចុះល្បាតគ្រប់ច្រកល្ហកក្នុងភូមិសាស្ត្រក្នុងក្រុងសៀមរាប។ ករណីនេះអាជ្ញាធរសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថាប្រជាពលរដ្ឋនឹងចូលរួមក្នុងអនុវត្តសេចក្តីសម្រេចខាងលើដើម្បីកាត់ផ្តាច់ជំងឺកូវី ចេញពីសហគមន៍៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖កម្លាំងអាវុធហត្ថខេត្តព្រះវិហារ សហការជាមួយផ្នែករដ្ឋបាលព្រៃឈើឆែប បានបង្រ្កាប រថយន្តដឹកឈើមួយគ្រឿងម៉ាកស៊ាំងយ៉ុងពណ៌ បៃតងចាស់ពាក់ផ្លាកលេខកំពង់ស្ពឺ 2A- 3995 ដឹកជញ្ជូនឈើអារប្រភេទលេខ១ ដោយគ្មានលិខិតអនុញ្ញាត។
ការបង្ក្រាបធ្វើឡើងនៅភូមិឆែបលិច ឃុំឆែបមួយ ស្រុកឆែបខេត្ត ព្រះវិហារ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ។
សមត្ថកិច្ចអាវុធហត្ថបានដឹងថា ម្ចាស់រថយន្តដឹកឈើខាងលើ មានម្ចាស់ឈ្មោះ ហ៊ យ៉ាណូ ភេទប្រុសអាយុ២៦ ឆ្នាំទីលំនៅបច្ចុប្បន្នភូមិខ្ជាយខាងជើង ស្រុកដងទង់ ខេត្តកំពត។
សមត្ថកិច្ចអាវុធហត្ថបានបន្តថា ការបង្ក្រាបនេះបាននាំយកវត្ថុតាងរថយន្តគ្រឿង, ឈើអារប្រភេទលេខ១ (ផ្ចឹក)បង្គុំទ្ទាចំនួន ៩៤សន្លឹក ទៅរក្សាទុកនៅស្នាក់ការព្រៃឈើឆែប។ ករណីនេះម្ចាស់យល់ព្រមបង់ ប្រាក់ពិន័យអន្តរការណ៍៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានប្រាប់មន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ឲ្យ​ចូលរួមសហការគ្នា ពង្រឹងការប្រមូលចំណូល លើវិស័យបរិស្ថាន ឲ្យស្របទៅតាមគោលការណ៍ ណែនាំរបស់ក្រសួង ដើម្បីបានថវិកាអភិវឌ្ឍក្នុងខេត្ត។
ការថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះក្នុងកិច្ចប្រជុំស្ដីអំពីលទ្ធផលសកម្មភាពការងារទូទៅ និងការប្រមូលចំណូលមិនមែនសារពើពន្ធ របស់មន្ទីរបរិស្ថានខេត្ត​ នៅព្រឹកមិញនេះ។
អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានចាត់ទុកថា វិស័យបរិស្ថាន បានចូលរួមយ៉ាងសកម្ម លើវិស័យមុខងារអនុវត្តក្នុងមូលដ្ឋានស្រុក ក្រុង បានយ៉ាងច្រើន នាពេលកន្លងមក​។ ប៉ុន្តែមានចំណុចខ្វះខាតមួយចំនួន ដែលត្រូវស្នើសុំ​ឲ្យ​មានការចូលរួមសហការបន្ថែម ពីសំណាក់អភិបាល និងក្រុមប្រឹក្សា ក្រុង ស្រុក ដើម្បី ឲ្យស្របទៅតាមគោលការណ៍កំណែទម្រង់វិមជ្ឈការ និងសហវិមជ្ឈការ និងការធ្វើប្រតិភូកម្មមុខងារ របស់ក្រសួងមកឱ្យរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ដើម្បីអនុវត្ត។
លោកថានាពេលកន្លងមកនេះ វិស័យបរិស្ថាន បានជួបប្រទះនូវបញ្ហាមួយចំនួន ដោយសាររដ្ឋបាល ក្រុង ស្រុកខ្លះ មិនបានអនុវត្ត​ឲ្យ​បានពេញលេញ ទៅតាមសេចក្តីប្រកាសរួមរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុ។ ដូច្នេះ ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ក្នុងការបាត់បង់ចំណូល សម្រាប់ធ្វើការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងខេត្ត។ តាមរយៈនេះ សូមឲ្យអាជ្ញាធរក្រុង ស្រុក និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ ចូលរួមសហការ ជាមួយមន្ត្រីបរិស្ថាន អនុវត្តឲ្យស្របទៅតាមគោលការណ៍ណែនាំ របស់ក្រសួង ក្នុងការប្រមូលចំណូល។
បើតាមលោក នួន គង់សល្យ ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកំពង់ចាម បានឲ្យដឹងថា ការប្រមូលចំណូលមិនមែនសារពើពន្ធ ជូនថ្នាក់ជាតិ ក៏ដូចជា រដ្ឋបាលខេត្ត តាមរយៈ សេវាសាធារណៈ និងវិភាគទាន របស់មន្ទីរបរិស្ថាន លើអាជីវកម្ម សិប្បកម្ម សហគ្រាស ដែលស្ថិតក្នុងដែនសមត្ថកិច្ច ថ្នាក់រាជធានី-ខេត្ត គឺមន្ទីរ ត្រូវទទួលខុសត្រូវ ប៉ុន្តែការអនុវត្តតួនាទីភារកិច្ចទាំងនេះ មន្ទីរបានជួបបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ដូចជា ៖ ការចូលរួមពីស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្ម និងសាធារណៈជន ជាម្ចាស់អាជីវកម្មមួយចំនួនធំ មិនសហការ និងព្យាយាមគេចវេស ពីការបង់សេវា លើអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ជាដើម។ ដូច្នេះ តាមរយៈកិច្ចប្រជុំនេះ នឹងបានជួយសម្របសម្រួល និងសហការដើម្បីមន្ទីរបរិស្ថានបានអនុវត្តតួនាទីភារកិច្ចនេះ ឲ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ថវិកា ជូនរដ្ឋបាលខេត្ត និងក្រសួងបរិស្ថាន ក៏ដូចជា ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ៕SRP
នៅលើគណនីហ្វេសប៊ុកដដែលបានបន្តថា៖នៅទូទាំងប្រទេសចាក់ដូសទី៣ឬដូសជំរុញបានប្រមាណជិត៧៨ម៉ឺននាក់រួចទៅហើយ។ សំណេរបន្តថា៖យើងនឹងបន្តការចាក់ដូសទី៣ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា សម្រាប់បងប្អូនដែលបានចាក់ដូសទី១ និងដូសទី២រួចរាល់ ទៅតាមពេលវេលា ដែលត្រូវចាក់ដោយគិតពីដូសទី២ ទៅដូសទី៣ក្នុងរយៈពេលពី៤ទៅ៦ខែ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ សម្ដេចហ៊ុន សែន ក៏បានបញ្ជាក់ថា(សូមផុសឡើងវិញព្រោះការផុសលើកមុនត្រូវបានធ្វើឱ្យច្របូកច្របល់ដោយសារជំនួយការ)៕SRP
ការបញ្ជាបែបនេះនៅក្នុងសេចក្ដីណែនាំនៅថ្ងៃទី១៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ចុះហត្ថលេខាដោយ លោក វង្ស ពិសេស អគ្គមេបញ្ជាការ៕SRP សូមអានលិខិតខាងក្រោម៖
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ៖ករណីឃុបឃិតគ្នារំលោភយកដីផ្លូវ២០ម៉ែត្រគុណនិងបណ្តោយ៣០ម៉ែត្រ នៅភូមិអូរឬស្សីសង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល ក្រុងប៉ោយប៉ែត ធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ រហូតមកដល់ពេលនេះអាជ្ញាធរនៅមិនទាន់ដោះស្រាយបានជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅឡើយ។
អាជ្ញាធរក្រុងប៉ោយប៉ែត និងមន្ត្រីសង្កាត់ផ្សារកណ្ដាលរួមនឹងលោកមេភូមិ អនុភូមិអូរឬស្សីសង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ បានហៅប្រជាពលរដ្ឋ ដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធនិងការប្រើប្រាស់ផ្លូវ មកទីស្នាក់ការភូមិអូរឬស្សី ដើម្បីមកធ្វើការដោះស្រាយគ្នា ពីបញ្ហាការបិទផ្លូវដែលមានស្រាប់មិន ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋធ្វើដំណើរជាច្រើនឆ្នាំកន្លងមក។
កិច្ចប្រជុំដោះស្រាយនេះ នៅទីស្នាក់ការភូមិអូរឬស្សី ដោយមានវត្តមានលោកកែវ ដារ៉ារស្មី អភិបាលរងក្រុងប៉ោយប៉ែតលោករស់ វណ្ណា ជំទប់ទី២សង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល លោកសាំង ឃឺន មេភូមិអូរឬស្សី លោកកង វាសនា អនុភូមិអូរឬស្សីលោកធាប គឹមសាង និងប្រជាពលរដ្ឋប្រើប្រាស់ផ្លូវចំនួន៤នាក់ផងដែរ។
ប្រជាពលរដ្ឋបានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះ លោកសាំង ឃឺន មេភូមិអូរឬស្សី បានឡើងគូសវាសផ្លូវនៅលើក្តារខៀនអះអាងតែម្នាក់ឯង ដោយមិនមានអំណេះអំណាងនិងការទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការ ពីនរណាម្នាក់ឡើយ។ ក្នុងនោះលោកមេ ភូមិ រូបនេះ ប្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋថា ករណីបិទផ្លូវខាងលើនោះ គឺឱ្យតែ៤ម៉ែត្រតែប៉ុណ្ណោះក្នុងការបើកផ្លូវឡើងវិញ។
ចំណែក លោកកែវ ដារ៉ារស្មី អភិបាលរងក្រុងប៉ោយប៉ែត បានលើកឡើងថា ក្នុងនាមរដ្ឋបាលក្រុងប៉ោយប៉ែត លោកប្រគល់បញ្ហានេះឲ្យទៅលោកមេភូមិអនុភូមិ ដោះស្រាយជាមួយភាគី ដែលអះអាងថាខ្លួនជាម្ចាស់ដីនិងប្រជាពលរដ្ឋដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធដើម្បីធ្វើការពិភាក្សាគ្នា។
គួរបញ្ជាក់ថាប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណជាង២០ គ្រួសារមានទីលំនៅភូមិអូឬស្សី សង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល បានស្នើសុំដល់អាជ្ញាធរក្រុងប៉ោយប៉ែត ជួយបើកផ្លូវចាស់ ឲ្យពួកគាត់អាចធ្វើដំណើរឡើងវិញ។
ការស្នើសុំដោយសារពួកគាត់ជាង ២០ គ្រួសារ បានដាក់ពាក្យបណ្ដឹងនិងលិខិតអន្តរាគមន៍ ជាច្រើនលើក មកហើយដើម្បីស្នើសុំ ឲ្យអាជ្ញាធរក្រុងប៉ោយប៉ែត ជួយអន្តរាគមន៍បើកផ្លូវ ដែលមានស្រាប់ មានទទឹង ២០ម៉ែត្រគុណនឹងបណ្ដោយ ៣០ ម៉ែត្រ តភ្ជាប់ទៅផ្លូវក្រុងលេខ៥០ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិអូរឫស្សីសង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល ក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
លោកតា គឹម ហ៊ាន មានវ័យ៧០ ឆ្នាំមានទីលំនៅភូមិអូរឬស្សី សង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល ក្រុងប៉ោយប៉ែតតំណាងឲ្យប្រជាពលរដ្ឋទាំង២០ គ្រួសារបានលើកឡើងថា ពួកគាត់កើតទុក្ខមិនសុខចិត្តចំពោះបុគ្គលចំនួនពីរនាក់ ទី១ ឈ្មោះធាប គឹមសាង អតីតមេភូមិអូរឬស្សីចាស់ និងបច្ចុប្បន្នជានាយសាលាបឋមសិក្សាអូរឫស្សីលើ មានទីលំនៅភូមិអូរឬស្សី សង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល ក្រុងប៉ោយប៉ែត ទី២ឈ្មោះលីវ អ៊ីធី ភេទប្រុសអាយុ៤៧ ឆ្នាំ មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្នភូមិទ្រា សង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ ខណ្ឌស្ទឹងមានជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ។ ដោយបុគ្គលទាំងពីរនាក់នេះ ឃុបឃិតគ្នាធ្វើលិខិត ទិញលក់ នៅលើដីផ្លូវសាធារណៈរបស់រដ្ឋដើម្បីយកធ្វើជាកម្មសិទ្ធិរបស់ខ្លួន។ ករណីអាចមានការឃុបឃិតគ្នាពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានភូមិ សង្កាត់ និងក្រុងប៉ោយប៉ែត ចាស់ផងដែរ៕SRP
លោកនេត សាវឿន បានថ្លែងថា ការសន្យាចិត្ត ប្តេជ្ញាចិត្ត គឺជាទ្រឹស្តី ប៉ុន្តែសំខាន់ចាប់ពីពេលនេះទៅយើងត្រូវអនុវត្តជាក់ស្តែង យើងជាបញ្ជាការជាន់ខ្ពស់សម្រាប់ខេត្ត យើងត្រូវចាត់ចែងគ្រប់វិស័យពាក់ព័ន្ធ និង សន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ ត្រូវមានកិច្ចសហការណ៍ល្អ ជាមួយកម្លាំងក្នុងគណបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្ត និង ដើម្បីធ្វើការទាំងអស់នោះ ឲ្យបានជោគជ័យយើងមិនអាចធ្វើការម្នាក់ឯងបាននោះឡើយ។
លោកនេត សាវឿន ថ្លែងប្រាប់ស្នងការថ្មីនៅខេត្តសៀមរាប យ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែកញ្ញា ម្សិលមិញ ក្នុងឱកាស ប្រកាសលោកតេង ច័ន្ទណាត អត្តលេខ ៦៥២១២ ស្នងការរងឲ្យចូលកាន់តំណែងជាស្នងការ ជំនួសលោកទិត្យ ណារ៉ុង៕SRP
ខេត្តរតនគិរី៖សកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើប្រណិតៗ នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រ ក្នុងភូមិការឡៃ៣ ឃុំការឡៃស្រុកអូរជុំ ខេត្តរតនគិរី នៅតែបន្តកើតមានយ៉ាងអនាធិបតេយ្យ ដោយពុំមានអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចជំនាញធ្វើការទប់ស្កាត់បង្ក្រាបនោះឡើយ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថាទីតាំងបទល្មើសព្រៃឈើគឺនៅចំណុចភ្នំកាច់ចង្កេះស្ថិតក្នុងភូមិការឡៃបីឃុំ៣ ដោយមានក្រុមឈ្មួញដឹកតាមរថយន្តនឹងតាមម៉ូតូកែឆ្នៃជាច្រើនគ្រឿងចេញមកពីជើងភ្នំកាច់ចង្កេះ យកទៅលក់ឲ្យឈ្មួញ ចាំទិញនៅមាត់ផ្លូវលើភ្នំកាច់ចង្កេះរួចហើយឈ្មួញទាំងនោះ ដឹកបន្តទៅលក់នៅតាមរោងសិប្បកម្មមួយចំនួននៅក្រុងបានលុងខេត្តរតនគិរី យកឆ្នៃជាគ្រឿងសង្ហារឹមលក់ក្នុងខេត្តនឹងទៅក្រៅខេត្ត នឹងខ្លះទៀតដឹកទៅ
វៀតណាម តាមច្រកអូរយ៉ាដាវ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បន្តថាការដែលពួកឈ្មួញដឹកជញ្ជូនឈើបានដោយរលូនបែបនេះប្រជាពលរដ្ឋមានការសង្ស័យថា ពួកគេមានការឃុបឃិតគ្នាជាមួយជំនាញពាក់ព័ន្ធ។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការដឹកជញ្ជូនឈើនេះ អង្គភាពសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ នៅមិនទាន់ទទួលបានការបកស្រាយបំភ្លឺពីអាជ្ញាធរជំនាញនៅឡើយទេ។ ទោះជាយ៉ាងណាពលរដ្ឋសង្ឃឹមថាអាជ្ញាធរជំនាញនឹងធ្វើការទប់ស្កាត់បង្ក្រាបករណីដឹកជញ្ជូនឈើជាក់ជាពុំខានឡើយ៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖មនុស្ស៤នាក់ ត្រូវបាននគរបាល ការិយាល័យប្រឆាំងគ្រឿងញៀនស្នងការដ្ឋានខេត្តព្រះវិហារឃាត់ខ្លួន ពាក់ព័ន្ធករណីជួញដូរគ្រឿងញៀន។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាករណីនេះដកហូតបានវត្ថុតាងមួយចំនួនជាប្រភេទថ្នាំញៀន (មេតុំហ្វេតាមីន)។ ជនសង្ស័យទាំងនាក់ត្រូវបានកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការខេត្តព្រះវិហារដើម្បីអនុវត្ត តាមផ្លូវច្បាប់។
សូមបញ្ជាក់ថាការបង្ក្រាបធ្វើឡើង កាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២១ ស្ថិតនៅសង្កាត់កំពង់ប្រណាក ក្រុងព្រះវិហារ ក្រោមការដឹកនាំបញ្ជាផ្ទាល់ របស់លោក វុធសាវី ព្រះរាជអាជ្ញារង តំណាងលោកទី សុវិនថាល់ ព្រះរាជអាជ្ញាខេត្តព្រះវិហារវិហារ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកនេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចស ខេង បានអញ្ជើញប្រកាសលោកតេង ច័ន្ទណាត ស្នងការរងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ជាស្នងការថ្មី។
ពិធីប្រកាសធ្វើឡើងថ្ងៃចន្ទ ទី១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ នៅសាលាខេត្តសៀមរាប ដោយមានការចូលរួមពីលោក អ៊ាន ឃុន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តនិងលោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប នឹងត្រូវបានធ្វើឡើងដោយអនុវត្តតាមវិធានសុខាភិបាល និងការធ្វើតេស្តរហ័ស (Rapid Test ) សម្រាប់សមាជិក សមាជិកា ដែលចូលរួមផងដែរ។
សូមជម្រាបថាកាលថ្ងៃទី០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ សម្ដេច ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានសម្រេចតែងតាំង លោកតេង ច័ន្ទណាត ស្នងការរងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ទទួលផែននគរបាលចរាចណ៍ ជាស្នងការថ្មី នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប ជំនួសលោកទិត្យ ណារ៉ុង ដែលត្រូវចូលនិវត្តន៍៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានខ្សែភ្លើងឆក់ស្លាប់ខណ:តខ្សែភ្លើងដាក់ចង្រិត។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង២០និង៣០នាទី ថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅភូមិត្នោតកំបុត ឃុំកំពង់ភ្លុក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចមូលដ្ឋានបានឲ្យដឹងថាជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ ឌៀន វ៉ាន់ថា អាយុ៣៣ ឆ្នាំ រស់នៅភូមិត្នោតកំបុត ឃុំកំពង់ភ្លុក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបន្តថាមូលហេតុជនរងគ្រោះ តខ្សែភ្លើងដាក់ចង្រិតបណ្ដាលអោយឆក់ស្លាប់តែម្ដង។ ករណីនេះសមត្ថកិច្ចបានប្រគល់សាកសព អោយសាច់ញាតិយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី នៅភូមិតាត្រាវ ឃុំកន្រ្ទាំងស្រុកប្រាសាទបាគងមខេត្តសៀមរាប៕SRP