ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែននៅថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នេះ បានអនុញ្ញាតឱ្យក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ដោះលែងយានយន្តដឹកជញ្ជូនលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់ ដែលផ្ទុយនឹងច្បាប់ចំនួន ២២៩គ្រឿង មុនកាលកំណត់ ដែលបានឃាត់ទុកនៅតាមស្ថានីយជញ្ជីង និងមន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនតាមបណ្តារាជធានី-ខេត្តមួយចំនួន។
សូមជំរាបថា នាពេលថ្មីៗនេះ ដោយស្ថានភាពនៃការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ មានសភាពធូរស្រាល ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំកែសម្រួល និងដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រ និងវិធានការដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិក្នុងបរិបទក្រោយវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដូចជា៖ ការបើកឱ្យដំណើរការឡើងវិញ សាលារៀន ផ្សារទំនើប ផ្សារសាធារណៈ តំបន់ទេសចរណ៍ និងការស្ដារសកម្មភាពធុរកិច្ច អាជីវកម្ម សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ផ្សេងៗទៀត។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ដើម្បីស្ដារសេដ្ឋកិច្ចជាតិឡើងវិញ ជាពិសេសការគាំទ្រដល់ការរស់ឡើងវិញរបស់វិស័យឯកជន និងជាការលើកលែងបន្ធូរបន្ថយ និងផ្ដល់ឱកាសសារជាថ្មីនៅក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌប្រពៃណីជាតិខ្មែរខាងមុខនេះ ដល់ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន និងម្ចាស់យានយន្តដែលក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនបានផាកពិន័យ និងការឃាត់ទុកយានយន្តក្នុងបទល្មើសដឹកជញ្ជូនលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានឹងអនុញ្ញាតឱ្យក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនដោះលែងយានយន្តទាំង ២២៩គ្រឿងខាងលើជូនទៅម្ចាស់យានយន្តដើម្បីប្រកបអាជីវកម្មឡើងវិញ។ ប៉ុន្តែយានយន្តទាំងឡាយណាដែលមិនទាន់បង់ប្រាក់ពិន័យត្រូវធ្វើការបង់ប្រាក់ពិន័យតាមច្បាប់កំណត់ជាមុនសិនទើបអនុញ្ញាតឱ្យមានការដោះលែង។
ថ្វីត្បិតតែរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា អនុញ្ញាតឱ្យមានការដោះលែង និងបន្ធូរបន្ថយក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែសូមម្ចាស់យានយន្ត ម្ចាស់អាជីវកម្មដឹកជញ្ជូនទាំងឡាយគោរព និងអនុវត្តតាមច្បាប់ស្តីពីផ្លូវថ្នល់ មាត្រា៦០ និងសេចក្ដីជូនដំណឹង លេខ០៤៩ សជណ សក. គតលទ ស្តីពីការពង្រឹងវិធានការយ៉ាងតឹងរ៉ឹងបន្ថែមចំពោះយានយន្តដឹកជញ្ជូនធុនធ្ងន់ ដែលបើកបរលើបណ្តាញផ្លូវថ្នល់ ហើយសូមឱ្យក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ត្រូវតែបន្តអនុវត្តយ៉ាងតឹងរ៉ឹងចំពោះយានយន្តដឹកជញ្ជូនលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់ដោយច្បាប់ ដោយមិនមានការលើកលែងជាលើកទី២ ទៀតទេ។ ជាងនេះទៀត ក្រសួង ត្រូវខិតខំធ្វើការផ្សព្វផ្សាយជូនដំណឹងឱ្យបានទូលំទូលាយបន្ថែមទៀតអំពីច្បាប់និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តនានាដល់សាធារណជនទូទៅ ឱ្យបានយល់ដឹង និងជ្រួតជ្រាបកាន់តែច្បាស់។
ក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាចក្រកម្ពុជា សូមកោតសរសើរដល់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ដែលបានអនុវត្តយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ដោយឈរលើបទដ្ឋានច្បាប់នៃការដឹកជញ្ជូន លើការរឹតបន្តឹងការដឹកជញ្ជូនលើសទម្ងន់កម្រិតកំណត់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖តាមបណ្ដាភូមិនិងសង្កាត់មួយចំនួននៅក្រុងសៀមរាប ដែលជាប់បំរាមបិទខ្ទប់ ជាតំបន់ពណ៌ក្រហម លឿងនិងទុំ ដោយសារមានការរីករាយថាជំងឺកូវីដ១៩ ហើយត្រូវបានអាជ្ញាធរសម្រេចបិទជិតពីរសប្តាហ៍កន្លងមក អាចនឹងដឹងលទ្ធផលនៅថ្ងៃស្អែក ទី៣០ ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០២១នេះ ថាបន្តបិទតទៅទៀតឬបើកឡើងវិញ ឬអាចបន្ថយពណ៌ក្នុងប្លុកតំបន់។
ជុំវិញវិញការបិទឬបើកឡើងវិញនេះ ប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្រុងសៀមរាប ហាក់មានការចង់ដឹងយ៉ាងខ្លាំង ប៉ុន្តែអ្វីៗអាស្រ័យទៅលើអាជ្ញាធរខេត្តមិនទាន់សម្រេចដោយសារមិនទាន់ដល់ថ្ងៃកំណត់។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបថ្លែងថា ជុំវិញបញ្ហានេះ «ថ្នាក់ដឹកនាំកំពុងពិនិត្យ»។
ទោះជាយ៉ាងណាអង្គភាពសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ បានទំនាក់ទំនងទៅ លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប ដើម្បីចង់ដឹងថាបន្ទាប់ពីបានបិទមួយរយៈមកនេះ តើអាចបើកឡើងវិញឬយ៉ាងណា។
«សំណួរ»អង្គភាពសៀមរាប ប៉ុស្តិ៍៖
​បាទសូមជំរាបសួរឯកឧត្តម ឯកឧត្តមស្អែកអាចថ្ងៃទី ១៣ ឬទី ១៤ នៃសប្តាហ៍ទី ២ ដែលរដ្ឋបាលខេត្តបានសម្រេចបិទនៅតាមភូមិសាស្ត្រក្នុងសង្កាត់មួយចំនួនក្នុងក្រុងសៀមរាប ជាតំបន់ក្រហម .លឿងនិងទុំ បាទឯកឧត្តម ខ្ញុំបាទចង់ដឹងថាក្រោយពីមានការបិទជិតពីរសប្តាហ៍កន្លងមកនេះតើ អាចបើកវិញដែរឬទេ ឯកឧត្តម ក្រោយពីបិទរយៈពេល កន្លងមកនេះ ឬអាចថយពីតំបន់ក្រហម មកតំបន់លឿងទុំដែរឬទេ ?
លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានបញ្ជាក់យ៉ាងខ្លីថា «យើងនឹងប្រជុំស្អែក និងយកទិន្នន័យដែលទទួលបានកន្លងមក វិភាគដើម្បីសម្រេច»។
សូមជម្រាបថារយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃចុងក្រោយនេះ នៅក្នុងក្រុងសៀមរាប មានការផ្ទុះជំងឺកូវីដ១៩ ជាបន្តបន្ទាប់ រហូតដល់អាជ្ញាធរខេត្តសម្រេចចិត្តបិទខ្ទប់តំបន់សង្កាត់ភូមិមួយចំនួនដើម្បីទប់ស្កាត់ នូវការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ១៩៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖ពលរដ្ឋជាង៨០គ្រួសារ នៅតំបន់បិទខ្ទប់ ក្នុងស្រុកក្រូចឆ្មារ បានទទួលអំណោយរបស់ហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរង និងជាមេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក និងលោកស្រី ពេជ ចន្ទមុនី។
ការបានទទួលនៅព្រឹកមិញនៅតាមរយៈលោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ និងភរិយា។
ប្រជាពលរដ្ឋជាង៨០គ្រួសារ នៅភូមិទី១ និងភូមិទី២ ឃុំរការខ្នុរ ស្រុកក្រូចឆ្មារ ដោយក្នុង១គ្រួសារទទួលបាន អង្ករ២៥គីឡូក្រាម មី២កេស និងថវិកា​ ៥ម៉ឺនរៀល​ ព្រមទាំងចែកជូនកងកម្លាំងឈរជើងនៅតំបន់បិទខ្ទប់ចំនួន ១លាន​ ៤០ម៉ឺនរៀល​ និង​ក្រុមគ្រូពេទ្យ ៧០មុឺនរៀលផងដែរ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយលោកហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលបានផ្តល់ជូនរដ្ឋបាលស្រុកក្រូចឆ្មារ តាមរយៈអភិបាលខេត្ត ក្នុងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ រួមមាន មី​ ៤០០កេស អង្ករ​ ៥តោន និងថវិកា​ ៥០លានរៀល។ នៅព្រឹកមិញនេះដែរ លោកជាម ច័ន្ទសោភ័ណ និងក៏បាននាំយកថវិកា​ ៧លានរៀល ក្នុងនោះថវិកាលោកហ៊ុន ម៉ាណែត៥លានរៀល ប្រគេនព្រះចៅអធិការ និងព្រះសង្ឃគង់នៅវត្ត អម្ពវ័នជំនីក ក្នុងឃុំជំនីក ស្រុកក្រូចឆ្មារ ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ចង្ហាន់ និងកសាងវត្តផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អភិបាលខេត្តសៀមរាប លោកទៀ សីហា បានបញ្ជាក់ថា៖បាទខ្ញុំមិនទុកប្រជាជនខ្ញុំចោលទេ សម្រាប់បងប្អូនដែលគិតថាខ្លួនឯងកំពុងខ្វះខាតមែន សូមទាក់ទងទៅអាជ្ញាធរភូមិ សង្កាត់ ដើម្បីឲ្យពួកគាត់បានស្រង់ឈ្មោះ ស្នើសុំស្បៀងមករដ្ឋបាលខេត្ត។
ការលើកឡើងដូច្នេះតាមរយៈខំមិនឆ្លើយតបទៅនិងប្រជាពលរដ្ឋដែលបានខំមិនចូលទំព័រ page ហ្វេសប៊ុករបស់លោកអភិបាលខេត្តរូបនេះ។
លោកទៀ សីហាបានបន្តថា៖ស្បៀងដែលរដ្ឋបាលខេត្ត បានរៀបចំ ចែកជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រមួយជំហានរួចរាល់ហើយ ឥលូវរដ្ឋបាលខេត្តកំពុងចែកអ្នកដែលខ្វះខាតស្បៀងនៅតាមតំបន់ និងតាមបន្ទប់ជួល ជាបន្តបន្ទាប់។ លោកថាផែនការចែក គ្រួសារក្រ១ ក្រ២ និងបងប្អូនខ្វះខាតជាក់ស្តែង មិនមែនចែកទាំងអស់នោះទេ។
លោកក៏បានបញ្ជាក់ថាក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ យើងមានតែរួមគ្នាប្រយុទ្ធ ទប់ស្កាត់ និងលាងសំអាតប្រភពចម្លងមេរោគនេះ ឲ្យអស់ពីខេត្តយើង ដើម្បីឲ្យអ្វីៗប្រែមកដូចដើមវិញ។
ជម្រាបថារយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃចុងក្រោយនេះនៅក្នុងក្រុងសៀមរាបមានការផ្ទុះជំងឺកូវីដ១៩ ជាបន្តបន្ទាប់ រហូតដល់អាជ្ញាធរខេត្តសម្រេចចិត្តបិទខ្ទប់តំបន់សង្កាត់មួយចំនួនផងដែរ។ ការសម្រេចចិត្តបិទខ្ទប់ឃុំសង្កាត់មួយចំនួននេះគឺដើម្បីទប់ស្កាត់នូវការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ១៩៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោមអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានស្នើឲ្យគ្រប់បណ្ដាមូលដ្ឋានទាំងអស់ ត្រូវគៀងគរ រកដៃគូរបន្ថែម ដែលជាសប្បុរសជន ក្នុង និងក្រៅប្រទេស ដើម្បីជួយដល់ការងារអភិវឌ្ឍន៍ ទោះជាក្នុង ឬក្រៅគម្រោងក៏ដោយ។
ថ្លែង​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ក្នុង​ឱកាស​បើកវេទិការពិគ្រោះយោបល់ និងសិក្ខាសាលាសមាហរណកម្ម កម្មវិធីវិនិយោគបីឆ្នាំរំកិល របស់រដ្ឋបាលខេត្ត ក្រុង​ ស្រុក និងឃុំសង្កាត់ តាមប្រព័ន្ធវិដែអូរ Zoom នៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា​ បានលើកឡើងថា វេទិការពិគ្រោះយោបល់ និងសិក្ខាសាលាសមាហរណកម្មកម្មវិធីវិនិយោគបីឆ្នាំ  រំកិលរបស់រដ្ឋបាលខេត្ត ក្រុង ស្រុក សង្កាត់ នាពេលនេះ គឺមានសារសំខាន់ដែលយើងទាំអស់គ្នា ត្រូវធ្វើការពិភាក្សា ឲ្យបានល្អិតល្អន់ ទៅលើគម្រោងដែលជាអទិភាព សម្រាប់ស្រុក ក្រុង ឃុំ សង្កាត់ ដែលបានស្នើឡើង និងបានឆ្លើយតបទៅតាមតម្រូវការ របស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
លោកក៏បានសំដែង នៅក្ដីសោមនស្សរីករាយ ចំពោះលទ្ធផល ដែលបានផ្ដល់ការគាំទ្រ ពីសំណាក់ក្រសួងស្ថាប័ន និងដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ ដែលបានកំពុងគាំទ្រដល់ការអនុវត្តគោលនយោបាយ វីមជ្ឈការនិងសហវិមជ្ឈការ កម្មវិធីវិនិយោគបីឆ្នាំរំកិល ២០២២-២០២៤របស់រដ្ឋបាលខេត្ត ក្រុង ស្រុក ឃុំសង្កាត់ គឺបានតម្រូវឲ្យមន្ទីរវិស័យអង្គការដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ ជួយគាំទ្រគម្រោងសកម្មភាព ជាអាទិភាព របស់រដ្ឋបាលស្រុក ក្រុង ឃុំ សង្កាត់ ដែលមិនទាន់មានការគាំទ្រ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២។
អភិបាលខេត្ត​ ក៏បានស្នើសុំមន្ទីរ អង្គភាព ស្ថាប័ន ជុំវិញខេត្ត ក៏ដូចជា អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ដែលធ្លាប់តែជួយគាំទ្រគម្រោង សូមជួយពិនិត្យឲ្យបានល្អិតល្អន់ លើគម្រោង ដែលជាអាទិភាព បម្រើចំទិស ដែលជាតម្រូវការ របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងមូលដ្ឋានក្រុង ស្រុកឃុំសង្កាត់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖ក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ដែលដឹកនាំដោយ លោក វេង សាខុន រួមជាមួយឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក និងលោកស្រី ដែលជាសហការី ហើយនិងសប្បុរសជន បានមូលមតិគ្នាជាឯកឆ្ឆ័ន្ទ បាននាំយកគ្រឿងឧបភោគបរិភោក និងបច្ច័យ មួយចំនួនទៅប្រគេន ព្រះចៅអធិការ ដែលគង់នៅតាមវត្តអារាមចំនួន ៤០ នៅស្រុកជើងព្រៃ។
ការផ្ដល់នេះក្នុងគោលបំណង ចូលរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនូវបញ្ហាកង្វះចង្ហាន់នៅតាមបណ្តាវត្ត នៅក្នុងស្រុកជើងព្រៃ ក្នុងពិធីកាន់បិណ្យ ក្នុងនេះរួមមាន៖ មីម៉ាម៉ា ៥0កេះធំ ទឹកត្រីដបធំចំនួន ៥០យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវដបធំចំនួន ៥០យួរ អង្ករចំនួន៤តោន ត្រីខចំនួន ៤០កេះ។
សូមបញ្ជាក់ថា គ្រឿងឧបភោគបរិភោគទាំងអស់បានដឹកជញ្ជូនដល់សាលាស្រុកជើងព្រៃ នៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ នេះ ដើម្បីត្រៀមដឹកជញ្ជូនទៅប្រគេនតាមបណ្តាវត្តនៅក្នុងសប្តាហ៍នេះ ដែលក្នុងមួយវត្តៗ ទទួលបាន៖