ខេត្តឧត្តរមានជ័យ៖ចាងហ្វាងគេហទំព័រស្រទាប់យុវវ័យ បានសម្រេចចិត្តឈប់ប្ដឹង មេប៉ូលិសខេត្តឧត្ដរមានជ័យ។
នេះបើយោងតាមលិខិតដកពាក្យបណ្ដឹងរបស់ ប៉ែន នួន ចាងហ្វាងការផ្សាយ គេហទំព័រស្រទាប់យុវវ័យ ដែលសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ទទួលបាន។
ខាងក្រោមនេះជាការរៀបរាប់របស់លោកប៉ែន នួន៖ ខ្ញុំបាទ ប៉ែន នួន ចាងហ្វាងការផ្សាយ គេហទំព័រស្រទាប់យុវវ័យ បានដកពាក្យបណ្ដឹងនៅក្រសួងមហាផ្ទៃ ឈប់ប្ដឹង លោកឧត្ដមសេនីយ៍ទោ ហួត សុធី ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តឧត្ដរមានជ័យ វិញហើយនៅថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។
យោងតាមពាក្យបណ្ដឹងកម្មវត្ថុ៖ ខ្ញុំបាទសុំដកពាក្យបណ្ដឹងឈប់ប្ដឹង លោកហួត សុធី ឋនន្ដរសក្ដិ ឧត្ដមសេនីយ៍ទោ មានតួរនាទីស្នងការដ្ឋាន នគរបាលខេត្ដឧត្ដរមានជ័យ។ ដែលខ្ញុំបាទបានប្ដឹងចូលក្រសួងមហាផ្ទៃ គោរពជូនសម្ដេចកាលពីថ្ងៃទី២១ខែសីហាឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ។
ពាក់ព័ន្ធនិងករណីបង្វែរសំណុំរឿងពាក្យបណ្ដឹងរបស់ខ្ញុំបាទពីដើមបណ្ដឹង ទៅជាចុងចោទ ពីជនរងគ្រោះទៅជាជនជាប់ចោទ ដាក់បង្វែរសំណុំរឿងចូលទៅតុលាការ អោយចាត់វិធានការមកលើរូបខ្ញុំបាទ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងករណី ក្រុមទុច្ចរិតមួយក្រុមសរសេរអត្ថបទ ជេរប្រមាថប្រមុខថ្នាក់ដឹកនាំសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោហ៊ុន សែន កាលពីថ្ងៃទី២៥ខែកុម្ភ:ឆ្នាំ២០២១ ដោយដាក់ឈ្មោះខ្ញុំបាទប៉ែន នួន ពីខាងក្រោមអត្ថបទ។
ដោយខ្ញុំបាទបានទៅជួប លោកស្នងការ និង លោកស្នងការរងទទួលបន្ទុក បានស្ដាប់ការពន្យល់អំពី តួនាទី ភារកិច្ចរបស់មន្ដ្រីនគរបាលយុត្ដិធម៌ ខ្ញំបាទបានយល់ និង បញ្ចប់ការភណ្ឌ័ច្រឡំរួចរាល់អស់ហើយ រវាងខ្ញុំបាទប៉ែន នួន និងលោកឧត្ដមសេនីយ៍ទោហួត សុធី ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តឧត្ដរមានជ័យ កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែមករាឆ្នាំ២០២២ នៅស្នងការដ្ឋាននគរបាល ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​​៖លោកហ៊ុន ម៉ាណែត សមាជិកគណៈអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការកណ្តាល និងជាប្រធានយុវជនថ្នាក់កណ្តាល​ បានថ្លែងលេីកទឹកចិត្ត ដល់យុវជន​បន្តវេន​ ត្រូវមានជំហរ រឹងមាំក្នុងការ តំកល់ ផលប្រយោជន៍ ជាតិជាធំ ពង្រឹងការឯកភាពផ្ទៃក្នុង ព្រមទាំងបង្កើន ការយល់ដឹងឲ្យបាន ច្បាស់លាស់ នូវរបត់នៃភូមិសាស្ត្រនយោបាយ ក្នុងតំបន់និង សកលលោក​ ដើម្បី ធានាបាននូវ ការថែរក្សាការពារ សុខសន្តិភាព នៅលើទឹកដីកម្ពុជា នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានជម្រុញលេីកទឹកចិត្តដល់សមាជិក​ សមាជិកា​គណបក្សទាំងអស់​ ត្រូវ​ចេះផ្សព្វផ្សាយរាល់សកម្មភាព​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សមិទ្ធផល​ផ្សេងៗ​ ដែលជាស្នាដៃរបស់​គណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជា​ ព្រមទាំង​ចូលរួមថែរក្សាសុខសន្តិភាព​ ដែល​ជា​មូលដ្ឋានគ្រឹះ ដេីម្បី​ធ្វើការអភិវឌ្ឍបន្តទៀត​។
លោក ហ៊ុន​ ម៉ាណែត​ ក៏បានអំពាវនាវ​ដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ សូម​មកទទួលវ៉ាក់សាំងបង្ការជម្ងឺកូវីដ-១៩​ ឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នៗ​ ដេីម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំង ជាមួយការឆ្លងរីករាលដាលនៃជម្ងឺកូវីដ​បម្លែង​ថ្មី​ផង​ដែរ​។
លោកហ៊ុន ម៉ាណែត ថ្លែងបែបនេះក្នុងឱកាសអញ្ជើញប្រកាសទទួលស្គាល់សមាសភាពក្រុមការងារជនបង្គោលយុវជនថ្នាក់កណ្ដាលចុះជួយស្រុកបាធាយ នៅថ្ងៃទី​១៦​ ខែមករា​
ម្សិលមិញ ដោយមានកាចូលរួម​ពីលោក អ៊ុន​ ចាន់ដា​ សមាជិកគណៈកម្មធិការកណ្ដាល និងជាប្រធានគណៈបក្សប្រជាជនកម្ពុជា​ខេត្តកំពង់ចាម​​ និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ សមាជិក​ សមាជិកា​ គណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជា​ ជាច្រើន​រូប​ទៀត​៕SRP
១៦ មករា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖គេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ធីវី អនឡាញ បានបើកកិច្ចប្រជុំលើកទី២របស់ខ្លួន ដើម្បីលើកទិសដៅការងាររបន្តឆ្នាំ២០២២។
កិច្ចប្រជុំធ្វើឡើងនៅរសៀលថ្ងៃអាទិត្យទី១៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២នេះ ដឹកនាំដោយលោកប៊ុត វិចិត្រ ចាងហ្វាងគេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ធីវី អនឡាញ។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះក៏មានប្រកាស សមាសភាព របស់ក្រុមការងារគេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ប្រចាំការតាមបណ្ដារខេត្តក្រុងនិងមានមតិលើកឡើងរបស់អ្នកចូលរួមនីមួយៗផងដែរ។
ក្នុងនាមអង្គភាពគេហទំព័រសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ធីវី អនឡាញ លោក ប៊ុត វិចិត្រ បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅ បំផុតចំពោះសមាជិក របស់សារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ទាំងអស់ ដែលបានចូលរួមក្នុងការចុះយកព័ត៌មានទាន់ហេតុការណ៍នានា សម្រាប់ការផ្សាយអំពីហេតុការណ៍ផ្សេងៗនិងសមិទ្ធផល របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ។
លោក ប៊ុត វិចិត្រ ក៏បានលើកឡើងពីផលវិជ្ជមាននិងអវិជ្ជមានមួយចំនួនសម្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានដើម្បីជាទិសដៅការងារបន្តដោយអនុវត្តនូវវិជ្ជាជីវៈនិងក្រមសីលធម៌អ្នកសារព័ត៌មាន ឲ្យបានជាប់ជាប្រចាំ។
លោកក៏បានលើកឡើងពីអនុសាសន៍ណែនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីសំណាក់រដ្ឋមន្ត្រីរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន លោក ខៀវ កាញារីទ្ធ ដល់សមាជិករបស់ខ្លួនក្នុងការយកព័ត៌មាន តាមវិជ្ជាជីវៈនិងក្រមសីលធម៌។ ជាមួយគ្នានេះដែរលោកបានថ្លែងអំណរគុណចំពោះអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ដែលបានផ្ដល់កិច្ចសហការល្អជាមួយ សមាជិកអ្នកយកសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ទាំងអស់ កន្លងមកនិងស្នើសុំឲ្យអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចជួយបន្តកិច្ចសហការដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់សមាជិកសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ បន្ថែមទៀត៕SRP
ភ្នំពេញ៖សមត្ថកិច្ចបានចាប់ខ្លួនជនជាតិចិនម្នាក់ និងរឹបអូសគ្រឿងញៀន ជាង ៦គីឡូក្រាម នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
ប្រភពបានឲ្យដឹងថាការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នៅចំណុច ផ្ទះជួលលេខ១ ផ្លូវលេខ៦ បូរីសែនសុខ សង្កាត់ទួលសង្កែ២ ខណ្ឌប្ញស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញដោយកម្លាំងជំនាញនៃមន្ទីរប្រឆាំងគ្រឿងញៀន(ក៣) ដឹកនាំដោយលោក ប្រុញ សាន និងលោកភឹម ចន្ទ័តារ៉ា នាយករងមន្ទីរ ព្រមទាំងមានការសម្របសម្រួលពីលោក ទី មុនិន្ទ ព្រះរាជអាជ្ញារងនៃអយ្យការអមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ។
ប្រភពបន្តថាជនសង្ស័យឈ្មោះ លី ស៊ូចៃ (LY XU JAY) ភេទប្រុស កើតឆ្នាំ១៩៥៩ ជនជាតិ ចិន។ ក្រោយឃាត់ខ្លួនដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖-អ៊ិចស្តាស៊ី(MDMA)ទម្ងន់សុទ្ធ ៦ គ.ក្រ ៤០ក្រាម។ -កេតាមីន(KETAMINE)ទម្ងន់សុទ្ធ ១០.២៥ក្រាម។សរុបសារធាតុញៀនទម្ងន់ ០៦ គ.ក្រ ៥០.២៥ ក្រាម -សារធាតុផ្សំ ៩ គ.ក្រ ៦៦៥ក្រាម និងឧបករណ៍កែច្នៃមួយចំនួន។ បច្ចុប្បន្ន ជនសង្ស័យ និងវត្ថុតាង ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចកសាងសំណុំរឿង បញ្ជូនទៅសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ តាមនីតិវិធី៕SRP
១៥ មករា ២០២២
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោក សាយ​ សំអាល់​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងបរិស្ថាន​ និង​ជា​ប្រធាន​ស្តីទី​សហភាព​សហព័ន្ធ​យុវជន​កម្ពុជា​ បាន​លេីកឡេីងថា​ បេី​យើង​ថែរក្សា​សន្តិភាព​បាន​ កម្ពុជា​ នឹងមានការ​អភិវឌ្ឍន៍​រីកចម្រើន​ខ្លាំង​នៅពេល​៥០ឆ្នាំ​​ទៅ​មុខ​ទៀត ដូច្នេះ​កុំ​ស្កប់ស្កល់​នឹង​សន្តិភាព​ និង​កុំ​ស្កប់ស្កល់​អ្វី​ដែល​យើង​មាន​ គឺ​ត្រូវ​ខិតខំ​ការពារ​បន្ត​ទៀត​។
លោកថ្លែង​បែប​នេះ​ក្នុង​ពិធី​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​សមាជិក​ សមាជិកា​ សហភាព​សហព័ន្ធ​យុវជន​កម្ពុជា​ខេត្តកំពង់ចាម​ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៥ ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០២២​ នៅសាលាខេត្តកំពង់ចាម​។
ក្នុង​ពិធី​នោះដែរ​ លោកសាយ សំអាល់​ ក៏បាន​លេីកឡេីងថា​ ការ​អប់រំ​ពិតជា​មាន​សារៈសំខាន់​​​ណាស់​ ដែល​ត្រូវ​ទាមទារ​ឲ្យ​យុវជន​ ស​ ស​ យ​ ក​ ចូលរួម​លើក​កម្ពស់​វិស័យ​អប់រំ​ គឺ​ត្រូវ​លេីក​ទឹកចិត្ត​​ជុំរុញ​ដល់​កុមារ​ឲ្យ​បាន​ចូល​សាលា​ ហើយ​ខិតខំ​សិក្សា​រៀនសូត្រ​ ចាប់ផ្ដើម​ពី​ថ្នាក់​បឋមឡេីង​ទៅ​ដែល​ជា​គ្រឹះ​សម្រាប់​ឈាន​ទៅ…មុខ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន.នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៅល្ងាចថ្ងៃទី ១៥ ខែមករាឆ្នាំ ២០២២ នេះបានប្រកាសថានឹងជួបសំណេះសំណាលជាមួយសិស្សដែលបានប្រឡងជាប់និទ្ទេសA។
សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានសរសេរថា៖សូមអបអរសាទរចំពោះចៅៗ ដែលបានប្រឡងជាប់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិទាំង
អស់នៅទូទាំងប្រទេស។
ខ្ញុំសូមកោតសរសើរចំពោះចៅៗដែលបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់និទ្ទេសAទាំងអស់ដែលឆ្នាំនេះ មានរហូកដល់១៧៥៣នាក់។
សម្ដេចហ៊ុន សែន បន្តថា ដូចឆ្នាំមុនៗដែរលើកលែងតែឆ្នាំ២០២០ ដែលឱយជាប់ទាំងអស់គ្នា ដោយគ្មាននិទេ្ទសដោយសារកូវីដ១៩។ឆ្នាំនេះខ្ញុំនិងជួបជាមួយចៅៗដើម្បីលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ចៅៗដែលបានខិតខំរៀនសូត្ររហូតប្រឡងជាប់និងទទួលបាននិទ្ទេសA។ បើតាមសម្ដេចហ៊ុន សែន ពេលវេលានិងទីកន្លែងជួបនិងជំរាបតាមក្រោយតាមរយ:រដ្ឋមន្ត្រីហង្ស ជួនណារ៉ុន៕SRP
ខេត្តព្រៃវែង៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានកម្លាំងអាវុធហត្ថខេត្តព្រៃវែងធ្វើការឃាត់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធករណីហិង្សា។
ករណីហិង្សាកើតធ្វើឡើងនៅវេលាម៉ោង ២១ និង៣៥នាទី ថ្ងៃទី០៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ចំណុចផ្ទះឈ្មោះ អេង ធា (ផ្ទះរៀបមង្គលការ) នៅភូមិអញ្ចាញ ឃុំក្របៅ ខេត្តព្រៃវែង។
មន្ត្រីកងរាជអាវុធហត្ថបានថ្លែងថា បន្ទាប់ពីមានការនេះ សមត្ថកិច្ចកងរាជអាវុធហត្ថ បានឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យឈ្មោះ អេង ធ ភេទប្រុស អាយុ ២៨ឆ្នាំ រស់នៅភូមិ ឃុំ កើតហេតុ។
មន្ត្រីអាវុធហត្ថបានបន្តថា បុរសរូបនេះបានយក កាំបិតផ្គាក់កាប់ទៅលើជនរងគ្រោះឈ្មោះ ខុន បូរី ភេទប្រុស អាយុ២២ឆ្នាំរស់នៅភូមិត្បូងវត្ត ឃុំក្របៅ បណ្តាលអោយរងរបួសត្រង់ឆ្អឹងដងកាំបិតខាងឆ្វេង ប្រអប់ដៃខាងស្តាំ (បញ្ជូនទៅព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្ត)។ បច្ចប្បន្នជនសង្ស័យរួមនិងវត្ថុតាងត្រូវបានមន្ត្រីជំនាញកសាងសំណុំរឿងតាមនីតិវិធី៕SRP
ភ្នំពេញ៖ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធអ្នកសារព័ត៌មានកម្ពុជា លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ ដែលជាអ្នកសារព័ត៌មានជើងចាស់ដ៏ល្បីល្បាញមួយរូបក្នុងនោះ  បានរំលឹកអំពីប្រសាសន៍សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីហ៊ុន សែន ទាក់ទងទៅនឹងវិស័យសារព័ត៌មានចំនួន៧ ចំណុច។លោកហ៊ុយ វណ្ណៈ បានសរសេរតាមរយៈហ្វេសប៊ុកផ្ទាល់ខ្លួនរបស់លោកថា៖ រំលឹកប្រសាសន៍ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី អំពីក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន៖
១- អ្នកសាព័ត៌មាន គឺត្រូវតែនិយាយការពិត និងទាន់ហេតុការណ៍ ពីព្រោះគ្មានអ្នកណាអានព័ត៌មានផ្អូមទេ។
២- អ្នកសារព័ត៌មាន ត្រូវស្គាល់តួនាទីខ្លួន គឺមិនត្រូវធ្វើខ្លួនជាអ្នកអត្ថាធិប្បាយផង ជាព្រះរាជអាជ្ញា និងជាចៅក្រមផងនោះទេ និងកុំធ្វើការសន្និដ្ឋានបិទផ្លូវ។
៣- អ្នកសារព័ត៌មានត្រូវរៀនអំពីរបៀបសួរសំណួរ។
៤- សារព័ត៌មានល្អ បើមានការថ្លោះធ្លោយ គឺត្រូវតែហ៊ានកែតម្រូវ។
៥- អ្នកសារព័ត៌មាន គឺកុំធ្វើការដោះដូរបំបិទព័ត៌មានជាមួយនឹងលុយកាក់។
៦- សូមបន្តពង្រឹងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានអ្នកសារព័ត៌មាន។ ចំណុចដែលខ្ញុំ (សម្តេច ហ៊ុន សែន) បានលើកឡើងទាំងអស់នេះ គឺខ្ញុំចង់បានសារព័ត៌មានយើងល្អ ពីព្រោះយើងនៅក្រោមដំបូលជាគ្រួសារតែមួយ។
៧- ខ្ញុំនិងភរិយាសូមជូនពរបងប្អូនអ្នកសារព័ត៌មានទាំងអស់ទទួលជោគជ័យក្នុវិជ្ជាជីវៈដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសយើងឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន។ ១៤-១-២០១៧។
សូមជម្រាបថា រយ:ពេលកន្លងមកមានអ្នកសារព័ត៌មាននៅកម្ពុជាមួយចំនួនបានរងការបណ្ដឹងករណីផ្សេងៗគ្នា ទាក់ទងទៅនឹងការចុះផ្សាយអត្ថបទតាមគេហទំព័រនិងចុះផ្សាយតាមទំព័រហ្វេសប៊ុក។ ក្នុងនោះក៏មានអ្នកសារព័ត៌មានមួយចំនួនត្រូវបានសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួនផងដែរ។
ចំណែក លោកហង្ស ចក្រា ចាងហ្វាងកាសែតខ្មែរម្ចាស់ស្រុក ដែលជាអ្នកសារព័ត៌មានមួយរូបនៅកម្ពុជាផងដែរនោះ បានសរសេរសំណេរមួយនៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ខ្លួនថា៖ ច្បាប់ស្តីពីរបបសារព័ត៌មាន សម្រាប់យកមកអនុវត្តជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន ទៅណាបាត់ហេីយ បានជាយកច្បាប់ក្រមព្រហ្មទ័ណ្ឌថ្មីមកកាត់ទោសអ្នកកាសែតគ្រប់រឿងដូច្នេះ???រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន លោកខៀវ កាញារីទ្ធ ធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍ណែនាំដល់អ្នកសារព័ត៌មានទូទាំងប្រទេសថា អាវក្រោះសម្រាប់ការពារអ្នកសារព័ត៌មាន គឺសរសេរព័ត៌មាននិងអត្ថាធិប្បាយព័ត៌មាន តាមវិជ្ជាជីវៈនិងក្រមសីលធម៌៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ អ៊ុំ វណ្ណា អនុប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលប្រឆាំងបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ចនៃក្រសួងមហាផ្ទៃ បានបដិសេធ ទៅនឹងព័ត៌មានមួយចំនួនផ្សាយថា លោកជាប់ពាក់ព័ន្ធ ជំនួញបទល្នើសព្រឈើ។