ក្នុងឱកាសនោះផងដែរលោកប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាល បានពាំនាំការផ្តាំផ្ញើរសួរសុខទុក ពីសំណាក់ អភិបាលខេត្ត និងបានអប់រំដល់ពួកគាត់ អោយចេះពាក់ម៉ាស លាងដៃ អោយបានញឹកញាប់ជាមួយអាល់កុល ឬសាប៊ូ ពិសេសត្រូវចូលរួមទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលរលកទីពីរ នៃជំងឺកូវីដ-១៩ កុំឲ្យកើតឡើងក្នុងសហគមន៍យើង៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោក ដួង តារា អនុរដ្ឋលេខាធិការទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីនិងជាជំនួយការផ្ទាល់ សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបង្ហោះសារនៅលើទំព័រ ផេកហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់លោកថា៖
ជូនពរបងប្អូនសុខសប្បាយថ្ងៃអាទិត្យ ហើយចៀសផុតពីកូវីដ១៩ទាំងអស់គ្នា! «ក្នុងនាមជាបុគ្គលបម្រើសង្គមជាតិ យើងទទួលយកការរិះគន់កែលម្អដោយរីករាយ» លោកដួង តារា បន្តថា ពិតណាស់ ការរិះគន់ គឺបង្ហាញពីភាពអវិជ្ជមានរបស់បុគ្គល ដែលបានប្រព្រឹត្តិខុស ដែលត្រូវធ្វើការកែលម្អឡើងវិញជាមួយនឹងការទទួលខុសត្រូវ។
ការរិះគន់មិនមែន ជាវាយប្រហារជាន់ពន្លិចទេ គឺជាការដះតឿនក្រើនរំឮក អប់រំណែនាំអោយដឹងពីអ្វីខុស អ្វីត្រូវ អ្វីដែលបុគ្គលគួរធ្វើ នឹងអ្វីដែលមិនគួរធ្វើ ឬអ្វីដែលល្មើសនឹងច្បាប់ហាមឃាត់ដូចជា “អំពើហិង្សា”ជាដើម។
បុគ្គលដែលបានធ្វើខុសខ្លួនឯង មិនត្រូវយកមេអាង យកអង្គភាពអាង ឬយកក្រសួងមន្ទីរ ស្ថាប័នអាងទេ ហើយក៏មិនត្រូវយកការរិះគន់កែលម្អទៅលាបពណ៌ថាអ្នករិះគន់វាយប្រហារមកលើអង្គភាព មកលើក្រសួងមន្ទីរស្ថាប័នដែលខ្លួនកំពុងធ្វើការនោះដែរ។ បើបុគ្គលខ្លួនឯងបានប្រព្រឹត្តិខុសហើយ កុំនាំស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធខុសជាមួយទៀត។ រីឯអ្នកស្គាល់គ្នាក៏អញ្ចឹងដែរ គួរចេះចូលរួមផ្តល់គតិអប់រំល្អៗអោយបុគ្គលនោះដឹងខុសត្រូវក្នុងនាមជាមិត្តល្អ ឬជាសហការីរួមការងារល្អជាមួយគ្នា។ ចំពោះខ្ញុំផ្ទាល់ គឺមានជំនឿថា មេគ្រប់គ្រងនឹងមិនកាន់ជើងបុគ្គល ដែលបានប្រព្រឹត្តិខុសនោះឡើយ ជាពិសេស ការប្រព្រឹត្តិ អំពើហិង្សាគ្រប់រូបភាព។
នៅក្នុងកាលៈទេសៈនៃកំណែទម្រង់សេព្វថ្ងៃនេះ សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី កំពុងវះកាត់អាសាច់មហារីក ស្អុយរលួយចោល ព្រោះបើទុកគឺកាន់តែរីករាលដាលនាំនូវភាពស្អុយរលួយ ទៅបំផ្លាញដល់អ្នកដទៃ និងសង្គមជាតិជាមិនខាន។
ដូច្នេះដើម្បីរួមចំណែក កសាងសង្គមជាតិ អោយមានសុខដុមនីយកម្ម នឹងកាន់តែរីកចម្រើនក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី គឺយើងរីករាយហ៊ានទទួលយកការរិះគន់កែលម្អ ទទួលខុសត្រូវនូវអ្វីដែលខ្លួនបានប្រព្រឹត្តិ នឹងបន្តចូលរួមកសាងអំពើល្អ ចែករំលែកក្តីស្រឡាញ់និងស្នាមញញឹម និង សូមមានចិត្តអាណិតស្រឡាញ់ពលរដ្ឋយើងគ្រប់ទីកន្លែងដោយគ្មានការរើសអើង៕SRP
ភ្នំពេញ៖មន្ត្រីនគរបាលម្នាក់ បានដកកាំភ្លើងភ្ជង់ប្រពន្ធគេ ឲ្យដោះសម្លៀកបំពាក់ រួចផ្ដួលនាងទៅនឹងដីចាប់រំលោភរហូតបានសម្រេច ហើយព្យាយាម រត់គេចខ្លួន តែត្រូវជនរងគ្រោះ និងសមត្ថកិច្ច ប្រើល្បិច ធ្វើជាណាត់ជួបគ្នាដើម្បីចាប់ខ្លួន។
ហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើងកាលពីវេលាម៉ោង ១០និង២០នាទីថ្ងៃទី១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ នៅចំណុចវិមានឈ្នះឈ្នះ ភូមិគប់ស្រូវតូច សង្កាត់គោករកា ខណ្ឌព្រែកព្នៅ រាជធានីភ្នំពេញ។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ជនសង្ស័យ មានឈ្មោះ ខេម វណ្ណឌី ភេទប្រុស អាយុ៣៣ឆ្នាំ មុខរបរជានគរបាលជាតិ ស្នាក់នៅភូមិបាក់ខែង សង្កាត់ព្រែកលាប ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ ត្រូវបានចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី១៤ វិច្ឆិកា ម្សិលមិញ។
ចំណែកជនរងគ្រោះ មានអាយុ២៦ឆ្នាំ ស្នាក់នៅសង្កាត់សំរោងក្រោម ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ។
វត្ថុតាងដកហូតរួមមាន៖ កាំភ្លើងម៉ាក ROLO លេខ 874015 ចំនួន១ដើម, គ្រាប់កាំភ្លើងចំនួន ០៥គ្រាប់, រថយន្តម៉ាកកូរ៉ូឡា ពណ៌ទឹកប្រាក់ ស៊េរី ១៩៩៤ ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2W-4327 មួយគ្រឿង និងទូរស័ព្ទ១គ្រឿង។
តាមប្រភពព័ត៌មានពីជនរងគ្រោះ បានបញ្ជាក់ប្រាប់សមត្ថកិច្ចថា មុនពេលកើតហេតុ ជនរងគ្រោះនិងប្តី បានជិះម៉ូតូម៉ាក ហុងដា ចេញពីផ្ទះមកដកក្រអៅឈូក នៅចំណុចកើតហេតុ។ ដោយប្តីបានឲ្យប្រពន្ធដែលជាជនរងគ្រោះ នៅឈរចាំម៉ូតូ ហើយប្តីជាអ្នកចុះទៅដក។ មួយសន្ទុះក្រោយមក ជនសង្ស័យ បានជិះម៉ូតូមកឈប់ក្បែររបង រួចបានដើរសំដៅ មករកជនរងគ្រោះ ដោយសួរថាប្តីទៅណា? តែជនរងគ្រោះ មិនតបនោះទេ រួចជនសង្ស័យ ក៏ពឹងជនរងគ្រោះ ឲ្យជួយបង្វែរក្បាលទូក នៅក្បែរនោះ តែជនរងគ្រោះ បដិសេធ ហើយក៏ដើរចេញមកក្រៅរបងថ្ម ក៏ត្រូវជនសង្ស័យ ដកកាំភ្លើងម៉ាក ROLO មកភ្ជង់ដើមទ្រូង បង្ខំឲ្យជនរងគ្រោះ ដោះសម្លៀកបំពាក់ រួចចាប់រំលោភ រហូតបានសម្រេច។
ពេលនោះ ជនរងគ្រោះ ក៏ប្រើល្បិចធ្វើជាសុំលេខទូរស័ព្ទ ជនសង្ស័យ ដើម្បីទុកសម្រាប់ទាក់ទងគ្នាពេលក្រោយ ហើយជនសង្ស័យក៏បានឲ្យលេខទូរស័ព្ទ រួចបានដើរទៅយកម៉ូតូ ជិះគេចទៅទិសខាងកើតបាត់។
ក្រោយមកជនរងគ្រោះ បានមកប្តឹងសមត្ថកិច្ចប៉ុស្តិ៍គោករកា ដោយសមត្ថកិច្ច បានសហការជាមួយជនរងគ្រោះ ប្រើល្បិចតេហៅជនសង្ស័យ ណាត់ជួប ជនរងគ្រោះម្តងទៀត នៅចំណុចផ្លូវបេតុង ភូមិផ្សារលិច សង្កាត់ព្រែកព្នៅ លុះជនសង្ស័យ មកដល់ឃើញសមត្ថកិច្ច ក៏ព្យាយាម បើករថយន្តម៉ាកកូរ៉ូឡា ស៊េរី១៩៩៦ គេចរហូតដល់ចំណុចវិមានឈ្នះឈ្នះ ក៏ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ឃាត់ខ្លួនតែម្តង។
បច្ចុប្បន្ន ជនសង្ស័យ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន នៅអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌព្រែកព្នៅ ដើម្បីកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការចាត់ការតាមច្បាប់៕SRP
១៤ វិច្ឆិកា ២០២០
ខេត្តសៀមរាប៖អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប សូមធ្វើការណែនាំដល់ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស ឱសថស្ថានគ្រប់ប្រភេទ ហាងទំនិញ និងតាមបណ្តាទីផ្សារនានា សូមកុំឆ្លៀតឱកាស លក់ដំឡើងថ្លៃទំនិញ ដូចជា ម៉ាស អាល់កុល និងសម្ភារផ្សេងៗក្នុងអំឡុងពេលឆ្លងវីរុសកូវដ(Covid-19)។
បើតាមសេចក្ដីប្រកាសបានដឹងថា
សូមជម្រាបជូនដល់ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស ឱសថស្ថានគ្រប់ប្រភេទ ម្ចាស់ហាងទំនិញ និងសាធារណជន ជ្រាបថា៖ បច្ចុប្បន្ននេះ ដោយមានការរីករាលដាលនៃការចម្លងវីរុស កូវីដ(Covid-19) ពាក់ព័ន្ធនឹងព្រឹត្តិការណ៍ ០៣ វិច្ឆិកា នៅរាជធានីភ្នំពេញ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ជាមួយគ្នានេះដែរ រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប សង្កេតឃើញថានៅតាមបណ្តាក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស ឱសថស្ថាន គ្រប់ប្រភេទ ហាងទំនិញ និងតាមបណ្តាទីផ្សារនានា បានឆ្លៀតឱកាសក្នុងការលក់ដំឡើងថ្លៃទំនិញគ្រឿង បរិភោគ និងសម្ភារ ប្រើប្រាស់ចាំបាច់មួយចំនួន ដូចជា ម៉ាស អាល់កុល និងសម្ភារផ្សេងៗ។
ដូចនេះ រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប សូមធ្វើការណែនាំដល់ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស ឱសថស្ថានគ្រប់ប្រភេទ ហាងទំនិញ និងតាមបណ្តាទីផ្សារនានា សូមប្រកាន់នូវស្មារតីសាមគ្គី ព្រមទាំងអនុវត្តតាមច្បាប់ស្តីពី កិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់ និងចូលរួមលើកកម្ពស់ការប្រកួតប្រជែងដោយសុចរិត និងមិនត្រូវឆ្លៀតឱកាស លក់ដំឡើងថ្លៃទំនិញ ដូចជា ម៉ាស អាល់កុល និងសម្ភារផ្សេងៗឡើយ។