ទី៩. ថវិកា មួយចំនួន។
លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ឧប្ថមបន្ថែម ២០ម៉ឺនរៀល ក្នុងមួយគ្រួសារទទួលបាន១០០០០រៀលផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប នឹងជាប្រធានគណ:បញ្ជាការឯកភាពខេត្ត បានសម្ដែងនូវការកោតសរសើរ លោកវរសេនីយ៍ឯក  ហង្ស  សូផាតភីរម្យ  នាយការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ កម្រិតស្រាល នៃស្នងការខេត្តសៀមរាប ដែលបានសហការគ្នា ជាមួយកងកម្លាំងសមត្ថកិច្ច ក្នុងការទប់ស្កាត់ បទល្មើសបានយ៉ាងល្អប្រសើរ។
សារសម្លេងលោកវរសេនីយ៍ឯក  ហង្ស  សូផាតភីរម្យ នាយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាល៖
https://www.srpostnews.com/wp-content/uploads/2020/11/១២១២.ogg https://www.srpostnews.com/wp-content/uploads/2020/11/១២១៣.ogg
លោកទៀ សីហា អភិបាលខេត្ត  បានឲ្យដឹងថា៖ ខ្ញុំសូមកោតសរសើរ ចំពោះសារសំលេងរបស់បង ភិរម្យ ប្រធានការិយាល័យ ព/ទ កម្រិតស្រាល។ សហការគ្នាល្អ ជាមួយកងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច ដែលបានព្យាយាម រក្សាសន្តិសុខ របស់ខេត្តយើង សូមបន្តសហការ និងបង្ក្រាបបទល្មើស អោយមានប្រសិទ្ធភាព។
លោកអភិបាលខេត្ត ក៏បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា៖ អរគុណដល់បងចិត្រ ផងដែរ ដែលតែងតែជួយ ផ្សព្វផ្សាយ ព័ត៌មានពិត របស់អជ្ញាធរខេត្តយើង។
សូមបញ្ជាក់ថានៅថ្ងៃទី២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២០ ស្ថិតនៅភូមិគ្រួស សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប ម្សិលមិញ នគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ កម្រិតស្រាល និងការិយាល័យ នគរបាល ព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតធ្ងន់ សហការ ជាមួយ ក្រុងសៀមរាប និងប៉ុស្ដិ៍នគរបាល ទាំង៤សង្កាត់ ក្នុងក្រុងសៀមរាប បានចាប់ខ្លួនបុរសម្នាក់ ពីបទ៖លួចមានស្ថានទម្ងន់ទោស «កាច់សោរកម៉ូតូ»។
ជនសង្ស័យ ឈ្មោះ មុត សុភា ហៅចាន់ នី អាយុ៤១ឆ្នាំ ទីលំនៅសង្កាត់ទួលពង្រ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ។
ប៉ូលិសខេត្តសៀមរាប បានដឹងថា ខណ:កម្លាំងនគរបាល កំពុងចុះល្បាត ក៏បានប្រទះឃើញ មុខសញ្ញាចាស់ «កាច់សោរ.ក» ម៉ូតូចំនួនពីរនាក់ ដែលធ្លាប់បានប្រព្រឹត្ត កន្លងមក នឹងបម្រុងធ្វើសកម្មភាពទៀត ប៉ុន្តែត្រូវបានបង្ក្រាបបានភ្លាមៗ បានម្នាក់ និងម្នាក់ទៀតជិះម៉ូតូរត់គេចខ្លួនបាត់។
បើតាមប៉ូលិសបញ្ជាក់ថាករណីនេះ ដកហូតវត្ថុតាង រួមមាន៖សោរ សម្រាប់ កាច់សោរ កម៉ូតូចំនួន៣ដើម គ្រាប់ដែកឆក់តូចៗ សម្រាប់បើកសោរ សុវត្ថិភាពចំនួន៣គ្រាប់ ,ដងទុលលើវីសចំនួន១ដើមផងដែរ។
ជនសង្ស័យ បានសារភាពថា ខ្លួនពិតជាបានបម្រុង ធ្វើសកម្មភាពលួចម៉ូតូ(កាច់សោរក)ពិតប្រាកដមែន។ បច្ចុប្បន្ននគរបាល កសាងសំណុំរឿង ចាត់ការបន្តតាមផ្លូវច្បាប់។
គួររម្លឹកថា មួយរយៈចុងក្រោយនេះពលរដ្ឋ បានលើកឡើងថា មានករណីចោរលួចម៉ូតូ នៅក្នុងក្រុងសៀមរាប បានកើតឡើង ជាបន្តបន្ទាប់ ធ្វើឲ្យពួកគាត់មានការព្រួយបារម្ភ យ៉ាងខ្លាំង។ ទោះយ៉ាងណា ពលរដ្ឋ រំពឹងថាសមត្ថកិច្ច នឹងស្រាវជ្រាវ បង្ក្រាបករណីអំពើចោរកម្ម នេះបានជោគជ័យជាក់ជាមិនខាន។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រតិបត្តិការ បង្ក្រាបបានជោគជ័យនេះ ក្រោមការណែនាំ របស់លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ទិត្យ ណារ៉ុង ស្នងការខេត្តសៀមរាប នឹងបញ្ជាផ្ទាល់ របស់ លោកឧត្តមសេនីយ៍ត្រី ភឹង ចិន្តារ៉េត ស្នងការរង ទទួលផែនការងារព្រហ្មទណ្ឌ នៃស្នងការខេត្តសៀមរាប នឹងចុះអនុវត្តដឹកនាំកម្លាំង ដោយលោកវរសេនីយ៍ឯក ហង្ស សូផាតភីរម្យ នាយការិយាល័យនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាល នៃស្នងការខេត្តសៀមរាបផងដែរ។ សូមជម្រាបថាការិយាល័យ នគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ កម្រិតស្រាល ដឹកនាំដោយលោកវរសេនីយ៍ឯក ហង្ស សូផាតភីរម្យ បានបន្តដឹកនាំកម្លាំងចុះត្រួតពិនិត្យរដ្ឋបាលនៅក្នុងក្រុងសៀមរាប ដូចភ្លៀងរលឹម។
លោកនាយការិយាល័យ នៅតែបន្តណែនាំឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ ចូលរួមចំណែកក្នុងវិធាការបង្ការ បទល្មើសតាមរយ:សកម្មភាព ថែរក្សា នូវទ្រព្យសម្បត្តិ របស់ខ្លួនដោយការចាក់សោរ ក ម៉ូតូ បិតសន្ទះសោសុវត្តិភាព ចាក់សោរជន្ទល់ម៉ូតូ ។ ចំណែកនៅតាមបន្ទប់-ផ្ទះជួល គប្បីបំពាក់កាមេរ៉ាសុវត្តិភាពផងដែរ។ ចំពោះបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ បានដឹង ឬមានការសង្ស័យ ករណីបទល្មើសចោរកម្ម កើតឡើងអាចទាក់មកបានតាមរយៈលោកវរសេនីយ៍ទោ ចាប ណារិន ទូរស័ព្ទលេខ «012 264 999» និងលោកវរសេនីយ៍ត្រី ឆឺយ ផុនសុភី ទូរស័ព្ទលេខ 012 983 511 ជានាយរងការិយាល័យ នគរបាល ព្រហ្មទណ្ឌ កម្រិតស្រាល។សូមអរគុណចំពោះ ការប្រុងប្រយ័ត្ន និងការការពារ ទ្រព្យសម្បត្តិ របស់បងប្អូន ប្រជាពលរដ្ឋ សកម្មភាពទាំងនេះ គឺជាកាចូលរួមកាត់បន្ថយ បទល្មើស ដែលបង្ក ឡើងដោយជនឆ្លៀតឱកាសមួយចំនួន៕SRP
«សម្ដេច តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា»
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន លោក ជុំ កុសល តាមរយ:ទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្ទាល់ខ្លួន របស់លោកបានសរសេរសំណេរមួយ នៅថ្ងៃនេះថា៖ «ការពិត កម្ពុជាប្រសិនបើគ្មានបុរសខ្លាំងម្នាក់នេះស្រោចស្រង់ទេ មិនដឹងថានឹងទៅជាយ៉ាងណា?»។
លោក ជុំ កុសល បានសរសេរបន្តថា៖ គាត់ខ្លាំងដើម្បីបុព្វហេតុតែមួយគត់គឺ «ជាតិ សាសនា ព្រះមហាក្សត្រ »។ ដោយសារតែភាពខ្លាំងរបស់គាត់នេះហើយ ទើបអាចនាំកម្ពុជា អោយបានស្គាល់ សន្តិភាពពិតប្រាកដ ដែលក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រ រាប់រយឆ្នាំកន្លងមក មាតុភូមិដ៏កំសត់មួយនេះ មានតែការបែកបាក់ប៉ុណ្ណោះ ! ។ បច្ចុប្បន្ន គាត់នៅតែខ្លាំងនិងបន្តខ្លាំង ដើម្បីទប់ស្កាត់ រាល់ការប៉ុនប៉ង បំផ្លាញកម្ពុជា ជាថ្មី ពីពួកប្រតិកិរិយាខាងក្រៅ និងក្រុមអាយ៉ងនៅខាងក្នុង។ ភាពខ្លាំងរបស់គាត់ គឺជាគោលដៅ វាយប្រហារនិងផ្តួលរំលំ ពីក្រុមដែលមិនចង់អោយ កម្ពុជាបានសុខ។
លោក ជុំ កុសល បានបន្តទៀតថា៖ ពួកគេពិតជាព្យាយាម ម្តងហើយ ម្តងទៀត គ្រប់យុទ្ធសាស្ត្រ និងផែនការរបស់គេ ដើម្បីផ្តួលរំលំ បុរសខ្លាំងកម្ពុជារូបនេះ តែការព្យាយាមនោះ ក៏ត្រូវបរាជ័យ ជាបន្តបន្ទាប់ ក្រោមស្នាដៃបុរសខ្លាំងយើង។ ត្រូវដឹងថា ពួកប្រតិរិយាខាងក្រៅ និងអាយ៉ង របស់គេនៅតែមានមហិច្ឆតា បន្តយុទ្ធសាស្ត្រ បំផ្លាញកម្ពុជា មិនបញ្ចប់ឡើយ ដើម្បីផលប្រយោជន៍គេ។ ដូច្នេះចូរយើងត្រូវនាំគ្នា នៅជាមួយ«បុរសខ្លាំង» កម្ពុជារបស់យើង ដើម្បីការពារសន្តិភាព ដែលកំពុងមានសព្វថ្ងៃនេះ អោយបានស្ថិតសេ្ថរជានិរន្តរ៍។ ជាមួយគ្នានេះ យើងប្រឆាំងដាច់ខាត ចំពោះក្រុមឧទ្ទាម ដែលកំពុងតែមានសកម្មភាព នៅខាងក្រៅ ដើម្បីរិះរកមធ្យោយបំផ្លាញកម្ពុជា៕SRP
«លោក ជុំ កុសល រដ្ឋលេធិការក្រសួងព័ត៌មាន»
ភ្នំពេញ៖ភរិយា ប្រមុខមេដឹកនាំកម្ពុជា សម្ដេច តេជោ ហ៊ុន សែន សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានទទួលសញ្ញាបត្រ និងលិខិតប្រកាសគោរមងារជាឥស្សរជនឆ្នើមថ្នាក់ជាតិ នៃវេទិការភាពជាអ្នកដឹកនាំប្រចាំតំបន់ អាសុី-ប៉ាសុីហ្វិក។
សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន បានប្រសូតចេញពីត្រកូលកសិករក្នុងភូមិទី២ ឃុំរកាខ្នុរ ស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តកំពង់ចាម នៅថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩៥៤ មានលោកឪពុកឈ្មោះ លីន គ្រី និងអ្នកម្តាយ ប៊ុន ស៊ាងលី។
ក្នុងយុវភាពរបស់យុវនារី ប៊ុន រ៉ានី ត្រូវបានញាំញីដោយទុក្ខលំបាកក្នុងគ្រាប្រទេសជួបកលិយុគនៃសង្គ្រាម យុវនារី ប៊ុន រ៉ានី បានចូលប្រឡូកចលនាតស៊ូនៅអាយុ១៦ឆ្នាំ ចលនាតស៊ូនេះ បានចាប់ផ្តើមនៅក្រោយពេលក្រុមលោកសេនាប្រមុខ លន់ ណល់ ធ្វើរដ្ឋប្រហារទម្លាក់តំណែងសម្តេចព្រះនរោត្តម សីហនុ នៅថ្ងៃ១៨ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៧០។
ចលនាតស៊ូ ដែលធ្វើឡើងតាមព្រះរាជបន្ទូលអំពាវនាវរបស់ព្រះមហាវីរក្សត្រខ្មែរ បានធ្វើឱ្យជីវិតយុវនារី ប៊ុន រ៉ានី លះបង់អស់សេចក្តីសុខ និងសេចក្តីត្រូវការក្នុងយុវភាព ហើយត្រូវបានផ្លាស់ទីនៅក្នុងព្រៃស្ទើរគ្រប់ទីកន្លែង ជាមួយកម្លាំងចលនាតស៊ូ ដោយរំពឹងអាចដណ្តើម និងរំដោះប្រទេសកម្ពុជាថ្វាយព្រះមហាវីរក្សត្រ នរោត្តម សីហនុ វិញ។ តែចលនាតស៊ូដណ្តើមប្រទេសពីក្រុមលោកសេនាប្រមុខ លន់ នល់ នៅថ្ងៃ១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៧៥ មិនបានបំពេញសេចក្តីបំណង និងការរំពឹងទុកអ្នកតស៊ូនោះឡើយ។
ការប្រឹងប្រែងពលីកម្លាំងកាយ-ចិត្ត ក្នុងចលនាតស៊ូរំដោះប្រទេសជាតិ របស់កុលធីតាខ្មែរ ប៊ុន រ៉ានី រួមជាមួយអ្នកស្នេហាជាតិខ្មែររាប់មុឺននាក់ទៀត ត្រូវធ្លាក់ក្នុងក្តីអស់សង្ឃឹម ត្បិតសមិទ្ធផល នៃការតស៊ូ ត្រូវបានក្តោបក្តាប់ដោយបុគ្គលមួយក្រុម ដូចជា ប៉ុល ពត, នួន ជា, ខៀវ សំផន, អៀង សារី អៀង។ល។
របបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ បានធ្វើឱ្យយុវនារី ប៊ុន រ៉ានី និងប្រជាពលរដ្ឋខ្មែររាប់លាននាក់ ត្រូវរងគ្រោះសាជាថ្មីក្នុងស្បៃអន្ធិកាដ៏ខ្មៅងងឹត និងមហាសែនលំបាក ត្បិតជីវិតរបស់យុវនារី ប៊ុន រ៉ានី ជួបការលំបាក តែក៏មានពេលវេលាមួយនាំឱ្យយុវនារីរូបនេះបានជួបជាមួយបុរសកំពូលដួងចិត្ត គឺយុវជន ហ៊ុន សែន។
សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន បានរម្លឹកនាសម័យអតីតកាល ដែលសម្តេចបានស្រក់ទឹកភ្នែករាប់លានដំណក់ តែទឹកភ្នែកនេះ ក៏នាំមកនូវការរស់រានមានជីវិតសម្រាប់ប្រជាជននៅទូទាំងប្រទេស រាប់ទាំងក្រុមគ្រួសារសម្តេចផងដែរ។
សម្តេចបានរម្លឹកបន្ថែបថា កាលពីជាង៤០ឆ្នាំមុន ជាថ្ងៃដែលសម្តេចរៀបការម្តង១៣គូ
របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី។
ជីវិតប្តីប្រពន្ធ បន្ទាប់ពីរៀបការគ្មានទេ ដែលហៅថាសេចក្តីសុខ ស្លាប់កូនទី១ និងបែកគ្នាក្នុងគ្រា ពេលមានកូនទី២នៅក្នុងផ្ទៃម្តាយ៥ខែ រហូតជួបគ្នាជាថ្មី ដែលកូនហៅថាពូៗ រយៈពេល២ខែ សុទ្ធតែរឿងរ៉ាវមិនគួរកើតមានសោះឡើយ។
រឿងរ៉ាវដ៏ឈឺចាប់នេះ មិនត្រឹមតែគ្រួសារសម្តេចប៉ុណ្ណោះទេ វាបានកើតឡើងសម្រាប់ប្រជាជនទូទាំងប្រទេស។
សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី បានចូលកាន់តំណែងជាអនុប្រធានទី១ កាកបាទក្រហមកម្ពុជា អាណត្តិទី១(១៩៩៤-១៩៩៨)ហើយបានក្លាយជាប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា នៅអាណត្តិទី២, ៣, ៤, ៥,៦ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៨ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន។
សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ត្រូវបានមេដឹកនាំពិភពលោក និងប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរបានធ្វើការវាយតម្លៃខ្ពស់ថា ជាកុលធីតាកម្ពុជាមួយរូបដែលបានពលីកម្លាំងកាយ-ចិត្ត ក្នុងបុព្វហេតុការងារមនុស្សធម៌ ដោយ មិនប្រកាន់និន្នាការ រើសអើងពូជសាសន៍ ឬពណ៌សម្បុរនោះឡើយ តាមរយ:បេសកកម្មមនុស្សធម៌សង្គ្រោះមនុស្សជាតិ។
សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ទទួលបានគោរពងារ និងគ្រឿង ឥស្សរិយយស ពីស្ថាប័នជាតិ និងពិភពលោកជាបន្តបន្ទាប់ មានដូចជា៖