ខេត្តសៀមរាប៖ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលខេត្តសៀមរាប បានសូមសំណូមពរដល់ មន្ត្រីរាជការ គ្រូបង្រៀន អាជីវករ បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ដែលរស់នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ចូលរួមរៀបចំទុកដាក់សម្រាមឲ្យបានត្រឹមត្រូវ និងល្អប្រសើរ ដើម្បីឲ្យខេត្តរបស់យើងស្អាត ទីសាធារណៈមានសោភណ្ឌភាពល្អ។
អភិបាលខេត្តអំពាវនាវយ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃពុធនេះ ក្នុងពិធីសម្អាតបរិស្ថាន ក្នុងក្រុងសៀមរាប ដើម្បីអបអរសាទរទិវាទេសចរណ៍ពិភពលោក ក្រោមប្រធានបទ “ទេសចរណ៍ និងការវិនិយោគបៃតង” ដោយមានការចូលរួមពីមន្ទីរអង្គភាពជុំវិញខេត្ត រដ្ឋបាលក្រុង កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ សង្កាត់ទាំង១២ ក្រុមហ៊ុនឯកជន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្ត និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ប្រមាណជាង ១៧,១២៦នាក់ ទូទាំងក្រុងសៀមរាប។
ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ បានបន្តថា ការរៀបចំយុទ្ធនាការសម្អាតបរិស្ថានក្រុងនាថ្ងៃនេះ គឺធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងបំផុសចលនាប្រជាពលរដ្ឋ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ មន្ត្រីរាជការគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ សិស្ស និស្សិតគ្រប់រូបឱ្យចូលរួមធ្វើអនាម័យ កែលម្អសោភណ្ឌភាពទីក្រុង ទីប្រជុំជន ជនបទ ភូមិដ្ឋាន វត្តអារាម សាលារៀន មន្ទីរពេទ្យ រោងចក្រ សហគ្រាស និងទីផ្សារ ដូចនេះ ដើម្បីធានាបាននូវគុណភាពបរិស្ថាន សោភណ្ឌភាពទីប្រជុំជន សុខុមាលភាពសាធារណៈ ចាំបាច់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់លើកកម្ពស់ការគ្រប់គ្រងសំណល់ ដោយត្រូវចេះវេចខ្ចប់ និងញែកសំណល់សំរាមគ្រប់ប្រភេទដូចជា សំណល់អាចកែច្នៃបាន សំណល់សរីរាង្គ សំណល់ផ្ទុកសារធាតុគ្រោះថ្នាក់ និងសំណល់ផ្សេងៗ ដើម្បីប្រែក្លាយសំណល់មួយចំនួនឱ្យមានតម្លៃសេដ្ឋកិច្ច និងកាត់បន្ថយបរិមាណសំណល់នៅតាមទីសាធារណៈ។
ក្នុងឱកាសនេះខ្ញុំសូមឆ្លុះបញ្ចាំងពីកិច្ចសហការគ្នា និងការយល់ដឹងដូចគ្នា សំដៅលើកកម្ពស់ការគ្រប់គ្រងសំរាម សំណល់រឹងនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលយើងត្រូវអនុវត្តជាប្រចាំ ដើម្បីខេត្តយើងទាំងអស់គ្នា ក្រោមទិសស្លោក “សៀមរាបផ្ទះខ្ញុំ” ។ ការបេ្តជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការគ្រប់គ្រងសំរាម សំណល់រឹង ដែលជាកត្តាលីករដ៏សំខាន់មួយ ដែលចូលរួមក្នុងការលើកកម្ពស់សុខភាពមនុស្សនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងសម្រាប់កូនចៅជំនាន់ក្រោយ។ ដូច្នេះ ខ្ញុំសូមឱ្យស្មារតី នៃប្រារព្ធទិវាអូហ្សូនបរិស្ថានអន្តរជាតិ និងទិវាទេសចរណ៍ពិភពលោក ឆ្នាំ២០២៣ នេះ ក្លាយជាកម្លាំងចលករដ៏មុតស្រួច និងជាត្រីវិស័យមួយ ដើម្បីនាំផ្លូវយើងទាំងអស់គ្នាឈានទៅរកការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព៕
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានប្រាប់អង្គភាពសៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍ នៅថ្ងៃពុធនីថា យ៉ាងហោចណាស់មានមនុស្សចំនួនពីរនាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិតដោយភ្លើងឆក់។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង១០និង៣០ នាទី ថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ នៅចំណុចបង្គោលខ្សែភ្លើង មុខដីទំនេររបស់ឈ្មោះចាំង គង់ ភេទប្រុស ស្ថិតនៅក្នុងភូមិដូនហុង ឃុំដំដែក ស្រុកសូទ្រនិគម។
សមត្ថកិច្ចបានប្រាប់បន្តថា ជនរងគ្រោះ
១/ឈ្មោះឆា បុណ្យ ហៅប៊ូកភេទប្រុស អាយុ១៨ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិទ្រា ឃុំស្វាយជ្រុំ ស្រុកមេសាង ខេត្តព្រៃវែង មុខរបរជាងតខ្សែរWifi (ស្លាប់)។
២/ឈ្មោះអាន យូ ភេទប្រុស អាយុ៣៦ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិព្រៃព្រះអណ្ដូង ឃុំស្វាយជ្រុំ ស្រុកមេសាង ខេត្តព្រៃវែង មុខរបរជាងតខ្សែរWifi (ស្លាប់)។
បើតាមសមត្ថកិច្ច ករណីនេះ មូលហេតុ: ដាក់ជណ្ដើរឡើងតខ្សែរ wifi ជិតបង្គោលខ្សែរភ្លើង ប៉ះនិងខ្សែភ្លើង ធ្លាក់មកដីដាច់ស្រាត ដោយលើដីមានទឹកលិច បណ្ដាលឱ្យឆក់ស្លាប់តែម្ដង។
ក្រោយកើតហេតុ សមត្ថកិច្ច បានយកសាកសពតម្កល់ទុកនៅ មន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកសូទ្រនិគម ដើម្បីអោយគ្រួសា រ យកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕
ខេត្តសៀមរាប៖ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលខេត្តសៀមរាប នៅរសៀល ថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ បានជួបសម្តែងការគួរសមជាមួយលោកជំទាវ Teo Lay Cheng ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសិង្ហបុរីប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានិងប្រតិភូ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពី លោកនាយកទីចាត់ការទំនាក់ទំនងសាធារណៈ និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ លោកនាយកទីចាត់ការអន្តរវិស័យ តំណាង ទីចាត់ការផែនការ និងវិនិយោគខេត្ត ព្រមទាំងអ្នកពាក់ព័ន្ធនានា។
ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត បានសម្តែងនូវកិច្ចស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅ ចំពោះវត្តមានរបស់លោកជំទាវ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត ដែលបានអញ្ជើញមកបំពេញបេសកកម្មក្នុងខេត្តសៀមរាប ព្រមទាំងបានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចប្រជាជនសិង្ហបុរី ដែលជានិច្ចកាលតែងតែរក្សានូវទំនាក់ទំនងជាមិត្តល្អជាមួយប្រទេសកម្ពុជា។
ក្នុងនោះដែរ ឯកឧត្តម ក៏បានលើកពីផែនការស្តា រ និងអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេចរណ៍របស់ខេត្ត តាមរយៈ នៃការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កីឡានានា ការតាំងពិព័រណ៍ទេសចរណ៍ និងការបង្កើតផលិតផលទេសចរណ៍ថ្មីរបស់ខេត្ត ជាពិសេសការបើកដំណើរការ នៃអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិថ្មីក្នុងពេលខាងមុខដ៏ខ្លីនេះ និងបង្តើតជាឱកាសថ្មីមួយទៀត សម្រាប់ខេត្តសៀមរាបទទួលបាននូវកំណើនភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិមកទស្សនាខេត្តសៀមរាបច្រើនជាងមុន។
លោកជំទាវ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត និងប្តេជ្ញាជួយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍខេត្តសៀមរាប តាមរយៈវិស័យទេសចរណ៍ អប់រំ សង្គមកិច្ច ជាពិសេសគឺបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនានាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងថែមទៀត៕
ខេត្តសៀមរាប៖ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាល​ ខេត្តសៀមរាប នៅរសៀល​ ថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ បានជួបសម្តែងការគួរសមជាមួយ លោក Kawaguchi Masaki ប្រធានការិយាល័យកុងស៊ុល ជប៉ុន ប្រចាំខត្តសៀមរាបនិងប្រតិភូ នៅរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប
ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពី លោក នាយកទីចាត់ការទំនាក់ទំនងសាធារណៈ និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ លោក នាយកទីចាត់ការអន្តរវិស័យ  និងតំណាងទីចាត់ការផែនការ និងវិនិយោគខេត្ត ព្រមទាំងអ្នកពាក់ព័ន្ធនានា។
ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត បានសម្តែងនូវកិច្ចស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះលោក Kawaguchi Masaki ដែលបានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តសៀរាប។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម​ អភិបាលខេត្ត​ ក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចប្រជាជនជប៉ុន ដែលបាន​និងបន្តផ្តល់ជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ដល់ប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាខេត្តសៀមរាបផ្ទាល់លើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច អប់រំ វប្បធម៌ ទឹកស្អាត និងការជួសជុលប្រាង្គប្រាសាទនានា​ ក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរជាដើម។ល។
លោក ប្រធានការិយាល័យកុងស៊ុល បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត និងបន្តគាំទ្រជួយជម្រុញការអភិវឌ្ឍខេត្តសៀមរាប ជាពិសេគឺបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនានា ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងថែមទៀត៕
ខេត្តសៀមរាប៖អ្នកស្រីរស់ សុវណ្ណរ៉ា ភេទស្រី បច្ចុប្បន្នរស់នៅ ភូមិវត្តបូព៌ ឃុំសាលាកំរើក ក្រុង សៀមរាប កាន់លេខទូរស័ព្ទលេខ ០១០ ៥០៥១៨៦ បានស្មើសូមជូនដំណឹងដល់លោកឈ្មោះ តាន់ ឌីម៉ង់ មកសងលុយជាបន្ទាន់។
យោងតាម កម្មវត្ថុ: សំណើរសូមទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានសៀមរាប ប៉ុស្តិ៍ ធីវី អនឡាញ ជួយចុះផ្សាយ ព័ត៌មាន របស់នាងខ្ញុំ ដោយ ឈ្មោះ តាន់ ឌីម៉ង់ មានទីលំនៅបច្ចុប្បន្ននៅ ឃុំរលួស ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប កាន់លេខទូរស័ព្ទ ០១៦ ៩៣៥០៦៥ និងជាម្ចាស់អាខោនហ្វេសប៊ុគ ឈ្មោះ Mrr Meang ដោយគាត់បានខ្ចីប្រាក់ពីនាងខ្ញុំ នៅថ្ងៃទី5 ខែកញ្ញា ឆ្នាំ2023 នៅភូមិវត្តបូព៌ សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ដោយតំកល់ (សែកចំនួន២សន្លឹក ជាវត្ថុតាងធានាខុសត្រូវ ) ហើយតាំងពីបានខ្ចីរូចមក ក៏បានបាត់ខ្លួនទំនាក់ទំនងមិនបាន ហើយសែកចំនួន២សន្លឹកនោះ គឺសែកស្អុយ។
ដោយអាស្រ័យហេតុនេះ បើលោកតាន់ ឌីម៉ង់ បានឮនិងឃើញព័ត៌មានចុះផ្សាយ សូមចូលខ្លួនដោះស្រាយបំណុល ជាមួយនាងខ្ញុំផង។ ប្រសិនបើមិនដូច្នេះទេ នាងខ្ញុំ នឹងសុំអោយសមត្តកិច្ចនិងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ជួយរកយុត្តិធម៌ ដើម្បីអនុវត្តទៅតាមផ្លូវច្បាប់។
ជុំវិញការលើកឡើងរបស់លោកស្រី រស់ សុវណ្ណរ៉ា ខាងលើ អង្គភាពសៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍ មិនអាចទាក់ទងលោក តាន់ ឌីម៉ង់ ដើម្បីបំភ្លឺបាននៅឡើយទេដោយទូរស័ព្ទនៅក្រៅសេវា៕ដោយនាគខៀវ
ខេត្តសៀមរាប៖នៅទីបំផុតផ្សារទំនើបដ៏ល្បីមួយនៅកណ្ដាលក្រុងសៀមរាប គឺផ្សារទំនើបឡាក់គីម៉លសៀមរាប បានប្រកាស ផ្អាកដំណេីរការ របស់ខ្លួន ចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។
គេនៅពុំទាន់ដឹងច្បាស់ថាការផ្អាកដំណើរការផ្សារទំនើបដ៏ល្បីមួយនៅកណ្ដាលក្រុងសៀមរាបនេះ មានមូលហេតុអ្វីពិតប្រាកដនៅឡើយទេ ដោយតំណាងផ្សារមិនទាន់ចេញសេចក្ដីជូនដំណឹងជាក់លាក់៕នាគខៀវ
២៦ កញ្ញា ២០២៣
ភ្នំពេញ៖នៅទីបំផុតអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានពន្យារពេលបង់ពន្ធលើអចលនទ្រព្យ និងពន្ធលើដីធ្លីមិនបានប្រើប្រាស់ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ រហូតដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។ នេះបើយោងតាមសេចក្ដីជូនដំណឹង ស្តីពីរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ។
សូមជម្រាបថា រយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃមកនេះ ប្រជាពលរដ្ឋបានបញ្ចេញនៅមតិប្រតិកម្មជានៅទូទាំងប្រទេស ជុំវិញការបង់ពន្ធ លើអចលនទ្រព្យ និងពន្ធលើដីធ្លីមិនបានប្រើប្រាស់៕ដោយនាគខៀវ
រឿងអាស្រូវព្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយ នៅខេត្តស្ទឹងត្រែង​ មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ ដែលបានគប់គិតគ្នា បានរួចខ្លួនតាមវិធីឈ្នះៗ របស់អភិបាលខេត្ត។
យោងតាងការផ្សាយរបស់គេហទំព័រមេគង្គញ៉ូរនៅថ្ងៃអង្គានេះបានលាតត្រដាងថា ចៅហ្វាយខេត្តស្ទឹងត្រែង សម្រេចបញ្ចប់រឿង គប់គិតគ្នាកឹបកេងថវិការដ្ឋ ជាង៦០០លានរៀលត្រឹមឈ្នះ ឈ្នះ ចំណែក  មន្រ្តីពុករលួយរួចខ្លួន ។ ការសម្រេចបែបនេះ បានធ្វើឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំរដ្ឋបាលខេត្តស្ទឹងត្រែង  ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោកស្វាយ សំអ៊ាង អភិបាលខេត្តដើម្បីប្រជុំដោះស្រាយ ករណីមន្ត្រីសាលាខេត្ត ដែលបម្រើការ​ នៅការិយាល័យទីចាត់ការផែនការនិងវិនិយោគ ឃុបឃិត ជាមួយក្រុមហ៊ុនម៉ៅការ ធ្វើផ្លូវសុធិរាជ្យខន់ស្ត្រាក់សិន បានស៊ីលុយរដ្ឋអស់ជាង៦០០រយលានរៀល ក្នុងការសាងសង់ផ្លូវលំនៅឃុំស្រែសំបូរ និងឃុំសេកុង កន្លងទៅថ្មីៗ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ ។
អ្នកនាំពាក្យសាលាខេត្តស្ទឹងត្រែង លោក ម៉ែន គុង បានប្រាប់ភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានប្រចាំខេត្តស្ទឹងត្រែង កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ថា ៖ «អភិបាលខេត្តស្ទឹងត្រែង បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំជាមួយក្រុមប្រឹក្សា ដោយសម្រេចក្នុងអង្គប្រជុំ ត្រូវឈប់ដេញដោល រកឫសគល់ក្នុងរឿងកន្លងទៅ បើដេញដោលរកឫសគល់ គឺជាប់ពាក់ពន្ធទាំងអស់គ្នា ដូច្នេះអង្គប្រជុំសម្រេចថា ទាំងមន្ត្រី ទាំងក្រុមហ៊ុន ត្រូវបានឱ្យរួចខ្លួនឈប់ដេញដោល ប៉ុន្តែសម្រាប់ការអនុវត្តគំរោងថវិកាមូលនិធិឃុំ ឆ្នាំ២០២៤ខាងនេះ ត្រូវអនុវត្តឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមសៀវភៅTeam»។ សូមរំឭកថា កាលពីថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមហ៊ុនម៉ៅការ ធ្វើផ្លូវចំនួន៤ នៅខេត្តស្ទឹងត្រែង បានឯកភាពគ្នាដាក់លិខិតប្តឹង ទៅអភិបាលខេត្តស្ទឹងត្រែង លោក ស្វាយ សំអ៊ាង ស្នើសុំចុះធ្វើអធិការកិច្ច ចំពោះករណីមិនប្រក្រតី បានឃុបឃិតគ្នា ធ្វើឱ្យបាត់លុយរដ្ឋជាង៦រយលានរៀល ក្នុងគ្រាដែលជួសជុលផ្លូវលំឃុំស្រែសំបូរ និងធ្វើផ្លូវលំឃុំសេកុង នៃស្រុកសៀមប៉ាង។ ក្នុងលិខិតខាងលើបានបង្ហាញថា ការដែលបាត់លុយរដ្ឋជាង៦រយលានរៀលនេះ គឺដោយសារតែមេឃុំសេកុង ឈ្មោះ ចាន់ សយ និងមេឃុំស្រែសំបូរឈ្មោះ សុឹង ម៉ាន់ និងឈ្មោះ កាន់ សាវុធ នាយករងទីចាត់ការផែនការនិងវិនិយោគ និងជាអ្នកសម្របសម្រួលបច្ចេកទេស បានរួមគំនិតជាមួយក្រុមហ៊ុនម៉ៅការធ្វើផ្លូវឈ្មោះ សុធិរាជ្យខន់ស្ត្រាក់សិន របស់លោកម៉ៅ អេងជឺ បានលួចបន្តចុះកិច្ចសន្យាធ្វើផ្លូវបន្ថែមទៀត ក្នុងតម្លៃខ្ពស់កប់ពពក គឺ១គ.ម ជួសជុលអស់៤០លានរៀល។
សូមបញ្ជាក់បន្ថែមថា កាលពីខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ឃុំសេកុង បានប្រកាសដាក់ដេញថ្លៃជាសាធារណៈ ដើម្បីធ្វើផ្លូវដីសប្រវែង៤គ.ម អស់ទឹកប្រាក់៣៤លានរៀល (គ្មានលូ ស្ពាន ស្លាកសញ្ញា) ដោយក្រុមហ៊ុនសុធិរាជ្យខន់ស្ត្រាក់សិន ជាអ្នកទទួលសាងសង់ (គិតជាមធ្យម១គម=៨,៥០០,០០០៛ ) ក្រោយមកលោកមេឃុំ ចាន់ សយ និងលោក កាន់ សាវុធ បានរួមគំនិតជាមួយ ក្រុមហ៊ុនសុធិរាជ្យខន់ស្ត្រាក់សិនដដែល លួចធ្វើផ្លូវប្រវែង១១គម ផ្សេងទៀត ដែលមិនបានប្រកាសដាក់ដេញថ្លៃ ជាសាធារណៈនោះទេ មានតម្លៃរហូត៤០៧លានរៀល ជាងតម្លៃខ្ពស់ជាងតម្លៃចាស់កប់ពពក ំ(គិតជាមធ្យម១គម=៣៧,០០០,០០០៛)។
ចំណែកឃុំស្រែសំបូរវិញ ដែលមានលោក ស៊ឹង ម៉ាន់ ជាមេឃុំ ក្នុងកំឡុងខែ ឆ្នាំ ដដែល បានដាក់ប្រកាសដេញថ្លៃ ជាសាធារណៈ ជួសជុលផ្លូវលំប្រវែង២,៥គម និងលូកាត់ផ្លូវ១កន្លែង អស់លុយ៣៧,៥១០,០០០៛ (គិតធាមធ្យម១គម=១៥,០០០,០០០៛) ។ ក្រោយមកលោក ស៊ឹង ម៉ាន់ និងលោក កាន់ សាវុធ បានរួមគំនិតជាមួយ ក្រុមហ៊ុន សុធិរាជ្យខន់ស្ត្រាក់សិន របស់លោកម៉ៅអេងជឺ លួចធ្វើផ្លូវប្រែង៧,៥គម ផ្សេងទៀត ដោយមិនប្រកាសដាក់ឱ្យដេញថ្លៃ ជាសាធារណៈដដែល ក្នុងតម្លៃទឹកប្រាក់៤០៧,០០០,០០០៛ ជាតម្លៃខ្ពស់ជាងតម្លៃដាក់ឱ្យដេញថ្លៃជាសាធារណៈកប់ពពក (គិតជាមធ្យម១គម=៤១,០០០,០០០៛)។
ដោយសារការឃុបឃិត ជាប្រពន្ធកិបកេងស៊ីលុយរដ្ឋអស់សន្ធឹកសន្ធាប់បែបនេះហើយ ទើបក្រុមហ៊ុនក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង ចំនួន៤ មានក្រុមហ៊ុនផនប៊ុនថុង ក្រុមហ៊ុនទ្រីវន្ថា ក្រុមហ៊ុនទូចសុខា និងក្រុមហ៊ុនម៉ាត់ ហាសាន់ បានឯកភាពល្អដាក់ពាក្យប្តឹង ទៅអភិបាលខេត្តលោក ស្វាយ សំអ៊ាង ជួយស្វែងរកភាពត្រឹមត្រូវនិងយុត្តធម៌ ជូនប្រជាជននិងសង្គមជាតិ ។
បន្ទាប់ពីទទួលដំណឹងថា លោក ស្វាយ សំអ៊ាង អភិបាលខេត្ត ធ្វើការដោះស្រាយនូវរឿងរ៉ាវខាងលើ ដោយវិធីត្រជាក់ដូចទឹកអម្រឹត ដោយមិនឱ្យមានអ្នកចាញ់និងអ្នកឈ្នះ បែបនេះនោះ មហាជនងឿងឆ្ងល់ថា ម្តេចក៏ឱ្យមន្ត្រីពុលរលួយស៊ីលុយរដ្ឋរាប់រយលានរៀលបែបនេះរួចខ្លួនទៅវិញ?  ដែលមានភស្តុតាងបញ្ជាក់ច្បាស់ៗដូចព្រះសូរិយាទៅទៀត។ មន្ត្រីលួចស៊ីលុយរដ្ឋ ថែមទាំងមានភស្តុតាងបញ្ជាក់ច្បាស់បែរជាឱ្យរួចខ្លួន។
បើដូច្នេះ ស្នើសុំក្រសួង ស្ថាប័ន ពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយសូមមេត្តាជួយចុះពិនិត្យចំពោះករណីខាងលើនេះផង៕ដោយនាគខៀវ
ខេត្តបាត់ដំបង៖សមត្ថកិច្ចបានប្រាប់ថា នៅវេលាម៉ោង 10:00នាទី ថ្ងៃទី 25 ខែកញ្ញា ឆ្នាំ2023 ត្រង់ចំណុចដីលោក ទូធានទឹ  ស្ថិតក្នុងក្រុមទី10 ភូមិកំប្រង់ ឃុំតាត្រី ស្រុកកំរៀង មានករណីមនុស្សស្លាប់ម្នាក់។
សមត្ថកិច្ចបន្តថា ជនរងគ្រោះមិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណភេទប្រុសអាយុប្រហែល ៤៥ ឆ្នាំ បានត្រូវប្រទះឃើញដេកស្លាប់នៅលើដី ដោយសាកសពគ្មានសំលៀកបំពាក់ មានស្លាកស្នាមនៅលើកដៃទាំងសងខាង ដោយសារគេចងកុំឲ្យដើរទៅណា (អាចវិកលចរិក)។ បច្ចុប្បន្ន សាកសពក្រុមការងារបូជានៅកន្លែងកើតហេតុ៕
ខេត្តបាត់ដំបង៖ស្ត្រីម្នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនករណីរក្សាទុកដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន។
ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើង នៅថ្ងៃទី25 ខែកញ្ញា ឆ្នាំ2023 នៅចំណុច ភូមិដំណាក់កកោះ ឃុំគាស់ក្រឡ ស្រុកគាស់ក្រឡ ខេត្តបាត់ដំបង។
ជនសង្ស័យ ឈ្មោះ សុឺង ធីថាន់ ហៅ ធិន ភេទស្រីអាយុ46 ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិដំណាក់កកោះ ឃុំគាស់ក្រឡ ស្រុកគាស់ក្រឡ ខេត្តបាត់ដំបង។
ប្រតិបត្តិការនេះ ដកហូត វត្ថុតាងរួមមាន ម្សៅក្រាមពណ៌សថ្លា ច្រកក្នុងថង់ប្លាស្ទិកថ្លា ចំនួន 02ថង់ សង្ស័យមានសារធាតុញៀន-កូនថង់សំរាប់រំលែកថ្នាំញៀនលក់មួយចំនួន។កម្លាំងអធិការកំពុងកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការ៕
ខេត្តសៀមរាប៖យុវតីម្នាក់ត្រូវបានឪពុកបង្កើតវាយសម្លាប់ បង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើលយ៉ាងខ្លាំងដល់សមត្ថកិច្ចមូលដ្ឋាន។
សមត្ថកិច្ចបានប្រាប់អង្គភាព សៀមរាប៉ុស្ដិ៍ នៅព្រឹក ថ្ងៃអង្គារនេះថា ហេតុការណ៍ នេះបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង ១៨ និង ៣០ នាទី ថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ នៅត្រង់ចំណុចកញ្ចុះមុខផ្ទះស្ថិតនៅភូមិខ្នារជើង ឃុំក្រូចគរ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានប្រាប់បន្តថា ជនរងគ្រោះឈ្មោះ ង៉ិក ស្រីគីម ភេទស្រី អាយុ១៤ ឆ្នាំ។ ចំណែក ជនសង្ស័យជាឪពុក ឈ្មោះ ឈិត ង៉ែត ភេទប្រុស អាយុ៥៥ ឆ្នាំ មុខរប កសិករ។
បើតាមសមត្ថកិច្ច ករណីហិង្សា ឪពុកវាយកូនរហូតដល់ស្លាប់នេះ មូលហេតុ ឪពុកខឹងនិងកូននិយាយទូរស័ព្ទ (ថាឲ្យឈប់និយាយទូរស័ព្ទ តែមិនស្តាប់ក៏វាយចំកញ្ចាំងករពីក្រោយចំនួន៣ ដៃ បណ្តាលឲ្យជនរងគ្រោះស្លាប់តែម្ដង។