ពាក់ព័ន្ធករណីនេះ បណ្ដាញ សៀមរាបប៉ុស្ដិ៍
នៅពុំទាន់ទទួលបាន ការបំភ្លឺពីតំណាងក្រុមហ៊ុន
«លឹមរ៉ូយ៉ាល់» នៅឡើយទេ៕SRP
ភ្នំពេញ៖គណៈរដ្ឋមន្ត្រី នៅថ្ងៃអាទិត្យ ទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ នេះ បានចេញសេចក្ដីប្រកាសលទ្ធផល នៃសម័យ ប្រជុំគណៈអចិន្ត្រៃយ៍ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់បំផុតរបស់ សម្ដេច តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មនុស្សចំនួន២នាក់បានរងរបួសដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង០០.២៥នាទី រំលងអាធ្រាត ថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភ:
ឆ្នាំ២០២១ ចំណុចភូមិដំដែកផ្សារ ឃុំដំដែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប លើផ្លូវជាតិលេខ៦។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរបនណ៍ នេះ បង្កដោយ រថយន្តម៉ាកហាយឡែនឌ័រ ពណ៌ត្រីអុី   ពាក់ស្លាកលេខ ខេមរភូមិន្ទ6 2.3664  បើកបុក រថយន្តម៉ាកហ៊ីយាយដាយ ពណ៌ស ពាក់ស្លាកលេខព្រះសីហនុ3A.2573 ពីក្រោយស្របទិសគ្នា ពីលិចទៅកើត ចតជញ្ចើមផ្លូវ  អ្នកបើកបរ មិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ(រត់គេចខ្លួនបាត់)។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាករណីនេះ បណ្ដាលអោយរបួសស្រាល មនុស្ស០២នាក់ ជាអ្នកបើកបររថយន្តហាយឡែនឌ័រ និងអ្នករួមដំណើរម្នាក់ជាប្រពន្ធ។
ជនរងគ្រោះ
១/ឈ្មោះជុំ សារឿត ភេទប្រុស អាយុ៥៣ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិខ្នា សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ជាអ្នកបើកបររថយន្ត ហាយឡែនឌ័រ របួសស្រាល
២/ឈ្មោះទូច ង៉ា ភេទស្រី អាយុ៤៨ឆ្នាំ នៅភូមិខ្នា សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាបរបួសស្រាល។
រថយន្តទាំងពីរគ្រឿងសមត្ថកិច្ចយកទៅ រក្សាទុក នៅអធិការនគរបាលស្រុក។ ចំណែកអ្នករបួស បញ្ជូនទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុក សូទ្រនិគម៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖ករណីឆេះ ឃ្លាំងស្តុក សាច់កំណាត់មួយកន្លែង នៅទល់មុខរោងចក្រ ផលិត ក្តារបន្ទះ ក្នុងភូមិអណ្ដូងច្រុះ ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម នាវេលាម៉ោង ១២និង៤០នាទី​ ថ្ងៃទី២៧​ ខែកុម្ភ: ម្សិលមិញ បណ្ដាលឲ្យខូចខាត ឡេវ៉ាល់ទ័រ ១គ្រឿង​ ឃ្លាំងមានទំហំ៣០x៤០ម៉ែត្រ កម្ពស់ ៦ម៉ែត្រ និង កម្ទេចសាច់កំណាត់ ទំងន់ ៤០០តោន គិតជាទឹកប្រាក់ ជាង២០ម៉ឺនដុល្លារ​អាមេរិក​ និងសម្ភារមួយចំនួនទៀត។
ភ្នាក់ងារបណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ បានរាយការណ៍ថា បន្ទាប់ពីមានហេតុការណ៍នេះ ភ្លាមៗ លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ដឹកនាំ​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​ ចុះជួយអន្តរាគមន៍ពន្លត់ រហូតដល់ម៉ោង១៩និង២០នាទីយប់ ទើបរលត់ទាំងស្រុង។
ប្រតិបត្តិការ ជួយពន្លត់នេះ កម្លាំងចម្រុះ សរុបប្រមាណជា១៥០នាក់ ដោយប្រើប្រាស់ អស់ទឹកចំនួន ៩៩ស៊ឺទែន ស្មើនឹង៤៩៥ម៉ែត្រគូប​ និងត្រូវចំណាយ អស់រយៈពេលជាង៦ម៉ោង។
សូមជម្រាបថា គ្រោះអគ្គិភ័យនេះ កេីតឡើង ខណៈអ្នកយាមឃ្លាំង បានបិទទ្វារចាក់សោ ទៅទៅហូបបាយថ្ងៃត្រង រហូតមកដល់ ព្រឹកថ្ងៃទី២៨ កុម្ភ: នេះ នៅពុំទាន់ដឹងមូលហេតុនៅឡើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សម្នាក់ បានស្លាប់និង ៣នាក់ទៀតបានរងរបួសធ្ងន់ស្រាល ដោយសារ រថយន្ត២គ្រឿងបុកគ្នា។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង ០៤និង៤០នាទី ថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២១ នេះ នៅលេីផ្លូវជាតិលេខ ៦ ចំណុចភូមិថ្នល់ ឃុំល្វែងឫស្សី ស្រុកជីក្រែង។
សមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែងបានរាយការណ៍ថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នេះគឺរវាងរថយន្តដឹកសាំង របស់ក្រុមហ៊ុន PTT ពណ៌សរ ខៀវ ពាក់ស្លាកលេខ ភ្នំពេញ4A1331 ពីលិច ទៅកេីត។ ចំណែករថយន្តដឹកជី ពណ៌សរ ពាក់ស្លាកលេខព្រះសីហនុ 3A5880
ពីកេីតទៅលិច។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាករណីនេះ
បញ្រ្ចាសទិសគ្នា បណ្តាលអោយស្លាប់មនុស្សម្នាក់ នឹងរបួស៣នាក់។
១.ឈ្មោះ តុលា ភេទប្រុសអាយុ ៣៥ឆ្នាំ មានទីលំនៅរាជធានីភ្នំពេញ អ្នកបេីកបររថយន្តពាក់ស្លាកលេខភ្នំពេញ4A 1331 ស្លាប់។
២. ឈ្មោះ ហង់ សំណាង ភេទប្រុសអាយុ ៣៣ឆ្នាំ ទីលំនៅស្រុកត្បូងឃ្មុំ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ អ្នកបេីករថយន្តពាក់ស្លាកលេខព្រះសីហនុ3A5880 របួសធ្ងន់។
៣. ឈ្មោះ លឹម ប៊ុនធី ភេទប្រុសអាយុ ៤២ឆ្នាំ រស់នៅភូមិ ឃុំជាមួយគ្នា របួសស្រាល។
៤. ឈ្មោះ សៀវ ឡុង ភេទប្រុសអាយុ ៣៥ឆ្នាំ រស់នៅរាជធានីភ្នំពេញ របួសស្រាល។
ជនរងគ្រោះ ត្រូវបានបបញ្ជូនទៅមន្ទីរបង្អែកស្រុកសូទ្រនិគម។ ដោយឡែករថយន្តទាំង២គ្រឿង សមត្ថកិច្ច យកទៅរក្សាទុក នៅអធិការនគរបាល ស្រុកជីក្រែង៕SRP
២៧ កុម្ភៈ ២០២១
ខេត្តព្រះវិហារ៖យោងតាមសេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី ២៧ កុម្ភៈ២០២១ នេះថាឈ្មួញរកស៊ីឈើ ពីអ្នកប្តីប្រពន្ធ បានទិញផ្ទះគ្រោង របស់ឈ្មោះ យាយអឿន ដោយកំពុងតែលើកដាក់លើឡានហើយនឹងដឹកចេញនៅយប់នេះ។ ទីតាំងឈ្មួញលើកឈើដាក់ឡាន នេះ នៅចំណុចភូមិបុះធំ ឃុំប្រមេរ ស្រុកត្បែងមានជ័យ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានបន្តថាឈើដែលឈ្មួញទិញនេះគឺប្រភេទឈើគ្រោងផ្ទះចាស់។ចំណែកឈ្មួញឈ្មោះ សែមវិរះ នឹងប្រពន្ធ ឈ្មោះ ញ៉ ធីតា រស់នៅភូមិតារេនជោ ឃុំអង្កាញ់ ស្រុកទ្រាំងខេត្ត តាកែវ។
បើតាមប្រភពបន្តថាឈ្មួញទាំងពីនាក់ប្តីប្រពន្ធនេះ កន្លងមក ធ្លាប់បានសមត្ថកិច្ច ចាប់រថយន្តយកចូល ទៅផ្នែករដ្ឋបាលព្រៃឈើ ម្តងរួចមកហើយ។ ដោយឡែកថ្ងៃនេះពួកគេលើកឈើឡើង ឡានធុនធំ នឹងដឹកជញ្ជូន តទៅខេត្តតាកែវ ដោយអះអាងថាមាន លិខិតអនុញ្ញាតពីខេត្តនឹងស្រុក។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះជំនាញរដ្ឋបាលព្រៃឈើថាដោយសារ សាលាក្រុង ស្នើសុំ ទើបមិនហានប៉ះពាល់ នឹងលើកលែងអោយមួយលើកនេះតែម្តង៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖ក្រុមមន្ត្រីជំនាញខេត្តបាត់ដំបង នៅព្រឹកថ្ងៃទី ២៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានចុះបង្ក្រាប ទីតាំងកាយយក អាចម៍ដីលក់ ដោយខុសច្បាប់ មួយកន្លែង។
ការចុះបង្ក្រាបនេះ ស្ថិតនៅត្រង់ចំណុចភូមិព្រៃផ្តាច់ ឃុំអូតាគី ស្រុកថ្មគោល ខេត្តបាត់ដំបង។
សុំបញ្ជាក់ថាទីតាំងកាយដីលក់ដោយខុសច្បាប់នេះ មានម្ចាស់ជីវកម្ម ឈ្មោះ លីចាន់ណារ៉ូ ភេទប្រុស បានកាយមានជម្រៅជាង១០ម៉ែត្រឯណោះ ដើម្បីយកទៅចាក់បំពេញដីឡូតិ៍។
បើតាម លោកអ៊ាន មាឃ ប្រធានមន្ទីររ៉ែនិងថាមពលខេត្ត បានប្រាប់ថា ចំពោះគ្រឿងចក្រ ដែលកំពុង ធ្វើសកម្មភាពកាយរណ្តៅដី នោះ លោកពុំបានដឹងនៅឡើយទេ។ លោកថានឹងចាត់ឲ្យមន្ត្រីជំនាញ ចុះផ្អាកសកម្មភាពជាបន្ទាន់។
បើតាមប្រធានមន្ទីររ៉ែនិងថាមពលខេត្ត បានបញ្ជាក់ថា គ្រឿងចក្រ នោះ គឺមិនទាន់មានលិខិតអនុញាត្ត នោះទេ។
សូមជម្រាបថាការចុះទៅបង្ក្រាបនេះ ក្រោយពីមានបណ្ដាញសារព័ត៌មាន បានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ កាលពីម្សិលមិញ៕SRPដោយប៊ុន ថេត
ខេត្តព្រះវិហារ៖បុរស ៣នាក់ត្រូវបាន កម្លាំងជំនាញការិយាល័យ ប្រឆាំងគ្រឿងញៀន សហការ ជាមួយ ជំនាញផ្នែកប្រឆាំងគ្រឿងញៀន នៃអធិការដ្ឋាន នគរបាល ស្រុក ត្បែង មានជ័យ និង នគរបាលរដ្ឋបាលឃុំប្រមេ ចាប់ខ្លួន ករណីរក្សាទុក ដឹកជញ្ជូន ឫ ជួញដូរ និងប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន។
ការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងថ្ងៃទី ២៥ ខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុច ផ្ទះ របស់ ឈ្មោះ អ៊ាម នេសាន ស្ថិត ក្នុង ភូមិ បុស្ស ធំ ឃុំ ប្រមេ ស្រុក ត្បែង មានជ័យ ខេត្តព្រះវិហារ។
ជនសង្ស័យ
១-ឈ្មោះ អ៊ាម នេសាន អាយុ ៣៣ឆ្នាំ មុខរបរ កសិករ រស់ នៅ ភូមិ បុស្ស ធំ ឃុំ ប្រមេ ស្រុក ត្បែង មានជ័យ ខេត្ត ព្រះវិហារ (មុខ សញ្ញា ជួញ ដូរ ) ។
២-ឈ្មោះ ថាន់ ធា អាយុ ៤១ឆ្នាំ មុខរបរ មិន ពិតប្រាកដ រស់នៅ ភូមិ បុស្ស ធំ ឃុំ ប្រ មេ ស្រុក ត្បែង មានជ័យ ខេត្ត ព្រះវិហារ (មុខ សញ្ញា ប្រើប្រាស់) ។
៣-ឈ្មោះ ស៊ាន អរ អាយុ ២៨ ឆ្នាំ រស់នៅ ភូមិ បុស្ស ធំ ឃុំ ប្រ មេ ស្រុក ត្បែង មានជ័យ ខេត្ត ព្រះវិហារ (មុខ សញ្ញា ប្រើប្រាស់) ។