ខេត្តសៀមរាប៖លោកម៉ុង ប៊ុនលីម នាយខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើសៀមរាប បានឲ្យដឹងថា៖រថយន្តដឹកឈើខុសច្បាប់មួយគ្រឿងត្រូវបានក្រុមចល័តរបស់ខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើរបស់លោកចាប់បញ្ជូនអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់។
ការបង្ក្រាបនេះធ្វើឡើង នៅវេលាម៉ោង០៨និង៣៩នាទីយប់ថ្ងៃទី០៤ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១នៅក្នុងភូមិខ្នាថ្មី សង្កាត់ជ្រាវក្រុងសៀមរាបខេត្តសៀមរាប។
លោកម៉ុង ប៊ុនលីម បានបន្តថារថយន្តដឹកឈើដោយល្មើសច្បាប់នេះម៉ាកអីស៊ុយហ្សុយ ឌុយមិចព៌ណត្រេអី គ្នានស្លាកលេខ បានដឹកឈើអារប្រភេទលេខ១(ផ្ចឹក)ចំនួន២០ដុំស្មើ០,៨០ម៉ែត្រ3៣ ត្រូវបាននាំយកទៅករក្សាទុកនៅផ្នែករដ្ឋបាលព្រៃឈើបន្ទាយស្រី ក្នុងភូមិព្រះដាក់ឃុំព្រះដាក់ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប។
ទោះជាយ៉ាងណា លោកម៉ុង ប៊ុនលីម មិនបានបញ្ជាក់អត្តសញ្ញាណម្ចាស់រថយន្តដឹកឈើនេះទេ។
សូមជម្រាបថាសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើចេញពីខេត្តព្រះវិហារ ចូលមកខេត្តសៀមរាប នៅតែបន្តកើតមាន បើទោះបីជាមានការរឹតបន្តឹងពីអាជ្ញាធរជំនាញពាក់ព័ន្ធក្នុងការទប់ស្កាត់បង្ក្រាបយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏ពួកឈ្មួញនៅតែអាចដឹកជញ្ជូនឈើបានដោយរលូនដដែល៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានច្រាំងអូរបាក់សង្កត់បណ្ដាលឲ្យស្លាប់ភ្លាមៗ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង៥និង៣០នាទី ថ្ងៃអាទិត្យ ទី០៤ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ នៅស្ពានតូច ស្ថិតក្នុងភូមិរហាល ឃុំតាសៀម ស្រុកស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាជនរងគ្រោះឈ្មោះ ចក់ ចែម អាយុ២១ឆ្នាំនៅភូមិរហាល ឃុំតាសៀម ស្រុកស្វាយលើ ខេត្តសៀមរាប។
យោងតាមការបំភ្លឺរបស់ឈ្មោះ ហ៊ុន ចក់ ភេទប្រុស អាយុ៥៩ឆ្នាំនៅកន្លែងកើតហេតុខាងលើ(ត្រូវជាឪពុកបង្កើតរបស់ជនរងគ្រោះ) និងឈ្មោះ ឌឿន ដាភេទ ប្រុស អាយុ៣៧ឆ្នាំត្រូវជាបងប្អូនជីដូន បានឲ្យដឹងស្រដៀងគ្នា ថាមុនពេលកើតហេតុខ្លួនបាននាំកូនទៅបង់សំណាញ់នៅស្ពានតូចប្រហែលម៉ោង១និង៣០នាទីរសៀល លុះដល់ម៉ោង៥និង៣០នាទី ល្ងាចស្រាប់តែកូនរបស់ខ្លួនបានយកសំណាញ់ ទៅគ្របនៅនឹងច្រាំងក្រោមគុម្ពឬស្សី ចំណែកខ្លួនក៏នៅក្បែរនោះដែរ ពេលកំពុងតែមុជរាវស្រវ៉ារកត្រីស្រាប់តែបាក់មាត់ច្រាំងសង្កត់មកលើកូន ខ្លួនក៏បានរាយការណ៍ជូនសមត្ថកិច្ច និងបានហៅអាអ៊ិច (អេស្កាវទ័រ)មកកាយយកកូនរបស់ខ្លួនចេញពីក្នុងទឹក។
ការពិនិត្យរបស់កម្លាំងជំនាញបច្ចេកទេសឃើញថាសពមានស្លាកស្នាមដាច់រលាត់នៅលើ ភ្នែក និង ខ្ទង់ច្រមុះដែលបណ្ដាលមកពីការបាក់សង្កត់នៃច្រាំងអូរ។
តាមការធានាអះអាងរបស់ឪពុកបង្កើតថាកូនរបស់ខ្លួនពិតជាត្រូវបានបាក់ច្រាំងអូរសង្កត់ស្លាប់ពិតប្រាកដមែន ពុំមានពាក់ព័ន្ធករណីបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌឡើយ។
សមត្ថកិច្ចបញ្ជាក់ថាក្រោយការពិនិត្យយើងពុំឃើញមានអ្វីពាក់ព័ន្ធ និង ករណីបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌឡើយ ក៏បានធ្វើកំណត់ហេតុប្រគល់សពជូនក្រុមគ្រួសារធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
៤ មេសា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចបានឃាត់ខ្លួនតាម្នាក់ តាមពាក្យបណ្ដឹងក្រុមគ្រួសារជនរងគ្រោះ ករណីរំលោភសេពសន្ទវៈលើកុមារអាយុ៤ឆ្នាំ។
ការកត់ខ្លួននេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី០៣ ខែមេសាឆ្នាំ ២០២១ ម្សិលមិញ នៅសង្កាត់ស្រង៉ែ ក្រុងសៀមរាប តាមបញ្ជា របស់លោកកើត វណ្ណារ៉េត ព្រះរាជអាជ្ញាអមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប។
តាមរបាយការណ៍បានបង្ហាញថាករណីរំលោភសេពសន្ថវៈ នេះ បានកើតឡើងកាលពីអំឡុងខែកុមម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២១ នៅភូមិស្រង៉ែ សង្កាត់ស្រង៉ែ ក្រុងសៀមរាប។
របាយការណ៍បានបន្តថានៅថ្ងៃទី ០៣ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២១ ឈ្មោះធី ជា បានមកប្តឹង នៅប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលស្រង៉ែ ថា ក្មេងរងគ្រោះឈ្មោះ ទ.អ អាយុ ៤ឆ្នាំ បានប្រាប់ថា តាបង្កើត ឈ្មោះលាក់ លាង បានរំលោភសេពសន្ថវៈមកលើខ្លួនបាន៣ដង។ ក្រោយពីទទួលបណ្តឹងរួច សមត្ថកិច្ចបានរាយការជូន លោកកើត វណ្ណារ៉េត ព្រះរាជអាជ្ញា សុំគោលការកោះហៅ ជនសង្ស័យមកសាកសួរ។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ លាក់ លាង អាយុ៥២ឆ្នាំ បានសារភាពថា រូបគេបានរំលោភសេពសន្ថវៈ មកលើ កុមារងគ្រោះត្រូវជាចៅបង្កើតរបស់ខ្លួន បានចំនួន២ ដងពិតប្រាកដមែន។
បើតាមរបាយការណ៍បានបន្ថែមថាជនរងគ្រោះ ជាក្មេងកំព្រា រស់នៅជាមួយជីតា ដែលជាជនសង្ស័យ។ ដោយឡែកជនរងគ្រោះ បានប្រគល់ឲ្យមន្ទីរសង្គមកិច្ចខេត្តសៀមរាប។
សូមជម្រាបថាកុមារងគ្រោះ ត្រូវបាន
ឪពុកស្លាប់ចោល ហើយម្តាយទៅតាមប្តីថ្មី ទុកនាងអោយនៅជាមួយជីតាជួយមើល។
ករណីនេះសមត្ថកិច្ចកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ភ្នំពេញ៖អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បាន ច្រានចោលទាំងស្រុងចំពោះព័ត៌មាន ប្រឌិតថា លោកនេត សាវឿន បានទទួលមរណភាព។
អ្នកនាំពាក្យអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិបានសូមជម្រាបជូនសាធារណជន អ្នកសារព័ត៌មាន និងពិសេសបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គម មេត្តាជ្រាបថា ថ្មីៗនេះ ពិនិត្យឃើញថានៅលើបណ្ដាញសង្គមមានជនអគតិបានបង្កើតគណនីហ្វេសប៊ុកបង្ហោះរូបភាពកែឆ្នៃ និងខ្លឹមសារព័ត៌មានមិនពិតដោយបំភ្លៃថា​ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ សន្តិបណ្ឌិត នេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិទទួលមរណភាព។
ការផ្សព្វផ្សាយនេះផ្ទុយពីការពិតទាំងស្រុង ដែល​បច្ចុប្បន្ននេះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ សន្តិបណ្ឌិត នេត សាវឿន មានសុខភាពរឹងមាំ បាននិងកំពុងបញ្ជាដឹកនាំកម្លាំងនគរបាលជាតិទូទាំងប្រទេស ក្នុងប្រតិបត្តិការក្សាការពារសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សារធារណ: និងសុវត្ថិភាពសង្គមជាពិសេស ក្នុងយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងសង្រ្គាមកូវីដ-១៩ ក៏ដូចជាក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនាពេលខាងមុខនេះ។
អ្នកនាំពាក្យនៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ សូមប្រកាសបដិសេធ និងច្រានចោលទាំងស្រុងនូវព័ត៌មានប្រឌិត​ ដែលមិនត្រឹមតែប្រមាថដល់កិត្តិយស​ អាយុជីវិតរបស់ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ សន្តិបណ្ឌិត នេត​ សាវឿន​ ជាមេបញ្ជាការជាន់ខ្ពស់នៃកងកម្លាំងនគរបាលជាតិប៉ុណ្ណោះទេ​ គឺថែមទាំងមានចេតនាបង្កភាពវឹកវរក្នុងជួរកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ​ និងធ្វេីឱយប៉ះពាល់ដល់ស្ថិរភាពសន្តិសុខ​ សណ្តាប់ធ្នាប់សង្គមទៀតផង​ ។ យេីងខ្ញុំសូមធ្វេីការថ្កោលទោសដាច់អហង្ការការចំពោះទង្វេីទុច្ចរិត​គ្មានវិចារណញាណរបស់ជនអគតិទាំងនោះ និងស្នេីដល់អង្គភាពជំនាញបើកការស៊ើបអង្កេត ស្រាវជ្រាវ ស្វែងរកជនល្មេីស រួមទាំងបក្ខពួក និងមេក្លោងយកមកផ្តន្ទាទោស
តាមច្បាប់ជាធរមាន​។
អាស្រ័យហេតុនេះ សូមសាធារណជន អ្នកសារព័ត៌មាន ពិសេសបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គម សូមកុំយល់ច្រឡំ និងសូមអំពាវនាវកុំចូលរួមចែករំលែកព័ត៌មានក្លែងក្លាយនេះដើម្បីចៀសវាងបង្កការលំបាកក្នុងការអនុវត្តភារកិច្ចស្រាវជ្រាវរបស់នាយកដ្ឋានជំនាញ និងអាចប្រឈមមុខចំពោះការអនុវត្តគោលការណ៍ជំនាញរបស់មន្ត្រីអនុវត្តច្បាប់៕SRP
ខេត្តព្រះសីហនុ៖កម្លាំងកងរាជអាវុធហត្ថ នៃទីបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្ដព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ថ្ងៃទី០១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ បានឃាត់ខ្លួន បុរសម្នាក់ឈ្មោះ ហ៊ឹន ត្រឹង ហៅ ហេង សុវណ្ណា ពាក់ព័ន្ធករណីឆបោក រំលោភលើទំនុកចិត្ត និងកំហែងយក កាលថ្ងៃទី១៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ ដល់ថ្ងៃទី២៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១ ដែលបានប្រព្រឹត្តនៅក្រុង-ខេត្ដព្រះសីហនុ។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងតាមដី កាបញ្ជាឱ្យចូលខ្លួនលេខ០៧ អ.យុង/២១ របស់អយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះសីហនុចុះថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ចេញដោយលោក ពេញ ពិសិដ្ឋ ព្រះរាជអាជ្ញារងអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះសីហនុ។
បុរសឈ្មោះ ហ៊ឹន ត្រឹង ហៅ ហេង សុវណ្ណា ភេទប្រុស អាយុ៤៩ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ មុខរបរអាជីវករ ស្នាក់នៅបច្ចុប្បន្នភូមិស្មាច់ដែង ឃុំរាម ស្រុកព្រៃនប់ ខេត្តព្រះសីហនុ។
ពាក់ព័ន្ធករណីខាងលើនេះ លោកឧត្តមសេនីយ៍ត្រី ហេង ប៊ុនទី មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តព្រះសីហនុ បានដាក់លិខិតជូនអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ និងជាប្រធានគណៈកម្មការការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល នៃជំងឺកូដ-១៩ ដោយសំណើសុំពិនិត្យយកសំណាក និងធ្វើចត្តាឡីស័កលើបុរសរូបនេះ ដើម្បីបន្តនីតិវិធីបញ្ជូនទៅសាលាដំបូងខេត្តព្រះសីហនុចាត់ការតាមនីតិវិធីច្បាប់៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖បុរសចំនួន៣នាក់ត្រូវសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួនបញ្ជូនទៅតុលាការដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់ពាក់ព័ន្ធករណីគ្រឿងញៀន។
តាមរបាយការណ៍បានឲ្យដឹងថានៅយប់ថ្ងៃទី៣០-៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ នគរបាលរដ្ឋបាលស្រយ៉ង់ សហការជាមួយកម្លាំងនគរបាលផ្នែកប្រឆាំងបទល្មើស នៃអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកគូលែន បានល្បាតពួនស្ទាក់ពេលយប់ធ្វើការបំបែកក្រុមក្មេងទំនើង១ក្រុមដោយ ឃាត់ខ្លួនមុខសញ្ញា១នាក់ ឈ្មោះ ពិសី ប៊ុនថេន ភេទប្រុស អាយុ២២ឆ្នាំ មុខរបរមិនពិតប្រាកដ រស់នៅភូមិស្រយ៉ង់ជើង ឃុំស្រយ៉ង់ ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ រកឃើញម្ស៉ៅក្រាមពណ៌សថ្លាសង្ស័យថាជាសារធាតុញៀន០១កញ្ចប់តូច ទូរស័ព្ទ១គ្រឿង ធ្វើតេស្តិ៍ទឹកនោមរកសារធាតុញៀន(វិជ្ជមាន)។
របាយការណ៍បន្តថា ថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង៦និង៤០នាទី កម្លាំងជំនាញសហការ នគរបាលរដ្ឋបាលស្រយ៉ង់ និងដោយមានការយល់ព្រមពីម្ចាស់ផ្ទះ ឈ្មោះ លី ព្រួច ភេទស្រី អាយុ៥០ឆ្នាំ មុខរបរកសិករ រស់នៅភូមិស្រយ៉ង់ជើង ឃុំស្រយ៉ង់ ស្រុកគូលែន បានអនុញាតអោយកម្លាំងធ្វើការឆែកឆេរ
ផ្ទះបានរកឃើញមុខសញ្ញាចំនួន០២នាក់ទៀត មានឈ្មោះដូចខាងក្រោម៖
១. ឈ្មោះ ប៉ាវ ពេជ្រ ភេទប្រុស អាយុ២០ឆ្នាំ មុខរបរមិនពិតប្រាកដ រស់នៅភូមិស្រយ៉ង់ជើង ឃុំស្រយ៉ង់ ស្រុកគូលែន បានឆែកឆេរលើខ្លួនឃើញម្ស៉ៅក្រាមពណ៌សថ្លាសង្ស័យថាជាសារធាតុញៀន០១កញ្ចប់តូច។
២. ឈ្មោះ ពល់ ធីរ៉ា ភេទប្រុស អាយុ២០ឆ្នាំ មុខរបរមិនពិតប្រាកដ រស់នៅភូមិស្រយ៉ង់ជើង ឃុំស្រយ៉ង់ ស្រុកគូលែន ឆែកឆេរឃើញម្ស៉ៅក្រាមពណ៌សថ្លាសង្ស័យថាជាសារធាតុញៀន សរុបចំនួន១០កញ្ចប់(០៩កញ្ចប់តូច និង០១កញ្ចប់ធំ)បន្ថែមទៀត និងដកហូតឧបករណ៍ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ថង់វេចខ្ចប់មួយចំនួន ទូរស័ព្ទដៃចំនួន០៣គ្រឿង។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថាក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការនេះ សរុបមុខសញ្ញាចំនួន០៣នាក់ ម្ស៉ៅក្រាមពណ៌សថ្លាសង្ស័យថាជាសារធាតុញៀនចំនួន១២កញ្ចប់(១១កញ្ចប់តូច និង០១កញ្ចប់ធំ) ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ថង់សម្រាប់វេចខ្ចប់មួយចំនួន និងទូរស័ព្ទដៃចំនួន០៤គ្រឿង៕SRP
ភ្នំពេញ៖នៅថ្ងៃអាទិត្យ ៧រោច ខែចេត្រ ឆ្នាំជូត ទោស័ក ព.ស.២៥៦៤ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី០៤ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១​នេះ ជាថ្ងៃខួបកំណើតរបស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា គម្រប់ ៧០ ឈានចូល ៧១ ឆ្នាំ។
សម្ដេចតេជោហ៊ុន សែន បានបង្ហោះសារនៅក្នុង
ទំព័រ page facebook ផ្លូវការរបស់សម្ដេច ថា«ចៅ៤នាក់យកនំនិងផ្កាមកជូនពរជីតា ពេលជីតាកំពុងហាត់ប្រាណដើម្បីបានឆាប់ត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញឱ្យបានមុនម៉ោង៧យប់។
ចៅមាសចៅស្រីទី៩គូររូបនិងសរសេរលិខិតជា
ភាសាខ្មែរ អង់គ្លេស និងចិនជូនពរជីតា។