ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានណែនាំដល់មន្ត្រីទីចាត់ការ ផែនការ និងវិនិយោគ និងមន្ត្រីសុខាភិបាល ចំនួន២០រូប ដែលត្រូវបានតំឡើងតួនាទីថ្មី ត្រូវខិតខំ ប្រឹងប្រែងធ្វើការងារ ឱ្យបានល្អ សម្រេចឱ្យបានតាមការសំណូមពរ និងការជឿទុកចិត្តពីថ្នាក់ដឹកនាំ ពោលគឺត្រូវខិតខំធ្វើយ៉ាងណា ឱ្យក្លាយទៅជាស្ថាប័ន ដែលមានភាពរឹងមាំ និងមានការជឿជាក់ពី សំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋ។ លោកបាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ ៣ចំណុច​គឺ​ ១-ត្រូវខិតខំបម្រើសេវាឱ្យបានល្អ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងសេវារដ្ឋបាល និង សេវាសាធារណៈ ២-ត្រូវពង្រឹងឥរិយាបថ ឱ្យបានល្អ ឱ្យសាកសមជាមន្ត្រីផ្តល់សេវា ៣-ត្រូវខិតខំ ដោះស្រាយបញ្ហាដែលកើតមានឡើងនៅក្នុងអង្គភាព ក៏ដូចជានៅក្នុងមូលដ្ឋាន របស់ខ្លួនផងដែរ។
អភិបាលខេត្តំពង់ចាម ក៏បានក្រើនរំលឹកឱ្យមន្ត្រីធ្វើ ការប្រកបដោយភាពទទួលខុសត្រូវ ចំពោះការអនុវត្តមុខងាររបស់ខ្លួនផងដែរ។ លោកថ្លែងបែបនេះក្នុងកិច្ចប្រជុំ សាមញ្ញលើកទី៤៦ អាណត្តិទី៣ របស់ក្រុមប្រឹក្សាខេត្តកំពង់ចាម នៅនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍នេះ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ លោក ខ្លូត​ ផន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តកំពង់ចាម បានលើកយកសេចក្កី ព្រាងរបៀបវារៈសំខាន់ៗ មកពិភាក្សា រួមមាន៖ ១-ពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងកំណត់ហេតុកិច្ចប្រជុំសាមញ្ញលើកទី៤៥ អាណត្តិទី៣ របស់ក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត។
២-ពិនិត្យ ពិភាក្សា និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងរបាយការណ៍បូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំខែកុម្ភៈ និង លើកទិសដៅការងារប្រចាំខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ របស់រដ្ឋបាលខេត្ត។
៣-ពិនិត្យពិភាក្សា និងអនុម័តសេចក្ដីព្រាងសេចក្ដីសម្រេច ស្ដីពីការបិទចំណូល ចំណាយថវិកា និង ការធ្វើរបាយការណ៍បូកសរុបការអនុវត្តចំណូល ចំណាយថវិកា របស់រដ្ឋបាលខេត្ត សម្រាប់ការ គ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២២។
៤–ពិនិត្យពិភាក្សា និងអនុម័តសេចក្ដីព្រាងសេចក្ដីសម្រេចស្តីពីការកែសម្រួលប្រការ១ នៃសេចក្តីសម្រេចលេខ៨៥/២០ ស.ស.រ ចុះថ្ងៃទី៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ និងប្រការ៣ ថ្មី នៃសេចក្តី សម្រេចលេខ១០៥/២០ ស.ស.រ ចុះថ្ងៃទី៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ ស្តីពីការបង្កើតគណៈកម្មាធិការរៀប ចំដែនដី និងនគររូបនីយកម្មខេត្តកំកំពង់ចាម៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់អតីតជាបុគ្គលិកផ្នែកលក់ឥវ៉ាន់គ្រប់មុខ ក្នុងព្រលានយន្តហោះខេត្តសៀមរាប ហើយឡើងតួនាទីជាប្រធានក្រុមគ្រប់គ្រងម៉ាតក្នុងព្រលានយន្តហោះខេត្តសៀមរាប បាធ្វើអត្តឃាតសម្លាប់ខ្លួនក្នុងផ្ទះសំណាក់។
នេះបើតាមម្ដាយរបស់បុរសរូបនេះប្រាប់សមត្ថកិច្ច។ ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ យ៉ុង លីដា អាយុ២៤ឆ្នាំ នៅផ្ទះ ទីលំនៅបច្ចុប្បន្ន ភូមិច្រេស ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង។
ម្តាយរបស់ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ មឿន ផល្លី ភេទស្រី អាយុ៥២ឆ្នាំ មុខរបរៈ លក់ដូរ ទីលំនៅខាងលើបានឲ្យដឹងថា៖ កូនប្រុសរបស់នាងខ្ញុំបានចូលធ្វើការជាបុគ្គលិកផ្នែកលក់ឥវ៉ាន់គ្រប់មុខ ក្នុងព្រលានយន្តហោះខេត្តសៀមរាប បានរយៈពេល ៣ឆ្នាំមកហើយ។ អំឡុងពេលធ្វើការ ៣ឆ្នាំ កូនប្រុសរបស់ខ្ញុំបានឡើងតួនាទីជាប្រធានក្រុមគ្រប់គ្រងម៉ាតក្នុងព្រលាន ចាប់ពីពេលនោះមកកូនប្រុសរបស់ខ្ញុំគាត់ឧស្សាហ៍ឈឺក្បាល ដេកមិនសូវលក់ ហើយខ្ញុំសង្កេតឃើញថា កូនប្រុសខ្ញុំ ដើរបណ្ដើរ គិតបណ្ដើរ មានពេលខ្លះគាត់ប្រាប់ថា ឈឺក្បាល ពេលខ្លះប្រាប់ថា ដេកមិនលក់ ដោយយល់ឃើញថាកូនប្រុសរបស់ខ្ញុំមានបញ្ហាផ្នែកសតិអារម្មណ៍ នាងខ្ញុំក៏បានឲ្យកូនប្រុសឈប់ធ្វើការនៅព្រលានយន្តហោះ។ លុះនៅថ្ងៃទី០២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ នាងខ្ញុំបាននាំកូនប្រុសទៅពិគ្រោះផ្នែកជំងឺទូទៅ នៅមន្ទីរពេទ្យ ៧៧៧ ពេលនោះនាងខ្ញុំ បានចូលទៅជួបគ្រូពេទ្យមុន ដើម្បីឲ្យពេទ្យបានដឹងពីបញ្ហារបស់កូនប្រុសខ្ញុំ ខ្លាចពេលគាត់និយាយថាកូនប្រុសខ្ញុំមានបញ្ហា ជំងឺឌីប្រេសសិន។
ម្ដាយជនរងគ្រោះបានបន្តថា នាងខ្ញុំសូមទទួលស្គាល់ថា ការធ្វើអត្តឃាតរបស់កូនប្រុសខ្ញុំ មិនពាក់ព័ន្ធនឹងករណីឃាតកម្មឡើយ ព្រោះនាងខ្ញុំដឹងច្បាស់ថា កូនប្រុសនាងខ្ញុំមានបញ្ហាគិតច្រើនយូរមកហើយ។
តាមការបំភ្លឺឈ្មោះ គង់ មុំ ភេទស្រី អាយុ៥០ឆ្នាំ មុខរបរ បុគ្កលិកផ្ទះសំណាក់ និងភោជនីយដ្ឋាន ណូរ៉ាក្រហម បានឲ្យដឹងថា៖ នាងខ្ញុំមានតួនាទីជាអ្នកទទួលភ្ញៀវ (រីស៊ិប) ហើយម្ចាស់ផ្ទះសំណាក់ ឈ្មោះ លោកជំទាវលី អ៊ុំអេង។ នៅថ្ងៃទី៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ វេលាម៉ោង១៩ និង៣០នាទី ស្រាប់តែឃើញមានមនុស្សប្រុសម្នាក់ពាក់អាវសាច់ក្រណាត់ឆ្នូតការ៉ូ ស្លៀកខោសាច់ក្រណាត់ពណ៌ខ្មៅ មានស្ពាយកាបូបពីក្រោយពណ៌ក្រម៉ៅ ដើរចូលមកក្នុងផ្ទះសំណាក់ ដើម្បីជួលបន្ទប់ស្នាក់នៅ។ ពេលមកដល់មនុស្សប្រុសនោះបានប្រាប់ថា ជួលបន្ទប់ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ដោយបង់ប្រាក់ថ្លៃបន្ទប់មុនចំនួន ១៥ដុល្លារ ហើយខ្ញុំក៏បានហុចកូនសោរបន្ទប់លេខ ២០៦ ជាន់ទី១ ឲ្យទៅគាត់។
ជាក់ស្ដែងនៅថ្ងៃទី០៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ វេលាម៉ោង១៧ និង៣០នាទី មានបុគ្គលិកឈ្មោះ សុភ័ក្រ្ត ភេទប្រុស បានមកប្ដូរវេននាងខ្ញុំ បន្ទាប់មកឈ្មោះ សុភ័ក្រ្ត បានឡើងទៅឆែកបន្ទប់លេខ ២០៦ ឃើញថាមានមនុស្សនៅ តែជាប់សោរទ្វារបន្ទប់ ហើយឈ្មោះ សុភ័ក្រ្ត ក៏បានចុះមកយកកូនសោរ រួចឡើងទៅចាក់ទ្វារបន្ទប់លេខ ២០៦ បន្ទាប់មកឈ្មោះ សុភ័ក្រ្ត បានចុះមកក្រោមវិញ ហើយប្រាប់ខ្ញុំថា មានរឿងហើយ ឱ្យខ្ញុំខលទៅអ្នកគ្រប់គ្រងឈ្មោះ ណូ រ៉ា ភេទប្រុស មួយសន្ទុះក្រោយមកក៏ឃើញសមត្ថកិច្ចមកដល់ ទើបខ្ញុំដឹងថា មនុស្សប្រុសដែលស្នាក់នៅបន្ទប់លេខ ២០៦ បានចងក សម្លាប់ខ្លួននៅក្នុងបន្ទប់បាត់ហើយ។
យោងតាមការបំភ្លឺពីសាក្សី ការពិនិត្យកន្លែងកើតហេតុ ការពិនិត្យសាកសព និងផ្អែកតាមការបញ្ជាក់ពីគ្រូពេទ្យកោសល្យវិច្ច័យនៃមន្ទីពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាបបញ្ជាក់ថា ស្លាប់ដោយសារ ចងក (ធ្វើអត្តឃាត)។
សូមបញ្ជាក់ថា ហេតុការណ៍នេះ នៅវេលម៉ោង១៨និង៥០នាទីត្រូវនិងថ្ងៃទី០៨ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅចំណុចផ្ទះសំណាក់ និងភោជនីយដ្ឋាន ណូរ៉ាក្រហម ស្ថិតនៅភូមិខ្នារ សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុងសៀមរាប៕SRP
លោកបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត អញ្ជើញសម្ពោធរោងចក្រ Aroma Success Garment Co., LTD. នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
ក្នុងពិធីសម្ពោធ នៅថ្ងៃពុធម្សិលមិញ លោកបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះសមិទ្ធផល រោងចក្រថ្មីរបស់ក្រុមហ៊ុន Sabrina Group ដែលមានវត្តមាននៅកម្ពុជាប្រមាណ ២៥ ឆ្នាំកន្លងមកហើយ។ ការសម្រេចចិត្តវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុននៅកម្ពុជា គឺចាប់ផ្តើមដំបូងនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៩៨ នៅពេលដែលកម្ពុជាទើបទទួលបានសុខសន្តិភាពពេញលេញ ក្រោមនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះរបស់ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រី។
ការសម្រេចចិត្តនេះ ពិតជាបានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញអំពីស្មារតីជឿជាក់មកលើរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងស្មារតីរួមសុខរួមទុក្ខជាមួយប្រជាជនកម្ពុជា។ ពិតណាស់ ការពង្រីកការបណ្តាក់ទុនវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ មិនត្រឹមតែបង្ហាញអំពីភាពជោគជ័យរបស់ក្រុមហ៊ុនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏អាចបញ្ជាក់ឱ្យឃើញអំពីការចូលរួមរបស់ក្រុមហ៊ុននៅក្នុងកិច្ចដំណើរការនៃការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាផងដែរ៕SRP
លោកជំទាវ តោ ពិឡា បានមានប្រសាសន៍ថា តម្លៃលើកត្តា សន្តិភាព ដែលធ្វើឲ្យកំលាំងស្ត្រី មានឱកាសគ្រប់យ៉ាង ចូលរួមគ្រប់សកម្មភាពសង្គម ហើយត្រូវបាន រាជរដ្ឋាភិបាល ចាត់ទុកជាឆ្អឹងខ្នង នៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។
លោកជំទាវ បន្តថា ការជ្រើសរើស ប្រធានបទខាងលើ និងបានលើកឡើងពីការខិតខំ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការស្វែងរកសុខ សន្តិភាព ដោយលំបាក ដែលយើង ទាំងអស់គ្នា ទាំងស្ត្រី ទាំងបុរស ត្រូវរួមគ្នាថែរក្សាឲ្យបាន។
លោកជំទាវ ក៏បានស្នើឲ្យស្ត្រីជាមន្ត្រីរាជការទាំងអស់ និងភរិយារបស់មេឃុំ ខិតខំពង្រឹងសមត្ថភាព ចំណេះដឹង និងជំនាញជីវៈឲ្យកាន់តែជ្រៅជ្រះឡើង ក្នុងការវាយតម្លៃប្រគល់ឋានៈតួនាទីជូន តាមសមត្ថភាពរៀងៗខ្លួន និងជាមេគ្រួសារ ដែលផ្តល់ភាពកក់ក្តៅដល់ក្រុមគ្រួសារ។​
ប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋាន ឃុំបឹងណាយ និងជាតំណាងលោក ប៉ាន់ សូរស័ក្តិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម លោកជំទាវ តោ ពិឡា មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងពិធីអបអរសាទរខួប អនុស្សារីយ៍លើកទី១១២ ទិវាអន្តរជាតិ ៨មីនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមប្រធាន បទ «ស្ត្រីរួមគ្នារក្សាសន្តិភាព ដើម្បីកិច្ចអភិវឌ្ឍ ក្នុងយុគសម័យឌីជីថល» ត្រូវបានប្រារព្វធ្វើឡើង ក្នុងឃុំបឹងណាយ ស្រុកព្រៃឈរ ខេត្តកំពង់ចាម នៅរសៀលថ្ងៃទី០៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣។
លោកជំទាវ តោ ពិឡា ក៏បានមានប្រសាសន៍វាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ឃុំ ធ្វើឲ្យបងប្អូននារី ជាមន្ត្រីរាជការ ទទួលបានឋានៈតួនាទី សមតាមសមត្ថភាព និងការបណ្តុះបណ្តាល បង្កើនកំរិតចំណេះដឹង បានយ៉ាងប្រសើរផងដែរ។
ក្នុងពិធីលោកជំទាវ ក៏បានជូនកាដូ អនុស្សាវរីយ៍ ជូនស្រ្តីជាមន្រ្តីមូលដ្ឋានឃុំ និងស្រ្តីជាភរិយាមេឃុំ ដែលជាអំណោយរបស់ លោក ប៉ាន់ សូស័កិ្ត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ផងដែរ​៕SRP
៨ មីនា ២០២៣
ខេត្តកំពង់ចាម៖ក្នុងពិធី​បេីក​ការដ្ឋាន​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ក្រាល​កៅស៊ូ​ប្រភេទ​(D B S T)​ ១ខ្សែ​ មាន​ប្រវែង​ ១៣គីឡូម៉ែត្រ​ ទទឹង​ ៦ម៉ែត្រ​ ឆ្លង​កាត់​ភូមិ​ចំនួន​១៥​ ស្ថិត​ក្នុង​ឃុំ​ក្រូច​ និង​ឃុំបឹងណាយ​ ស្រុកព្រៃឈរ​ ននៅថ្ងៃពុធ នេះ លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានជំរុញដល់ក្រុមការងារ បច្ចេកទេស ធ្វើយ៉ាងណាត្រូវស្ថាបនាផ្លូវមួយខ្សែនេះ ឱ្យត្រូវតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេស និងធ្វើឱ្យបានរួចរាល់​ ក្នុង​រយៈពេល​៩ខែ​។
អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានថ្លែងថា ដោយសារប្រទេសជាតិយើង មានសុខសន្តិភាព ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់ សម្តេចតេជោ​ ហ៊ុន សែន ទើបមានការអភិវឌ្ឍន៍រីកចម្រើន ជាបន្តបន្ទាប់ដូចសព្វថ្ងៃនេះ ជាក់ស្ដែងការស្ថាបនាផ្លូវមួយខ្សែខាងលើនេះ​ពិតជា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ ដើម្បី បម្រើឱ្យការធ្វើ ដំណើរ ការផ្លាស់ប្តូរពាណិជ្ជកម្ម និងដឹកកសិផលទៅកាន់ទីផ្សារ របស់ប្រជាកសិករ សំដៅជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន លើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាព ប្រជាជននៅតាមជនបទ ដើម្បីបង្ខិតជនបទឱ្យ មានជីវភាពប្រហាក់ប្រហែល នឹងទីប្រជុំជនផងដែរ។​
អភិបាលខេត្ត ក៏បានអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ឲ្យចូលរួមជាមួយ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីអនុវត្តគោលនយោបាយភូមិ ឃុំមានសុវត្តិភាព និងសូមឲ្យចូលរួមសហការ ជាមួយអាជ្ញាធរ ដើម្បីសាងសង់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ នេះ ឲ្យបានជោគជ័យ ប្រយោជន៍ ដល់ការដឹកជញ្ជូនកសិផល ទៅកាន់ទីផ្សារ ក៏ដូចជាការរួមគ្នាកាត់បន្ថយ ភាពក្រីក្រ តាមរយៈការធ្វើដំណើរ បានងាយស្រួល និងឆាប់រហ័ស ពោលគឺផ្លូវនេះ ជារបស់ពុកម៉ែបងប្អូនហើយ ពេលស្ថាបនារួចសូមប្រើប្រាស់តាម​តម្រូវ​ការចុះ ប៉ុន្តែសូមចូលរួមថែទាំផង ជាពិសេសពេលបានផ្លូវល្អហើយ សូមអប់រំកូនចៅឲ្យបើកបរ ដោយមានការ​គោរព​ច្បាប់​ចរាចរ​ និង​មានការប្រុងប្រយ័ត្នផងដែរ​។
លោកជំទាវ តោ ពិ ឡា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងជាប្រធានក្រុមការងារចុះជួយឃុំបឹងណាយ​ បាន​ថ្លែង​ថា​ ផ្លូវមួយនេះពីមុនមក គឺជាទំនប់ភ្លឺស្រែ ដែលអ្នកភូមិប្រើប្រាស់សម្រាប់ធ្វើដំណើរទៅស្រែរបស់ខ្លួន និងសម្រាប់ឆ្លងកាត់ ទៅភូមិដែលនៅជិតខាង។ ក្រោយមកក្រោមគម្រោងស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ប្រឡាយទឹក បានជីកធ្វើប្រឡាយ និងបានយកអាចម៍ដីប៉ះបន្ថែមដែលធ្វើឱ្យក្លាយជាផ្លូវលំ និងបានជួសជុល កែលម្អជាបន្តបន្ទាប់ របស់រដ្ឋបាលស្រុក ធ្វើឱ្យមានភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាកសិករក្នុងការដឹកនាំកសិផលរបស់ខ្លួនទៅកាន់ទីផ្សារ។ ដោយមើលឃើញពីការលំបាក​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និងដោយមានការសំណូមពរពីអាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ និងក្រុមការងារចុះជួយឃុំ បានសម្របសម្រួល និងទំនាក់ទំនងជាមួយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ចុះសិក្សា និងសម្រេចកែប្រែផ្លូវនេះជាផ្លូវកៅស៊ូ ដោយមានប្រឡាយទឹកអមសងខាងប្រវែង ១៣,០០០ ម៉ែត្រ​ ដើម្បីធានាបាននូវគុណភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ បានយូរអង្វែង​៕SRP
ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា លោកហ៊ុន ម៉ានី បានអះអាងថា៖ ម្សិលមិញនេះជាថ្ងៃដែលយុទ្ធនាការ #BeyondTheGames បានបង្កើតវេទិកាជាផ្លូវការក្នុងមហិច្ឆតា បត់ «បេះដូងច្រើនជាងគេលើពិភពលោក» ចំនួន១លានបេះដូង ដោយប្រជាជនកម្ពុជា ដែលការបត់បេះដូងនេះ គឺជាការចូលរួមចំណែករបស់ ស.ស.យ.ក. ដើម្បីអបអរសាទរភាពជាម្ចាស់ផ្ទះរបស់កម្ពុជា ក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ និងអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២។
លោក ហ៊ុន ម៉ានី បន្តថា បេះដូងមួយដែលត្រូវបានបត់ សមមាត្រជាថវិកាចំនួន ៥០០រៀល ដែលក្នុងមួយបេះដូងសរុបជាថវិកា ៥០០លានរៀល ឬប្រមាណ ១២៥,០០០ដុល្លារ ដោយមានដៃគូបរិច្ចាគ ចំនួន ០៥ស្ថាប័នស្ម័គ្រចិត្ត ចូលរួមបរិច្ចាគជំនួស ដើម្បីយកថវិកាទាំងនេះប្រគល់ជូនកីឡាករ កីឡាការិនីដែលមានពិការភាព តាមរយៈគណៈកម្មាធិការជាតិប៉ារ៉ាឡាំពិកកម្ពុជា។ ខ្ញុំមានក្តីរំភើប និងមិននឹកស្មានថា កន្លងមកនេះ ការបត់បេះដូងនេះមានការចូលរួមយ៉ាងសស្រាក់ស្រាំពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទូទាំងប្រទេស។
គោលបំណងនៃការបត់បេះដូងនេះ មិនមែនគ្រាន់តែផ្ដោតសំខាន់ទៅការបំបែកឯតទគ្គកម្មពិភពលោកតែមួយមុខនោះទេ តែការបត់បេះដូងនេះ បានបង្ហាញអំពីក្ដីស្រលាញ់ ការផ្ដល់កំលាំងចិត្ត និងការគាំទ្រដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌរបស់ប្រជាជនខ្មែរ ដើម្បីបុព្វហេតុរួមសម្រាប់ប្រទេសជាតិមាតុភូមិ។ លើសពីនេះទៅទៀត នេះជាការបង្ហាញអំពីសាមគ្គីភាព និងការរួបរួមគ្នារបស់ប្រជាជនខ្មែរ ដើម្បីជាការគាំទ្រដល់កីឡាករ កីឡាការិនី តាមរយៈសកម្មភាពជាក់ស្ដែង ក៏ដូចជាបង្ហាញឱ្យពិភពលោកបានឃើញថាប្រទេសកម្ពុជាតូច តែបេះដូងរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាធំទូលាយ (Cambodia: Small Country, Big Heart)។
លោកម៉ានីបន្តថា យើងមានគោលបំណង និងគោលដៅច្បាស់លាស់ មុននឹងឈានដល់ការសម្រេចចិត្តធ្វើរឿងនេះ។ អ្វីដែលជាបំណងប្រាថ្នារបស់យើងក្នុងកម្មវិធីនេះ មិនខុសពីអ្វីដែលយើងធ្លាប់បានធ្វើកន្លងមកនោះទេ គឺការបង្កើតឱ្យមានជាវេទិកា និងការបណ្តុះស្មារតីនៃការរួបរួមគ្នា សាមគ្គីគ្នា ធ្វើសកម្មភាពនានាដែលស្របជាមួយការរីកលូតលាស់ក្នុងសង្គមជាមួយគ្នា សម្រាប់ជាប្រយោជន៍វិជ្ជមានដល់កម្ពុជា។
#BeyondTheGames #HeartsBeatInSync #បេះដូងលោតក្នុងចង្វាក់តែមួយ
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកឧកញ៉ា អ៊ឹម ប្រុស ហៅគ្រូសីល​ ត្រូវបានចាប់ខ្លួន«ឆបោក»រកឃើញកាំភ្លើង៥ដើម និងគ្រាប់កាំភ្លើងជាង ២០០គ្រាប់។
ការចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយ​អនុវត្ត​តាមសាលដីការបស់សាលាឧទ្ធរណ៍ត្បូងឃ្មុំ​។  លោកឧកញ៉ា អ៊ឹម ប្រុស ហៅគ្រូសីល​ ពីបទ «ឆបោក» ដែលបានធ្វើឡើង ភូមិអណ្តូងច្រុះ ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម ខេត្តកំពង់ចាម។
មន្រ្តីនគរបាលខេត្តកំពង់ចាម បានឱ្យដឹងថា​ នៅវេលាម៉ោង ១១៖៣០នាទីថ្ងៃទី៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ កម្លាំងនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម សហការជាមួយកម្លាំង ជំនាញរបស់អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកកំពង់សៀម ដឹកនាំដោយលោកឧត្តមសេនីយ៍ត្រី អ៉ិត ដារ៉ា ស្នងការរងទទួលផែនការងារព្រហ្មទណ្ឌ ក្រោមការដឹកនាំសម្របសម្រួលផ្ទាល់ពីលោក តូច ឧត្តម និងលោក តារា វិទូ ព្រះរាជអាជ្ញារង នៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្ត បានដឹកនាំចុះអនុវត្តសាលដីកាស្ថាពរ របស់សាលាឧទ្ធរណ៍ត្បូងឃ្មុំ បង្គាប់ឲ្យចាប់ខ្លួនទណ្ឌិតឈ្មោះ អ៊ឹម ប្រុស ហៅ គ្រូសីល ងារជា ឧកញ៉ា អាយុ៥៦ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិអណ្តូងច្រុះ ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម ពីបទ «ឆបោក» ប្រព្រឹត្តនៅភូមិអណ្តូងច្រុះ ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម កាលពីកំឡុងឆ្នាំ២០១៥ ២០១៦ និងឆ្នាំ២០១៧។
មន្រ្តីនគរបាលបានបញ្ជាក់ថា ក្នុងពេលកិច្ចប្រតិបត្តិការអនុវត្តដីកាបង្គាប់ឱ្យចាប់ខ្លួនទណ្ឌិត, កម្លាំងជំនាញ កំណត់បាន និងរកឃើញអាវុធខ្លី៥ដើម រួមមាន៖ ម៉ាកឡុក CF98 ពណ៌ខ្មៅ ចំនួន៣ដើម, ម៉ាក K59 ពណ៌ខ្មៅ ចំនួន ១ដើម និងម៉ាក CZ75 ពណ៌ខ្មៅ ចំនួន១ដើម) រួមទាំងប័ណ្ណសម្គាល់អាវុធខ្លីផុតសុពលភាពចំនួន១៥សន្លឹក ចន្លោះពីឆ្នាំ២០០៧ និង២០០៨, គ្រាប់កាំភ្លើងចំនួន ២៥៩គ្រាប់ (គ្រាប់K59 ចំនួន ៤៩គ្រាប់ និងគ្រាប់ឡុកចំនួន២១០គ្រាប់) រួមទាំងសាន់តារ៉ុងចំនួន០៦, ម៉ាស៊ីនផ្ទុករូបភាពកាំម៉ារ៉ាសុវត្ថិភាពចំនួន០២គ្រឿ, ខ្នោះដៃចំនួន០៥គូ និងស្រោមខ្នោះចំនួន០៤ផងដែរ។
បច្ចុប្បន្ននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម បាននាំយកទណ្ឌិត រួមនិងវត្ថុតាង មកស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម ដើម្បីបំពេញទម្រង់នីតិវិធី​៕SRP
៧ មីនា ២០២៣
ខេត្តព្រះវិហារ៖ប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនគ្រួសារ បានផ្ទះប្រតិកម្ម ទាមទារអោយអាជ្ញាធរ និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធជួយអន្តរាគមន៍ទៅលើ យោធាម្នាក់ ឈ្មោះ រ៉ៃ វុទ្ធី ដែលបានឈូសឆាយព្រៃរបស់រដ្ឋ ហុំព័ទ្ធយកដី និងលើកជាទំ នប់បិទអូរប្រឡាយ បង្កការប៉ះពាល់ដល់ពួកគាត់ក្នុងការអាស្រ័យផល។
ការផ្ទុះប្រតិកម្មនេះ នៅថ្ងៃទី៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ នៅក្នងភូមិស្រយ៉ង់ត្បូង ឃុំស្រយ៉ង់ ស្រុកគូលេន ខេត្តព្រះវិហារ ត្រង់ចំណុចអូរចាក់ស្រារ។
ក្រុមអ្នកភូមិបានអោយដឹងថា បុគ្គលឈ្មោះ រ៉ៃ វុទ្ធី គឺ ជាយោធា នៅកងពលលេខ៤១ វរ:៤១៣។ បុគ្គលរូបនេះ តែងតែដើរធ្វើសកម្មភាព ឈូសឆាយព្រៃរបស់រដ្ឋ ហុំព័ទ្ធយកដី។ ហើយថ្មីៗនេះ បានយកគ្រឿងចក្រទៅឈូសឆាយ និងលើកជាទំនប់បិទអូរប្រឡាយជាច្រើនកន្លែង នៅចំណុចអូរចាក់ស្រា ដែលធ្វើអោយមានការប៉ះពាល់ ដល់ការអាស្រ័យផល របស់ពលរដ្ឋក្នុងភូមិសាស្រ្តនោះជាច្រើនគ្រួសារ។
ប្រភពអោយដឹងទៀតថា សកម្មភាពរបស់បុគ្គល រ៉ៃ វុទ្ធី មិនមែនថា អាជ្ញាធរ ឬសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ មិនដឹងនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញ ពួកគេបែជាសម្ងំហើយព្យាយាមបើកភ្លើងខៀវ អោយបុគ្គលខាងលើ ដើរធ្វើសកម្មភាពតាមតែអំពើចិត្ត។
ក្រុមអ្នកភូមិបានអះអាងថា បុគ្គល ឈ្មោះ រ៉ៃ វុទ្ធី ព្រោះតែអាងអំណាចខ្លួនជាយោធា ហើយទទួលបានការឃុបឃិត ពីសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធផងនោះ គឺដើរឈូសឆាយព្រៃរបស់រដ្ឋ ហុំព័ទ្ធយកដីស្ទើតែគ្រប់ទីកន្លែង។
ចំពោះការកាយដីបិទអូរប្រឡាយនៅចំណុចអូរចាក់ស្រា ខាងក្រោយស្នាក់ការសន្តិសុខ PM លេខ២១០ នេះ គឺ បានធ្វើអោយប៉ះពាល់ ក្នុងការអាស្រ័យផលដែលអ្នកនៅលើទំនប់ គឺរងការលិចលង់ដោយទឹកជំនន់ ឯអ្នកនៅខាងក្រោមគឺខ្វះ ខាតទឹកស្រោចស្រព្វផងដែរ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាព របស់បុគ្គលឈ្មោះ រ៉ៃ វុទ្ធី នេះ ក្រុមអ្នកភូមិ បានទទូចស្នើសុំដល់មេកងពលលេខ៤១ សមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ពិសេសអភិបាលស្រុកគូលេន មេត្តាជួយអន្តរាគមន៍ លើបុគ្គល រ៉ៃ វុទ្ធី បញ្ឈប់សកម្មភាព បិទអូរប្រឡាយជាបន្ទាន់។ បើមិនដូច្នេះទេ ពួក គាត់នឹងដាក់ពាក្យបណ្តឹងទៅអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយដើម្បីមានវិធានការនិងស្វែងរកជនឃុបឃិត។
ទោះជាយ៉ាងណា នៅថ្ងៃអង្គារនេះ នេះ សៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍
មិនអាចទាក់ទងដើម្បីធ្វើអត្ថាធិប្បាយ ពីសមត្ថកិច្ចជំនាញ រដ្ឋបាលព្រៃឈើ និងបរិស្ថាន ក្នុងភូមិសាស្ត្រខាងលើបាននៅឡើតទេ។
ចំណែក លោករ៉ៃ វុទ្ធី ដែលរងការចោទប្រកាន់ បានប្រាប់តាមទូរស័ព្ទថា៖ រូបលោក គឺជាយោធាកងពលលេខ៤១ វរ:៤១៣ ពិតប្រាកដ។លោកថា រឿងលើកទំនប់បិទអូរប្រឡាយនោះ លោកបានទៅកាយចេញវិញអស់ហើយ។ លោករ៉ៃ វុទ្ធី បញ្ជាក់ថា ចំពោះការឈូសឆាយព្រៃរបស់រដ្ឋហុំព័ទ្ធយកដី ពីមុនលោកធ្លាប់ស៊ីឈ្នួលគេធ្វើមែន តែឥលូវឈប់ហើយ។
បើទោះបីជាមានការអះអាងបែបនេះ ក្ដីក្រុមពលរដ្ឋ នៅតែអះអាងថា លោករ៉ៃ វុទ្ធី មិនបានកាយប្រឡាយអោយធំ ដូចសភាពដើមវិញនោះទេ គឺកាយតែប្រហែលកន្លះម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះ ធ្វើរបៀបនេះគឺមិនខុសពីបិទទាំងស្រុងនោះឡើយ។ ដូច្នេះសូមអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចដែលពាក់ព័ន្ធ មេត្តាចុះពិនិត្យ ហើយមានវិធានការផង៕SRP
រដ្ឋាភិបាលថ្មី អាណត្តិ ទី៧ គឺរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី និងរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌ គឺនៅបន្តកាន់តំណែងដដែល ដោយមិនមានការផ្លាស់ប្តូរនោះទេ។
នេះបើតាម សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីប្រារព្ធពិធីអបអរសាទរទិវាអន្តរជាតិនារី៨មីនាខួបលើកទី១១២នៅវិមានសន្តិភាព នៅថ្ងៃអង្គារនេះ។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានថ្លែងការកោតសរ សើរចំពោះរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី ដែលបានខិតខំបំពេញការងារបានយ៉ាងល្អនាពេលកន្លងមកផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានកម្លាំង នគរបាលក្រុងសៀមរាប ដឹកនាំលោកវរសេនីយ៍ឯក ដា ចំរើន អធិការក្រុងនិងប៉ុស្តិ៍នគរបាលគោកចក ឃាត់ខ្លួន នៅថ្ងៃទី០៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ បញ្ជូនទៅតុលាការពាក់ព័ន្ធអំពើលួច (លួចម៉ូតូ ) និងប្រើប្រាស់ដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន។
ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យឈ្មោះ​ អ៊ុល សុធារិទ្ធ អាយុ​ ២៨ឆ្នាំ​ មុខរបរមិនពិតប្រាកដ មានស្រុកកំណើត និងទីលំនៅបច្ចុប្បន្ននៅ​ ភូមិទ្រាំង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ( ធ្លាប់ជាប់មណ្ឌលគ្រឿងញៀន )​។
ករណីលួចនេះបានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី០៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ វេលាម៉ោង៣និង៣០នាទី នៅចំណុចមុខបន្ទប់ជួល ក្នុងភូមិស្វាយដង្គំ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប របស់ជនរងគ្រោះឈ្មោះ ឃ.ច.ដ​ ភេទស្រី អាយុ​២១ឆ្នាំ​ ស្នាក់នៅបន្ទប់ជួល ខណៈទុកម៉ូតូមុខបន្ទប់ដោយមិនបានដកកូនសោរ​។
ម៉ូតូជនរងគ្រោះម៉ាកហុងដាឌ្រីម ស៊េរីឆ្នាំ២០១១ ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ផ្លាកលេខសៀមរាប1J-9150។
នគរបាលក្រុងសៀមរាបនៅថ្ងៃអង្គារនេះ បានអោយដឹងថា ជនសង្ស័យបានឆ្លើយសារភាពកាលពីកំឡុងចុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៣ រូបខ្លួនបានធ្វើសកម្មភាព លួចម៉ូតូរបស់ជនរងគ្រោះខាងលើ ហើយដោះផ្លាកលេខចោល រួចបានប្តូរអាវម៉ូតូ(ឡើងស៊េរីឆ្នាំ២០២២)ហើយជិះ រហូតមក។ ករណីនេះនគរបាលដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ ម៉ូតូ១គ្រឿងម៉ាក ហុងដា ឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ ២០១១ បិតតែមស៊េរីឆ្នាំ ២០២២ គ្មានផ្លាកលេខ -កន្ត្រៃពណ៌ក្រហមចំនួន ០១