ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្ត និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខាកាកបាទក្រហមខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ព្រឹកមិញនេះ បាននាំយកអំណោយសាខាកាកបាទក្រហមខេត្ត ទៅចែកជូនពលរដ្ឋ​ ដែលរងឥទ្ធិពលដោយការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ចំនួន២១០គ្រួសារ នៅចំនួន៤ទីតាំងផ្សេងគ្នា ក្នុងភូមិស្រែប្រាំង ឃុំត្រពាំងព្រីង ស្រុកតំបែរ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
ក្នុងឱកាសនេះដែរ អភិបាលខេត្ត បានណែនាំឱ្យបងប្អូនទាំងអស់ ត្រូវរក្សាអនាម័យ​ឲ្យ​បានជាប់ជាប្រចាំ រក្សាគម្លាតសង្គម ពាក់ម៉ាស់ លាងដៃនឹងអាល់កុលឬជែល ពិសេសអនុវត្តន៍តាមវិធានការ <<៣ការពារ​ ៣ក>> ឲ្យបានជាប់ជាប្រចាំ។
លោក ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ បានថ្លែងប្រាប់បងប្អូនជនងាយរងគ្រោះ ពីច្បាប់ថ្មីដែលទើបដាក់ឲ្យអនុវត្ត នូវកម្រិតទោសទណ្ឌ និងការផាកពិន័យ ចំពោះរាល់ការគេចវេស នៃការធ្វើចត្តាឡីស័ក ឲ្យ​បងប្អូនបានជ្រួតជ្រាបយល់ច្បាស់ ដើម្បីរួមគ្នាជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការចូលរួមបង្ការទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលជំងឺ covid 19។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយដែលផ្តល់ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង២១០គ្រួសារ ដោយក្នុង១គ្រួសារៗ​ ទទួលបាន អង្ករ២៥គីឡូក្រាម មី១កេស ត្រីខ១ឡូ ទឹកសុីអុីវ១យួរ ទឹកត្រី១យួរ ប្រេងឆា១ដប សាប៊ូ១ដុំ ម៉ាស់ និងថវិការមួយចំនួនផងដែរ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចស្រុកប្រាសាទបាគងបានឲ្យដឹងថា បុរសម្នាក់បានដេកស្លាប់នៅកណ្ដាលវាលស្រែ បង្កឱ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង០៣រសៀល ថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅភូមិគោកធ្លក ឃុំកណ្តែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ពីផ្ទះប្រហែល២០ម៉ែត្រ។
ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះប្រាច រ៉ុង អាយុ៣៦រស់នៅភូមិឃុំ ខាងលើ។សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាករណីនេះមូលហេតុ បណ្តាយមកពីជនរងគ្រោះ មានជំងឺវង្វេងស្មារតី ផឹកស្រាជាប្រចាំបណ្តាយអោយធ្លាយក្រពះស្លាប់។ ជនរងគ្រោះបានលែងលះជាមួយប្រពន្ឋជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប្រធានគណបក្សយុវជនកម្ពុជា លោកពេជ្រ ស្រស់ នៅល្ងាចថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានសរសេរ សុំទោសអាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប ក្រោយបង្ហោះសារប្រើពាក្យមិនសមរម្យ លើ facebookរបស់ខ្លួន។
យោងតាមគណនីfacebook ផ្លូវការរបស់លោកពេជ្រ ស្រស់ បានឲ្យដឹងថា៖នៅថ្ងៃទី៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ខ្ញុំបានបង្ហោះសារពាក់ព័ន្ធនឹងករណីប្រជាពលរដ្ឋ ១៩ គ្រួសារ ស្ថិតនៅភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម ខេត្តសៀមរាប ដែលប្រើសំណេរលើសលួសដល់អាជ្ញាធរ ដោយប្រើពាក្យថា”កូវីដជាន់កហើយ ត្រូវអាជ្ញាធរជាន់កថែមទៀត” គឺជាសំណេរដែលមានចរិតមិនសមរម្យ ក្នុងន័យនេះ ខ្ញុំសូមធ្វើការសុំទោសដល់អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប គ្រប់ជាន់ថ្នាក់ និងទុកលទ្ធភាពជូនអាជ្ញាធរអនុវត្តកិច្ចការចំពោះគ្រួសារ១៩គ្រួសារ ហើយប្រតិភូគណបក្សយុវជនកម្ពុជា គឺបញ្ចប់ការសិក្សាលើបញ្ហារបស់ប្រជាពលរដ្ឋ១៩គ្រួសារទៀតហើយ ពីព្រោះគឺជាកិច្ចការរដ្ឋអំណាចអភិវឌ្ឍទីក្រុង។
សូមរំលឹកថាកាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមីនាឆ្នាំ២០២១នេះរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប បានចេញលិខិតមួយទំព័របំភ្លឺជុំវិញហ្វេសប៊ុក ពេជ្រ ស្រស់ បង្ហោះថា ប្រជាពលរដ្ឋ ១៩គ្រួសារ រស់នៅសង្កាត់ស្លក្រាម កើតទុក្ខមិនសុខចិត្តជាមួយអាជ្ញាធរ។
ខាងក្រោមនេះជាលិខិតបំភ្លឺទាំងស្រុងរបស់រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប៖កាលពីថ្ងៃទី០៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ មានករណីបង្ហោះព័ត៌មានក្នុងបណ្តាញ ទំនាក់ទំនងសង្គម Facebook របស់គណនីឈ្មោះ Pich Sros-ពេជ្រ ស្រស់ បានផ្សព្វផ្សាយនៅក្នុង បណ្តាញសង្គមថា ប្រជាពលរដ្ឋ ១៩គ្រួសារ រស់នៅសង្កាត់ស្លក្រាម កើតទុក្ខមិនសុខចិត្តជាមួយអាជ្ញាធរ ខេត្តសៀមរាប ដែលបណ្តេញពួកគាត់ចេញពីលំនៅដ្ឋានរបស់ពួកគាត់ ដែលពួកគាត់មានចុះបញ្ជីដីធ្វើប្លង់ កម្មសិទ្ធិត្រឹមត្រូវទាំងផ្ទះរបស់ពួកគាត់ ដោយគ្មានប៉ះពាល់គម្រោងអភិវឌ្ឍរបស់រដ្ឋនោះឡើយ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងករណីនេះ រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបសូមបញ្ជាក់ និងជម្រាបជូនសាធារណជន អ្នក សារព័ត៌មានជាតិ និងអន្តរជាតិថា ការលើកឡើងរបស់ម្ចាស់គណនីខាងលើ គឺពុំត្រឹមត្រូវនោះឡើយ ដោយហេតុថាករណីប្រជាពលរដ្ឋ ១៩គ្រួសារនេះ គឺបានទៅរស់នៅ និងសាងសង់សំណង់លំនៅដ្ឋានលើ ដីប្រព័ន្ធការពារដែលជាដីសាធារណៈរបស់រដ្ឋទាំងស្រុង មានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។ ទីតាំងដីលំនៅដ្ឋានមិនរៀបរយរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ១៩គ្រួសារខាងលើនេះ គឺស្ថិតនៅក្នុងតំបន់វិនិច្ឆ័យចុះបញ្ជីដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ ហើយក្រុមការងារចុះបញ្ជីដីធ្លី មានលក្ខណៈ ជាប្រព័ន្ធ(LMAP)បានចុះវាស់វែង និងបានចេញបង្កាន់ដៃ ចំពោះអ្នកដែលបានបង្ហាញព្រំដី និងអ្នកដែល បានផ្តល់ទិន្នន័យក្បាលដីដល់ក្រុមការងារ ប៉ុន្តែបង្កាន់ដៃដែលក្រុមការងារផ្តល់ជូននេះ គឺគ្រាន់តែជាការ ប្រមូលទិន្នន័យ និងព័ត៌មានក្បាលដីប៉ុណ្ណោះ ដោយពុំបានកំណត់ទទួលស្គាល់ភាពជាកម្មសិទ្ធិករស្របច្បាប់ នៅលើដីនោះទេ និងមិនអនុញ្ញាតឲ្យយកបង្កាន់ដៃនេះ ទៅធ្វើការលក់ដូរ ផ្ទេរសិទ្ធិ និងបញ្ចាំបានឡើយ។
ដោយយោងតាមតម្រូវការចាំបាច់ និងដើម្បីបម្រើផលប្រយោជន៍ សាធារណៈ ស្របតាមគោលការណ៍ របស់ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា លើគម្រោងស្ថាបនាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ ៣៨ខ្សែក្នុងក្រុងសៀមរាប រដ្ឋបាលខេត្តបាន ចេញសេចក្តីជូនដំណឹង ឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ ១៩គ្រួសាររុះរើលំនៅដ្ឋាន និងសំណង់ការ្យផ្សេងៗចេញពីដីប្រព័ន្ធ ការពារដែលជាដី សាធារណៈរបស់រដ្ឋ និងបានរៀបចំដីសម្រាប់ដោះស្រាយគោលនយោបាយ ស្របតាម គោលការណ៍សម្បទានសង្គមកិច្ចរបស់រដ្ឋ ដើម្បីឲ្យពួកគាត់ទៅរស់នៅទីតាំងផ្សេង៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖ថៅកែភោជនីយដ្ឋាន «លុច សារីបៀរ» ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនយកទៅសាកសួរករណីចាក់សោរបង្ខាំងទុកនារីអ្នកបំរើការងារម្នាក់មិនឲ្យចេញក្រៅ។
សេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថាលោក វុធ សាវី ព្រះរាជអាជ្ញារង អមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារនៅវេលាម៉ោង១១នឹង៤០នាទីថ្ងៃត្រង់ ថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានដឹកនាំកម្លាំងនគរបាល ក្រុងព្រះវិហារ ចុះត្រួតពិនិត្យទីតាំងហាងផឹកស៊ីមួយកន្លែងយីហោ លុច សារី បៀរ ស្ថិតក្នុងភូមិស្រះឈូក សង្កាត់កំពង់ប្រណាក ក្រុងព្រះវិហារ ក្នុងករណីបង្ខាំងមនុស្សទុកដោយខុសច្បាប់។
លោក វុធ សាវី ខេត្តព្រះវិហារ បានឲ្យដឹងថា ករណីនេះ ក្រោយទទួលបានពាក្យបណ្តឹងពីនារីរងគ្រោះ ឈ្មោះ សួន ស្រីហៀង ភេទស្រីអាយុ២០ឆ្នាំ ស្នាក់នៅភូមិស្រះឈូក សង្កាត់កំពង់ប្រណាក ក្រុងព្រះវិហារ តាមទូរស័ព្ទ កាលពីវេលាម៉ោង១០ព្រឹកមិញថា ត្រូវបានថៅកែភោជនីយដ្ឋាន លុច សារីបៀ ឈ្មោះ អ៊ិន ប៊ុននឿន ភេទប្រុស អាយុប្រហែល២៧ឆ្នាំ បានបង្ខាំងខ្លួនមិនអោយចេញពីហាង តាំងពីយប់ថ្ងៃទី២១​ ខែមិនាម្សិលមិញ។
លោកបន្តទៀតថា លោកបានសុំគោលការណ៍ពីលោក ទី សុវិនថាល់ ព្រះរាជអាជ្ញាអយ្យការ អមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ ក៏បានចុះត្រួតពិនិត្យទីតាំងកើតហេតុ ឃើញជាក់ស្តែងថា ទីតាំងហាងនេះបានចាក់សោរពីខាងក្រៅ។ ដូច្នេះហើយ សមត្ថកិច្ចក៏បានឆែកឆេរ រកឃើញមនុស្សស្រី ម្នាក់ នៅខាងក្នុងហាងនោះពិតប្រាកដមែន។
លោកបន្តថា តាមការផ្តល់ចម្លើយពីជនរងគ្រោះបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះ ជាបុគ្គលិកបម្រើការងារ នៅក្នុងហាងមួយនេះ ប៉ុន្តែនារីរូបនេះបានសុំលាឈប់ពីការងារ ធ្វើឲ្យថៅកែហាងខឹង ក៏បានបង្ខាំង នាងមិនឲ្យចេញក្រៅតែម្តង តាំងពីថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ទើបរូបនាងដាច់ចិត្ត ទូរស័ព្ទសុំជួយ អន្តរាគមន៍ពីសមត្ថកិច្ច។
សូមបញ្ជាក់ថា មកដល់ពេលនេះ នារីរងគ្រោះត្រូវបានសមត្ថកិច្ចនាំមកកាន់ អធិការនគរបាលក្រុងព្រះវិហារ ដើម្បីសាកសួរបន្តជុំវិញរឿងនេះ។ ដោយឡែកម្ចាស់ហាង ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួន យកមកសាកសួរនៅអធិការដ្ឋាននគរបាលក្រុងព្រះវិហារផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកតាម្នាក់ត្រូវបានកម្លាំងនគរបាលស្រុកអង្គរជុំឃាត់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធករណីរំលោភសេពសន្ទវៈ លើក្មេងស្រី។
ការឃាត់ខ្លួន នៅថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ ក្រោយពីទទួលបានពាក្យបណ្ដឹងរបស់ម្ដាយក្មេងស្រីរងគ្រោះ។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ ម៉ៃ មៀន អាយុ៧៤ឆ្នាំ រស់នៅឃុំចារឈូក ស្រុកអង្គរជុំ ខេត្តសៀមរាប។ចំណែកក្មេងស្រីរងគ្រោះ ឈ្មោះ ឌ. ល.ហ អាយុ១២ឆ្នាំ រស់នៅភូមិ ឃុំជាមួយគ្នា។
ផ្អែកតាមការស្តាប់ចម្លើយរបស់ជនសង្ស័យ បាន សារភាពថា ខ្លួនពិតជាធ្លាប់បានរួមភេទជាមួយ ជនរងគ្រោះ ពិតប្រាកដមែន គឺតាំងពីរយៈពេល២ខែមុនមកម្លេះ ដោយបានសម្រេចដល់ទៅ៦ដង។ ករណីនេះនគរបាលស្រុកអង្គរជុំ កសាងសំណុំរឿងអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រី សម្ដេច ហ៊ុន សែន បានចេញអនុក្រឹត្យ ស្ដីពី ការ ផ្ដល់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ក្នុង ឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធស ករាជ ២៥៦៤ និងពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៥។ នេះបើយោងតាមអនុក្រឹត្យ ដែលបណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ទើបទទួលបាននៅថ្ងៃនេះ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចា៖គណកម្មការ​ខេត្ត​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ នៅថ្ងៃ​ទី​២២​ ខែមីនា​ព្រឹកមិញបានទទួល​អំណោយ​ ពី​សប្បុរសជន​នានា​ ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ជាមួយ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​ ដេីម្បី​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រីករាល​ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​។
សូមជម្រាថា​ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​ និងទទួល​អំណោយ​នេះ​ ដោយមន្ទីរ​ឧស្សាហកម្ម​ និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ថវិកា​ចំនួន​២លានរៀល​ និង​ទឹក​បរិសុទ្ធ​៨០០យួរ​ .​ ក្រុមហ៊ុន​ មៅ​ ហេង​ លក់​ដីឡូត៍​ ខេត្តកំពង់ចាម​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ថវិកា​២លានរៀល​ .​ លោក​ ធួន​ ជេដ្ឋា​ និង​លោកស្រី​ ទែន​ សុថា​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ចំនួន​២០០យួរ​ .​ លោកស្រី​ ទែន​ សុខន​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ចំនួន​១០០យួរ​ .​ លោក​ ពៅ​ សុផល​ និង​លោកស្រី​ ធួន​ វិកាវិនី​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ចំនួន​២០០យួរ​ .​ លោក​ ម៉ម​ សាវឿន​ និង​លោកស្រី​ កុយ​សុភាព​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ចំនួន​២០០យួរ​ .​ លោក​ លី​ ប្រិយមិត្ត​ និង​លោកស្រី​ ឈរ​ ចន្តា​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ចំនួន​២០០យួរ​ .​ លោក​ ឌី​ សីហា​ និង​លោកស្រី​ ឃុន​ ខុនដែន​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ចំនួន​១០០យួរ​ .​ ក្រុមហ៊ុន​ ផលផារ៉ាដាយ​ផ្ទះ​ល្វែង​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ថវិកា​​២លានរៀល​ ម៉ាស​ចំនួន​៥០០០ម៉ាស​ និង​ទឹក​បរិសុទ្ធ​ ៥០កេស​ .​ លោក​ ឈុន​ ប៊ុន​ និង​លោកស្រី​ អ៊ុម​ សាវី​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ កាហ្វេ​ ហ្គូរ៉ូស​ ចំនួន​១៧​កញ្ចប់​ធំ​ .​ លោក​ នី​ វណ្ណៈ​ និង​លោកស្រី​ កុយ​សោភ័ណ​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ កាហ្វេ​ហ្គូរ៉ូស​ ចំនួន​១៧កញ្ចប់​ធំ​ .​ ក្រុមហ៊ុន​ សេរី​មង្គល​ប្រាដឺរ​ហ៊ូត​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ម៉ាស​ចំនួន​ ​១ម៉ឺន​ម៉ាស​ .​ លោក​ ណារិន​ បូរ៉ាក់​ និង​លោកស្រី​ +លោក​ ចេត​ សុខនី​ និង​លោកស្រី​ ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ថវិកា​២លានរៀល​ និង​ទឹក​បរិសុទ្ធ​២០០យួរ​ និង​មីជាតិ​ ចំនួន​៥០​កេស​។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានគណៈកម្មការ​ខេត្ត​​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​ ក្រុមហ៊ុន​ ក៏ដូចជា​សប្បុរសជន​នានា​​ ដែល​បាន​ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ ទាំង​ថវិកា​ និងផ្នែកសម្ភារ ដើម្បីចូលរួមចំណែក យ៉ាងសំខាន់ ក្នុងសកម្មភាពនានា ដើម្បីប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ជាពិសេសជួយរំលែកទុក្ខលំបាកការខ្វះខាត របស់ពលករ ត្រឡប់មកពីប្រទេស​ថៃ ដែល​កំពុង​​ធ្វើចត្តាឡីស័ក៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបានខ្សែភ្លើងឆក់បណ្ដាលឲ្យរងរបួសធ្ងន់។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោង៨និង១៥នាទី ថ្ងៃច័ន្ទ ទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១​ នៅចំណុចផ្ទះកំពុងសាងសង់ថ្មី ស្ថិតនៅភូមិបឹងដូនប៉ា សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឱ្យដឹងថាជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ ជិន សាវង់ អាយុ៣១ឆ្នាំ មុខរបរជាងសំណង់ រស់នៅភូមិដូនកែវថ្មី ឃុំដូនកែវថ្មី ស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប(រងរបួសធ្ងន់)។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាមូលហេតុបុរសរូបនេះបានដាក់ជណ្ដើររន្ទាលើខ្សែភ្លើងមេ ដើម្បីឡើងទៅអង្គុយបូកផ្ទះកំពុងសាងសង់ ទើបឆក់ធ្លាក់មកក្រោម តែមិនបណ្ដាលអោយរងគ្រោះដល់អាយុជីវិតនោះទេ។បច្ចុប្បន្ន: ត្រូវបានគេដឹកយកទៅសង្គ្រោះ នៅមន្ទីពេទ្យ សុឹង រិទ្ធីរ៉េត៕SRP
ភ្នំពេញ៖នៅទីបំផុតក្រសួងធម្មការបានស្នើសុំតុលាការដំបូងខេត្តកណ្តាល ចាត់វិធានការផ្លូវច្បាប់ចំពោះបុគ្គលឈ្មោះ ផែង វណ្ណៈ ពីបទប្រមាថចំពោះព្រះសង្ឃ តាមមាត្រា ៥១៦, បទញុះញង់ឱ្យមានការរើសអើង តាមមាត្រា៤៩៦ និងបទគម្រាមកំហែងថានឹងសម្លាប់ តាមមាត្រា ២៣៣ តាមក្រមព្រហ្មទណ្ឌ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ នេះបើយោងតាមលិខិតរបស់ក្រសួងធម្មការនិងសាសនា  ចុះហត្ថលេខា នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ដោយរដ្ឋមន្ត្រី លោក ឈិត សុខុន បានគោរពជូនព្រះរាជអាជ្ញាអមសាលាដំបូងខេត្តកណ្តាល ។សូមជម្រាបថាកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២០ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២១ លោកផែង វណ្ណ: បានលុតជង្គង់ក្រាបសំពះ លំអោនកាយបែបស្រទន់ នៅចំពោះមុខព្រះចៅអធិការវត្តរាជបូណ៌ ព្រះនាមពិន សែម ដែលមានព្រះជន៨០ព្រះវស្សា និងក្រោមក្រសែភ្នែកមន្រ្តីពាក់ព័ន្ធ ជាច្រើននាក់ទៀត។លោកផែង វណ្ណ: បានចាកចេញពីវត្ត ដោយបង្ហាញភាពរីករាយ ក្រោយព្រះចៅអធិការទទួលយកការសុំទោសនេះ។តែលោកសុំមិនអធិប្បាយ ជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាននោះទេ។ទោះជាបែបនេះ មន្ត្រីសង្ឃក្នុងហេតុការណ៍ បានបញ្ជាក់ថា គ្រប់យ៉ាងបានបញ្ចប់ហើយ ចំណែកលិខិតថ្កោលទោសរបស់ព្រះមេគណខេត្ត ដែលចុះហត្ថលេខា ដោយព្រះអង្គជុំ គឹមឡេង ក៏បាននិរាករណ៍ផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី១៣ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅនេះ ព្រះចៅអធិការវត្តរាជបូណ៌ បានដាក់វិន័យលើ ភិក្ខុ៣អង្គក្នុងចំណោម៩អង្គ អោយវាម្តងម្នាក់«វាយតគ្នា»។បន្ទាប់មកលោកផែង វណ្ណះ ក៏បានយករូបភាពវាយតគ្នានោះ ទៅឡាយនិយាយ វាយប្រហារមកលើវត្តរាជបូណ៌ ក្នុងលក្ខណ:ជេរប្រមាថ។ លុះថ្ងៃ បន្ទាប់ព្រះមេគណខេត្តចេញលិខិតថ្កោលទោស រហូតដល់ក្រសួងព័ត៌មានបញ្ចប់អាជ្ញាបណ្ណ័ សារព័ត៌មានផែងវណ្ណ: ផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ល្បែងស៊ីសងបៀរអាប៉ោង ដែលបានបើកលេង ជ្រកក្រោមស្លាកយីហោ អាយីកាហ្វេ ស្ថិតនៅក្នុងបូរីរុងរឿង ភូមិទួលពង្រ សង្កាត់ចោមចៅ១ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវបានបង្ក្រាប។
ការបង្ក្រាបនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ នេះបើយោងតាមលោក សាន សុខសីហា អ្នកនាំពាក្យស្នងការនគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានថ្លែងប្រាប់«បណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍» នៅព្រឹកថ្ងៃទី២២ខែមីនានេះ។ ទោះជាយ៉ាងណា អ្នកនាំពាក្យរូបនេះ នៅមិ​នទាន់បញ្ជាក់លម្អិតនៅឡើយទេ ចំពោះការបង្ក្រាបល្បែងស៊ីសងនេះ។
សូមជម្រាបថាកន្លងមកសមត្ថកិច្ច បានចុះទៅណែនាំនិងអប់រំហាមឃាត់ម្ចាស់ហាង អាយីកាហ្វេម្ដងហើយ ករណីបើកល្បែងស៊ីងដោយខុសច្បាប់ ក៏ប៉ុន្តែទីតាំងខាងលើនេះ ហាក់នៅតែបន្តបើកលេង យ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេង ទើបសមត្ថកិច្ចនគរបាល រាជធានីភ្នំពេញ ចុះបង្ក្រាប៕SRP
ក្នុងឱកាសនោះលោកឌី វិជ្ជានិងលោកជំទាវ បានផ្តាំផ្ញើសាកសួរសុខទុក្ខក្មួយប្រុស និងក្រុមគ្រួសារព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តក្មួយ អោយខិតខំសិក្សារៀនសូត្រ អោយបានខ្ពង់ខ្ពស់ ជាពិសេសក្នុងស្ថានភាពពេលបច្ចប្បន្ននេះ សូមក្មួយ និងក្រុមគ្រួសារ រក្សាអោយបាននូវអនាម័យ រស់នៅស្អាត ហូបស្អាត និងរក្សាគម្លាតសង្គម ពាក់ម៉ាសអោយបានគ្រប់ពេល ដែលទៅកន្លែងមនុស្សកុះករ ដើម្បីបង្ការការឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ដែលកំពុងរីករាលដាល។
សូមជម្រាបថា សព្វថ្ងៃនេះក្មួយប្រុស អាយ​ បញ្ញា​ មានអាយុ១២ឆ្នាំ​ កំពុងរៀនថ្នាក់ទី២​ នៅសាលាបឋមសិក្សាដំណាក់ថ្មី​។​ កុមារ​ អាយ​ បញ្ញា​ មានប្អូនស្រី​១នាក់អាយុ៥ឆ្នាំ​ និងមានឪពុកម្តាយ​ជាអ្នកស៊ីឈ្នួលឃ្វាលគោអោយគេ​ គឺទាំងពីរនាក់ប្តីប្រពន្ធទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលបន្តិចបន្តួចដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារប្រចាំថ្ងៃ។ គ្រួសារនេះ​ ជាប្រជាជនរស់នៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង​ និងបានចំណាកស្រុកមករកការងារធ្វើនៅក្នុងមូលដ្ឋានខាងលើ ដោយមកសុំជ្រកនៅផ្ទះខ្ទមចាំស្រែគេ អស់រយៈពេល​ជាង៨ឆ្នាំកន្លងមកហើយ និងជីវភាពរស់នៅ​សព្វថ្ងៃនេះ​ មានការលំបាកខ្លាំងណាស់។