សូមជម្រាបថាកាលពីថ្មីៗនេះ ថៅកែភោជនីយដ្ឋានរាជនីបបរស នៅក្រុងសៀមរាបបានប្រើអំពើហិង្សាយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរទៅលើកូនស្រីបង្កើត នាំឲ្យមានការរិះគន់យ៉ាងខ្លាំង ក៏ប៉ុន្តែករណីនេះត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចុះទៅធ្វើកិច្ចសន្យាបញ្ឈប់។ ជាមួយគ្នានេះលោកឧកញ៉ា ឌួង ឆាយ ក៏ត្រូវបានគេដឹងថាបានប្រើអំពើហិង្សាយ៉ាងព្រៃផ្សៃទៅលើភរិយាផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធិ អនុប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា «ក្រុម១៥៧»សាខាខេត្តសៀមរាប
នៅរសៀល ថ្ងៃអង្គារ ទី១៦ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២១
បានដឹកនាំក្រុមការងា​រ នាំយកនូវ ម៉ាសចំនួន ២៥០០ ម៉ាស់ ទឹកសុទ្ធ២៥យួរ និង ថវិកាចំនួន ៥០មុឺនរៀល ប្រគល់ជូន លោក នួន សារុន ប្រធានការិយាល័យអន្តាគមន៍ និង តម្រួតបទបញ្ជារ នៃស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប។
នៅក្នុងឱកាសនេះផងដែរ លោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធិ ក៏បានមានមតិ សំណេះសំណាល ផ្តាំផ្ញេីដល់កងកម្លាំងនគរបាល អន្តរាគមន៍ ទាំងអស់សូមអោយថែរក្សាសុខភាព ត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្ននិង កាពារ ដោយត្រូវរក្សាអនាម័យ អោយបានល្អដេីម្បីរួចផុតពីជំងឺកូវីត-១៩ផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ភាពវ័យឆ្លាតរបស់មនុស្សមិនកើតឡើងពីកំណើតឡើយ។
ពួកគេឆ្លាតនិងវាងវៃបាន ពីព្រោះពួកគេរក្សាការរៀនគ្រប់ទីកន្លែង និង គ្រប់ពេលវេលា “ គ្រប់ពេលដែល អ្នក ចង់ដឹង ចង់យល់ជាពេលវេលាដែលធ្វីឲ្យអ្នកឆ្លាត” ដោយយោងតាមការស្រាវជ្រាវដើម្បីបញ្ជាក់ ដោយ ឈរលើកត្តា 5 យ៉ាង:
1. ការស្តាប់:
“ អ្នកដែលពូកែទំនាក់ទំនងពិតប្រាកដគឺអ្នកដែលពូកែស្តាប់ “
មនុស្សឆ្លាតចំណាយពេលស្តាប់និងធ្វើការពិចារណាពួកគេ ស្តាប់ដើម្បីឲ្យយល់ពីមូលហេតុពួកគេស្តាប់ពិតៗ ចេញពីបេះដូងរបស់ពួកគេ ប៉ុន្តែមិនមែនស្តាប់ដើម្បីនិយាយតបត ឬ ក៏ប្រកែកតវ៉ាយកខុសត្រូវរៀងៗខ្លួនឡើយ។ ពីព្រោះពួកគេយល់ថាការនិយាយច្រើន ទាញយកហេតុផលពន្យល់ទៅលើអ្នកណាម្នាក់វាជារឿង
ខ្ចះខ្ចាយពេលវេលានៃជីវិតរបស់ពួកគេ ពីព្រោះ “ មនុស្សចង់ដឹងចង់ឮនូវអ្វីដែលពួកគេចង់តែប៉ុណ្ណោះ “ ហើយពួកគេយល់ថាមនុស្សមិនជឿជាមួយសម្តី ឬ ការវែកញែកអ្វីឡើយពួកគេជឿលើទង្វី ឬ សកម្មភាពតែប៉ុណ្ណោះ។
2. រក្សាគុណភាពទំនាក់ទំនង:
មនុស្សឆ្លាតពួកគេតែងតែងគោរពតម្លៃមិត្តភាពនិងតម្លៃនៃទំនាក់ទំនងគ្នា។ ជាធម្មតាពួកគេរក្សាទំនាក់ទំនងជាមួយ មិត្តភាពដែលមានពីមុនមកហើយពួកគេយល់ថាទំនាក់ទំនងយូរអង្វែងមិនអាចកើតឡើងជាមួយការជួបគ្នារយៈពេលខ្លីបានឡើយ។
ពួកគេយល់ថាទំនាក់ទំនងគឺជាប្រភពទុននៃខ្លឹមសារជីវិតនិង ជា ប្រភពទុន នៃគ្រប់អាជីវកម្មផ្សេងៗ ទោះបីក្នុងស្ថាប័នអ្វីក៏ដោយគុណភាពទំនាក់ទំនងគឺជាដង្ហើមនៃភាពរីកចម្រើន និងសុភមង្គល។
3. ការរក្សាគិតទៅមុខ:
មនុស្ស វៃឆ្លាតពួកគេឆ្លាតពីព្រោះពួកគេយល់ថារក្សាការគិតឲ្យភ្លឺថ្លាចេញពីក្នុងខ្លួនមកមិនត្រឹមតែជួយឲ្យពួកគេមានសង្ឃឹមនិងទៅអនាគតនិងរីករាយនៅពេលបច្ចុប្បន្នតែប៉ុណ្ណោះទេប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញកម្លាំងចិត្តនិងស្តែងចេញជាឧទាហរណ៍ដល់អ្នកជុំវិញខ្លួនរបស់ពួកគេទៀតផង “ គិតល្អ សកម្មភាពល្អ អ្នកនឹងទទួលបានផលល្អ “ ពួកគេយល់ថាទស្សនៈរបស់មនុស្សមិនអាចផ្លាស់ប្ដូរពិភពលោកបានឡើយ។ ពិភពលោកផ្លាស់ប្ដូរតាមរយៈ ឧទាហរណ៍គំរូតែ ប៉ុណ្ណោះ។
4. រក្សាតុល្យភាព:
មនុស្សឆ្លាតពួកគេមិនបានដាក់ចិត្តធ្វើការវិនិច្ឆ័យទៅលើខ្លួនអ្នកណាឡើយពីព្រោះនៅពេលណាដែលមានការប្រៀបធៀបស្តីបន្ទោសឬរិះគន់ទៅលើបុគ្គលណាមួយពួកគេមិនបានគិតទូលំទូលាយអំពីមនុស្ស ឡើយនៅក្នុងលោកនេះមនុស្សមិនដូចគ្នាឡើយ “ អ្វីដែលត្រូវសម្រាប់ពួកគេគឺមិនត្រូវសម្រាប់អ្នកគ្រប់គ្នានៅក្នុងពិភពលោកឡើយ “ ពួកគេយល់រឿងនេះហើយពួកគេអនុវត្ត ហើយអនុវត្តន៍អប់រំខ្លួនទៅតាមការយល់របស់ពួកគេ ។
5. គ្រូបង្រៀន:
អ្នកវៃឆ្លាត: ពួកគេរៀនគ្រប់ទីកន្លែងពួកគេរៀនពីមនុស្សគ្រប់គ្នាតាមការជួប ការនិយាយ ឬ សកម្មភាពផ្សេងៗ ទៀត ពីព្រោះពួកគេគិតថាគ្មាននរណាម្នាក់កើតមកចេះនោះឡើយហើយគ្មាននរណាម្នាក់ចេះសព្វគ្រប់គ្មានចន្លោះអ្វីនោះឡើយ។ ដូច្នេះហើយការស្តាប់ឮ គ្រប់មនុស្សដែលពួកគេបានជួបនឹងឃើញបានធ្វើឲ្យពួកគេពិចារណា ពីព្រោះពួកគេគិតថាជីវិតគឺជាកូនសិស្សក្នុងសាលាឬក្រៅសាលាហើយគ្រូរបស់ពួកគេគឺស្ថិតនៅគ្រប់ទីកន្លែងនៅក្នុងលោកនេះ។
( គម្រោងលើវិស័យកសិកម្ម
និងចែកចាយអាហារ)
ខេត្តសៀមរាប៖មន្ត្រីទទួលបន្ទុកប្រឆាំងការជួញដួរមនុស្ស និងការពារអនីតិជនខេត្តសៀមរាប បានអះអាងថា ឆ្លងកាត់ការសាកសួរ ព្រះចៅអធិការវត្ត និងព្រះសង្ឃ ដែលវាយបន្តគ្នានោះ ទើបដឹងថា មិនមែនជាករណីអំពើហិង្សាឡើយ«ផ្ទុយទៅវិញគឺជាការប្រដៅ ដោយដាក់វិន័យតាមគោលការណ៍របស់វត្តប៉ុណ្ណោះ»។
ការអះអាងយ៉ាងដូច្នេះ ក្រោយមានការសម្របសម្រួល ធ្វើកិច្ចសន្យាបញ្ចប់ នៅល្ងាចថ្ងៃទី១៥ ខែមីនា ម្សិលមិញ ករណីបែកធ្លាយវីដេអូតាមបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក ការប្រើប្រស់ហិង្សាយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរទៅលើ ភិក្ខុនិងសាមណេរ នៅវត្តរាជបូណ៌។
ព្រះតេជគុណ ពិន សែម ព្រះចៅអធិការវត្តព្រះរាជបូណ៌ បានមានសង្ឃដីកាថា ព្រះអង្គមិនដែលមានគំនិតគុំគួនលើសង្ឃអង្គណាឡើយ។ ផ្ទុយទៅវិញ គឺមានតែទទួលយកព្រះសង្ឃអោយគង់នៅវត្តនេះដើម្បីអប់រំកែប្រែ រាល់ពេលសង្ឃអង្គណាធ្វើខុសវិន័យហើយវត្តផ្សេងមិនទទួល។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ជោគ ឌី គណ:កម្មការវត្តព្រះរាជបូណ៌ ក៏បានឲ្យដឹងថា បើយើងមើលក្នុងរូបភាព វាហាក់បីដូចជាការធ្វើទារុណកម្មអីចឹង។ប៉ុន្តែកាពិតគឺជាការដាក់វិន័យ ដោយតម្រូវអោយសង្ឃដែលធ្វើខុសវិន័យច្រើនលើកនោះ វាយគ្នាម្តងម្នាក់ គឺវាយតគ្នា។
លោកបន្តទៀតថា មានសង្ឃមួយចំនួនមិនគោ រពវិន័យ ពេលខ្លះលួចមានស្រី ហើយពេលខ្លះលួចជក់គ្រឿងញៀនក៏មានដែរ។ ចឹងរឿងហេតុនេះ មិនមែនព្រះចៅអធិការវាយនោះទេ គឺដាក់វិន័យ ដោយតម្រូវអោយសង្ឃល្មើសវិន័យ វាយម្តងម្នាក់។
បើតាមមន្ត្រីប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្សនិងការពារអនីតិជនបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ឆ្លងកាត់ការសាកសួរលម្អិតអំពីរឿងហេតុ សមត្ថកិច្ចរបស់ំនាញនិងដោយមានការឯកភាពពីតំណាងអាយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្ត រួមទាំងអាជ្ញាធរ គឺបានសម្របសម្រួលនិងធ្វើកិច្ចសន្យាបញ្ចប់ហើយ ដោយតម្រូវអោយព្រះសង្ឃ ដែលមានកំហុសគោរពតានវិន័យវត្ត។ ចំណែកព្រះចៅអធិការវត្ត បញ្ឃប់ការអប់រំដោយដាក់វិន័យ បែបអំពើហិង្សាដូច្នេះដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី១៣ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២១ កន្លងទៅនេះ នៅក្នុងវត្តរាជបូណ៌ មានការដាក់វិន័យទៅលើព្រះសង្ឃចំនួន៣អង្គដែលធ្វើខុសវិន័យវត្តច្រើនដង។ ការដាក់វិន័យនោះ ក៏បានតម្រូវអោយវាយបន្តគ្នាម្តងម្នាក់រហូតមានស្លាកស្នាមជាំពេញគូថ ហើយក៏ត្រូវបានបង្ហោះតាមបណ្តាញហ្វេសប៊ុក និងចែករំលែក