ទី៨ ឈ្មោះ ឆាយ លាវ ភេទស្រី អាយុ៥១ឆ្នាំ មុខរបរអ្នកសាព័ត៌មាន រស់នៅភូមិស្វាយរលំ សង្កាត់ស្វាយរលំ ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តាល។
នគរបាលបានឱ្យដឹងទៀតថា បន្ទាប់ពីឃាត់ខ្លួន
សមត្ថកិច្ចក៏បានដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖
រថយន្តចំនួន៤គ្រឿង ប័ណ្ណព័ត៌មានចំនួន៨សន្លឹក ទូរស័ព្ទដៃចំនួន១៨គ្រឿង នឹងសម្ភារឯកសារ ខ្សែករនឹងថវិកាមួយចំនួនធំទៀត។
នគរបានបញ្ជាក់ថា មូលហេតុឃាត់ខ្លួនក្រុមអ្នកសាព័ត៌មានខាងលើ គឺបន្ទាប់ពីមានបណ្តឹងពីឈ្មោះហុឹម ឆេងហ៊ាន មេការដេប៉ូឈើ បានប្តឹងថា ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន ទាំង៨នាក់ បានជំរិតទារលុយខ្លួនក្នុងម្នាក់ចំនួន(១០០ដុល្លារ) ហើយឈ្មោះ ហុឹម ឆេងហ៊ាន សុខចិត្តផ្តល់សោហ៊ុយតាមមនោសញ្ចេតនា ក្នុងម្នាក់(៥០$) តែក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន មិនព្រម រហូតឈានដល់ប្តឹងអអ្នកសារព័ត៌មាន ទៅសមត្ថកិច្ចដើម្បីឃាត់ខ្លួនតែម្ដង។
បើតាមនគរបាលស្រុកបញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន គឺមានគ្នាចំនួន១២នាក់ រថយន្តចំនួន៦គ្រឿង តែមនុស្សចំនួន៤នាក់រថយន្ត២គ្រឿង បានទៅមុនផុត នៅសល់មនុស្សចំនួន៨នាក់រថយន្ត៤គ្រឿងជាប់ដៃសមត្ថកិច្ច៕SRP
៥ មិថុនា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃគេសង្កេតឃើញ នៅក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ មានអ្នកទេសចរចូលមករើបៗ ជាបន្តបន្ទាប់ ក្រោយពេលបើកអោយចូលទស្សនា ទើបតែមានរយៈពេលជាង ១ខែនេះ។
ភ្ញៀវដែលចូលមកទស្សនា តាមបណ្តាប្រាសាទ ក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរនេះ ភាគច្រើនជាភ្ញៀវជាតិ ដែលមកពីខេត្តផ្សេងៗ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានិង ភ្ញៀវមកពីតាមបណ្តាស្រុកនៃខេត្តសៀមរាបផងដែរ។
លោកឡុង កុសល អ្នកនាំពាក្យអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានអោយដឹងថា តាមការស្រង់ទិនន័យ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១ខែឧសភា មកទល់ថ្ងៃទី៤ខែមិថុនាឆ្នាំ ២០២១នេះមានចំនួនសរុប៦៩៩៤២នាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវជាតិ៦៦៥៨៣នាក់ បរទេស២៨៣០នាក់ និងព្រះសង្ឃ៥២៩អង្គ។ នេះជាចំនួនរាប់ជាក់ស្តែង នៅតាមបណ្តាប្រាសាទ ពុំមែនជាចំនួនភ្ញៀវដែលចូលមកទស្សនាក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរនោះទេ។
លោកបន្តថា នេះជាចំនួនកើនឡើង តែមន្ត្រីអាជ្ញាធរអប្សរា ដែលប្រចាំការ នៅតែបន្តវិធានការក្រសួងសុខាភិបាល ករណីភ្ញៀវមិនព្រមអនុវត្តតាម គឺមិនអោយចូលឡើយ។
លោកបន្ថែមថា ដើម្បីជួយសម្រួលដល់អ្នកទេសចរ ក្នុងការទស្សនាថ្ងៃរះនិងថ្ងៃលិច ហើយរក្សាគម្លាតបានល្អ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានរៀបចំកន្លែងជាច្រើនដូចជា លើភ្នំបាខែង តាមបណ្តាប្រាសាទ បារាយណ៍ខាងលិច លើភ្នំបូង និងលើភ្នំក្រោមជាដើម។ ក្រៅពីនោះ ក៏បានរៀបចំជាសួនច្បារ ដាំដើមឈើ ដាំផ្កា និងស្មៅ ដែលមើលទៅមានទេសភាពពណ៌បៃតងខ្ចី។ អីចឹងទេ ភ្ញៀវជាតិដែលមិន ធ្លាប់ និងអ្នកធ្លាប់បានមកទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ អាចមក និងមកម្តងទៀត នោះនឹងទទួលបានទេសភាពប្លែកៗជាងមុន ជាក់ជាមិនខាន។ ចំពោះកាចូលទស្សនា សម្រាប់ភ្ញៀវជាតិ មិនមានការលក់សំបុត្រនោះទេ។
បើតាមលោកឡុង កុសល ក៏បានបង្ហាញក្តីរំពឹងថា ភ្ញៀវនឹងបន្តកើនឡើង ជារៀងរាល់ថ្ងៃ បើទោះបីជម្ងឺកូវីដ១៩នៅតែបន្តរាតត្បាត។
សូមបញ្ជាក់ថា តំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ ត្រូវបានប្រ មុខរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ប្រកាសអោយបើកដំណើរការចូលទស្សនាវិញកាលពីថ្ងៃទី២៥ខែមេសាឆ្នាំ២០២១។ ជាមួយគ្នានោះ បណ្តាផ្ទះសំណាក់ និងសណ្ឋាគារ មួយចំនួន ក៏មានការបើកទទួលភ្ញៀវជាធម្មតាផងដែរ។ ប៉ុន្តែក្លឹបកំសាន្ត ហាងផឹកស៊ី នៅមិនទាន់អនុញ្ញាតនៅឡើយទេ ត្បិតជាកន្លែងជួបជុំប្រមូលផ្តុំ៕SRP
ភ្នំពេញ៖ព្រះករុណាព្រះបាទសម្ដេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១នេះ បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យ ត្រាស់បង្គាប់តែងតាំងមុខតំណែង លោក អ៊ុក ប្រាថ្នា ជារដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី បន្ថែមលើមុខងារបច្ចុប្បន្ន។ នេះបើតាមព្រះរាជក្រឹត្យ របស់ព្រះមហាក្សត្រ ដែលបណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ទទួលបាននៅមុននេះបន្តិច៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖លោក សុខ លូ អភិបាលខេត្ត និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសាខាកាកបាទ ក្រហមកម្ពុជាខេត្តកំពង់ធំ នៅថ្ងៃម្សិលមិញនេះបានអញ្ជើញចុះជួបសំណេះ សំណាលសាកសួរសុខទុក្ខ និងនាំយកអំណោយ មនុស្សធម៌ របស់សាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្តកំពង់ធំ ផផ្តល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ រងគ្រោះដោយខ្យល់កន្ត្រាក់ ចំនួន ៧៣ខ្នងផ្ទះ នៅទីតាំងចំនួន៥ផ្សេងគ្នា ក្នុងស្រុកប្រាសាទសំបូរ និងស្រុកកំពង់ស្វាយ។
លោកសុខ លូ បានចូលរួម សម្តែងការ សោកស្តាយជាខ្លាំង ជាមួយ ក្រុមគ្រួសារ រងគ្រោះ ទាំងអស់ ចំពោះមហន្តរាយធម្មជាតិ ដែលបង្កអោយមានការរបើក ដំបូលនិងបង្កឲ្យ មានគ្រោះថ្នាក់ រហូតដល់ បាត់បង់ អាយុជីវិត ព្រមទាំង រងរបួសជាច្រើននាក់ ដដែលមិននឹកស្មានដល់នេះ។
អំណោយមនុស្សធម៌ ដែលបានផ្ដល់ជូនជនរងគ្រោះទាំង៧៣គ្រួសារ ក្នុង ១គ្រួសារ ទទួលបាន៖អង្ករ២៥គក្រ មី១កេស ទឹកត្រី១យួរ ទឹកស៊ីអ៉ីវ ១យួរ ត្រីខ ១យួរ ឆ្នាំងចំនួន១គូរ ឃីត ១ ( មុង១ ភួយ១ សារុង១ ក្រមា១ ) អាវយឺត ២ តង់កៅស៊ូចំនួន១ និងថវិកាមួយចំនួនផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថាហេតុការណ៍នេះ បានកើតឡើងកាលពីវេលាម៉ោងប្រមាណ ១និង៤០នាទី ថ្ងៃទី០២ មិថុនា ២០២១ បណ្តាលអោយររលំ របើក ដំបូលក្បឿង ដំបូលសង្កសី ចំនួន ៧៣ខ្នងផ្ទះ ក្នុងនោះស្រុកប្រាសាទសំបូរ ១៤ខ្នងផ្ទះ និងស្រុកកំពង់ស្វាយ ចំនួន ៥៩ខ្នងផ្ទះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មន្ត្រីបាននិយាយថា បឹងពារាំងដែលជាតំបន់អភិរក្សត្រីមេពូជចម្រុះក្នុងសង្កាត់ជ្រាវ ជាបឹងបិទជិត បន្ទាប់ពីបឹងទន្លេសាបត្រូវបានស្រកផុតនៅរដូវប្រាំង។ បឹងពារាំងនេះតែងតែរីងស្ងួតបន្តិចម្តងៗជារៀងរាល់ឆ្នាំធ្វើឱ្យត្រីមេពូជចម្រុះ នៅក្នុងតំបន់អភិរក្សបឹងពារាំងបានងាប់ជាបណ្តើរៗ ដោយសារតែទឹកក្នុងបឹងរីងស្ងួតលឿន។ នេះបើតាមហ្វេសប៊ុកលោក ខៀវ កាញ្ញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន។
ករណីនេះ ខាងសហគមន៍ និងជលផលបញ្ជាក់ថា ដើម្បីជួយសង្គ្រោះបឋម មានតែវិធីបូមទឹកពីស្រះដែលទើបជីកបញ្ចូលទៅក្នុងបឹងឱ្យបានឆាប់ ដើម្បីសង្គ្រោះមេពូជត្រីដែលនៅសេសសល់។ ក្នុងករណីជួយមិនបានទៀត នឹងសុំគោលការណ៍ពីសាលាក្រុង ប្រើរថយន្តដឹកទឹកយកទៅបាញ់បញ្ចូលថែមទៀតប៉ុណ្ណោះ។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះលោកគង់ មង្គល ប្រធានសហគមន៍បឹងពារាំង បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មាននៅថ្ងៃទី០៤ ខែមិថុនា ម្សិលមិញថា ត្រីមេពូជក្នុងបឹងពារាំងចាប់បានផ្តើមងាប់ចំនួនពីរយប់មកហើយ។ យប់ថ្ងៃទី០៣ ខែមិថុនាមានងាប់តិចតួច តែយប់ថ្ងៃទី០៤មិថុនានេះ ងាប់រហូតជិត១០០គីឡូក្រាមឯណោះ មួយយប់ត្រីងាប់ជាង៥០ ក្បាលស្មើជាង៧០គីឡូក្រាម។
លោកបន្តថា កត្តាដែលធ្វើអោយត្រីមេពូជចម្រុះងាប់លឿនបែបនេះ ដោយសារកត្តាអាកាសធាតុក្តៅខ្លាំងធ្វើអោយទឹករីងហួតលឿន។
លោកគង់ មង្គល បានបន្តទៀតថា កន្លងមកសហគមន៍បានស្នើសុំទៅរដ្ឋបាលខេត្ត និងក្រសួងកសិកម្ម ជីកជាស្រះក្នុងបឹងនេះ ដើម្បីរក្សាទឹកក្នុងការអភិរក្សត្រីមេពូជដែរ។ តែដោយសារលិខិតដឹកជញ្ជូនអាចម៍ដីចេញមានការយ៉ឺតយ៉ាវ ទើបមិនអាចបន្តជីកទៀតកើត ហើយខ្វះទឹកក្នុងការសង្គ្រោះត្រីបែបនេះ។
លោកបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើនៅតែបែបនេះ ត្រីមេពូជ និងហ្វូងសត្វស្លាបទឹក អាចបន្តងាប់ថែមទៀតជាមិនខាន។ តែលោករំពឹងថា ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តនឹងជួយពន្លឿនក្នុងការផ្តល់លិខិតដឹកអាចម៍ដីចេញ ដើម្បីបានបន្តជីកស្តារបឹងនេះទៀត។
ទោះជាយ៉ាងណា ជុំវិញការងាប់ត្រីពូជនេះ  លោកពត វណ្ណដេត នាយរងផ្នែករដ្ឋបាលជលផលចុងឃ្នៀស បានអោយដឹងដែរថា ករណីត្រីមេពូជក្នុងបឹងពារាំងងាប់យ៉ាងច្រើននេះ ខាងលោកកំពុងសហការជាមួយសហគមន៍ បូមទឹកពីក្នុងស្រះបញ្ចូល ដើម្បីសង្គ្រោះបឋម។ ក្នុងករណី ជួយមិនបាន(ខ្វះទឹក)នោះនឹងសុំគោលការពីសាលាក្រុង ប្រើប្រាស់រថយន្តដឹកទឹកយកទៅបញ្ចូលថែមទៀត។ បើមិនចឹងទេ ត្រីមេពូជអាចងាប់បន្តរហូតដល់អស់ពីបឹងក៏ថាបាន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកសឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផាផាយ៉ា បាននិពន្ធនូវអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា«ភាពមាន និងក្រ គឺជាទម្លាប់»។
លោកសឿន តុលា បានសរសេរថា៖ ប្រសិនបើអ្នកជាមេទ័ព  អ្នកអាចឈ្នះសត្រូវរាប់លាននាក់  ដោយសារតែឥទ្ធិពល  នៃកម្លាំង យុទ្ធសាស្ត្រ ធ្វើការរួមគ្នា របស់កងទាហាន ទៅតាមបទបញ្ជានិងវិន័យ ” ប៉ុន្តែជោគជ័យនោះ  មិនអាចរឹងមាំ  ជាងមនុស្ស ដែលយកឈ្នះខ្លួនឯងបានឡើយ” នោះមានន័យថា  គ្មានជោគជ័យណា  ធំជាង ជោគជ័យដែលយើងយកឈ្នះខ្លួនឯងបាន នោះទេ។
មនុស្សនៅក្នុងលោកយើងនេះ មានពេលវេលា 24 ម៉ោងស្មើគ្នា ក្នុងមួយថ្ងៃ ប៉ុន្តែការប្រើពេលវេលាឲ្យមានប្រសិទ្ធភាពល្អ
ឲ្យបានផលល្អ  គឺអាស្រ័យលើទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់យើងតែប៉ុណ្ណោះ ។
មនុស្សដែលមានទម្លាប់ល្អ  ដើម្បីឈានទៅរកភាពមានបាន  ពួកគេតែងតែឈ្នះលើខ្លួនឯងគ្រប់ពេលវេលា ពោលគឺពួកគេពង្រីកការគ្រប់គ្រងលើចិត្តខ្លួនឯង  ដើម្បីគ្រប់គ្រងសមត្ថភាព និងពង្រីកសមត្ថភាព  សម្រាប់លទ្ធផលថ្មីៗ ដែលនឹងកើតឡើងជាបន្តបន្ទាប់  រីឯមនុស្សដែលមានទម្លាប់អាក្រក់ ពួកគេមិនអាចយកឈ្នះខ្លួនឯងបានទេ  ពួកគេមិនអាចគ្រប់គ្រងចិត្តខ្លួនឯងបានទេ ហេតុដូច្នេះហើយ ពួកគេចំណាយពេលច្រើន ទៅលើរឿងដដែលៗ ដែលមិនបានរៀន ពីកិច្ចការថ្មីៗ  រីឯលទ្ធផលវិញ  គឺកើតឡើងដដែលៗ ហើយកំហុស ដដែលៗ ទោះបីពួកគេមិនពេញចិត្តលទ្ធផលនោះក៏ដោយ  ប៉ុន្តែពួកគាត់ត្រូវតែទទួលយក ទៅតាមដំណើររបស់ខ្លួន។
យើងតែងតែសាំជាមួយជីវិតរស់នៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្នដោយមិនដឹងខ្លួន ទាល់តែសោះ   ឧទាហរណ៍ដូចជា  យើងចូលធ្វើការម៉ោង 8:00 ព្រឹក ហើយ ចេញពីធ្វើការម៉ោង 5:00 ល្ងាចពេល មកដល់ផ្ទះ ទទួលទានអាហារពេលល្ងាច បន្ទាប់មក  អង្គុយជជែកលេងជាមួយមិត្តភក្កិ ពីនេះពីនោះបែបសង្គម  ឬមើល facebook  ឬ ដេកមើលទូរទស្សន៍  ដែលជារឿយៗរហូតដល់ យើងដេកលក់  លុះដល់ស្អែកឡើង
យើងក៏ប្រញាប់ទៅក្រៅធ្វើការទៀតដោយធ្វើបែបនេះជារៀងរាល់ថ្ងៃ   ។
ការប្រើទម្លាប់បែបនេះជារៀងរាល់ថ្ងៃ
អ្នកអាចមានសំណួរមួយដែលសួរថា:
1: តើខ្ញុំមានទម្លាប់បែបនេះអស់រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំហើយ?
ប្រសិនបើអ្នក មានទម្លាប់បែបនេះ 5 ឆ្នាំរួចទៅហើយ  ប៉ុន្តែពេលឥឡូវនេះអ្នកមិនបានកត់សម្គាល់  ចំណុចអាក្រក់ ដើម្បីកែប្រែ  ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនទេ   តើក្នុងរយៈពេល 5 ឆ្នាំទៅមុខទៀត អ្នកនឹងបានទទួលអ្វីខ្លះ?
” លទ្ធផលប្រសើរឡើងសម្រាប់អនាគត  គឺអាស្រ័យទៅលើសមត្ថភាពរបស់អ្នក  ដំណឹងល្អនោះគឺថា : សមត្ថភាពរបស់អ្នកគឺជាសិទ្ធិរបស់អ្នក  ដែលអ្នកអាចពង្រីកបានចាប់ពីពេលនេះទៅ  ដោយគ្មានអ្វីធ្វើជាឧបសគ្គបានឡើយ  ប្រសិនបើអ្នកតាំងចិត្តមែននោះ៕
និពន្ធដោយលោក  សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន   ផា ផា យ៉ាPAPAYA  NEXT STEP CO,.LTD. * PAPAYA REAL ESTATE  ( គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ) *PAPAYA HOMESTAY (គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)*PAPAYA GARDEN  ( គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)