សូមរំលឹកថាលោក វុធ សាវី នឹងលោកចក់សម្បត្តិ ព្រះរាជអាជ្ញារងអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០១ បានចុះទៅទីតាំងឈូសឆាយ​ដីព្រៃដោយខុសច្បាប់ នៅភូមិសាស្រ្តភូមិក្តាក់ ឃុំត្បែង២ ស្រុកគូលែន ខេត្តព្រះវិហារ ដោយពិនិត្យឃើញថា ពិតជាមានករណីឈូសឆាយដីព្រៃនេះពិតប្រាកដមែន។
ក្នុងពេលចុះពិនិត្យនេះលោក​ព្រះរាជអាជ្ញា បានឃាត់ដកហូតទូរស័ព្ទនឹងសោ ហើយបានហៅអ្នកបើកគ្រឿង​ចក្រមកសាកសួររ ស្រាប់តែមានបក្ខពួក ក្រុមជនល្មើស​មួយក្រុម ប្រដាប់ដោយដំបងនឹងដុំដែក បានផ្ទុះហិង្សា តាមប្រើអំពើហិង្សា​ទៅលើ លោកព្រះរាជអាជ្ញា រួមទាំងអ្នកសារព័ត៌មាន រហូតមានការផ្ទុះអាវុធ​មួយគ្រាប់បាញ់ឡើងលើ ពីមន្រ្តីនគរបាលប៉ុស្តិ៍ ដើម្បីការពារលោកព្រះរាជអាជ្ញា កុំឲ្យក្រុមជនល្មើសប្រើអំពើហិង្សាទៅលើរូបលោកនឹងក្រុមការងារ។
ជុំវិញការឈូសឆាយបំផ្លាញព្រៃឈើនេះ ប្រភពបានទម្លាយថាពួកឈ្មួញអាចឃុបឃិតគ្នាជាមួយអាជ្ញាធរជំនាញមូលដ្ឋាន ទើបពួកគេហ៊ានយកគ្រឿងចក្រឈូសបំផ្លាញដោយគ្មានកោតខ្លាចបែបនេះ។ ទោះជាយ៉ាងណាគេរំពឹងថាតុលាការខេត្តព្រះវិហារនិងស្រាវជ្រាវចាប់ខ្លួនជនដែលបានប្រព្រឹត្តយកមកផ្ឌន្ទាទោសតាមផ្លូវច្បាប់ជាក់ជាពុំខាន៕SRP
ខេត្តមណ្ឌលគិរី៖លោកស្វាយ សំអ៊ាង អភិបាល ខេត្តមណ្ឌលគិរី បានដាក់បទបញ្ជាយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងឡាយណា ដែលបានកាប់រុករានដី នៅតាមព្រំដែនយកធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ ត្រូវដកហូតដីទាំងអស់នោះ ទុកជាដីរបស់រដ្ឋវិញ​ រីឯដីដើមស្រស់ ដែលមានជនខិលខូចមួយចំនួនកាប់ទន្រ្ទានយកធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ លោកបានអនុញ្ញាតឲ្យមន្ទីរសុរិយោដី ធ្វើការវាស់វែងឲ្យបានគ្រប់ចំនួន​ និងធ្វើការប្រគល់ឲ្យក្រុមហ៊ុនហ៊ូជីសាន្តវិញ​។
លោកបានមានប្រសាសន៍សង្កត់ធ្ងន់ផងដែរទៅលើប្រជាពលរដ្ឋ មួយចំនួន ដែលបានកាប់រុករានទន្រ្ទានយកដីដែនជម្រកសត្វព្រៃភ្នំណាំលៀ​ យកធ្វើជាកម្មសិទ្ធិផ្ទាល់ខ្លួន​ និងបានឲ្យផ្នែកជំនាញនៃមន្ទីរបរិស្ថាន ធ្វើការដកហូតដីទាំងអស់នោះ យកមកជាកម្មសិទ្ធិរបស់រដ្ឋវិញផងដែរ។​
លោកអះអាងយ៉ាងដូច្នេះនៅថ្ងៃសៅរ៍​ ថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ម្សិលមិញ ក្នុងពេលដឹកនាំអង្គភាពពាក់ព័ន្ធ​ អាជ្ញាធរស្រុក​ និងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងបី​ ចុះពិនិត្យស្ថានភាពផ្លូវនៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម​ ក្នុងភូមិសាស្រ្តប៉ុស្តិ៍នគរបាលការពារ ព្រំដែនគោកប៊ូស្រា វរសេនាតូចនគរបាលការពារ ព្រំដែនគោកលេខ៣០៣​ ស្ថិតក្នុងស្រុកពេជ្រា​ និងនៅតាមខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែនប៉ុស្តិ៍នគរបាលការពារព្រំដែនគោកទួលស្វាយ​ វរសេនាតូចនគរបាលការពារព្រំដែនគោកលេខ៦២១​ ក្នុងឃុំដាក់ដាំ​ ស្រុកអូររាំង​ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ព្រមទាំងត្រួតពិនិត្យផ្លូវនៅតាមខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែនក្នុងភូមិសាស្រ្តប៉ុស្តិ៍នគរបាលការពារព្រំដែនគោកទួលស្វាយ ស្ថិតនៅក្នុងឃុំដាក់ដាំ​ ស្រុកអូរាំង​ ខេត្តមណ្ឌលគិរី​ ផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖អភិបាលខេត្តសៀមរាប លោកទៀ សីហា បានសូមបួងសួង សុំសេចក្តីសុខជូនថ្នាក់ដឹកនាំ និងប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេស ឲ្យចៀសចាកឆ្ងាយពីជំងឺទាំងពួង ជាពិសេសជំងឺកូវីដ-១៩។
លោកទៀ សីហា បានឲ្យដឹងថាក្នុងនាម គណអភិបាលខេត្ត ក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត មន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងទាំង៣ប្រភេទ បានចូលរួមជាមួយ ឯកឧត្តម បណ្ឌិត អ្នកឧកញ៉ា សៀង ណាំ តំណាងរាស្រ្តមណ្ឌលសៀមរាប និងលោកជំទាវ ក្នុងពិធីប្រគេនទេយ្យទាន ជូនវត្តទាំង៤៦ ក្នុងក្រុងសៀមរាប ក្នុងបរិបទនៃការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩។
លោកបានបន្តថា «ការពារខ្លួនឯង.ស្មើរនឹងការពារក្រុមគ្រួសាររបស់លោកអ្នក» សូមឲ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ បន្តការពារ កុំឲ្យជំងឺនេះប៉ះដល់ក្រុមគ្រួសារ របស់លោកអ្នកឲ្យសោះ និងសូមចូលរួមផ្សព្វផ្សាយ ពីច្បាប់ស្តីពីការ​ទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ និងអនុក្រឹត្យស្តីពីវិធានការចត្តាឡីស័ក ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ ទាំងអស់គ្នា។
៣ការពារ​:​ ត្រូវពាក់ម៉ាស់, ត្រូវលាងដៃ, ត្រូវគម្លាតបុគ្គល៣កុំ:​ កុំនៅបន្ទប់បិទជិត, កុំនៅកន្លែងកុះករ, កុំនៅប៉ះពាល់គ្នា៕SRP