ខេត្តឧត្តរមានជ័យ៖ជាពលរដ្ឋបានលើកឡើងថា ពួកគាត់ហាក់បីមានការព្រួយបារម្ភ រឿងបនល្បែងស៊ីសង បាញ់អាប៉ោង បាន
លេងយ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេង ភូមិសាស្រ្តស្រុកត្រពាំងប្រាសាទ អាចបង្កឲ្យមានអំពើអសន្តិសុខកើតឡើង។ ប៉ុន្តែករណីល្បែងស៊ីសងនេះ មិនត្រូវបាន អាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចខេត្តនិងស្រុកត្រពាំងប្រាសាទធ្វើការបង្ក្រាបនោះទេ។
យោងតាមសេចក្តីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថា ទីតាំងបាញ់អាប៉ោង នៅចំណុចក្នុងចំការស្វាយចន្ទី ចូលតាមផ្លូវលំ (អង់តែន ០១១) ភូមិត្រពាំងប្រាសាទ ឃុំត្រពាំងប្រាសាទ ស្រុកត្រពាំងប្រាសាទ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ។
ជុំវិញព័ត៌មាន ថាមានល្បែងស៊ីសងអាប៉ោងបែបនេះ លោកហួត សុធី ស្នងការនគរបាលខេត្តឧត្តរមានជ័យ បានបញ្ជាក់ថា លោកនឹងអោយកម្លាំងស្រាវជ្រាវ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់មុខសញ្ញាឆក់ទូរស័ព្ទ នៅក្រុងសៀមរាប ដ៏សកម្មត្រូវបានឃាត់ខ្លួន។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើង នៅថ្ងៃទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតនៅ ភូមិទក្សិណខាងត្បូង សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប ដោយ
នគរបាលសៀមរាប សហការជាមួយប៉ុស្តិ៍គោកចកប្រជាការពារ។
អធិការនគរបាលក្រុងសៀមរាប លោកដា ចំរើន បានឲ្យដឹងថាជនសង្ស័យ ឈ្មោះសូរ សៃ ភេទប្រុស អាយុ២៦ឆ្នាំមុខរបរមិនពីតប្រាកដ មានស្រុកកំណើតនៅភូមិសួង ឃុំត្រពាំងធំ ស្រុកប្រាសាទបាគង។ បច្ចុប្បន្ននៅភូមិវាល សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប ជាមុខសញ្ញាសកម្មពាក់ព័ន្ធឆក់ទូរស័ព្ទ។
លោកដា ចំរើន បានបន្តថា ជនសង្ស័យ បានធ្វើសកម្មភាពឆក់ទូរស័ព្ទ របស់ជនរងគ្រោះចែម សំនឿន ភេទស្រី អាយុ៣៧ឆ្នាំ ខណៈពេលដែរជនរងគ្រោះ បានឲ្យទូរស័ព្ទ ទៅកូនឈ្មោះហ៊ន់ តេកហុង ភេទប្រុស អាយុ១២ឆ្នាំដើម្បីសិក្សាតាមអនឡាញ។
លោក ដា ចំរើន បានបញ្ជាក់ថា ជនសង្ស័យ បានឆ្លើយសារភាពថារូបគេ ពិតជាបានជិះម៉ូតូមកឆក់ទូរស័ព្ទ ជនរងគ្រោះពិតប្រាកដមែន ហើយធ្លាប់បានធ្វើសកម្មភាពឆក់ នៅក្នុងក្រុងសៀមរាប បានចំនួន៥លើក ផងដែរ។
ក្រោយបានសាកសួរ សមត្ថកិច្ច បានបញ្ជូនសំណុំរឿងទៅតុលាការដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖សម្ដេច ស ខេង បានមានប្រសាសន៍ថា នៅលើពិភពលោក មិនអាច គណបក្សណាយកបានការគាំទ្រ ពីប្រជាពលរដ្ឋ មួយរយភាគរយនោះទេ ពោលគឺតែងតែមានសំឡេងភាគច្រើន និងភាគតិច។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្ដេចបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការចុះជាប់ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីដឹងសុខទុក្ខប្រជាពលរដ្ឋ គឺជាចំណុចខ្លាំងមួយក្នុងការទទួលបានការគាំទ្រពីពលរដ្ឋ។
សម្ដេចក្រឡាហោម​ ស ខេង ប្រធានស្ដីទីគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមការងារគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាចុះមូលដ្ឋានខេត្តបាត់ដំបង និងព្រៃវែង មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ នៅរសៀលថ្ងៃសៅរ៍ ម្សិលមិញ ក្នុងឱកាសសំណេះសំណាល និងដឹកនាំយុទ្ធនាការឃោសនា បោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ អាណត្តិទី៥ នៅស្រុកបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបង។
​​
សម្ដេចស ខេង បញ្ជាក់ថា ការបោះឆ្នោតនេះ គឺជាការកសាងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ភាពសុខដុមរមនា នៅមូលដ្ឋាន ធ្វើឱ្យមូលដ្ឋានមានស្ថិរភាព ជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គមឱ្យកាន់តែរីកចំរើន តាមរយៈការផ្ទេរសិទ្ធិអំណាច ដើម្បីឱ្យ ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់មានការទទួលខុសត្រូវ មានទឹកចិត្ត មានមធ្យោបាយ និងធនធានដឹកនាំការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋានជាមួយ ប្រជាពលរដ្ឋ ពោលគឺពលរដ្ឋ នៅមូលដ្ឋានជាម្ចាស់ក្នុងការកំណត់ ជោគវាសនារបស់ខ្លួន តាមរយៈការជ្រើសរើសមេដឹកនាំ និងការរួមគ្នាសម្រេចចិត្តលើគម្រោងអភិវឌ្ឍជាក់ស្ដែង។
សម្ដេច បានមានប្រសាសន៍ទៀតថាតាមរយៈយន្តការ បោះឆ្នោតនេះ ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ ត្រូវទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខប្រជាជននៅមូលដ្ឋានមុនគេ ដ្បិតពលរដ្ឋជាម្ចាស់នៃអំណាច ហើយការគ្រប់គ្រងដឹកនាំឃុំ សង្កាត់ ល្អឬមិនល្អ ពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋានគឺជាអ្នកតាមដាន និងវាយតម្លៃដោយផ្ទាល់។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមប្រឹក្សឃុំ សង្កាត់ ក៏មានការទទួលខុសត្រូវចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការធានាឱ្យពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋាន របស់ខ្លួនគោរពច្បាប់ទម្លាប់ ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដ្បិតថ្នាក់ជាតិជាអ្នកផ្ទេរនូវថវិកា សិទ្ធអំណាច និងការទទួលខុសត្រូវ ឱ្យរដ្ឋបាលឃុំ សង្កាត់ អនុវត្ត។
សម្ដេចស ខេង បានណែនាំឱ្យប្រមូលសមិទ្ធផល និងស្នាដៃសំខាន់ៗ ដែលសម្រេចបានយកទៅជម្រាបជូន ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយបង្ហាញជូនពួកគាត់ឱ្យយល់ងាយៗ រួមទាំងផែនការថ្មីៗ បន្ថែមទៀត ដើម្បីផ្ដល់ភាពជឿជាក់ និងក្ដីសង្ឃឹមជូន ប្រជាពលរដ្ឋ ពោលគឺពលរដ្ឋនឹងបានដឹងថា តើពួកគាត់ទទួលបានផលប្រយោជន៍អ្វីខ្លះក្នុងរយៈកាល៥ឆ្នាំ កន្លងមក និងត្រូវទទួលបានអ្វីខ្លះទៀត សម្រាប់រយៈពេល៥ឆ្នាំបន្ត បន្ទាប់ពីបានបន្តបោះឆ្នោតគាំទ្រគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា សម្រាប់អាណត្តិថ្មីនេះ៕SRP
២១ ឧសភា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖នារីដ៏ស្រស់ស្អាតវ័យក្មេងម្នាក់ត្រូវបានការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថ ខេត្តសៀមរាប សហការជាមួយកងរាជអាវុធហត្ថក្រុងសៀមរាប ធ្វើការឃាត់ខ្លួន ពាក់ព័ន្ធករណីលួចលុយរបស់អាជីវករម្នាក់ជាង ៤ពាន់ដុល្លារ។
របាយការណ៍របស់លោក សៀក សោភា នាយការិយាល័យ ព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថ ខេត្តសៀមរាប បានឲ្យដឹងថានៅវេលាម៉ោង៨:៣០នាទី ថ្ងៃទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២​មានករណី រំលោភលើទំនុកចិត្ត កើតមាននៅចំណុចតូបលក់ចាបហួយ មួយកន្លែង ស្ថិតនៅភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
របាយការណ៍បន្តថា ជនរងគ្រោះឈ្មោះ តាន់ សុផល ភេទប្រុស អាយុ៣៦ឆ្នាំ មុខរបរអាជីវករ រស់នៅភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប បានដឹកជនសង្ស័យ ម្នាក់ ឈ្មោះ វេត ចរិយ៉ា ភេទស្រី អាយុ១៨ឆ្នាំ មុខរបរបុគ្គលិកលក់ដូរ (លក់ចាបហួយ អោយខ្លួនគេ បានមកដាក់ពាក្យបណ្ដឹង ទៅលើជនសង្ស័យថា បានលួចប្រាក់របល់ខ្លួន ចំនួន៥៥០០ដុល្លារអាមេរិក។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថាកម្លាំងជំនាញបានធ្វើការស្ដាប់ចម្លេីយ ទៅលើ ឈ្មោះ វេត ចរិយ៉ា ភេទស្រី អាយុ១៨ឆ្នាំ ហើយជនសង្ស័យ បានឆ្លើយសារភាពថា ខ្លួនគេពិតជាបានយកប្រាក់របស់ឈ្មោះ តាន់ សុផល ជាមួយមិត្តភក្តិរបស់គេឈ្មោះ ម៉ុន ចាន់ធឿន ភេទស្រី ពិតប្រាកដមែន។ ដោយប្រាក់ដែលខ្លួនយកគឺជាប្រាក់លក់គ្រឿង ចាបហួយ បាន ជារៀងរាល់ថ្ងៃ ក្នុងរយៈពេល១ខែកន្លងមក សរុបទឹកប្រាក់ចំនួន៥៥០០ដុល្លារអាមេរិក​ ពិតប្រាកដមែន។
បើយោងតាមរបាយការណ៍បានបង្ហាញថា ករណីខាងលើត្រូវបានលោក ស្រី វ៉ា សក្កា ព្រះរាជអាជ្ញាស្តីទី បញ្ជាអោយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្ត៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖សមាជិកគណបក្សប្រជាជន ជាង៤ពាន់នាក់ ​បានចូលរួម​​ប្រារព្ធ​ពិធី​បេីក​​យុទ្ធនាការ​ ឃោសនា​ ស្វែង​រកសំឡេងឆ្នោត នៅ​ក្នុង​ក្រុង​កំពង់ចាម​។
ពិធី​​បេីក​ការ​ឃោសនា​ នៅថ្ងៃ​ទី២១​ ខែឧសភា​ ឆ្នាំ​២០២២​នេះ​​ ក្រោមវត្តមាន លោក​​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​​ សមាជិកគណៈកម្មាធិការកណ្តាលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និង​ជាប្រធានគណៈកម្មាធិការបក្សខេត្តកំពង់ចាម។
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​​ បាន​ធ្វើ​ការ​ប្រកាស​បេីកយុទ្ធនាការ​ឃោសនា​ ស្វែង​រក​សំឡេង​ឆ្នោត​ ​ជ្រើសរើស​ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ​-សង្កាត់​ អាណត្តិ​ទី​៥​ ព្រមទាំង​បានថ្លែងនូវគោលនយោបាយ សំខាន់ៗ​ របស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា​ ដោយប្រកាន់ភ្ជាប់នូវចក្ខុវិស័យរបស់ខ្លួនជាយូរអង្វែង​ ដោយប្រមូល​កម្លាំង​គ្រប់និន្នាការ​ នយោបាយ​រួបរួម​គ្នា​ កសាងប្រទេស​ជាតិ​​ឲ្យ​កាន់តែមានការ​អភិវឌ្ឍន៍រីកចម្រើន​ឡើង​ សំបូររុងរឿងស្ថិតស្ថេរគង់វង្ស​ ឲ្យ​ប្រទេសយើង​ដែលស្ថិតក្នុងឯករាជ្យជាតិ អធិតេយ្យ បូរភាព អព្យាក្រឹត្យ វឌ្ឍនៈភាព​ និងទទួលបាននូវសុភមង្គលជាតិខ្មែរតែមួយ។
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ ចំពោះ​គណបក្ស​នយោបាយ​ ដែលបាន​ចុះឈ្មោះ​ក្នុង​បញ្ជី​ គ.ជ.ប​ ដើម្បី​ធ្វើការ​ប្រកួតប្រជែង​ស្វែង​រក​សំឡេង​ឆ្នោត​គាំទ្រ​ជ្រើសរើស​ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ​-សង្កាត់​ អាណត្តិ​ទី​៥​ ​នេះ​ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ចាម​ គឺមាន​ចំនួន​១៣​ ​គណបក្ស​ ចំពោះ​យុទ្ធនាការឃោសនា​ស្វែង​រក​សំឡេង​ឆ្នោត​ គឺមាន​តែ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​តែមួយ​គត់​ ដែល​បាន​ធ្វើ​ពិធី​ដង្ហែរ​ក្បួន​មាន​លក្ខណៈ​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ ជាង​គេ​ ដោយឡែក​ គណបក្ស​នយោបាយ​ ផ្សេងៗ​ទៀត​ មិន​​មាន​សកម្មភាព​អ្វី​ធំដុំ​គួរឲ្យ​កត់សម្គាល់​នោះ​ទេ​៕SRP
២០ ឧសភា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖ជនបរទេសម្នាក់ត្រូវបានកម្លាំងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ធ្វើការឃាត់ខ្លួនភ្លាមៗ បញ្ជូនយកទៅសាកសួរនៅស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប ពីបទហិង្សាដោយចេតនាមានស្ថានទម្ងន់ទោស (យកញញួរវាយជនរងគ្រោះ)។
ហេតុការណ៍អំពើហិង្សា បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង១៧និង ២០នាទី ថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នៅចំណុចមុខបន្ទប់ជួល ស្ថិតនៅភូមិបឹងដូនប៉ា សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុង/ខេត្តសៀមរាប។
ស្នងការរងទទួលផែនការងារអន្តោប្រវេសន៍ លោក តូច សុគន្ធ បានថ្លែងប្រាប់សារព័ត៌មានសៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍ ថា៖ ជនសង្ស័យឈ្មោះ JON LEON LOV ភេទប្រុស កើតថ្ងៃទី០៦-១០-១៩៦៥ ជនជាតិអង់គ្លេស គ្មានលិខិតឆ្លងដែនជាប់ខ្លួន គ្មានមុខរបរ ស្នាក់នៅទីតាំងកើតហេតុខាងលើ។
លោក តូច សុគន្ធ បានបន្តថា ករណីនេះជនសង្ស័យ បានធ្វើសកម្មភាព យកញញួរក្បាលដែកដងជ័រ វាយទៅលើជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ អ៊ុយ សូរិយា ភេទស្រី អាយុ៣៨ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ ស្នាក់នៅបន្ទប់ជួលទីតាំងកើតហេតុខាងលើចំនួន០៣ញញួរ (១ញញួរ ត្រូវចំបបូរមាត់លើខាងស្តាំ បណ្តាលឲ្យបែកបបូរមាត់ហូរឈាម និងបាក់ឆ្អឹងថ្គាមខាងស្តាំ ២ញញួរទៀត ត្រូវចំក្បាលផ្នែកខាងក្រោយ បណ្តាលអោយហើមប៉ោង ត្រូវបានក្រុមគ្រួសារនិងសមត្ថកិច្ចបញ្ជូនទៅសម្រាកព្យាបាលនៅគ្លីនិកតាព្រហ្ម(ម្តុំផ្សារលើ)។