ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បានធ្វើសកម្មភាពចោរឆក់ត្រី ហើយបែរជាឆក់ខ្លួនឯងវិញ បណ្ដាលឱ្យស្លាប់បាត់បង់ជីវិត។
ហេតុការណ៍ភ្ញាក់ផ្អើលបានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង១០និង០០នាទី ព្រឹកថ្ងៃទី៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ នៅចំណុច លើទឹកវាលស្រែ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិគោកធ្លក ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
ជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះ ញ៉ន យួន ភេទប្រុសអាយុ៣៤ឆ្នាំ នៅភូមិគោកធ្លក ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
តាមការបំភ្លឺរបស់សាច់ញាតិបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះ ខាងលើ ដេកផ្កាប់មុខស្លាប់នៅលើទឹក ក្នុងវាលស្រែ ដែលមានជម្រៅ០.២ ស.ម ដោយឧបករណ៍ឆក់ត្រីស្ពាយជាប់ពីលើខ្នង។ ចំណែកឯដៃស្ដាំកាន់ដៃឧបករណ៍ឆក់ត្រីជាប់និងដៃ ឯឧបករណ៍ម្ខាងទៀតជាប់នៅលើគោក ពេលនោះគាត់បានស្រែកហៅប្រពន្ធ និងប្អូនថ្លៃ រួមទាំងអ្នកភូមិ ដែលទៅជួយដើររកផងនោះ ឱ្យមកជួយស្រង់ចេញពីទឹកដាក់មកលើគោកទៅ។
ប្រភពបានឲ្យដឹងថា ការពិនិត្យសាកសព៖ ផ្នែកដៃស្ដាំមានស្នាមខ្លោចជាំដាច់រលាត់ស្បែកដៃ០.២ ស ម។ -ផ្នែកក្បាល ត្រចៀក មាត់ ភ្នែក ច្រម៉ុះ ដងខ្លួន ដៃជើង មានសភាពហើមដាច់រលាត់ស្បែកស្អុយរលួយមិនអាចពិនិត្យបាន។
តាមការពិនិត្យកន្លែងកើតហេតុធ្វើកោសល្យវិច័យ របស់សមត្ថកិច្ចជំនាញ ជនរងគ្រោះស្លាប់ដោយសារឧបករឆក់ត្រី។មូលហេតុ ឆក់ត្រីស្លាប់ដោយខ្លួនឯង ពិតប្រាកដមែន៕SRP
ខេត្តកណ្ដាល៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន នៅព្រឹក ថ្ងៃអាទិត្យ ថទី៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ នេះ បានអញ្ជើញចូលរួមបោះឆ្នោត រួចហើយ នៅសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹត្យការក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តាល។
សូមជម្រាបថា ការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ/សង្កាត់ អាណត្តិទី៥ ត្រូវចាប់ផ្តើមនៅព្រឹកនេះ ចាប់ផ្តើមពីម៉ោង ៧ព្រឹក រហូតដល់ម៉ោង ៣រសៀល។ ការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ/សង្កាត់ អាណត្តិ ទី៥នេះ មានគណបក្សនយោបាយ ចំនួន១៧ បានចូលរួមប្រកួតប្រជែង ដោយបានដាក់បេក្ខជនក្រុមប្រឹក្សាឃុំ/សង្កាត់សរុប ៨៦,០៩២នាក់ ស្ត្រី ២៧,៨១៣នាក់។
ដោយឡែកឃុំ/សង្កាត់ ក្នុងអាណត្តិទី៥នេះ មានចំនួន១,៦៥២ ហើយចំនួនក្រុមប្រឹក្សាឃុំ/ សង្កាត់ ដែលនឹងត្រូវជ្រើសរើស មកបម្រើការងារក្នុងឃុំ/សង្កាត់ ទាំងអស់នេះ មានចំនួន ១១,៦២២រូប។
យោងតាមគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត បានឱ្យដឹងថា ដំណើរការបោះឆ្នោតក្រុមប្រឹក្សាឃុំ/សង្កាត់ អាណត្តិ ទី៥នេះ មានការិយាល័យបោះឆ្នោតសរុបចំនួន ២៣,៦០២ ការិយាល័យ។ ប្រជាពលរដ្ឋមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតសរុបចំនួន ៩,២០៥,៦៨១នាក់ ស្មើនឹង ៨៧,៩៤ ភាគរយ នៃប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ ក្នុងនោះមានស្រីចំនួន ៤,៩០៤,៨៣២នាក់។
ក្នុងនោះដើម្បីធានា បាននូវតម្លាភាព និងយុត្តិធម៌នៃដំណើរការ បោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សានេះ មានអ្នកសង្កេតការណ៍ជាតិ និងអន្តរជាតិសរុបជាង ៧ពាន់នាក់ មកពី ៧៦ស្ថាប័ន បានចុះឈ្មោះចូលរួមសង្កេតដំណើរការបោះឆ្នោតនេះ៕SRP
៣ មិថុនា ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖ក្រុមចោរបានធ្វើសកម្មភាព គាស់តូបលក់ខោអាវ ក្នុងផ្សារដំដែក យកទ្រព្យសម្បត្តិ អស់សរុបទឹកប្រាក់ប្រមាណជា២ពាន់ដុល្លាររួចគេចខ្លួនបាត់ស្រមោល។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ករណីម្ចាស់តូបលក់ ឈ្មោះ អន ស្រីមុំ ភេទស្រី អាយុ២៩ ឆ្នាំមុខរបរ លក់ដូរខោអាវ។
តាមការបំភ្លឺរបស់ជនរងគ្រោះបានអោយដឹងថា រាល់ថ្ងៃខ្លួនមានតូបលក់ខោអាវ ក្នុងផ្សារដំដែក ដែលមានទំហំ ២៥០×២៥០ សង់ទីម៉ែត្រ ហើយមានទ្វាររូតពីរ និងមានសោចាក់ទ្វារចំនួន៤គ្រាប់ (សោចិន ពណ៌ខ្មៅ)។ ខោអាវទាំងអស់ គឺខ្លួនរក្សាទុកនៅនឹងតូបក្នុងផ្សារតែម្ដង មិនបានខ្ចប់យកទៅផ្ទះនោះទេ។ នៅថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង ១៦និង៣០នាទី ល្ងាច ខ្លួនបានបិទតូបលក់ និងបានចាក់សោទាំង៤គ្រាប់ រួចខ្លួនក៏ទៅផ្ទះ។
ម្ចាស់តូបបន្តថានៅថ្ងៃទី២ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង ០៦និង៣០ នាទីព្រឹក ខ្លួនមិនទាន់បានមកដល់តូបលក់ទេ ស្រាប់តែមានអ្នកលក់ជិតៗ នោះបានទូរស័ព្ទទៅប្រាប់ម្តាយក្មេកខ្លួនថា មានជនមិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ ចូលគាស់តូបខ្លួនយកខោអាវក្នុងតូបអស់ខ្លះ។ ពេលខ្លួនឮដូច្នោះ ក៏ប្រញ៉ាប់មកមើលតូបក៏ស្រាប់តែឃើញតូបខ្លួនរបើកទ្វារ និងបាត់សោចំនួន ១គ្រាប់ និង១គ្រាប់ទៀតគាស់បែកមាត់ ជាប់និងត្រចៀកទ្វារ ហើយខ្លួន ក៏ស្ទុះចូលទៅមើលខាងក្នុងតូបក៏ឃើញបាត់ខោអាវអស់ច្រើន ដោយមិនដឹងថាចោរគាស់លួច ពីពេលណានោះទេ។ តាមការប៉ាន់ស្មានឥវ៉ាន់ដែលបាត់បង់មានតម្លៃប្រហាក់ប្រហែលជិត ២០០០ដុល្លារ។
សមត្ថកិច្ចបញ្ជាក់ទៀតថាតាមរយៈការស្រាវជ្រាវ កាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព នៅខាងមុខផ្សារឃើញមានសកម្មភាពសង្ស័យដោយមានរថយន្ត បាឡែន ពណ៌ស ឬពណ៌ទឹកប្រាក់ ចតខាងមុខផ្សារ រួចមានមនុស្សប្រុសមាឌធំកាន់ឥវ៉ាន់ចេញពីក្នុងផ្សារមកដាក់ក្នុងឡាន នៅម៉ោង ១និង៥៥ នាទីទៀបភ្លឺ។ ផ្សារដំដែក មិនមានសន្តិសុខយាម មិនមាន កាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព និងភ្លើងបំភ្លឺនោះទេ ហើយករណីនេះ ពុំទាន់កំណត់មុខសញ្ញាបាននៅឡើយទេ។
សូមជម្រាបថាហេតុការណ៍​នេះបានកើតឡើងនៅវេលាម៉ោងប្រមាណជា១រំលង អាធ្រាត្រ​ ថ្ងៃទី២ ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២២ ស្ថិតនៅភូមិដំដែក ឃុំដំដែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖នៅចំពោះមុខសមត្ថកិច្ចនគរបាល ជនសង្ស័យបានឆ្លេីយសារភាពថា ខ្លួនពិតជាបានប្រព្រឹត្តសកម្មភាព យកម្រាមដៃខ្លួនលូកខ្វេះប្រដាប់ភេទក្មេងស្រីខាងលេីពិតប្រាកដមែន។ មូលហេតុដោយរូបគេ មេីលវិដេអូអាសអាភាស ក៏ចង់អនុវត្តតាមផ្ទាល់។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ជនសង្ស័យមាន ឈ្មោះ​ មីង​ ពណ្ណារាយ ភេទប្រុស​ អាយុ២៦ឆ្នាំ រស់នៅភូមិល្វា​ ឃុំស្រែណូយ​ ស្រុកវ៉ារិនខេត្តសៀមរាប ត្រូវជាពូជនរងគ្រោះ។
ការឃាត់ខ្លួនធ្វើឡើងថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២​ ស្ថិតនៅភូមិល្វា​ ឃុំស្រែណូយ​ ស្រុកវ៉ារិន ខេត្តសៀមរាប។
ម្តាយជនរងគ្រោះ ប្រាប់រាយការណ៍សមត្ថកិច្ចថា ឈ្មោះ​ មីង​ ពណ្ណារាយ (ត្រូវប្អូនថ្លៃ) មកអង្គុយផឹកស្រានៅផ្ទះរបស់គាត់ ហេីយបានជិះម៉ូតូនាំកូនស្រីគាត់ ឈ្មោះ ភ.​ ស.ម អាយុ៥ឆ្នាំ ដោយបាននិយាយប្រាប់កូនស្រីគាត់ថា​ ទៅមេីលទូរស័ព្ទ ឯផ្ទះរបស់ខ្លួន​ បានប្រហែលមួយម៉ោង ក៏យកកូនគាត់ត្រឡប់មកវិញ​។
ស្ត្រីជាម្ដាយបន្តថា ពេលមកដល់កូនរបស់គាត់និយាយប្រាប់ថា​ ឈឺប៉ុមពឺតបីទៅបួនដង (ឈឺប្រដាប់ភេទ) តែរូបគាត់ពុំចាប់អារម្មណ៍ លុះដល់គាត់ងូតទឹកអោយកូន​ កូនស្រីគាត់យំប្រាប់ថាផ្សារប៉ុមពឺត (ប្រដាប់ភេទ)​ គាត់ក៏បានសួរថា​ អ្នកណាធ្វេីអីកូន​ កូនគាត់ប្រាប់ថា ពូរាយ​ (មីង​ ពណ្ណារាយ)លូកខ្វះ​ ប៉ុមពឺត។