ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន នៅព្រឹកនេះបានបង្ហោះសាររំឭក ខួប៤៣ឆ្នាំ ការជួបជុំគ្នាឡើងវិញ ជាមួយភរិយា។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសរសេរថាថ្ងៃនេះជាខួបលើកទី៤៣ឆ្នាំ នៃការជួបជុំគ្នាឡើងវិញរវាងខ្ញុំនិងភរិយា (២៤ កុម្ភៈ ១៩៧៩-២៤ កុម្ភៈ  ២០២២)
ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ខ្ញុំតែងបង្ហោះនូវដំណើររឿងនេះ ដើម្បីរំលឹកខ្លួនឯងនូវរឿងឈឺចាប់ផងនិងចែករំលែកពីប្រវត្តិដ៏លំបាករបស់ខ្ញុំនិងភរិយាជូនបងប្អូនដែលចង់ដឹងផង។
ខ្ញុំបានក្លាយជាបុរសពោះម៉ាយមួយរយៈឬនិយាយមួយបែបគឺ (ទុក្ខប្តី ស្រីព្រាត់)។ រីឯភរិយាខ្ញុំបានក្លាយជាស្ត្រីមេម៉ាយកូន១មួយរយៈ ឬនិយាយមួយបែបគឺ (ទុក្ខស្រី ប្តីព្រាត់)។
ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំគួរនិយាយរឿងដែលខ្ញុំពុំទាន់បាននិយាយក្រោយការជួបគ្នា។ ល្ងាចថ្ងៃទី ២៤ ខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំ ១៩៧៩ ខ្ញុំបានជួបជាមួយភរិយានិងកូនខ្ញុំវិញ ក្រោយបែកគ្នាកាលពីថ្ងៃទី ២០ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ១៩៧៧ដែលពេលនោះកូនរបស់ខ្ញុំនៅក្នុងផ្ទៃ៥ខែប៉ុណ្ណោះ។ ការជួបគ្នាគឺជារឿងសប្បាយណាស់ ព្រោះយើងនៅរស់ទាំងអស់គ្នានិងបានជួបគ្នាឡើងវិញ។ សម្រាប់រូបខ្ញុំកាន់តែសប្បាយដោយបានដឹងនិងឃើញថាមានកូនប្រុស ហើយខ្ញុំបានក្លាយជាឪពុករបស់កូន។ អកុសលសម្រាប់រូបខ្ញុំ គឺកូនមិនព្រមហៅយើងថាជាឪពុកនិងកាន់តែលំបាកគឺកូនមិនព្រមអោយយើងទៅជិតម្តាយគេទៀតផង។
ម៉ាណែត ទើបបានផ្តាច់ដោះប៉ុន្មានសប្តាហ៍មុនពេលមកជួបខ្ញុំ។ រ៉ានី បានប្រាប់ខ្ញុំថា ពេលរសៀលក្នុងថ្ងៃឆ្លងសាឡាងអ្នកលឿងក្នុងដំណើរមកភ្នំពេញ ម៉ាណែត បានក្រឡេកឃើញគេលក់នំបុ័ង ម៉ាណែត ឃ្លានណាស់ចង់បាននំបុ័ងញាំ តែទាំងភរិយាខ្ញុំ ស៊ីណាតប្អូនស្រីខ្ញុំ និងអតីតយុទ្ធមិត្ត២នាក់ដែលជិះម៉ូតូដឹកភរិយានិងកូនខ្ញុំមកកាន់ទីក្រុងភ្នំពេញគ្មានប្រាក់ឬរបស់អ្វីដើម្បីដោះដូរជាមួយនំបុ័ងនេះឡើយ។
ម៉ាណែត កូនកំសត់មួយនេះបានត្រឹមលេបទឹកមាត់មើលមុខម្តាយដែលកំពុងហូរទឹកភ្នែកអាណិតកូន។បន្ទាប់ពីបាយល្ងាចនិងក្រោយដឹងរឿងនំបុ័ងនៅលើសាឡាងអ្នកលឿង ខ្ញុំរកបានស្ករគ្រាប់ប្រហែលជាង១០គ្រាប់ប្រគល់អោយកូន។ ម៉ាណែត ទទួលយក តែគេយកទៅគប់លេង ព្រោះគេមិនស្គាល់ស្ករគ្រាប់ទេ។ ខ្ញុំបកស្ករគ្រាប់ប្រគល់អោយ ម៉ាណែត តែកូនរុញដៃខ្ញុំចេញ ដល់ពេលខ្ញុំហូបស្ករគ្រាប់ទើប ម៉ាណែត ដឹងថាជារបស់សម្រាប់ញាំ ម្តងនេះ ម៉ាណែត ញាំស្ករគ្រាប់ទាំងសំបករហូតភរិយាខ្ញុំឃើញក៏បកសំបកស្ករគ្រាប់អោយ តែគាត់អោយញាំតែ២គ្រាប់ប៉ុណ្ណោះ ព្រោះខ្លាចកូនក្តៅខ្លួន។ នេះហើយជារសជាតិនៃ
កុមារជំនាន់ ប៉ុលពត ដែលមិនដែលបានរបស់ហូបឬសម្ភារៈនៃល្បែងលេងសម្រាប់កុមារ។
ប្រហែលម៉ោង៩យប់ថ្ងៃទី ២៤ ខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំ ១៩៧៩ ភរិយាខ្ញុំបានអោយ ម៉ាណែត គេងកើយដៃនៅលើគ្រែដែលអាចជាទម្លាប់បែបនេះពីមុនមក។ មួយសន្ទុះក្រោយមកខ្ញំឡើងទៅដេកលើគ្រែជាមួយប្រពន្ធខ្ញុំស្រាប់តែ ម៉ាណែត ស្រែកយំហើយដេញខ្ញុំចុះពីគ្រែ។ ពេលខ្ញុំចុះពីលើគ្រែទើប ម៉ាណែត ឈប់យំ។ ខ្ញុំត្រូវអង្គុយរងចាំ ម៉ាណែត ដេកលក់ទើបហ៊ានឡើងលើគ្រែ។ ខ្ញុំបន្តធ្វើបែបនេះប្រហែល៣សប្តាហ៍។ ថ្ងៃមួយ ខ្ញុំសាកល្បងលេងសើចជាមួយប្រពន្ធខ្ញុំដោយធ្វើមិនដឹងមិនឮជាមួយ ម៉ាណែត ដោយឡើងដេកទទូរភួយជិតទាំងពីរនាក់ ស្រាប់តែមិនឮ ម៉ាណែត យំទៀតទេថែមទាំងមិនឮសម្លេងកូនទៀតផង។
ដោយមិនឮសម្លេងកូនខំបើកភួយឡើងវិញស្រាប់តែបាត់កូនខំបើកទ្វារមករកកូនខាងក្រៅបន្ទប់រកមិនឃើញ តែបែរជាមករកឃើញកូនសម្ងំគេងក្រោមគ្រែទាំងទឹកមុខមិនសប្បាយចិត្ត។ ថ្ងៃក្រោយមកយើងសាកល្បងលេងជាមួយកូនម្តងទៀត តែម្តងនេះ ម៉ាណែត មិនយំ មិនរត់ពួនទៀតទេ គឺឡើងជិះឪពុកម្តាយពីលើភួយតែម្តង។ ចាប់ពីពេលនោះហើយដែល ម៉ាណែត បានហៅខ្ញុំថាពុក។
សូមបញ្ជាក់ជូនថា ខ្ញុំនិងភរិយាចិញ្ចឹមកូនចំនួន៥នាក់ មិនដែលមានមេដោះទេ គ្រប់យ៉ាងយើងត្រូវធ្វើខ្លួនឯងដើម្បីកូន។ ដោយសាររឿងកូនប្រុសក្រោមពន្លឺព្រះច័ន្ទពេញបូរណមីកំពុងត្រូវបានថត ខ្ញុំសង្ឃឹមថាវគ្គនេះអាចបង្កើតបានជាឈុតឆាកមួយចំនួនផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សម្នាក់បានស្លាប់និង ៣ នាក់ទៀតរងរបួសធ្ងន់ដោយសារម៉ូតូចំនួន២គ្រឿងបុកគ្នា។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងវេលាម៉ោង១៨និង៣០នាទី ថ្ងៃទី២៣ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២២ នៅចំណុចគោកចំរេះ ផ្លូវក្រាលគ្រួសក្រហម ក្នុងភូមិប្រវ៉ាល ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
យោងតាមរបាយការណ៍បានបង្ហាញថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្កដោយម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ផ្លាកលេខ ភ្នំពេញ 1CU.4004 បើកបរដោយឈ្មោះខា ចំប៉ី ភេទប្រុស អាយុ២៤ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិដាក់ផ្កា ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប មុខរបរកសិករ ដឹកអ្នករួមដំណើរ ១នាក់ឈ្មោះ ជុំ សុខហេង ភេទប្រុសអាយុ១៩ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិប្រវ៉ាល ឃុំតាយ៉ែកស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប បើកបរពីត្បូងទៅជើង បានទៅបុកម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ផ្លាកលេខសៀមរាប1U.9592 បើកបរដោយឈ្មោះ រុន សារី ភេទស្រីអាយុ១៧ឆ្នាំ មុខរបរកសិករ ដឹកអ្នករួមដំណើរ ១នាក់ ឈ្មោះអឿន តាំ ភេទស្រី អាយុ៥២ឆ្នាំ មុខរបរកសិករអ្នកទាំងពីរមានទីលំនៅភូមិប្រវ៉ាល ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប បើកបរ ទិសដៅពីជើងទៅត្បូង(បញ្ច្រាសទិសគ្នា)។
របាយការណ៍បន្តថាករណីនេះបណ្ដាលអោយ ស្លាប់១នាក់ ពេលបញ្ជូនទៅដល់មណ្ឌលសុខភាពឃុំតាយ៉ែក និងរបួសធ្ងន់ចំនួន៣នាក់។ អ្នកស្លាប់ ឈ្មោះរុន សារី (ជាអ្នកបើកបរម៉ូតូ ម៉ាកហុងដាឌ្រីមី ពាក់ផ្លាកលេខសៀមរាប 1U.9592)
-អ្នករបួសធ្ងន់
១/ឈ្មោះអឿន តាំ (ជាអ្នករួមដំណើរជាមួយ អ្នកស្លាប់)។
២/ឈ្មោះខា ចំបុី (ជាបើកបរម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីមពណ៌ខ្មៅ ពាក់ផ្លាកលេខភ្នំពេញ1CU.4004)
៣/ឈ្មោះ ជុំ សុខហេង (ជាអ្នករួមដំណើរជាមួយឈ្មោះខា ចំបុី)។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាជនរងគ្រោះដែលស្លាប់បានប្រគល់អោយក្រុមគ្រួសារធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី។ ចំណែកអ្នករបួសបញ្ជូនទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកសូទ្រនិគម។ ឯម៉ូតូរក្សាទុកនៅកន្លែងនគរបាល៕SRP
២៣ កុម្ភៈ ២០២២
ខេត្តសៀមរាប៖គ្រូភ្លេងម្នាក់ត្រូវបានគេប្រទះឃើញស្លាប់ រហូតស្អុយរលួយទើបមានអ្នកដឹង។
ករណីនេះនៅម៉ោង ១២ និង ១០ នាទី ថ្ងៃទី ២៣ ខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២២ នៅចំណុច: ព្រះវិហារ ព្រះយ៊េស៊ូជាក្តីសង្ឃឹម ឡាយហ៌សៀមរាប ស្ថិតនៅក្រុមទី៩ នៅភូមិវត្តបូព៌ សង្កាត់ សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ជនរងជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ សុខ កានឹង ភេទប្រុសអាយុ ២២ឆ្នាំ ជនជាតិខ្មែរ មុខរបរគ្រូភ្លេង ស្នាក់នៅ ភូមិ សង្កាត់ កើតហេតុខាងលើ។
របាយការណ៍របស់សមត្ថកិច្ចបានបង្ហាញថា យោងតាមការបំភ្លឺរបស់ឈ្មោះ ព្រៀម បារាំង ភេទប្រុស អាយុ ៣២ឆ្នាំមុខរបរ គ្រូបង្រៀនភ្លេង ត្រូវជាមិត្តរួមការងាររបស់ជនរងគ្រោះ។ នៅវេលាម៉ោង ១២.០០នាទី ថ្ងៃទី ២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២២ រូបខ្ញុំបានដឹកកូនទៅដាក់សាលារៀនសុវណ្ណភូមិទី២ ក្បែរវត្តរាជបូព៌ រួចខ្ញុំបានជិះម៉ូតូមកទីតាំងព្រះវិហារព្រះយេស៊ូក្តីសង្ឃឹម ដែលជាទីតាំងរបស់ខ្ញុំបង្រៀនភ្លេង ក្នុងគោលបំណងទៅសួរសុខទុក្ខ ឈ្មោះ សុខ កានឹង ហៅកាលែប ភេទប្រុស ជាគ្រូបង្រៀនភ្លេងដូចគ្នា នៅក្នុងព្រះវិហារ ដោយខានជួបគ្នាអស់រយៈពេលមួយសប្តាហ៍ទៅហើយ ព្រោះខ្ញុំបានខលតាមហ្វេសប៊ុកឈ្មោះ Sok kalep របស់គាត់ផ្ទាល់ ប៉ុន្តែមិនអាចទំនាក់ទំនងបាន។
ឈ្មោះ ព្រៀម បារាំង បន្តថា នៅពេលខ្ញុំទៅដល់ព្រះវិហារនោះ ហើយក៏ឃើញទ្វាររបងបិទផ្អឹបនឹងគ្នា មិនបានចាក់សោរ ឬដាក់គន្លឹះនោះទេ បន្ទាប់មករូបខ្ញុំបានរុញទ្វាររបងចូលទៅក្នុង រួចទាញទ្វារកញ្ចក់អគារ ដើម្បីបើកចូលដោយទ្វារនោះ ហើយក៏មិនបានចាក់សោរផងដែរ។  ពេលបើកទ្វារភ្លាម ខ្ញុំបាទធុំក្លិនស្អុយ ក៏សម្លឹងរកមើលបរិវេណតុក្បែរកន្លែងកញ្ចក់ ចិញ្ចឹមគ្រែ ក៏ស្រាប់តែឃើញឈ្មោះ សុខ កានឹង បានអង្គុយលុតជង្គង់ផ្កាប់មុខលើឥដ្ឋការ៉ូ ហើយឃើញមានស្នាមសើម និងហើម ភ្លាមនោះ រូបខ្ញុំបានទាក់ទងទៅអ្នកទទួលខុសត្រូវខាងព្រះវិហារ ឈ្មោះ នាត យ៉ានុត ភេទស្រីអាយុ ២៨ឆ្នាំ ពីហេតុការណ៌ ដែលខ្ញុំបានឃើញទៅគាត់ ដើម្បីជួយមើលនិងដឹងឮជាមួយគ្នា រួចខ្ញុំបាទបានប្ដឹងរាយការណ៍ជូនសមត្ថកិច្ចតែម្ដង។
ឈ្មោះ ព្រៀម បារាំង បានបញ្ជាក់ថា ជនរងគ្រោះ ក្នុងពេលកន្លងមក ធ្លាប់មានជំងឺប្រចាំកាយជំងឺបេះដូងតាំងពីតូចមកហើយ (បេះដូងរីក) ដោយរូបខ្ញុំ ក៏បានឃើញគាត់មានថ្នាំលេបជាប្រចាំថ្ងៃផងដែរ។
តាមការពិនិត្យស្លាកស្នាម គ្រប់រាងកាយរបស់សាកសព ពុំអាចពិនិត្យបានទេ ដោយសពមានសភាព ស្អុយរលួយគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ ឡើងជាំខ្មៅ។ ករណីនេះការសន្និដ្ឋាន យោងតាមសាក្សីបំភ្លឺ និង តាមការបញ្ជាក់ពីពេទ្យកោសល្យវិច័យខេត្តសៀមរាប ជនរងគ្រោះស្លាប់ដោយសារ គាំងបេះដូង (មានជម្ងឺប្រចាំកាយ បេះដូងរីកតាំងពីតូច) ក្រោយពិនិត្យបានប្រគល់សាកសពជូនទៅក្រុមគ្រួសារ ដើម្បីធ្វើបុណ្យតាមនីតិវិធី៕SRP
ខេត្តកណ្ដាល៖មន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនខេត្តកណ្តាល បានចេញលិខិតមួយទំព័របំភ្លឺក្រោយពីបណ្ដាញសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកបានចុះផ្សាយ រឿងប្រធានមន្ទីរ ម៉ឹង យូឡេង ល្បីល្បាញប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយ យ៉ាងពេញបន្ទុក។ ខាងក្រោមនេះជាលិខិតបំភ្លឺរបស់មន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនខេត្តកណ្តាល ចុះថ្ងៃទី២១ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២១។
សូមជម្រាបថាអំពើពុករលួយ របស់លោក ម៉ឹង យូឡេង ប្រធានមន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនខេត្តកណ្តាល ត្រូវបានបណ្ដាញសារព័ត៌មានចុះផ្សាយលាតត្រដាងថា:ឃាត់ឡានដឹកលើសទម្ងន់ ៦០គ្រឿង យកលុយពីម្ចាស់ឡានហើយ ប្រើល្បិចកេងប្រវ័ញ្ចយកលុយពីក្រសួងទៀត។ នេះបើយោងតាមសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកមួយបានចុះផ្សាយ។
ប្រភពបានលើកឡើងថា តាំងពី ថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ តែនៅជារឿងក្តៅៗដដែល ដែលបុគ្គលនេះមានចេតនាទុច្ចរិត ២ចំណុច ! ទី១-អោយម្ចាស់ឡានដឹកលើសទម្ងន់ចូលបង់ពិន័យ និងប្រាក់ថ្លៃរក្សាការពាររថយន្ត។ គេបង់អោយហើយ គោះលុយគេបន្ថែម។ ទី២-ហេតុអ្វីធ្វើលិខិតស្នើសុំលុយពីក្រសួង ចំពោះការស្នើលុយ លើកហេតុផលពីការថែទាំ ឡានដឹកលើសទម្ងន់ ទាំង៦០គ្រឿង? ខណៈកាតព្វកិច្ច ចូលបង់ពិន័យជាម្ចាស់ឡាន ?
សូមជម្រាបថាដោយសារមានការបញ្ជាពីរាជរដ្ឋាភិបាល ដោះលែងរថយន្តទាំងអស់ ដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌ។ ដើម្បីធានា ទ្រព្យដែលរក្សាទុក១ឆ្នាំ ធ្វើឱ្យមន្ទីរព្យាករណ៍ទឹកលុយ រយៈពេល ១៨ខែ ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ ថែរក្សា រថយន្ត ទាំងនោះ។ មន្ទីរបានពិគ្រោះគ្នាជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង រួចហើយទើបមានការស្នើសុំថវិកានេះឡើង ដើម្បីធានាប្រសិទ្ធភាពនៃការងារ និងសុំឱ្យក្រសួងជួយដោះស្រាយ។ នេះអាចជាអំពើពុករលួយ ១ជ្រុងដែលបានបែកធ្លាយ , នៅមានករណីមិនប្រក្រតីជាច្រើនទៀត ដែលលោកទេសរដ្ឋមន្ដ្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មិនទាន់បានទទួលដំណឹងនេះនៅឡើយ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេច ស ខេង ហាក់ងឿងឆ្ងល់ដែរថា មិនគួរណារឿងយតូចបន្ដិចបន្ទួចនៅមូលដ្ឋាន លោតមកដល់ថ្នាក់លើទាល់តែសោះ គួរណាស់តែមន្ដ្រីមូលដ្ឋាន ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ដោះស្រាយ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ហើយថ្នាក់ដឹកនាំដោះស្រាយបញ្ហាណា ដែលមានវិសាលភាពធំៗ មិនមែនដោះស្រាយរឿងមូលដ្ឋានបែបនេះឡើយ។
សម្ដេចស ខេង សួងមហាផ្ទៃ ក៏បានណែនាំដល់អាជ្ញាធររាជធានី-ខេត្ត និង​ថ្នាក់​មូល​ដ្ឋាន​ទាំងអស់ ត្រូវតែដោះស្រាយបញ្ហា ឬ​ទុកកង្វល់​របស់​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ ​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅមូលដ្ឋាន កុំចាំឲ្យប្រជាពលរដ្ឋរាយការណ៍មកដល់សម្ដេច ហើយ​សម្ដេច​ដាក់​បញ្ហា​នេះ​ត្រឡប់​ទៅវិញ​។
ក្នុងឱកាសបន្ដដឹកនាំកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២១ និង​ទិស​ដៅ​បន្ដ​របស់​ក្រសួងមហាផ្ទៃ នៅព្រឹកមិញនេះ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានកត់សម្គាល់ថា តាម​រយៈ Facebook របស់សម្ដេចផ្ទាល់ គឺ​ទទួល​បាន​នូវ​សំណូមពរ និង​បញ្ហា​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ នៅមូលដ្ឋានជាច្រើន ដើម្បី​សុំ​ឲ្យ​សម្ដេច​ជួយ​អន្ដរា​គមន៍​ដោះ​ស្រាយ ហើយសម្ដេចក៏បានបញ្ជូនបញ្ហានេះ ទៅអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានវិញ ដើម្បីស្រាយជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
សម្ដេច ស ខេង បានអះអាងថា ការទទួលនូវសំណូមពរ ឬបញ្ហារបស់ប្រជាពលរដ្ឋដោយផ្ទាល់បែបនេះ ក៏ជារឿងល្អសម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំ ប៉ុន្ដែបើមើលមួយជ្រុងទៀតបានបង្ហាញថា ប្រជាពលរដ្ឋមិនកក់ក្ដៅជាមួយមន្ដ្រីនៅមូលដ្ឋាន បានជាពួកគាត់បញ្ជូនព័ត៌មាននេះមកថ្នាក់លើ ដើម្បីឲ្យជួយអន្ដរាគមន៍ដោះស្រាយ។
សម្ដេច ស ខេង បានថ្លែងបែបនេះថា «បញ្ហានេះ ខ្ញុំស្នើសុំឲ្យរាជធានី-ខេត្ត ក៏ដូចជាអង្គភាពក្រោមឱវាទក្រសួងមហាផ្ទៃទាំងអស់ ធ្វើមិចយើងទំនាក់ទំនង ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីប្រជាពលរដ្ឋគាត់មានអី គាត់ទាក់ទងយើង ហើយដោះស្រាយបញ្ហានៅហ្នឹងកន្លែង លើកលែងតែយើងដោះស្រាយ មិនចេញហួសសមត្ថភាពរបស់យើង។ តែបើបញ្ហានៅក្នុងសមត្ថភាពរបស់យើងហើយ យើងត្រូវខិតខំដោះស្រាយ»។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់សម្ដេច ស ខេង មូលហេតុផ្សេងទៀត ដែលប្រជាពលរដ្ឋរាយការណ៍ ទុកកង្វល់មកសម្ដេចបែបនេះ គឺដោយសារមិនទុកចិត្តអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ឬអាជ្ញាធរមិនដោះស្រាយបញ្ហា ទាំងអស់នេះឲ្យពួកគាត់ ឬមិនអើពើ ហើយចាត់ទុកជាបញ្ហាធម្មតា។
ត្រង់ចំណុចនេះ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង បានសង្កត់ធ្ងន់ថា «ខ្ញុំជួបប្រទះច្រើនហើយ ជួនកាលបញ្ហាច្រើនពេកពួកគាត់មិនសូវឲ្យតម្លៃ មិនសូវយកចិត្តទុកដាក់ទេ អញ្ជឹងខ្ញុំស្នើថា ទោះបីបញ្ហាតូចក៏ដោយបញ្ហាធំក៏ដោយ យើងជាមន្ដ្រីមិនត្រូវបោះបង់ចោលទេ។ ត្រូវប្រមូលមកទាំងអស់ ដើម្បីពិនិត្យ»។
ប្រមុខដឹកនាំក្រសួងមហាផ្ទៃរូបនេះបានរំលឹករឿងថា កាលពីមុនសំបុត្រអនាមិក គេមិនសូវឲ្យតម្លៃនោះទេ ប៉ុន្ដែបច្ចុប្បន្ននេះមិនត្រូវអនុវត្តបែបនេះឡើយ បើទោះបីអ្នកផ្ដល់ព័ត៌មាននេះ ជាជនអនាមិកឲ្យតែព័ត៌មាននោះពិត គឺត្រូវតែដោះស្រាយ។ សម្ដេចថា មូលហេតុអីបានគេធ្វើអនាមិក ដោយសារគាត់មិនហ៊ានចេញមុខ ព្រោះរឿងនោះរសើប ហើយពេលចេញមុខទៅអាចប៉ះពាល់ដល់សុវត្ថិភាពខ្លួនគាត់។
សម្ដេច ស ខេង បានគូសបញ្ជាក់ទៀតថា នៅពេលសម្ដេចទទួលបានព័ត៌មានទាំងអស់នេះ តាមរយៈ Facebook ហើយនោះ ក្រុមការងាររបស់សម្ដេចបានរៀបចំបែងចែកព័ត៌មានទាំងអស់នោះ ទៅតាមអង្គភាពនីមួយៗ ដែលស្ថិតក្នុងដែនសមត្ថកិច្ច ដើម្បីបញ្ជូនបន្ដទៅថ្នាក់មូលដ្ឋានសិក្សាដោះស្រាយ។ សម្ដេចបន្ដថា កន្លែងខ្លះក៏បានដោះស្រាយ ហើយបញ្ជូនរបាយការណ៍មកវិញថា បានដោះស្រាយរួចរាល់ ប៉ុន្ដែកន្លែងខ្លះមិនបញ្ជូនរបាយការណ៍ត្រលប់មកវិញទេ។
សម្ដេចបានបញ្ជាក់ច្បាស់ថា គ្រប់បណ្ដាអង្គភាព ស្ថាប័នចំណុះក្រសួងមហាផ្ទៃ នៅពេលទទួលបានសេចក្ដីរាយការណ៍ ឬរបាយការណ៍ទៅ ត្រូវចាត់ចែងដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបភ្លាមៗត្រលប់មកវិញ មិនមែនដាក់ទៅស្ងាត់គ្មានការឆ្លើយតបនោះទេ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖រថយន្តសេរីទំនើបមួយគ្រឿងបានបុករះម៉ូតូចំនួន៣គ្រឿងនិងបុកបង្គោលភ្លើងបណ្ដាលឲ្យមនុស្សរងបួស។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២២ វេលាម៉ោង២៣និង៥៥នាទី ត្រង់ចំណុចមុខផ្សារសាមគ្គី ស្ថិតនៅភូមិបន្ទាយចាស់ សង្កាត់ស្លក្រាមក្រុងសៀមរាប លើផ្លូវជាតិលេខ០៦។
របាយការណ៍របស់ប៉ូលិសខេត្តសៀមរាបបានបង្ហាញថាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះ រវាងរថយន្ត១គ្រឿងបុករះលើម៉ូតូរ៉ឺម៉កង់បីC-jing កង់បី(Pass App) ម៉ូតូVivaនិងបង្គោលភ្លើងបំភ្លឺផ្លូវ។
របាយការណ៍បន្តថាភាគីរថយន្តម៉ាកRANGE ROVER  ពណ៌ខ្មៅផ្លាកលេខ 2S-9972ភ្នំពេញ អ្នកបើកបរឈ្មោះសម វូរ៉ា ភេទប្រុស អាយុ៤០រស់នៅភូមិបន្ទាយចាស់ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប បើកបរទិសដៅពីកើតទៅលិចភាពស្រវឹង បាបបុកជាមួយម៉ូតូរួមមាន៖ ១ម៉ូតូរ៉ឺម៉កកង់បីម៉ាក C-Jing  ពណ៌ក្រហមផ្លាកលេខ 1A-3425សៀមរាប ម្ចាស់ឈ្មោះជា រិទ្ធី ភេទប្រុស អាយុ៦២ឆ្នាំ រស់នៅភូមិធ្លកអណ្ដូង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប (ចតទុកចោល)។
២.ម៉ូតូម៉ាកVIVA  ពណ៌ខ្មៅផ្លាកលេខ 1B-1861បជ ម្ចាស់ឈ្មោះទឹម ដា ភេទប្រុសអាយុ៤១ឆ្នាំ រស់នៅភូមិធ្លកអណ្ដូង សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប (ចតទុកចោល)។
៣.ម៉ូតូកង់បី(Pass App)  ពណ៌ក្រហមផ្លាកលេខ 1A-3425សៀមរាប ម្ចាស់ឈ្មោះគឹម ចេង ភេទប្រុស អាយុ៤៨ឆ្នាំ រស់នៅភូមិវាល សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប (ឈប់បែរក្បាលទៅលិច)។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថាករណីនេះបណ្ដាលឲខូចបង្គោលភ្លើង១ដើម ម៉ូតូទាំង៣គ្រឿងខាងលើ។ ក្នុងនោះតៃកុងpassAppបានរងរបួសស្រាល។
បើតាមរបាយការណ៍មូលហេតុគ្រោះថ្នាក់ចរាចណ៍នេះដោយសាររខាងថយន្ត បើកបរក្នុងស្ថានភាពស្រវឹងនិងល្បឿនលឿន។ក្រោយកើតហេតុសមត្ថកិច្ចបានចុះវាស់វែងនិងយករថយន្តទៅរក្សាទុកនៅស្នាក់ការមាត់ស្ទឹងដើម្បីបន្តនីតិវិធី៕SRP
ខេត្ត​កំពង់ចាម​៖លោកស្រី​ ប៉ាង ដានី អនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍សាខា​កាកបាទក្រហម​កម្ពុជា​ខេត្តកំពង់ចាម​ និងជាប្រធានក្រុមការងារឥស្សរជនឆ្នើមថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់សាខា បានណែនាំស្ត្រីជាមាតាទាំងអស់ ត្រូវបំបៅកូន ដោយទឹកដោះម្តាយ តែមួយមុខគត់ ចាប់ពីពេលទារកកើតមកភ្លាម រហូតដល់អាយុ ៦ខែ និងត្រូវផ្ដល់អាហារបន្ថែមគ្រប់មុខ គ្រប់ជីវជាតិ ( បបរខាប់គ្រប់គ្រឿង) រួមជាមួយ ការបន្តបំបៅទឹកដោះម្ដាយ រហូតដល់កុមារ មានអាយុយ៉ាងតិច២ឆ្នាំ។ ក្នុងនោះក្រោយពេលសម្រាល ត្រូវយកកូនទៅទទួលវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺទាំង ១១មុខ តាមពេលកំណត់ ហើយត្រូវបន្តតាមដានសុខភាព និងការលូតលាស់របស់កូន។
លោកស្រី​ ប៉ាង ដានី ក៏បាន​ជម្រុញ​ដល់​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ​ ត្រូវ​ទៅ​ពិនិត្យ​តាមដាន​សុខភាព​ ឲ្យ​បាន​ទៀងទាត់​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ ដេីម្បី​ឲ្យ​បាន​ដឹង​ជាមុន​​ និង​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ត្រៀម​លក្ខណៈ​ទទួល​សមាជិក​ថ្មី​ថា​ប្រុស​ ឬក៏​ជា​ស្រី។
ការ​ថ្លែង​បែប​នេះ​ក្នុង​ឱកាស​ដែល​លោកស្រី​​បានដឹកនាំ​ក្រម​ការងារ​ចុះសួរសុខទុក្ខ ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ នៅ​មណ្ឌលសុខភាព​ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម នៅថ្ងៃទី​២៣​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២២​។
លោកស្រី​ ប៉ាង ដានី បានពាំនាំនូវ​ប្រសាសន៍​អំពាវនាវ​របស់​សម្តេច​កិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត​ ប៊ុន​ រ៉ានី​ ហ៊ុន​ សែន​ ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ដែលបាន​ជម្រុញ​ឲ្យ​ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះទាំងអស់ ត្រូវទៅពិនិត្យសុខភាព​ឲ្យបានទៀងទាត់ ចំនួន ៤ដង តាមការណែនាំរបស់គ្រូពេទ្យ ដេីម្បី​ទទួលយកថ្នាំបង្ការជំងឺតេតាណូស​ និងថ្នាំបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ពិសេសការស្ម័គ្រចិត្តធ្វើតេស្តឈាម រកមេរោគអេដស៍ ស្វាយ រលាកថ្លើមប្រភេទB ដើម្បីរួមគ្នាលុបបំបាត់ ការចម្លងមេរោគពីម្ដាយទៅកូន។
លោកស្រី​ ក៏បានក្រើនរំលឹកដល់ ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងស្ត្រីជាមាតាកំពុងបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ ទាំងអស់ ត្រូវ រស់នៅតាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី ក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩ ដោយត្រូវថែទាំសុខភាពឲ្យបានរឹងមាំ និងអនុវត្ត​ឲ្យ​បានខ្ជាប់ខ្ជួនតាមវិធានការសុខាភិបាល ” ៣ការពារ ៣កុំ ” និងទៅចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ឲ្យបានគ្រប់ដូសមូលដ្ឋាន ឬដូសជំរុញឲ្យបានគ្រប់ៗគ្នា។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អំណោយរបស់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ឥស្សរជនឆ្នើមថ្នាក់ជាតិ ដែលបានផ្តល់ជូន ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះទាំង៩នាក់នេះ ក្នុង​ម្នាក់ៗ ទទួលបាន៖ មី ១កេស, ឃីត ១កញ្ចប់, ស្ករស ១គីឡូក្រាម​ ទឹកដោះខាប់ ១កំប៉ុង, ជែលលាងដៃ ១ដប, សាប៊ូ protex ៤ដុំ, ម្សៅលាបខ្លួនទារក ១ដប, សាប៊ូដុសខ្លួន ១ដប, ខោទឹកនោម ១យួរ , ម៉ាស់ ១០បន្ទះ និងថវិកា ៥០,០០០ រៀល។ ព្រមទាំង​ផ្តល់ Gel លាងដៃ ២កេស ស្មើនឹង ៣២ដប ជូនមណ្ឌលសុខភាពឃុំអំពិល ផងដែរ​៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីព័ត៌មាន និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល ចុះមូលដ្ឋានស្រុកកោះសូទិននៅព្រឹកមិញនេះ បាននាំយកម៉ូតូ​ស៊េរីថ្មី ចំនួន​ ៨គ្រឿង និងថវិកា​មួយ​ចំនួន​ ប្រគល់ជូនសិស្សាពូកែ និទ្ទេស A ប្រចាំ នៅស្រុកកោះសូទិន ខេត្តកំពង់ចាម​។
លោកខៀវ កាញារីទ្ធ តាងនាមអោយ សម្តេចតេជោនាយរដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន បានសម្តែងការអបអរសាទរចំពោះ សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ក្នុងស្រុកកោះសូទិន ដែលទទួលបានជោគជ័យ ពីការប្រឡង មធ្យមសិក្សា ទុតិយភូមិក្នុងសិក្សា ២០២០-២០២១ នេះ និងបានថ្លែង អំណរគុណដល់ លោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ អាណាព្យាបាល អាជ្ញាធរស្រុក និងភាគី ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងបង្ហាត់បង្រៀន ជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រ​ និងរៀបចំ សន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ រហូតទទួលបានលទ្ធផលល្អ។
ដូច្នេះអ្វីដែលសំខាន់សម្រាប់ក្មួយៗដែលទើបប្រឡងជាប់ហើយត្រូវបន្តការ សិក្សាថ្នាក់មហាវិទ្យា គឺជាសម្រេចចិត្តធំណាស់ ហើយត្រូវច្បាស់ខ្លួនឯងត្រូវរៀន ជំនាញអ្វី អោយច្បាស់លាស់ កុំចេះតែរៀនតាមគេ នៅពេលចេញធ្វើការងារ នឹង មិនបានជោគជ័យនោះទេ ព្រោះមិនត្រូវតាមចំណូលចិត្តខ្លួន។
តាមរយ:នេះរដ្ឋមន្រ្តី បានបញ្ជាក់ពីការជួយផ្តល់ជាអាហាររូបករណ៏ ដល់សិស្សដែល ខ្វះលទ្ធភាពចង់បន្តសិក្សាថ្នាក់ មហាវិទ្យាល័យ ហើយសម្រាប់ឱកាសនេះ លោក សាម៉ន បណ្ឌិត្យ រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងព័ត៌មាន បានផ្តល់នូវអាហាររូប ករណ៏ ១០០% ចំនួន១០ កន្លែង នៅសកលវិទ្យាល័យ IU គ្រប់ជំនាញ ក្រៅពី ជំនាញផ្នែសុខាភិបាល។
លោកបានជម្រាបជូនថា នៅក្នុងសតវត្សទី២១ នេះ ប្រទេសដែលខ្លាំងមិនមែនមានទ្រព្យសម្បត្តិច្រើន មាន ប្រជាជន ច្រើន នោះទេ សំខាន់មានអ្នកចេះដឹងច្រើន មានខួរក្បាលដែលវៃឆ្លាត ទើបអាចធ្វើការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ បានរីកចំរើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
លោកក៏បានជម្រុញលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ឱ្យខិតខំប្រឹង ប្រែងសិក្សារៀនសូត្រ នៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យបន្តទៀត ដើម្បីក្រេប ជញ្ជក់នូវ ចំណេះវិជ្ជា សំដៅពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន ឱ្យទៅក្លាយជាសសរ ទ្រូងឆ្នើម របស់ប្រទេសជាតិ និងត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់នូវសុជីវធម៌ ក្រមសីលធម៌ និង គុណធម៌ ស័ក្តិសមជាកុលបុត្រកុលធីតាល្អ ដែលជាទំពាំងស្នងឫស្សី ជាអ្នកបន្ត វេនក្នុង ការចូលរួមស្តារ និងអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បី ប្រែ ក្លាយប្រទេសជាតិយើងឱ្យទៅជាប្រទេសជឿនលឿន។
គួរបញ្ជាក់ថា​ អំណោយជាម៉ូតូទាំង ៨គ្រឿងនេះ គឺជាការចូលរួមជួយ ឧបត្តម្ភពី ថ្នាក់ដឹកនាំ ក្រសួងព័ត៌មាន ក្នុងនោះរួមមាន៖លោក លី វ៉ាន់ហុង ម៉ូតូ ២គ្រឿង លោក ហួត ឃាងវេង ១គ្រឿង លោក សុខ ប្រសិទ្ធិ ១គ្រឿង លោក អ៊ុក សំរេច ១គ្រឿង លោក ស៊ូនី វង្សវិសិដ្ឋ ១គ្រឿង លោក ផុស សុវណ្ណ ១គ្រឿង និង លោក ឃឹម វុទ្ធី ម៉ូតូ១គ្រឿង។​ ដោយឡែក​ លោក សឿម ណារិន និងអ្នកស្រី ខេង ពិទូពុធធីតា ម្ចាស់ហាង ម៉ូដស្ទ័រ Modestore ចូលថវិកាចំនួន៥លានរៀល សម្រាប់ដំណើរ ការកម្មវិធីនេះដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេច ស ខេង បានបង្ហាញការកត់សម្គាល់អំពីសភាពការណ៍ និងសមិទ្ធិផលសំខាន់ៗ ដែលក្រសួងមហាផ្ទៃ ខិតខំសម្រេចបានក្នុងឆ្នាំកន្លងទៅ ក្នុងនោះឆ្នាំ២០២១ ជាឆ្នាំដែលសភាពការណ៍ពិភពលោក និងតំបន់មានការប្រែប្រួលឆាប់រហ័ស និងស្មុគស្មាញ ក្នុងនោះការឆ្លងរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ បានបង្កឱ្យមានផលប៉ះពាល់ ដល់សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមគ្រប់ប្រទេស ខណៈការប្រកួតប្រជែងខាងភូមិសាស្រ្តនយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច បច្ចេកវិទ្យា និងយោធាកាន់តែមានភាពតានតឹង។
សម្ដេចបន្ថែមថា ស្របពេលទទួលរងសម្ពាធ ពីសភាពការណ៍សាកលនេះ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយម និងមជ្ឈដ្ឋានអគតិ ក្នុងនិងក្រៅប្រទេស បានបន្តខិតខំរិះរកឧបាយកល និងសកម្មភាពខុសច្បាប់ ដើម្បីប៉ុនប៉ងផ្ដួលរំលំរាជរដ្ឋាភិបាល និងរបបរាជានិយម ក្នុងគោលបំណងដណ្ដើមអំណាច ដែលជាការរំលោភបំពានយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរមកលើរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងគោលការណ៍លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យសេរីពហុបក្ស។
សម្ដេចបានឱ្យដឹងថា ក្រសួងមហាផ្ទៃដែលស្ថាប័នទទួលខុសត្រូវក្នុងការរក្សាសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណ: បានខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារក្សាការពារ បានយ៉ាងរឹងមាំនូវសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ ឯករាជ្យ អធិបតេយ្យជាតិ បរណភាពទឹកដី សន្តិសុខជាតិ ដោយបញ្ចៀស បានអំពើភេវរកម្ម និងបង្ការទប់ស្កាត់បានទាន់ពេលវេលា នូវឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែនគ្រប់ប្រភេទ ធានារក្សាបានសន្តិសុខផ្ទៃក្នុងប្រទេសយ៉ាងល្អប្រសើរជាទូទៅ។
សម្ដេចបន្ថែមថានៅក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ កងកម្លាំងនគរបាលជាតិ និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ បានខិតខំពុះពាររែកពន្ធការងារជាច្រើន ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ ក្នុងការរក្សាសន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់សង្គម ចូលរួមអនុវត្តដោយផ្ទាល់នូវវិធានការរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការប្រយុទ្ធនឹងជំងឺកូវីដ-១៩ ការជួយដោះស្រាយជីវភាពពលរដ្ឋ ទទួលរងផលប៉ះពាល់ ដោយកូវីដ-១៩ និងគ្រោះធម្មជាតិផងដែរ។
អាស្រ័យដោយកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ពីកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ បានធ្វើឱ្យបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌគ្រប់ប្រភេទថយចុះ ៦ភាគរយ ជាពិសេសបទល្មើសឧក្រិដ្ឋ ដែលជះឥទ្ធិពលដល់ចិត្តសាស្រ្តសង្គមក៏បានថយចុះ១៤ភាគរយ ហើយលទ្ធផលនៃការបង្ក្រាបបទល្មើសនានាក៏មានកម្រិតខ្ពស់រហូតដល់៩៣ភាគរយ។
សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ នៅថ្ងៃអង្គារ ថ្ងៃទី២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២នេះ ពិធីបើកសន្និបាតត្រួតពិនិត្យលទ្ធផល ការងារឆ្នាំ២០២១ និងទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ ប្រារព្ធនៅសណ្ឋាគាររ៉េសុីដង់ សុខា ភ្នំពេញ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖លោកស្រី​​ ស៊ី​ វណ្ណថា​ សមាជិកា​ព្រឹទ្ធសភា​ និង​ជា​អនុប្រធាន​កិត្តិយស​សាខា​សមាគម​នារី​កម្ពុជា​ ដើម្បី​សន្តិភាព​ និង​​អភិវឌ្ឍន៍​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចាត់ទុក ស្រ្តីជាឆ្អឹងខ្នងនៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច​ និងសង្គមជាតិ។ ដូច្នេះ​សូម​ឲ្យ​បងប្អូន​ស្ត្រី​ទាំងអស់​ ត្រូវ​បន្តការ​ខិតខំ​ បំពេញ​តួនាទី​ភារកិច្ច​ របស់​ខ្លួន​ ក្នុង​ការ​បំផុសចលនា អប់រំ ផ្សព្វផ្សាយឲ្យបានទូលំទូលាយជាប្រចាំ តាមគ្រប់រូបភាព​ និងគ្រប់មធ្យោបាយនូវគោលនយោបាយ ខ្លឹមសារ សេចក្តីសម្រេចនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​។
លោកស្រី​​ ស៊ី​ វណ្ណថា​ ក៏បានក្រេីនរំឮក​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​បាន​ចុះឈ្មោះ​ក្នុង​បញ្ជី​​បោះឆ្នោតរួច​ហេីយ​នោះ​ សូម​អញ្ជើញ​​ទៅ​បោះឆ្នោត​ឲ្យ​បាន​គ្រប់ៗគ្នា​ នាពេល​ខាងមុខនេះ។
លោកស្រី មានប្រសាសន៍យ៉ាងជាក់ក្នុង​ពិធី​ជួប​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​បងប្អូន​ស្ត្រី​ គ្រូបង្រៀន​ គ្រូពេទ្យ​ និង​សិស្សនិស្សិត​ នៅ​សាលាខេត្តកំពង់ចាម​ នៅថ្ងៃទី​២២​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២២​នេះ​។
លោកស្រី​​ ស្រី​ គឹម​ឆយ​ សមាជិការដ្ឋសភា​ និង​ជា​អនុប្រធាន​កិត្តិយស​សាខា​សមាគម​នារី​កម្ពុជា​ដើម្បី​សន្តិភាព​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​លេីកឡេីងថា​ គោលការណ៍​របស់​សមាគម​នារី​កម្ពុជា​ គឺធ្វើការ​ដេីម្បី​ជួយ​ដល់​ស្ត្រី​ ដេីម្បី​ឲ្យ​ស្ត្រី​របស់​យើង​ទទួល​បាន​ការ​យល់ដឹង​ និង​មានភាព​ក្លាហាន​ ក្នុង​ការ​រួម​ចំណែក​អភិវឌ្ឍន៍​សង្គម​ ហើយ​លោកស្រី​​ក៏បាន​សំណូមពរ​សូម​ឲ្យ​បងប្អូន​ស្ត្រី​បន្តរួមគ្នា​ ដេីម្បីថែរក្សា​សុខសន្តិភាព​ និង​ខិតខំ​ថែទាំ​សុខភាព​ផងដែរ​​។ ​
លោកស្រី​​ ប៉ាង​ ដានី​ អភិបាល​រង​ខេត្ត​ និងជា​ប្រធាន​ប្រតិបត្តិ​សាខា​សមាគម​នារី​កម្ពុជា​ដើម្បី​សន្តិភាព​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​លេីកឡេីងថា​ ក្នុង​នាម​យើង​ជា​ស្ត្រី​មុននឹង​ជួយ​ដល់​ប្រទេសជាតិ​​ គឺយើង​ត្រូវ​តែជួយ​ដល់​ខ្លួន​ឯង​ឲ្យ​បាន​សិន​ និង​ជួយ​ដល់​សហគមន៍​ឲ្យ​បានសិន​ ទេីប​យេីង​មាន​ឱកាស​ឈាន​ទៅ​ជួយ​ដល់​សង្គមជាតិ​ ឲ្យ​ដូច​អ្វី​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​ បានចាត់ទុក ស្រ្តីជាឆ្អឹងខ្នងនៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច​ និងសង្គមជាតិ​​នោះ។ លោកស្រី​​ក៏បាន​ថ្លែង​អំណរគុណ​ចំពោះ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ខេត្តកំពង់ចាម​ ជាពិសេស​ លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ ដែលលោក​តែងតែ​គាំទ្រ​ឧបត្ថម្ភ​ ដល់​ក្រុម​ការងារ​ស្ត្រី​ទាំងអស់​គ្នា​ ព្រមទាំង​បាន​ផ្ដល់​នូវ​ដំបូន្មាន​ល្អៗ​ផងដែរ​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ ក្នុង​ពិធី​សំណេះសំណាល​នេះ​ សាខា​សមាគម​នារី​កម្ពុជា​ដើម្បី​សន្តិភាព​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​ខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ផ្តល់​ការ​ឧបត្តម្ភ​លេីកទឹកចិត្ត​ ដល់​បងប្អូន​ស្ត្រី​​ គ្រូបង្រៀន​ គ្រូពេទ្យ​ និង​សិស្សនិស្សិត​ ប្រមាណ​ជាង​២០០នាក់​ ដោយ​ក្នុង​ម្នាក់ៗ​ទទួល​បាន​ថវិកា​ចំនួន​ ៣ម៉ឺនរៀលផងដែរ​៕SRP