ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផាផាយ៉ា បានសរសេរអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា៖ «មូលដ្ឋានគ្រឹះ នៃភាពរីកចម្រើន»។
លោក សឿន តុលា បានសរសេរថា៖” ប្រសិនបើអ្នកធ្វើជំនួញ អ្នករៀន អ្នកនឹងមានចំណេះដឹងអំពីជំនួញ ចំណេះដឹង គឺជាដើមទុន ធ្វើឱ្យរីកចម្រើន”
គោលការណ៍គ្រឹះ ដែលធ្វើអោយជំនួញរីកចម្រើន នៅពេលដែលអ្នកបង្កើត ឬស្ថាបនិក រៀនគ្រប់ជំហ៊ាននៃអាជីវកម្ម
ការធ្វើដំណើររាប់ពាន់គីឡូ គឺចាប់ផ្ដើមពីបោះជំហានទីមួយ ” មួយជំហានម្ដង មួយជំហានម្ដង ” ប្រសិនបើនរណាម្នាក់ ប្រើផ្លូវកាត់ ចង់បានលទ្ធផលលឿនពេក ពួកគេគ្មានបានរៀនអ្វី ហើយក៏គ្មានចំណេះដឹងអំពីការធ្វើជំនួញនោះដែរ ហើយទីបំផុត កាបប្រើផ្លូវកាត់ បានបំផ្លាញប្រវត្តិសាស្ត្រជំនួញរបស់ពួកគេ”
ការធ្វើអាជីវកម្ម គឺជាក្រឹត្យក្រម ដាក់ការងារដែលត្រូវធ្វើ ជាមួយ វិន័យ ប៉ុន្តែមិនអាចបំភ្លេច ការស្រលាញ់និងភាពរីករាយ បានទេ។
ម្ចាស់អាជីវកម្មមិនអាចដាក់ពិន័យដល់អ្នកដទៃបានទេ ប្រសិនបើ ពួកគេមិនមានន័យខ្លួនឯងនោះ។
ពួកគេត្រូវប្រកាន់នូវវិន័យ 3 ដែលជាគន្លឹះចំបង
1: ការមានវិន័យចាយលុយនៅបានត្រឹមត្រូវ : តើពួកគេ ចាយលុយទៅលើការបង្កើនទ្រព្យ ឬ ពួកគេចាយលុយបង្កើនបំណុល?
2: ការដាក់វិន័យចំណាយទៅលើពេលវេលា:
មនុស្សក្នុងលោកនេះ មានពេលវេលាស្មើគ្នា មនុស្សគឺជាភាពយុត្តិធម៌ដែលយើងបានទទួល ប៉ុន្តែ មានមនុស្សជាច្រើនក្នុងលោកយើងនេះ ចំណាយពេល មិនបានផ្ដល់ភាពយុត្តិធម៌ដល់ជីវិតរបស់ខ្លួនឡើយ ពីព្រោះជីវិត តែងតែ ទាមទារឲ្យមានភាពប្រសើរឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ហើយភាពប្រសើរឡើង តែងតែទាមទារ ឲ្យចំណាយពេលជាច្រើន ទៅលើការរៀនអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និង រៀនអំពីទង្វើដែលយើងបានធ្វើ ។
មនុស្សជោគជ័យ តែងតែបង្កើនគុណភាព
ពេលវេលារបស់ពួកគេ ដែលផ្ដោតទៅលើតែដំណោះស្រាយ និងភាពវិជ្ជមាន នៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ដឹងសម្រាប់អនាគត ” មនុស្សជាច្រើនគ្មានអនាគត ដោយសារតែ ពួកគេចំណាយពេលគ្មានន័យ សម្រាប់ជីវិត បច្ចុប្បន្ន និងសម្រាប់ មនុស្សជំនាន់ក្រោយ”។
3: កម្លាំង:
មានមនុស្សជាច្រើន បានខ្ជះខ្ជាយកម្លាំងដោយមិនដឹងខ្លួន ដោយធ្វើការងារមិនឈប់ឈរ ទៅលើកិច្ចការផ្សេងៗជាច្រើន ទីបំផុត ពួកគេមិនដឹងខ្លួនថាតើ ” ពួកគេកំពុងធ្វើការងារនេះ ដល់ណាហើយ ហើយពួកគេមិនដឹងថា តើពួកគេទៅណានោះទេ? ”
ចំណែកមនុស្សដែលសន្សំពេលវេលា ពួកគេដឹង អំពីដំណើរការនៃជំហាននីមួយៗ ដោយការធ្វើរឿងតែមួយគត់ក្នុងមួយគ្រា លុះត្រាតែចប់សព្វគ្រប់ ទើបពួកគេ សម្រេចចិត្ត បន្ថែម ឬពង្រីក អាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ពីព្រោះពួកគេយល់ថាការធ្វើអាជីវកម្ម គឺត្រូវការជំនឿពីអតិថិជន ដើម្បីអោយមានជំនឿពីអតិថិជនបាន គឺត្រូវការបង្កើនគុណភាពការងារ ហើយគុណភាពការងារ ទាមទារឲ្យមានការចំណាយពេលគ្រប់គ្រាន់ ការលើកកម្លាំងចិត្ត ការរៀន រៀន និងការកែលម្អជាប្រចាំ។
ភាពជោគជ័យ និងភាពរីកចម្រើនទៅមុខ កើតឡើងចំពោះមនុស្ស ដែលបន្តការរៀនជាប្រចាំ៕
ភ្នំពេញ៖«ខ្ញុំជាអ្នកសារព័ត៌មាន»! ដើម្បីអបអរសាទរទិវាសេរីភាពសារព័ត៌មានពិភពលោក ៣ ឧសភា ក្លិបអ្នកកាសែតកម្ពុជាសូមប្រកាសបើកវេទិកាដែលមានឈ្មោះថា« ខ្ញុំជាអ្នកសារព័ត៌មាន»។