ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះផងដែរ រដ្ឋមន្ត្រី បានជម្រាបជូនអំពីគម្រោងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងផ្លូវជាតិលេខ៤១ ផ្លូវជាតិលេខ៣១ ផ្លូវជាតិលេខ៣៣ គម្រោងសាងសង់ស្ពាននៅក្រចេះ និងបណ្ដាគម្រោងសាងសង់មួយចំនួនផ្សេងទៀត ដើម្បីចូលរួមកាត់បន្ថយចំណាយភស្តុភាកម្ម ទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគមកបណ្ដាក់ទុន
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក W. Patrick Murphy ឯកអគ្គរដ្ឋទូត សហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំនៅកម្ពុជា
បានថ្លែងអំណរគុណ យ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុត ចំពោះ អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម ដែលបានអនុញ្ញាត ឱ្យលោកជួបពិភាក្សាការងារ ជាមួយគ្នានេះ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត ក៏មានចំណាប់អារម្មណ៍តំបន់រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ របស់ខេត្ត និងសក្តានុពល ដែលជាទីកន្លែងគួរឱ្យទាក់ទាញនូវឱកាសវិនិយោគនានា ផងដែរ។
លោក W. Patrick Murphy សម្ដែងនូវការចាប់អារម្មណ៍តំបន់ទេសចរណ៍នៅខេត្តកំពង់ចាម យ៉ាងដូច្នេះ នៅរសៀលថ្ងៃទី២២ ខែមិថុនា ម្សិលមិញ ក្នុងឱកាសជួបសំណេះសំណាល និងពិភាក្សាការងារ ជាមួយលោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាល ខេត្តកំពង់ចាម។
លោក W. Patrick Murphy បានបញ្ជាក់ថា ដំណើរទស្សនកិច្ច របស់ពួកលោក ដើម្បី ស្វែងយល់អំពីការងារគ្រប់គ្រង និងការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាល នៃជម្ងឺកូវីដ ១៩។ ស្វែងយល់អំពីសក្តានុពល និងការងារអភិវឌ្ឍន៍ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម។
ឯកអគ្គរដ្ឋទូត បានបញ្ជាក់ដែរថាសហរដ្ឋអាមេរិក បានផ្តល់ថវិកាមួយផ្នែក ដល់យន្តការកូវ៉ាក់។ តាមរយៈ យន្តការនេះ កម្ពុជា ក៏បានទទួលនូវវ៉ាក់សាំង សម្រាប់បង្ការជម្ងឺកូវីដ-១៩ ផងដែរ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បានបញ្ជាក់ថា ទាក់ទងការគ្រប់គ្រង និងការទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល នៃជម្ងឺកូវីដ ១៩ នៅក្នុងខេត្តយើងបានរួមសហការគ្នា ជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធ ក៏ដូចជា វិស័យឯកជន។ យ៉ាងណាម៉ិញ អនុវត្តតាមការណែនាំ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០មក យើងមានបញ្ហាការគម្រាមកំហែងដោយសារជម្ងឺកូវីដ ១៩ ជាបន្តបន្ទាប់។ ជាក់ស្ដែង ក្នុងដំណាក់កាលចុងក្រោយនេះ ជាពិសេស ចាប់តាំងពីព្រឹត្តិការណ៍ ២០កុម្ភៈ មក គឺជម្ងឺដ៏កាចសាហាវនេះ មានការឆ្លងរាលដាលនៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាមកាន់តែខ្លាំងឡើង ដោយសារតែ ខេត្តកំពង់ចាមយើង មានកម្មកររោងចក្រ ក៏ដូចជា ប្រជាពលរដ្ឋចំណាកស្រុក ទៅធ្វើការនៅប្រទេសផ្សេងៗ ហើយបានវិលមកស្រុកកំណើតវិញ។ ឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាកូវីដ ១៩ នាពេលកន្លងមក ក៏ដូចជា នាពេលបច្ចុប្បន្ន នេះដែរ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ តែងបានសហការ ជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធ ធ្វើការស្រាវជ្រាវរកអ្នកសង្ស័យ និងពាក់ព័ន្ធធ្វើតេស្តរកមេរោគកូវីដ ១៩ និងនាំយកទៅព្យាបាលបានទាន់ពេលវេលា។ ជាមួយគ្នានេះ អ្នកពាក់ព័ន្ធដោយផ្ទាល់ត្រូវបាននាំយកមកធ្វើចត្តាឡីស័ក នៅតាមមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក ហើយអ្នកដែលពាក់ព័ន្ធដោយប្រយោល ត្រូវដាក់ឱ្យធ្វើចត្តាឡីស័ក នៅតាមផ្ទះរៀងៗខ្លួន។ ក្រៅពីនោះ យើងបានធ្វើការពង្រឹងគុណភាព នៃការព្យាបាល ដោយបានកែប្រែអតីតសណ្ឋាគារមេគង្គ ទៅជាមន្ទីរពេទ្យ សម្រាប់ព្យាបាលជម្ងឺកូវីដ ១៩ កម្រិតធ្ងន់ និងបានរៀបចំកន្លែង សម្រាប់ព្យាបាលកម្រិតស្រាល នៅវិទ្យាល័យព្រះសីហនុ ក្រុងកំពង់ចាម។
ទន្ទឹមជាមួយនោះ អាជ្ញាធរ ក៏បានយកចិត្តទុកដាក់ផងដែរ ទៅលើជីវភាព អ្នកដែលកំពុងធ្វើចត្តាឡីស័ក ទាំងនៅតាមមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក និងអ្នកដែលធ្វើចត្តាឡីស័ក នៅតាមខ្នងផ្ទះ ដោយក្នុងនោះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានឧបត្ថម្ភអាហារ ៣ពេល ដល់អ្នកធ្វើចត្តាឡីស័ក នៅតាមមណ្ឌល។ ក្រៅពីនោះក៏បានការឧបត្ថម្ភ ជាគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ដល់ក្រុមគ្រួសារប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ដែលធ្វើចត្តាឡីស័ក នៅតាមខ្នងផ្ទះផងដែរ។ យ៉ាងណាម៉ិញ គិតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ យើងបានជួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រ ដល់ពួកគាត់ បានប្រមាណ ៥.០០០គ្រួសារ រួចមកហើយ។ មួយផ្នែកទៀត អាជ្ញាធរ ក៏បានធ្វើការអប់រំផ្សព្វផ្សាយ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ នៅតាមសហគមន៍ អំពីវិធានការពារការឆ្លងរីករាល នៃជម្ងឺកូវីដ-១៩ និងការបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ដោយជៀសវាងការធ្វើដំណើរ ទៅកាន់ទីតាំង ដែលមិនចាំបាច់..។ល។ ដោយឡែក នាបច្ចុប្បន្ន រដ្ឋបាលខេត្ត បានដាក់ចេញនូវវិធានការចាំបាច់នានា ដើម្បី បិទខ្ទប់ទីតាំងដែលមានបញ្ហាប្រឈមខ្លាំង ដើម្បី កាត់ផ្តាច់ខ្សែចម្លងជម្ងឺកូវីដ មួយនេះផងដែរ៕SRP