ខេត្តសៀមរាប៖ប៉ូលិសស្រុកពួកបានធ្វើការបដិសេធថា ការបង្ហោះទីតាំងសង្វៀនជល់មាន់របស់សារព័ត៌មាន មួយចំនួនគឺរូបភាពចាស់។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់នគរបាលស្រុកពួកដែលបណ្ដាញ សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ ទទួលបាន បញ្ជាក់ថា អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួក ខេត្តសៀមរាប សូមឆ្លើយបំភ្លឺជូនសាធារណៈជនក្នុងបណ្ដាញប្រព័ន្ធហ្វេសប៊ុកឲ្យបានជ្រាបថា កាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ មានសារព័ត៌មានឈ្មោះ “គេហទំព័រ រស្មីឧត្តរ” និង “សារព័ត៌មាន អាណាចក្រខ្មែរ” ព្រមទាំងសារព័ត៌មានមួយចំនួនទៀតក៏បានចំលងព័ត៌មាន និងរូបភាពផ្សព្វផ្សាយដូចៗគ្នាដែលមានខ្លឹមសារថា÷
“ពិតជាខ្លាំងមែនលោក ទេព្យ ពុំសែន អធិការស្រុកពួក ទោះបីក្រសួងសុខាភិបាលប្រកាសក្តែងៗផ្អាក់លែងអោយមានការជួបជុំគ្នា សង្វៀនជល់មាន់របស់ លោក ឆៃ ពៅ នៅតែបន្តយ៉ាងរលូន,
(សៀមរាប)នៅថ្ងៃទី១៨ខែឧសភាឆ្នាំ២០២១នេះមានសេចក្តីរាយការណ៍ពីពលរដ្ឋភូមិត្រពាំងធំ ឃុំ រើល ស្រុកពួកខេត្តសៀមរាប។…” (មានដាក់រូបភាពជល់មាន់ និងរូបលោកអធិការនគរបាលស្រុកពួក)។
សូមជម្រាបជូនសាធារណៈជនមេត្តាជ្រាបថាទីតាំងខាងលើមិនមានសៃវៀនជល់មាន់ទេដោយទីតាំងកន្លែងនោះយើងធ្លាប់បានបង្ក្រាបម្ដងរួចមកហើយគឺនៅថ្ងៃទី០៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១៥រសៀល កម្លាំងរបស់អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុក និងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាល មន្ត្រីសាលាស្រុក ដែលដឹកនាំដោយគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលស្រុកពួកបានចុះបង្ក្រាបម្ដងរួចមកហើយនឹងធ្វើការរុះរើដុតកម្ទេចសីវៀននិងវត្ថុតាងមួយចំនួនឯអ្នកលេងជល់មាន់បានរត់គេចខ្លួនអស់។ ចំពោះរូបភាពមាន់ជល់ និងមនុស្សដែលសារព័ត៌មានបានផ្សព្វផ្សាយមិនមែនមាននៅក្នុងទីតាំងខាងលើនោះទេគឺជារូបភាពដែលយកពីកន្លែងផ្សេងមកផ្សព្វផ្សាយ។
ជាមួយគ្នានេះដែរអង្គភាពអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួក សូមជម្រាបថាដើម្បីចូលរួមទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលឆ្លងនៃជម្ងឺCOVID-19 និងការរក្សាសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ និងសុវត្ថិភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកកងកម្លាំងពីអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុក និងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលបានសហការជាមួយបណ្ដាលកងកម្លាំងគណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុក និងគណៈបញ្ជាការឯកភាពឃុំដែលដឹកនាំដោយគណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុកពួកតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយជូនប្រជាពលរដ្ឋអនុវត្តនូវវិធានការការពារ ការរីករាលដាលនៃជម្ងឺCOVID-19 បីកុំ បីការពារ និងចុះតាមដាន និងត្រួតពិនិត្យតាមមូលដ្ឋានភូមិឃុំជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ អង្គភាពអធិការរដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួកពិតជាមានការសោកស្ដាយចំពោះការផ្សព្វផ្សាយនៅព័ត៌មានមិនពិតធ្វើឲ្យប៉ះពាល់កិត្តិយសសេចក្តីថ្លៃថ្នូរដល់បុគ្គលថ្នាក់ដឹកនាំ និងអង្គភាព។ អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកពួកទទួលយករាល់សេចក្តីរាយការណ៍ ព័ត៌មានពិត និងសហការ ដឹកនាំកម្លាំងបង្ក្រាបបានទាន់ពេលវេលារាល់បទល្មើសជាក់ស្ដែង។សូមថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងសាធារណ:ជនមេត្តាជ្រាបជាព័ត៌មាន៕SRP
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្កឡើងដោយរថយន្តម៉ាកលុចស៊ីសRX 330  ពណ៌ស ពាកស្លាកលេខ ភ្នំពេញ 2AW 8458 បើកបរមានទិសដៅ ពីកើតទៅលិច បានបុកអ្នកជិះកង់ប៉ើងធ្លាក់ចូលប្រឡាយបណ្តាលឲ្យស្លាប់ នៅនឹងកន្លែងរួច បើករត់ជ្រុលទៅបុកម៉ូតូ មានទិសដៅពីលិចទៅកើតបណ្តាលឲ្យប្តីបាក់ជើងនិងប្រពន្ធរបួសស្រាល។
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈអភិបាលខេត្ត នារសៀលថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ម្សិលមិញ លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម និងជាប្រធានគណៈកម្មការខេត្តប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ បានណែនាំដល់អាជ្ញាធរក្រុង-ស្រុក ត្រូវពង្រីកមណ្ឌលចត្តាឡីស័ក នៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួនបន្ថែមដោយសារអ្នកពាក់ព័ន្ធនឹងអ្នកផ្ទុក​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ដែលកំពុងមានការផ្ទុះឡើងគួរឲ្យព្រួយបារម្ភ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បានលេីកឡើងថា ខេត្តកំពង់ចាម បានរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ ចំនួន ៣៥នាក់ ដែលបានឆ្លងកាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភា​ ឆ្នាំ២០២១។ នេះគឺជាចំនួនឆ្លង ច្រើនជាងគេសម្រាប់ខេត្តកំពង់ចាមដែលពុំធ្លាប់មានពីមុនមក។​
អភិបាលខេត្តក៏បានរំលឹកថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១នេះ ខេត្តកំពង់ចាម បានរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩ លើប្រជាពលរដ្ឋសរុប ចំនួន ២៥៥នាក់ ក្នុងនោះមានអ្នកជាសះស្បើយបានត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញប្រមាណជាង ១០០នាក់ និងសល់ជាង១០០នាក់ទៀត កំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យមេគង្គកំពង់ចាម៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានបង្ហោះសាររម្លឹក«ថ្ងៃទិវាជាតិ នៃការចងចាំ ២០ឧសភា»។
ក្នុងសារលើទំព័រហ្វេសប៊ុកនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបង្ហាញថា ថ្ងៃនេះ ជាថ្ងៃទិវាជាតិនៃការចងចាំ ២០ ឧសភា ដែលជាថ្ងៃប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់ៗរូបចងចាំមិនអាចបំភ្លេចបាន ក្នុងរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ឬហៅថារបបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត (១៧ មេសា ១៩៧៥ – ៦ មករា ១៩៧៩) ដែលជារបបដ៏ឃោរឃៅ និងខ្មៅងងឹត ។ ទិវានេះ ជាការរំលឹកដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធដល់ជនរងគ្រោះជាង៣លាននាក់ ដែលបានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត នៅក្នុងរបបប្រល័យពូជសាសន៍ប៉ុល ពត។
ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាភាគច្រើនលើសលប់បានដឹង និងបានយល់ច្បាស់ អំពីរឿងរ៉ាវសោកនាដកម្មដ៏ជូរចត់ ដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរបានឆ្លងកាត់ជិត៣ទសវត្សរ៍ ក្នុងភ្នក់ភ្លើងសង្គ្រាម និងទឹកភ្នែក ការកាប់សម្លាប់ ការបំផ្លិចបំផ្លាញ ការជម្លៀសចេញពីទីលំនៅរបស់ខ្លួនដោយបង្ខំ និងការបង្ខំឱ្យធ្វើការដូចសត្វធាតុជាដើម។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ត្រូវស្លាប់ដោយគ្មានថ្នាំសង្កូវព្យាបាល គ្មានអាហារបរិភោគគ្រប់គ្រាន់ គ្មានសិទ្ធិសេរីភាព គ្មានលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ហើយសូម្បីតែសិទ្ធិរស់រានមានជីវិតដែលជាសិទ្ធិមូលដ្ឋានមានពីកំណើតរបស់មនុស្សក៏គ្មានដែរ។ ដើម្បីកុំអោយរបបនេះ វិលត្រឡប់មកវិញ ចូលរួមថែរក្សាការពារសន្តិភាពឱ្យបានគង់វង្ស ពីព្រោះសន្តិភាពបានផ្តល់ឱកាសគ្រប់យ៉ាងក្នុងការកសាងសង្គមគ្រួសារ សហគមន៍ និងប្រទេសជាតិ ឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន ទៅមុខទៀត៕SRP
១៩ ឧសភា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖មន្ត្រីមូលដ្ឋាននៅថ្ងៃទី១៩ខែ ឧសភា នេះ បានអះអាងថា ករណីភ្លើងឆេះព្រៃលិចទឹកនៅតំបន់បឹងពារាំង ដែលមានរយ:ពេលជិត១សប្តាហ៍នេះ ពន្លត់បានស្ទើទាំងស្រុងហើយ។
ចៅសង្កាត់ជ្រាវ លោកក្អោប រ៉ន បានអះអាងថា រយ:ពេលជិត១សប្តាហ៍នេះភ្លើងបានឆេះបំផ្លាញព្រៃលិចទឹកដែលជាជម្រកត្រីពង កូន អស់ប្រមាណជា៥៥ហិកតា។ ក្នុងនោះ ក្រៅពីព្រៃលិចទឹក ក៏បានបំផ្លាញសត្វស្លាបដែលកំពុងពងកូន ប្រភេទសត្វល្មូន និងជីវ:ចម្រុះយ៉ាងច្រើនផងដែរ។
លោកចៅសង្កាត់បន្ថែមថា ករណីខាងលើនេះ ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត.ក្រុង.ព្រមទាំងតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលសៀមរាប ក៏បានចុះទៅជួយពន្លត់ផ្ទាល់ ហើយបានបន្ថែមរថយន្តពន្លត់អគ្គិសភ័យជាច្រើនគ្រឿងទៀត រហូតគ្រប់គ្រងស្ទើទាំងស្រុងហើយ។
ទោះជាបែបនេះក្ដី លោកចៅសង្កាត់ មិនទាន់បានបញ្ជាក់ថា បុគ្គលណាមួយ ជាអ្នកផ្តើមគំនិតដុតព្រៃនេះទេ។ តែលោកបានបង្ហើបថា មានអ្នកលួចដុត បំណងវាទយកដីធ្វើជាកម្មសិទ្ធិ។ ខណ:នេះសមត្ថកិច្ចកំពុងបើកការស៊ើបអង្កេត ដើម្បីចាប់ខ្លួនជនប្រព្រឹត្ត មកផ្តន្ទាទោសតាមច្បាប់។
សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី១៣ខែឧសភាឆ្នាំ ២០២១នេះ ភ្លើងបានឆេះព្រៃលិចទឹកនៅតំបន់បឹងពារាំងផ្នែកខាងលិច្ច ក្នុងអស់ជាង២០ហិកតា។ លុះថ្ងៃបន្ទាប់ ភ្លើងបានឆេះរាលរហូតមកដល់ចំណុចផ្លូវ ចូលបឹងពាងរាំងក្នុងសង្កាត់ជ្រាវអស់ជាង២០ហិកតាថែមទៀត។ លុះមកទល់ថ្ងៃទី១៩ខែឧសភានេះ អាជ្ញាធរនិងសមត្ថកិច្ចសហការ អន្តរាគមន៍ បាញ់ពន្លត់ជោគជ័យស្ទើទាំងស្រុងហើយ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖លោកណុប ដារ៉ា អភិបាលរងខេត្ត នៅព្រឹកមិញនេះ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាស្តីពីការបង្រ្កាបបទល្មើសឆ្លងដែនខុសច្បាប់គ្រប់ប្រភេទ នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកកំរៀង ស្រុកភ្នំព្រឹក ស្រុកសំពៅលូន និងស្រុកសំឡូត។
កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពីអភិបាលស្រុកពាក់ព័ន្ធ និងប្រធានច្រកពាក់ព័ន្ធ និងកម្លាំងគ្រប់ប្រភេទប្រចាំការនៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែនផងដែរ។
ថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំ លោកណុប ដារ៉ា បានក្រើនរំលឹក ដល់ មន្ត្រី ដែល មាន តួរនាទីភារកិច្ច នៅ ព្រំដែន ឱ្យ ពង្រឹង សមត្ថភាព ការងារ របស់ខ្លួន ជាពិសេស ត្រូវ គោរព ឱ្យ បាន នូវបទ បញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់អង្គភាព និង ផែនការ របស់ ថ្នាក់ ដឹកនាំខេត្តដាក់ឱ្យ អនុវត្ត ក្នុង ការទប់ស្កាត់ ឱ្យបាន រាល់បទល្មើស ឆ្លង ដែន ខុសច្បាប់គ្រប់ប្រភេទ ជាពិសេសត្រូវ ចាប់ មេខ្យល់ ដែលនាំពលករ ចេញ -ចូលក្នុងប្រទេស និង អ្នកពាក់ព័ន្ធឱ្យបាន ដើម្បី ចូលរួម ជាមួយ រាជរដ្ឋាភិបាល ទប់ស្កាត់ ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
លោកបានបន្តទៀតថា បើសិនជាលោកស្រាវជ្រាវ រកឃើញមន្ត្រីណាម្នាក់ដែលឈរជើងនៅទីនោះមានការឃុបឃិត ឬពាក់ព័ន្ធគ្នាជាមួយមេខ្យល់នាំពលករឆ្លងដែនខុសច្បាប់ លោកនឹងធ្វើរបាយការណ៍ ជូនថ្នាក់ដឹកនាំ ដើម្បីសុំការផ្លាស់ប្តូរមន្ត្រីនោះចេញ ឬ អាចនឹងត្រូវទទួលខុស ត្រូវចំពោះមុខច្បាប់ទៀតផង៕SRP