ខេត្តតាកែវ៖លោកហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា នៅក្នុងគ្រោះវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលជាហេតុការណ៍ថ្មីៗនេះ គឺការបញ្ចប់វិនាសកម្មបង្កឡើងដោយជំងឺកូវីដ ដែលបានឆក់យកជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ យ៉ាងច្រើនក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លី ប៉ុន្តែដោយសារ សម្តេចតេជោ បានធ្វើការសម្រេចចិត្តជាយុទ្ធសាស្ត្របានរហ័សត្រឹមត្រូវ និងប្រកបដោយភាពហ្មត់ចត់ និងការទទួលខុសត្រូវ ទាំងក្នុងការទិញវ៉ាក់សាំង និងរៀបចំការព្យាបាលជូនប្រជាពលរដ្ឋ។ ប្រសិនបើការសង្គ្រោះមានភាពយឺតយ៉ាវ នោះមហាវិនាសកម្មទាំងបីធំៗខាងលើនេះ ប្រហែលជាអាចនឹងលេបត្របាក់យកជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់ ជាងដែលបានកើតមានទ្បើងមកនេះ ហើយក៏នឹងបង្កជាផលវិបាកតជំនាន់ផងដែរ។
ការបញ្ជាក់របស់លោកហ៊ុន ម៉ាណែត អគ្គមេបញ្ជាការរង កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោកបានធ្វើឡើងនៅក្នុងពិធីបញ្ចុះខណ្ឌសីមាព្រះវិហារថ្មី និងសម្ពោធឆ្លងសមិទ្ធផលនានាក្នុង វត្តសំរោងរ័ត្នស្ថិតក្នុងភូមិចុងអង្ករ ឃុំពេជសារ ស្រុកកោះអណ្តែត ខេត្តតាកែវ នៅថ្ងៃទី៧ ខែមីនាម្សិលមិញ៕SRP
៧ មីនា ២០២២
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖ថ្លែងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ មន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិនត្បូងឃ្មុំ នៅថ្ងៃចន្ទ នេះ សម្តេចហ៊ុន សែន បានប្រកាសថា សម្តេចមិនទាន់មានការឯកភាពគ្នាលើ ពេលវេលាសម្រាប់កិច្ចប្រជុំពិសេស អាស៊ាន-អាមេរិកនៅឡើយទេ ដោយសារសមាជិកអាស៊ានមួយចំនួនចង់ឱ្យដូរពេលវេលា។ ការបញ្ជាក់របស់ សម្តេចតេជោ បានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីសេតវិមានប្រធានាធិបតី សហរដ្ឋអាមេរិក បានប្រកាសថា កិច្ចប្រជុំកំពូលពិសេសអាស៊ាន-អាមេរិក ដែលអាមេរិកធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ នឹងរៀបចំឡើងនៅថ្ងៃទី២៨ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ខាងមុខនេះ។
សម្តេចតេជោ បានថ្លែងថា អាស៊ាន-អាមេរិក មិនទាន់ឯកភាពគ្នាលើពេលវេលាសម្រាប់កិច្ចប្រជុំពិសេសរវាងអាស៊ាន និងអាមេរិកនៅឡើយ ដោយក្នុងនោះមានប្រទេសអាស៊ានចំនួន៣ ស្នើឱ្យប្តូរពេលវេលា ក្នុងនោះ ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលជាប្រទេសសម្របសម្រួលមិនទាន់បានសម្របសម្រួលពេលវេលា នៅឡើយទេ ហើយមេដឹកនាំអាស៊ានជាច្រើន ទាមទារឱ្យមានការប្រជុំ នៅថ្ងៃទី២៦-២៧ ខែមីនា ហើយខាងសហរដ្ឋអាមេរិកបញ្ជាក់ថា ថ្ងៃទី២៦-២៧ សហរដ្ឋអាមេរិក មិនអាចទទួលពេលវេលានោះបានទេ ឯមេដឹកនាំអាស៊ានចំនួន៣ថា មិនអាចចូលរួមប្រជុំ នៅថ្ងៃទី២៦-២៧ បានទេ ដូច្នេះត្រូវចាំមើលសិន។
សម្តេចតេជោ សង្ឃឹមថា អាស៊ាន-អាមេរិកនឹងរកបាននូវពេលវេលាសមស្របតាមការសម្រុះសម្រួលគ្នា ប៉ុន្តែសម្រាប់សម្តេច គឺស្វាគមន៍នៅពេលវេលាណាមួយក៏បាន លើកលែងតែចាប់ពីពាក់កណ្តាលខែឧសភា រហូតដល់ពាក់កណ្តាលខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ នេះ ដែលកម្ពុជាត្រូវរៀបចំការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំសង្កាត់ ដែលសម្តេចមិនអាចចេញទៅក្រៅប្រទេសបាន៕SRP
៦ មីនា ២០២២
ខេត្តបាត់ដំបង៖លោកសុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង នៅថ្ងៃអាទិត្យ នេះ បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យដំណើរការ គម្រោងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងវិញ កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៥ ដោយធ្វើការចាក់កៅស៊ូប្រភេទ AC បន្ថែមពីលើ (Overlay AC) ប្រវែង២,០០០ម៉ែត្រ ទទឹង ៩.៥០ម៉ែត្រ និងកម្រាស់ ០.០៣ម៉ែត្រ នៅត្រង់កំណាត់ផ្លូវចាប់ពីរូបសំណាកលោកតាដំបងគ្រញូង ដល់រង្វង់មូលព្រាបស ក្រុងបាត់ដំបង ដែលជាគម្រោងរបស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន តាមរយៈមន្ទីរសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនខេត្តបាត់ដំបង៕
ខេត្តសៀមរាប៖លោកស្រី លី អ៊ុអេង មុខរបរអាជីវករ បានបដិសេធថា មិនបានរំលោភយកដី ដូចការចោទប្រកាន់របស់លោកស៊ឹង សាមុត នោះទេ។
ការបដិសេធលោកស្រី លី អ៊ុអេង ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីមានបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក បានបង្ហោះ ចោទប្រកាន់ថាលោកស្រី រំលោភយកដីរបស់លោកស៊ឹង សាមុត ដែលមាន ទីលំនៅ
ភូមិជ្រៃ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
លោកស្រី លី អ៊ុអេង បានប្រាប់សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ថា កន្លងទៅឈ្មោះស៊ឹង សាមុត នេះបានក្លែងឯកសារយកដីរបស់លោកស្រី ជាង១ហិកតា
ដែលស្ថិតនៅដែលស្ថិតនៅភូមិជ្រៃ ឃុំកណ្ដែក ស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។ ហើយលោកស្រីបានប្ដឹងទៅសមត្ថកិច្ចអោយអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់ ចំពោះ បុគ្គល ស៊ឹង សាមុត ក្នុងនោះផងដែរឈ្មោះស៊ឹង សាមុត បានសារភាពថា ពិតជាបានក្លែងយកដីរបស់លោកស្រីពិតប្រាកដមែន។ ករណីតុលាការក៏បានចេញដីកា សាលក្រម កាត់ក្ដីឲ្យលោកស្រីរួចរាល់ផងដែរ។
ពាក់ព័ន្ធករណីនេះផងដែរលោកស្រីលី អ៊ុអេង ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា លោកស្រីនឹងប្ដឹង បុគ្គលឈ្មោះស៊ឹង សាមុត ទៅតាមផ្លូវច្បាប់ដើម្បីការពារភាពស្អាតស្អំរបស់លោកស្រី។ សំឡេងខាងក្រោម៖
៥ មីនា ២០២២
ខេត្តបាត់ដំបង៖ថ្លែងក្នុងពិធីសម្ពោធអគារសាលប្រជុំ និងសមិទ្ធផលនានា ក្នុងទីស្នាក់ការគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាស្រុកបវេល ខេត្តបាត់ដំបង នៅថ្ងៃសៅរ៍នេះ សម្ដេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អនុប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមការងារចុះជួយមូលដ្ឋានខេត្តបាត់ដំបង និងព្រៃវែង បានសង្កត់ធ្ងន់ថា គណបក្សកើតចេញពីប្រជាជន ដើម្បីប្រជាជន ជាគណបក្សនយោបាយ ដែលមានឧត្តមគតិស្នេហាជាតិ និងប្រជាជនយ៉ាងពិតប្រាកដ ជាគណបក្សនយោបាយ មួយ ដែលមានវ័យចំណាស់ជាងគេ ជាគណបក្សមានអាទិភាពជាងគេ ក្នុងសង្គមកម្ពុជា នារយៈពេលជាង៧០ឆ្នាំមកហើយ និងក៏ជាគណបក្សដែលសម្រេចបានស្នាដៃធំៗជាច្រើនជូនជាតិ និងប្រជាជនកម្ពុជា។
សម្ដេច មានប្រសាសន៍សង្កត់ធ្ងន់ថាស្នាដៃធំៗទាំងនោះរួមមាន ការចូលរួមដណ្ដើមឯករាជ្យពីបារាំង ការរំដោះប្រទេសពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍ ការកសាងប្រទេសពីបាតដៃទទេ ការចរចាស្វែងរកការបង្រួបបង្រួមជាតិ និងការគាំទ្រដំណើរការបោះឆ្នោតឆ្នាំ១៩៩៣ ដែលនាំមកនូវលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យសេរីពហុបក្ស ការផ្ដួចផ្ដើមនិងអនុវត្តនយោបាយឈ្នះៗនាំមកនូវសុខសន្តិភាព ឯកភាពជាតិ និងទឹកដី ការបន្តថែរក្សាការពារសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ និងសង្គម ដើម្បីបង្កឱកាសដល់ការអភិវឌ្ឍជាតិដូចបច្ចុប្បន្ន។
សម្ដេចក្រឡាហោម មានប្រសាសន៍បន្តថា សមិទ្ធផលប្រារព្ធពិធីសម្ពោធនាឱកាសនេះ ជាសមិទ្ធផលកើតចេញពីកម្លាំងសាមគ្គីប្រកបដោយទឹកចិត្តជ្រះថ្លា និងស្មារតីជឿជាក់របស់សប្បុរសជនមកលើការដឹកនាំ គ្រប់គ្រងប្រទេសជាតិរបស់ គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងជំនឿទុកចិត្តមកលើ ក្រុមការងារគណបក្សខេត្តបាត់ដំបង និងស្រុកបវេល ក្នុងការគ្រប់គ្រង ចាត់ចែងធនធាននេះប្រកបដោយតម្លាភាព និងគុណភាព។
សម្ដេចមានប្រសាសន៍ បន្តថាការរម្លឹកដល់អតីតកាលដ៏ឈឺចាប់ខ្លោចផ្សាពីអតីតកាល និងការខិតខំក្រោកឈរឡើងរួមគ្នាជម្នះដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម និងផលវិបាកនានាជាច្រើនរាប់មិនអស់រហូតធ្វើឱ្យមានការអភិវឌ្ឍស្រុកភូមិ និងប្រទេសជាតិដូចបច្ចុប្បន្ននេះ គឺអាស្រ័យដោយសារយើងទាំងអស់គ្នាបានសម្រេចចិត្តជ្រើសរើស បានត្រឹមត្រូវនូវគណបក្សនយោបាយ ដើម្បីដឹកនាំ និងគ្រប់គ្រងប្រទេសជាតិ គឺគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់ត្រូវបាននគរបាលស្រុកសូនិគមធ្វើការឃាត់ខ្លួនករណី ប៉ុនប៉ងមនុស្សឃាតដោយចេតនា។
ប៉ូលិសស្រុកសូទ្រនិគម បានឲ្យដឹងថាជនសង្ស័យឈ្មោះ ប៉ាវ សាន ភេទប្រុស អាយុ៣៦ឆ្នាំ មុខរបរ កសិករ ទីកន្លែងកំណើតនៅភូមិប៉ោយស្មាច់ ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប និង ទីលំនៅបច្ចុប្បន្នរស់នៅភូមិតាយ៉ែក ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
ជនរងគ្រោះ ឈ្មោះ ធឿន វ៉ាន ភេទស្រី អាយុ៥០ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិតាយ៉ែក ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង២២:០០នាទី នៅចំណុចលើផ្លូវក្រួសក្រហម ក្នុងភូមិតាយ៉ែក ឃុំតាយ៉ែក ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
ប៉ូលិសស្រុកសូនិគមបានបន្តថា យោងតាមការបំភ្លឺរបស់សាក្សី ដែលឃើញហេតុការណ៍ជាក់ស្ដែង បានប្រាប់យើងអោយដឹងថា៖
ខ្លួនកំពុងតែអង្គុយនៅលើផ្ទះ រៀបចំគេង ស្រាប់តែឮសំឡេង គេស្រែកហៅអោយជួយនៅមុខផ្ទះ រួចខ្លួនក៏ស្ទុះទៅមើល ក៏ឃើញជនរងគ្រោះដួលផ្កាប់មុខនឹងដី ហើយជនសង្ស័យកំពុងកាប់ពីលើចិញ្ច្រាំជាច្រើនកាំបិត។ ភ្លាមៗនោះ ខ្លួនក៏ជួយស្រែកហៅគេឯងអោយជួយ បន្តិចក្រោយមកក៏មានអ្នកជិតនិងកូនប្រុសរបស់ជនរងគ្រោះ មកជួយឃាត់បំបែក និងរាយការណ៍ជូនសមត្ថកិច្ចតែម្ដង។
នៅចំពោះមុខសមត្ថកិច្ច ជនសង្ស័យ បានឆ្លើយសារភាពថា រូបគេពិតជាបានកាប់ចិញ្ច្រាំក្នុងគោលបំណងសម្លាប់ជនរងគ្រោះ ប្រាកដមែន ដោយសារខឹងជនរងគ្រោះចេះធ្មប់។ បញ្ជាក់៖ជនសង្ស័យជាប្រភេទមនុស្សញៀនស្រា ជួនកាលពេលស្រវឹងកាន់កាំបិត គំរាមប្រពន្ធកូន។ កន្លងមកប៉ុស្ដិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលតាយ៉ែក ធ្លាប់យកមកសួរនាំ និងអបរ់ណែនាំផងដែរ។ ករណីនេះដកហូតវត្ថុតាង៖ កាំបិតតាំងតោដងដែក ប្រវែង ២៦សម។ សូមជម្រាបថា ក្រុមគ្រួសារបានយកជនរងគ្រោះ ទៅមណ្ឌលសុខភាពឃុំតាយ៉ែក តែដោយសារស្ថានភាព របួសធ្ងន់ពេក មណ្ឌលសុខភាព បានបញ្ជូនបន្តមកស្រុក និងទៅខេត្តបន្តទៀត៕SRP
៤ មីនា ២០២២
ខេត្តកំពង់ចាម​៖អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បានមានប្រសាសន៍ថា ដេីម្បី​ឲ្យ​មានការ​គោរព​​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ ​យេីង​ត្រូវ​រួបរួមគ្នា​ថែរក្សា​សុខសន្តិភាព​ ឲ្យនៅ​គង់វង្ស​ ពីព្រោះថា​បើមាន​សង្គ្រាម​ យេីង​មិន​អាច​និយាយ​ពី​សិទ្ធិ​រស់រាន​មាន​ជីវិត​បាន​ទេ​។
លោកថ្លែង​នៅសាលាខេត្តកំពង់ចាម​ លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដាបានថ្លែងថា​ ការប្រារព្វពិធីអបអរសាទរ​​​ខួបលើកទី១១១ នៃទិវាអន្តរជាតិនារី ៨មីនា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ “ សមភាពយេនឌ័រថ្ងៃនេះ ដើម្បីចីរភាពនាពេលអនាគត ” នៅព្រឹកមិញនេះ លោកថា នេះ​ពិតជាមាន​សារៈសំខាន់ និងចាំបាច់បំផុត ដើម្បីពង្រឹងភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី ក្មេងស្រី និងការផ្តល់សេវាសង្គម ដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ និងក្រុមងាយរងគ្រោះ គឺជាកត្តាដ៏ចាំ​បាច់​បំផុត​ ដើម្បីធានាបាននូវដំណើរការសង្គម ប្រកបដោយសុខដុមរមនា។
លោកបាន​បញ្ជាក់​ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានផ្តល់ការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំង ក្នុងការលើកកម្ពស់ សមភាពយេនឌ័រ និងពង្រឹងភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី និងក្មេងស្រី ដើម្បីឲ្យពួកគេក្លាយទៅជាកម្លាំងចលករមួយ ចូលរួមក្នុងកិច្ច អភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច នៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណដំណាក់កាលទី៤នេះ គឺដើម្បីកំណើនការងារសមធម៌ និងប្រសិទ្ធភាព ដោយផ្អែកតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត អភិវឌ្ឃន៍ជាតិ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣។
លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បាន​លេីក​ឡើង​ថា​ ដោយស្របជាមួយចក្ខុវិស័យខាងលើ រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញក្របខ័ណ្ឌ គោលនយោបាយជាតិ គាំពារសង្គមដែលបាន ផ្តល់នូវឧត្តមប្រយោជន៍​ជាច្រើន ជាពិសេសដល់កុមារ និងស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ ជនពិការ ជនចាស់ ជរាគ្មានទីពឹង និងផ្តល់ការគាំពារថែទាំសុខភាពដល់ប្រជាជន ដែលរស់នៅក្រោម និងក្បែរបន្ទាត់ភាពក្រីក្រដោយធានាបានថា «មិនទុកនរណាម្នាក់ឲ្យនៅឯកោ» និងធានាបានថា ស្រ្តី និងក្មេងស្រីកម្ពុជា គ្រប់រូបនឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍ នៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ដ៏រឹងមាំ​៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មានការលើកឡើងថាព្រៃឈើនៅក្នុងសហគមន៍បឹងពែរ ដែលគ្រប់គ្រងមើលការខុសត្រូវរបស់មន្ត្រីបរិស្ថានខេត្តសៀមរាបបានរងការកាប់បំផ្លាញយ៉ាងរង្គាល ដោយគ្មានការទប់ស្កាត់នៅឡើយ។
តាមសេចក្ដីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថា ព្រៃសហគមន៍បឹងពែរ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប រងការកាប់យកឈើពីសំណាក់ពលរដ្ឋដោយមានការបើកដៃពីមន្ត្រីបរិស្ថានក្បាលដំរី ដែលមានស្នាក់ការនៅក្នុង ឃុំពង្រលើ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប រាប់ឆ្នាំមកហើយ។
ប្រភពពីម្ចាស់រទេះបានអោយដឹងថា មុនពេលចូលទៅកាប់ឈើក្នុងព្រៃសហគមន៍បឹងពែរ ត្រូវទូស័ព្ទរាយការណ៍ ប្រាប់មន្រ្ដីបរិស្ថាន ទៅតាមវេនជាមុន បើចំវេនអ្នកណាត្រូវខលប្រាប់អ្នកនោះ បើមិនដូច្នោះទេ មិនអោយចូលកាប់ឈើ និងមិនអោយដឹកចេញនោះឡើយ។ ហើយនៅពេលកាប់ឈើរួច លើកដាក់លើរទេះ ត្រូវទូស័ព្ទប្រាប់ពីចំនួនរទេះដែលត្រូវដឹកចេញ ដោយគិតក្នុង១រទេះ ១៥ម៉ឺនរៀល ក្នុងតម្លៃអាចចចារបាន រួចហើយវេលុយតាមវីង។
ជាក់ស្ដែងកាលពីថ្ងៃទី២ ខែ មីនា ឆ្នាំ២០២២ ម្ចាស់រទេះ បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថាពួកគេបានរកស៊ីឈើជាង២០ឆ្នាំហើយ ប៉ុន្ដែចូលទៅកាប់ព្រៃសហគមន៍បឹងពែរ ទើបតែបាន២ឆ្នាំ និងបានវេលុយ អោយ លោក ទេព អាង មន្រ្ដីបរិស្ថាន ក្បាលដំរី ចំនួន ៦៩ម៉ឺនរៀលជាថ្នូរមិនបង្រ្កាបការដឹកឈើរបស់ពួកគេ។
មានការលើកឡើងបន្ថែមថា លោក ទេព អាង អាចជាអ្នករកសេដ្ឋកិច្ចអោយលោក ស៊ុន គង់ ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តសៀមរាប ទើបបានជាលោក ស៊ុន គង់ ព្យាយាមការពារ លោក ទេព អាង និងហៅអ្នកការសែត ប្រជាសហគមន៍ មកបំភ្លឺកាលពីរសៀលថ្ងៃទី០៣ ខែ មីនា ឆ្នាំ២០២២ នៅស្នាក់ការបរិស្ថានទួលខ្សាច់ ពាក់ព័ន្ធនិងចោទថា មន្រ្ដីបរិស្ថាន ឈ្មោះ ទេព អាង «ដើរយកលុយពីបទល្មើសដឹកឈើ»។
ក្នុងការបំភ្លឺនោះ អ្នកសារព័ត៏មាន បានលើកយកសម្ដីម្ចាស់រទេះគោ ព្រមទាំងរូបភាពថត សម្ភាស ន៍និងបង្ហាញ (ក្រដាសវីង) ដែលបានវេលុយតាមវីង អោយលោក ទេព អាង ៦៩ម៉ឺនរៀលតាមការតាមការទាមទា។
លោក ទេព អាង បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានដោយទទួលស្គាល់ថា ពិតជាបានពាក់ព័ន្ធក្នុងក្រុមរបស់លោក ហើយលោកធ្វើតាមតែមេល្បាតឈ្មោះ សែម អោយធ្វើតែប៉ុណ្ណោះ។ ប៉ុន្ដែររឿងក្រដាសវីង នោះជារឿងកាលពីមុន ចំណែករឿងដែលកើតថ្មីនេះ មិនបានទទួលលុយនោះទេ។
លោក ស៊ុន គង់ ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថាន ខេត្តសៀមរាប បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានតាមទូស័ព្ទថា លោកស៉ើបមិនទាន់ដឹងច្បាស់នោះទេ បើសិនជាមានករណីនេះ យើងនិងបន្ដនិតិវិធីពិភាគ្សាតទៅទៀត។
ទោះជាយ៉ាងណាប្រធានមន្ទីរបរិស្ថាន ខេត្តសៀមរាប មិនបានប្រាប់ពីចំណាត់ការ លើមន្រ្ដីបរិស្ថាន របស់លោក ដែលពាក់ព័ន្ធបទល្មើសព្រៃឈើឡើយ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម​៖ថ្នាក់ដឹកនាំមូលដ្ឋាន​នៃអតីតគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចំនួន៧រូប បានស្ម័គ្រចិត្ត សុំចូលរួមជាមួយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា។
ការចូលជាមួយ គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ខេត្តកំពង់ចាម នៅរសៀលថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ម្សិលមិញ។
អតីតមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ៖​ ១. លោក​ យង់ សារិ អតីតគណ:កម្មាធិការនាយក​ ឃុំជ្រៃវៀន ស្រុកព្រៃឈរ។
២.លោក​ លី អៀង អតីតបេក្ខជនបម្រុងក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់កំពង់ចាម។ ៣.លោក​ ស៊ឹម សុផល អតីតសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់បឹងកុក។ ៤. លោក​ ហ៊ត់ ម៉េងលាង អតីតបេក្ខជបម្រុងក្រុប្រឹក្សាសង្កាត់កំពង់ចាម។ ៥. លោកស្រី​ យើង គឹមនី អតីតបេក្ខជនបម្រុងក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់កំពង់ចាម។ ៦.លោក​ ហម យុន អតីតសមាជិកCNRPសង្កាត់សំបួរមាស។ ៧.លោកស្រី​ វ៉ាញ ស៊ីណេត អតីតសមាជិកCNRP សង្កាត់សំបួរមាស។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការកណ្តាល​ និងជាប្រធានគណ:កម្មាធិការគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាខេត្តកំពង់ចាម បានសំណេះសំណាល និងផ្ដាំផ្ញើទៅកាន់សមាជិក សមាជិកាថ្មី ដែលមានការភ្ញាក់រលឹកមើលឃើញពីការដឹកនាំដ៏ត្រឹមត្រូវ និងភ្លឺស្វាងរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលមានសម្តេចហ៊ុន សែន ប្រធានគណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ និងជានាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលបាននាំមកនូវការ​អភិវឌ្ឍន៍​រីកចម្រើន និងសុខសន្តិភាពពេញលេញជូនជាតិ មាតុភូមិ និងប្រជាជនកម្ពុជា។
លោកអ៊ុន ចាន់ដា ក៏បានផ្តាំផ្ញើដល់សមាជិកគណបក្សថ្មី សូមមានភាពស្មោះត្រង់ ជាមួយគណបក្ស ចូលរួមគាំទ្រគណបក្ស ជាពិសេសបោះឆ្នោតជូន គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ក្នុងឱកាសបោះឆ្នោតជ្រើសរើស ក្រុមប្រឹក្សាឃុំសង្កាត់ អាណត្តិទី៥ ឆ្នាំ២០២២ និងអាណត្តិជាបន្តបន្ទាប់ តបតាមទិសស្លោក “សមាជិកបក្សម្នាក់ ជាសន្លឹកឆ្នោត១សន្លឹក”។
លោកក៏បានជំរុញ​ឲ្យ​បងប្អូន ជួយចលនាសមាជិក ដែលជាអតិតគណបក្សប្រឆាំង ឲ្យមករួមរស់ជាមួយ គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា បន្ថែមទៀត ខណៈ​ដែល​ គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា នៅតែបើកទ្វារស្វាគមន៍បងប្អូន គ្រប់ពេលវេលា៕SRP
៣ មីនា ២០២២
ខេត្តបាត់ដំបង៖អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង លោកសុខ លូ បានចេញសេចក្តីជូនដំណឹង ស្តីពីការអនុវត្តផែនការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសោភ័ណភាព បរិស្ថាន អនាម័យ នៅទូទាំងខេត្តបាត់ដំបង៕SRP
ខេត្តព្រះវិហារ៖មានការលើកឡើងថាបច្ចុប្បន្នមេឈ្មួញឈ្មោះ ឡេង ធារ៉ា នៅតែបន្តសកម្មភាពប្រមូលទិញឈើពីតំបន់ព្រៃឡង់ និងតំបន់ព្រៃព្រះរកា​ ដឹកជញ្ជូនចូលដេប៉ូឈើដ៏ធំរបស់ខ្លួននៅភូមិក្រាំងដូង ឃុំព្រះឃ្លាំង ស្រុកត្បែងមានជ័យ យ៉ាងពេញបន្ទុក។ សកម្មភាពរបស់ឈ្មួញឈ្មោះ ឡេង ធារ៉ា កំពុងធ្វើឲ្យព្រៃឡង់ ក្នុងស្រុកជ័យសែន និងព្រៃព្រះរកា ក្នុងស្រុកឆែប ស្រុកជាំក្សាន្ត ត្រូវប្រឈមនឹងសេចក្ដីវិនាស​ ព្រោះមន្រ្តីជំនាញ និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធមិនហ៊ានប៉ះពាល់ឈ្មួញឈ្មោះ ឡេង ធារ៉ា នោះទេ។ ចំណែកលោក ពឹង ទ្រីដា ប្រធានមន្ទីរកសិកម្មខេត្តព្រះវិហារ និងលោក នួន សុខុម នាយខណ្ឌរដ្ឋបាលព្រៃឈើខេត្តព្រះវិហារ ក៏ដូចជាលោក សុង ច័ន្ទសុជាតិ ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តព្រះវិហារ នាំគ្នាសម្ងំស្ងាត់ឈឹង ទុកឲ្យឡេង ធារ៉ា ប្រមូលទិញឈើតាមតែអំពើចិត្ត។
ភ្នំពេញ៖សម្តេច ស ខេង បានស្នើឱ្យការបន្តចូលរួមគាំទ្រ និងអនុវត្តនៅនយោបាយ ដ៏មានសារសំខាន់នេះដើម្បីជាឧត្តមប្រយោជន៍ របស់យើងទាំងអស់គ្នា និងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំងបានអំពាវនាវដល់រដ្ឋបាលគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ទាំងរាជធានី ខេត្ត ក្រុង ខណ្ឌ និងស្ថាប័ន្ធអង្គភាពដែលមានការពាក់ព័ន្ធត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម សំណើនានារបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ឱ្យបានល្អប្រសើរដើម្បីទទួលបាននូវជំនឿទុកចិត្តពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋ។
សម្តេចក៏បានមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា “មកដល់ពេលនេះយើង បានបោះជំហានយ៉ាងល្អលើការអនុវត្តកម្មវិធីជាតិដំណាក់កាលទី១ ឥឡូវនេះយើងបានឈានចូលដល់ជំហានទី២ ក្នុងអនុវត្តកម្មវិធីជាតិ ដំណាក់កាលទី២ ដែលមានរយៈពេល១០ទៅមុខដំណាក់កាលនេះ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការផ្ទេរមុខងារតាមបែបវិមជ្ឍការក្តី វិសហមជ្ឍការ ក្តី ទៅឱ្យរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ព្រមទាំងត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ផ្ទេរធនធនទាំងធនធានមនុស្ស និងធនធានថវិការជាតិតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើទៅបាន”។
សម្ដេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២១ និងលើកទិសដៅការងារអនុវត្តឆ្នាំ២០២២ របស់រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី០៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២នេះ៕SRP