ខេត្តសៀមរាប៖រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តនូវ ផែនការមេអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ខេត្តសៀមរាប ឆ្នាំ២០២១.២០៣៥។នេះបើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងទេសចរណ៍៕SRP
ខេត្តពោធិ៍សាត់៖ក្នុងពិធីផ្ទេរតំណែងប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តពោធិ៍សាត់ សម្តេចវិបុលសេនាភក្តី សាយ ឈុំ អនុប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងជាប្រធានគណៈប្រចាំការគណៈអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការកណ្តាល គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា បានសុំឲ្យក្រុមការងារគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ដែលចុះជួយឃុំសង្កាត់ជួយឃុំ សង្កាត់ឲ្យចេះធ្វើកម្មវិធីនយោបាយបក្ស រដ្ឋ ពង្រឹងពង្រីកសមាជិកគណបក្ស ជួយរាល់បញ្ហាដែលទាក់ទងនឹងការបោះឆ្នោត ចញ្ចឹមចលនា តាំងស្មារតី និងសម្ភារ កុំមើលស្រាលចំពោះគណបក្សប្រឆាំងថាគ្មានធ្វើសកម្មភាព ត្រូវវាយបកភ្លាមជាបន្ទាន់ ពីឧបាយកលរបស់ពួកបក្សប្រឆាំង។
សម្តេចបានបន្ថែមថា ការដឹកនាំល្អ ត្រូវគោរព និងអនុវត្តន៍ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ របបធ្វើការងាររបស់គណបក្ស នោះគឺប្រជុំសន្និបាត ចុះមូលដ្ឋាន ត្រួតពិនិត្យ រៀនសូត្រ រាយការណ៍ និងសុំយោបល់ ហើយត្រូវចងចាំថា សូមកុំមើលរំលងរបបមួយណាឱ្យសោះ។ ទាក់ទងនឹងការងារបោះឆ្នោតសម្តេចក៏បានផ្តាំផ្ញើឱ្យជម្រុញសមាជិក សមាជិការបស់បក្ស ពិនិត្យបញ្ជីឈ្មោះបោះឆ្នោត ធ្វើអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណដល់អ្នកដែលគ្រប់អាយុ ដើម្បីឈានទៅរកភាពជោគជ័យទៅថ្ងៃខាងមុខ។
សម្តេចសាយ ឈុំ បានផ្តោតសំខាន់ទៅលើការដឹកនាំចំពោះមុខ ត្រូវក្តាប់ឱ្យជាប់នូវលក្ខន្តិកៈបក្ស កម្មវិធីនយោបាយ គោលការណ៍ គោលនយោបាយ និងសេចក្តីសម្រេចរបស់បក្ស ច្បាប់របស់រដ្ឋ ចាត់តាំងអនុវត្តន៍ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងត្រូវប្រកាន់ភ្ជាប់ នូវគោលការណ៍ជាមូលដ្ឋាន សមូហភាពដឹកនាំ បុគ្គលទទួលខុសត្រូវ ភាគតិចគោរពភាគច្រើន។ ដឹកនាំល្អត្រូវគិតគូរខាងអាកប្បកិរិយា ពាក្យសម្តីសុភាពរាបសារ ចាស់ទុំនយោបាយ តែត្រូវម៉ឺងម៉ាត់ខាងគោលជំហរ។
សម្ដេចបន្តថាអ្នកដឹកនាំត្រូវធ្វើភាពជាគម្រូ ដល់អ្នកដែលនៅក្រោមការដឹកនាំរបស់យើង ក្នុងនោះគម្រូអនុវត្តន៍ដីកាច្បាប់ ក្នុងជីវភាពរស់នៅ ក្នុងការងារសាមគ្គីភាពឯកភាពផ្ទៃក្នុង និងគោរពអង្គការវិន័យរបស់បក្ស។ រក្សាប្រៀបឈ្នះឲ្យបានក្នុងការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ ឆ្នាំ២០២២ តំណាងរាស្ត្រឆ្នាំ ២០២៣ ដែលនោះត្រូវពឹងផ្អែកលើបរិមាណ និងគុណភាពសមាជិកគណបក្សប្រជាជន និងអំពើល្អរបស់មន្ត្រីគណបក្សទើបទទួលបានជ័យជំនះហើយប្រែក្លាយពាក្យស្លោករបស់បក្សឲ្យទៅជាការពិត ដែលបានលើកឡើងគ្រប់មហាសន្និបាតបក្ស។
ជម្រាបថាពិធីធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ម្សិលមិញ នៅទីស្នាក់ការបក្ស ដោយអភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ លោក ជាវ តាយ ត្រូវបានគណៈកម្មធិការកណ្តាលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា សម្រេចផ្ទេរតំណែង ជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តពោធិ៍សាត់ ជំនួសលោក ម៉ៅ ធនិន ដែលត្រូវបានផ្ទេរទៅទទួលមុខតំណែងថ្មី អភិបាលខេត្តកំពត និងប្រធានគណៈកម្មាធិការគណបក្សខេត្តកំពត៕SRP
១៤ តុលា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖សិស្សសាលាម្នាក់ត្រូវបានរន្ទះបាញ់សម្លាប់នៅល្ងាចថ្ងៃទី ១៤ ខែតុលានេះ។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅចំណុចទួលដំដែកថ្មី ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងត្រុំ ឃុំពពេល ស្រុកសូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចមូលដ្ឋានបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ ហេត សុធារ៉ា ភេទស្រី អាយុ១៤ឆ្នាំមុខរបរ សិស្ស នៅភូមិត្រពាំងត្រុំ ឃុំពពេល ស្រុកសូនិគម ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាមូលហេតុនៃការស្លាប់ដោយសារជនរងគ្រោះ បានទៅយកល្បាស់ដំឡូងរបស់ម្ដាយមីងនៅចំណុចខាងលើ ក៏ត្រូវរន្ទះបាញ់ស្លាប់តែម្ដង៕SRP
ខេត្តពោធិ៍សាត់៖សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានថ្លែងបញ្ជាក់អំពីភាពចាំបាច់នៃការខិតខំប្រមូលបញ្ហា មតិយោបល់ និងកង្វល់ពលរដ្ឋយកមកដោះស្រាយឱ្យបាន និងបានផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្តឱ្យខិតខំសម្របសម្រួលដោះស្រាយបញ្ហាតាមយន្តការក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ។
សម្ដេចថ្លែងបែបនេះនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍​ ទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងពិធីប្រកាសចូលកាន់មុខតំណែងអភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់។
សម្ដេចក៏បានណែនាំឱ្យរដ្ឋបាលខេត្ត និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានខិតខំជំរុញការផ្សព្វផ្សាយ និងអនុវត្តនូវគោលនយោបាយភូមិឃុំសង្កាត់មានសុវត្ថិភាព ហើយត្រូវជំរុញការចូលរួមគាំទ្រពីប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីធានាអនុវត្តគោលនយោបាយនេះឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព៕SRP
ខេត្តកំពង់ធំ៖លោក​សាយ គឹមឡម អភិបាលស្រុកស្ទោង បានកំពុងទទួលរងការរិះគន់យ៉ាងខ្លាំងថាប្រើអំណាចដកមន្ត្រីមានស្នាដៃតាមតែអំពើចិត្ត។
ការិះគន់បន្ទាប់ពីអភិបាលស្រុកស្ទោង រូបនេះទើបឡើងតំណែងបាន១ខែ១៣ថ្ងៃ សម្រេចដកមន្រ្តីមានស្នាដៃតាមអំពើចិត្ត មិនមានការឆ្លងយោបល់ពីក្រុមប្រឹក្សាស្រុកនោះឡើយ។
លោកលឹម ប៊ុន​ហេង​ ប្រធានការិយាល័យ ភូមិបាលស្រុកស្ទោង បានឲ្យដឹងថា លោកពុំមានកំហុសអ្វីសោះឡើយ ស្រាប់តែលោក សាយ​ គឹមឡម អភិបាលស្រុកទើបឡើងថ្មី បានឃុបឃិតគ្នាចោទប្រកាន់ មូលបង្កាច់ដោយពុំមានការពិត ថែមទាំងបានដើរបង្ខំឲ្យមន្រ្តី ផ្តិតមេដាយដើម្បី ដករូបលោកចេញពីភូមិបាលស្រុក ដោយពុំមានកំហុសនោះទេ។
លោកលឹម ប៊ុន​ហេង​ បានបញ្ជាក់ថា ចំពោះ​រឿង ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​បានសាងសង់ នៅលើចំណីផ្លូវ​ គឺជាអំណាចរបស់ អភិបាល​ស្រុក​ស្ទោង​ ជាអ្នកចេញលិខិតឲ្យសាងសង់ ភូមិ​បាលពុំមានសិទ្ធិទាល់តែសោះ ដោយ​ឡែក​កាសម្រេចរបស់អភិបាលស្រុក គឺយោងទៅតាមការចុះពិនិត្យ ដោយ​មានការព្រមព្រៀងពី គណៈ​កម្មការ​ចម្រុះ​ ដោយសម្របសម្រួលទៅតាមការស្នើសុំរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពីការរស់នៅតាំងពីឆ្នាំ១៩៧៩មកម្លេះ​ ដោយស្ថានភាពផ្ទះឈើ ចាស់ពុកផុយ​ទើបរុះរើសាងសង់លើផ្ទៃដីផ្ទះចាស់តែប៉ុណ្ណោះ។
មានការសំណូមពដល់លោក ងួន រតន: អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ​ រួមទាំង​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ស្រុក​ មេត្តាពិចារណាចំពោះការដកហូតតំណែង ប្រធាន​ការិយាល័យ​ភូមិបាល​ស្រុក​ និងស្នៀនឃុំ បន្ទាយស្ទោង ដោយសារ​ការដកតំណែងនេះ បានធ្វើឡើងដោយឯកតោភាគគី ស្រេចតែអំពើចិត្ត ដោយ​ពុំមាន​ការ​ ប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាស្រុកឡើយ ទង្វើបែបនេះគឺជាការបំពានច្បាប់ទាំងស្រុង។
មន្ត្រីមួយរូបនៅស្រុកស្ទងបានដឹងថា ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​មេឃុំ​ មេភូមិ បានយកញាតិរបស់អភិបាលស្រុក ឲ្យមេឃុំ មេភូមិ​ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ​ ផ្តិតមេដៃគាំទ្រ​រឯកភាព​ដកលោក លឹម ប៊ុន​ហេង​ បើមេឃុំនិងមេភូមិណាមិនគាំទ្រ បានសេចក្តីថាប្រឆាំងនិងលោកសាយ គឹមឡម អភិបាល​ស្រុក​និងចាត់ការនៅពេលក្រោយ។ ទោះជាយ៉ាងណា ក៏មានស្នាមមេដៃពលរដ្ឋ គាំទ្រ មិនឲ្យមានការដកតំណែង​លោកលឹម ប៊ុន​ហេង​ ប្រធាន​ការិយាល័យ​ភូមិបាល​ស្រុកស្ទោង​ផងដែរ។
ជុំវិញការលើកឡើងនេះ សារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្តិ៍មិនអាចទាក់ទងអភិបាលស្រុកស្ទោង លោកសាយ គឹមឡម ដើម្បីបំភ្លឺបាននៅឡើយទេដោយទូរស័ព្ទនៅក្រៅសេវា។