ខេត្តសៀមរាប៖លោក ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាបានឲ្យដឹងថាខ្ញុំពិតជាមានជំនឿជាក់ថា ដើមឈើដែលយើងរួមគ្នាដាំនៅថ្ងៃនេះនឹងក្លាយជានិមិត្តរូបសាមគ្គីភាព ប្រកបដោយ ការអត់ធ្មត់ ស្ថេរភាព និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ ព្រមទាំងអាចផ្សាភ្ជាប់មេដឹកនាំវ័យក្មេងនៃតំបន់ទាំងពីរ ឱ្យបន្តមានការពិភាក្សាអំពីចក្ខុវិស័យរួមគ្នា ដើម្បីរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព សម្រាប់អនាគតរបស់ប្រជាជាតិក្នុងតំបន់ទាំងពីរ។
លោក ហ៊ុន ម៉ានី បានបន្តថាព្រឹកនេះខ្ញុំ និងក្រុមគ្រួសារបានចូលរួមដាំបណ្តុះកូនឈើ ចំនួន៥៣ដើម ជាមួយប្រតិភូកម្ពុជា និងអង្គទូតជាច្រើនប្រចាំនៅកម្ពុជា ក្នុង «ពិធីដាំដើមឈើសាមគ្គីភាពរវាងយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប» នៅមុខប្រាសាទអង្គរវត្ត នៅខេត្តសៀមរាប។
ព្រឹត្តិការណ៍ដាំដើមឈើសាមគ្គីភាពរវាងយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប គឺជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលថ្នាក់ដឹកនាំវ័យក្មេងនៃមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី៤ (The 4th ASEF Young Leaders Summit – ASEFYLS4) ដែលកិច្ចប្រជុំនេះ គឺជាវេទិកាអមមួយនៃវេទិកាអមទាំង៦ របស់កិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី១៣ (ASEM13)។
ព្រឹត្តិការណ៍ដាំកូនឈើនាពេលនេះមិនត្រឹមតែឆ្លុះបញ្ចាំង អំពីការឲ្យតម្លៃរបស់យើងចំពោះបរិស្ថានធម្មជាតិ និងការយល់ដឹងពីបរិស្ថានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជានិមិត្តរូបនៃភាពជឿជាក់លើពហុភាគីនិយម និងការរីកចម្រើនរួមគ្នា ក្រោមការប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងការចូលរួមជាមួយយុវជននៅទូទាំងពិភពលោក ទាំងក្នុងក្របខណ្ឌក្រុមគ្រួសារនៃសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងក្រុមប្រឹក្សាយុវជនអាស៊ីផងដែរ៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖មនុស្សចំនួន៦នាក់ ត្រូវបាននគរបាលក្រុងបាត់ដំបងធ្វើការឃាត់ខ្លួននៅថ្ងៃទី ១៧ ខែវិច្ឆិកា ម្សិលមិញពាក់ព័ន្ធករណីគ្រឿងញៀន។
អធិការនគរបាលក្រុងបាត់ដំបង លោក ពេជ្រ សារ៉ែន បានឲ្យដឹងថាប្រតិបត្តិការ បង្រ្កាប ករណី រក្សាទុកដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀននេះធ្វើឡើងចំនួនពីរតាំងផ្សេងគ្នា។
ករណីទី១ ស្ថិតនៅចំណុច ភូមិ១៣មករា សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យ ០៥នាក់៖
១,ឈ្មោះ ដារ៉ា សំប៊ុន ភេទប្រុសអាយុ៣៤ ឆ្នាំ មានទីលំនៅ ភូមិ១៣មករា សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។
២,ឈ្មោះ លឿម សុវ៉ាត ហៅគួយ អាយុ៣៧ ឆ្នាំ មានទីលំនៅ ភូមិ១៣មករា សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។
៣,ឈ្មោះ យឿង វាសនា ហៅពៅ អាយុ២៧ ឆ្នាំ មានទីលំនៅ ភូមិចំការឬស្សី សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។
៤,ឈ្មោះ ជឹម ផានិត ហៅចេក អាយុ២៣ ឆ្នាំមានទីលំនៅ ភូមិ១៣មករា សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។
៥,ឈ្មោះ រិន ដារុន អាយុ២៥ ឆ្នាំមានទីលំនៅ ភូមិ១៣មករា សង្កាត់ព្រែកព្រះស្តេច ក្រុងបាត់ដំបង។ ដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ម្សៅក្រាមពណ៌សថ្លាច្រកក្នុងថង់ប្លាស្ទិកថ្លា ចំនួន៣១ថង់ សង្ស័យមានសារធាតុញៀន(ទម្ងន់ ១០,១៤ក្រាមទាំងសំបក)
– ទូរស័ព្ទ៤គ្រឿង – ជញ្ជីងអេឡិចត្រូនិកសម្រាប់
ថ្លឹងថ្នាំញៀនលក់១គ្រឿងនិងសម្ភារប្រើប្រាស់ និងរំលែកថ្នាំញៀនលក់មួយចំនួន។
ករណីទី២ ស្ថិតនៅចំណុច ភូមិកាប់គោថ្មី សង្កាត់ អូរចារ ក្រុងបាត់ដំបង។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ សុខ សំណាង ភេទប្រុស អាយុ ១៦ឆ្នាំ មានទីលំនៅ ភូមិកាប់គោថ្មី សង្កាត់អូរចារ ក្រុងបាត់ដំបង។ ដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ម្សៅក្រាមពណ៌សថ្លាច្រកក្នុងថង់ប្លាស្ទិកថ្លា២ថង់ សង្ស័យមានសារធាតុញៀន(ទម្ងន់ ១,៧៣ក្រាមទាំងសំបក)ទូរស័ព្ទ១ គ្រឿងផងដែរ។ បច្ចុប្បន្នជនសង្ស័យទាំង៦នាក់ ត្រូវបានជំនាញកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅតុលាការដើម្បីអនុវត្តតាមច្បាប់៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម​ បាន​ដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈបញ្ជាការឯកភាពខេត្ត ដើម្បីពិនិត្យការរៀបចំ ផែនការការពារ សន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ជូនថ្នាក់ដឹកនាំ ក្នុងពិធីសម្ពោធស្ពានមិត្តភាព កម្ពុជា-ចិន ស្ទឹងត្រង់-ក្រូចឆ្មារ និងបើកការដ្ឋានគម្រោងសាងសង់ ផ្លូវជាតិលេខ ៧១C ដែលនឹងប្រារព្ធឡើងនាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ នៅលើទឹកដីស្រុកស្ទឹងត្រង់។
​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ននៅ​ថ្ងៃទី​១៧ ខែវិច្ឆិកា​ ម្សិលមិញ លោក​ អ៊ុន​ ចាន់ដា​ បាន​ថ្លែងថា ជា​កិត្តិយស​ណាស់​សម្រាប់​ខេត្តកំពង់ចាម ដែល​សម្ដេចតេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ នូវ​ស្ពាន​មិត្តភាព​កម្ពុជា​- ចិន ស្ទឹងត្រង់ ក្រូចឆ្មា និង​សម្ពោធ​បើក​ការដ្ឋាន​ស្ថាបនា​ផ្លូវ ៧១C ចេញពី​ឃុំ​ស្វាយទាប ស្រុក​ចំការលើ ឆ្ពោះទៅដល់​ទី​រួម​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​តែម្ដង។​
អភិបាលខេត្តបាន​មានប្រសាសន៍​បន្តថា ដូច្នេះ​ដើម្បី​ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​ការផ្ដល់​កិត្តិយស របស់​សម្ដេច​តេ​ជោ មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ ​ត្រូវខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​ធ្វើ​ការងារ ប្រកបដោយ​ភាពទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់ ក្នុងការ​រៀបចំ​រក្សា​សន្តិសុខ​សណ្ដាប់ធ្នាប់ ជូន​ថ្នាក់ដឹកនាំ គ្រប់លំដាប់​ថ្នាក់​ទាំងអស់ ដែល​បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ស្ពាន​មិត្តភាព​ស្ទឹងត្រង់​ក្រូចឆ្មា​នាពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខនេះ៕​SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោកម៉ម ប៊ុនហេង និងលោកថោង ខុន បានចុះពិនិត្យមើលអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប ក្នុងការត្រៀមរៀបចំលក្ខណៈសម្បត្តិទទួលបដិសណ្ឋារកិច្ចភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិដែលបានចាក់វ៉ាក់សាំងជំងឺកូវីដ.១៩ ពេញលេញឡើងវិញ។
ក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យនៅថ្ងៃម្សិលមិញរដ្ឋមន្ត្រីទាំងពីរ បានផ្តល់នូវអនុសាសន៍ណែនាំដល់អ្នកគ្រប់គ្រងនៅព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាបរួមមាន៖
១- សម្រាប់អាកាសយាន្តដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប ត្រូវជំរុញការអនុវត្តនីតិវិធីប្រតិបត្តិស្តង់ដារ SOP របស់ក្រសួងសុខាភិបាល ស្របតាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី សម្រាប់ច្រកទ្វារចេញ-ចូលអន្តរជាតិ ឱ្យមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់។
២- សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ ត្រូវជំរុញការហោះហើរក្នុងស្រុក និងការតភ្ជាប់ផ្លូវអាកាសពីប្រទេសដែលជាប្រភពទីផ្សារទេសចរណ៍សំខាន់ៗរបស់កម្ពុជា បម្រើដល់ការទទួលទេសចរអន្តរជាតិនិងអ្នកដំណើរដែលបានចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ពេញលេញ ប្រកបដោយតម្លៃសមរម្យ គុណភាព និងសុវត្ថិភាពជូនភ្ញៀវទេសចរ។
សូមជម្រាបថា កាលពីថ្ងៃទី ១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ នេះ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំមួយក្នុងខេត្តសៀមរាប លោកថោង​ ខុន​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ទេសចរណ៍​បានប្រកាស​ថា អាចនឹងបេីកជេីងហោះហេីរអន្តរជាតិសៀមរាប​ ចាប់ពីថ្ងៃទី១០​ ខែមករា​ ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ៕SRP
ខេត្តតាកែវ៖លោកឈាង ផាន់ណារ៉ា នឹងឡើងមុខតំណែងជាមេប៉ូលិសខេត្តតាកែវ ជំនួសលោកសុខ សំណាង។ ពិធីប្រកាសតែងតាំង ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ខាងមុខនេះ៕SRP