ខេត្តសៀមរាប៖លោកសឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផាផាយ៉ា បាននិពន្ធនូវអត្ថបទមួយដែលមានចំណងជើងថា«ជីវិតនិងមុខជំនួញ»
លោកសឿន តុលា បានសរសេរថា នៅក្នុងលោកយើងនេះ គ្មានអ្នកណាម្នាក់រៀបចំជំនួញ ហើយនិងផ្លូវជីវិតបានល្អត្រឹមត្រូវឥតខ្ចោះនោះទេ ហើយការអះអាងខាងលើនោះពិតជារឿងត្រឹមត្រូវពីព្រោះមនុស្សដែលល្អឥតខ្ចោះ មិនទាន់បានប្រសូតកំណើតនៅឡើយអត់ទេរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ នោះ មានន័យថាអ្វីដែលត្រូវសម្រាប់មនុស្សម្នាក់ឬសម្រាប់មនុស្សមួយក្រុមគឺពិតជាមិនត្រឹមត្រូវសម្រាប់អ្នកគ្រប់គ្នាបានឡើយ
ដូច្នេះហើយការរស់នៅក្នុងសង្គម យើងត្រូវតែយល់អំពីសង្គម ឬក៏ការប្រលូកក្នុងវិស័យធ្វើជំនួញយើងត្រូវ យល់អំពីរបៀបធ្វើជំនួញ ហ្នឹងមនុស្សដែលធ្វើជំនួញជាមួយយើង ដើម្បីឲ្យដំណើរការ ក្នុងការរស់នៅ និងការងារ ស្របទិសដៅជាមួយគ្នា រួមបញ្ចូលទាំងការបើកចិត្តឲ្យទូលាយក្នុងការទទួលយកចំណេះដឹងពីមនុស្សជុំវិញខ្លួន ការៀនស្ដាប់ អ្នកដទៃ ការរៀនកត់ត្រាសម្គាល់ ចំណុចសំខាន់ៗសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន និង ការចំណាយពេលអានជាប្រចាំដើម្បីឲ្យយើងមានការរិះគិតពិចារណា ថ្លឹងថ្លែង បន្ទាត់ជីវិតឲ្យមានតុល្យភាពជាមួយនិងការងារ ឬ ធុរកិច្ច នៅក្នុងស្ថានការណ៍បច្ចុប្បន្ន។
តើ ទាំងអស់នេះ អ្នកគិតថា ” ជីវិតជាការងាយស្រួលឬមួយក៏ជាការលំបាក? ”
ប្រសិនបើយើងព្យាយាមចង់ទៅបានងាយស្រួលមិនប្រឈមជាមួយការលំបាកទេនោះមានន័យថាយើងកំពុងតែចាប់យកចំណុចគ្រោះថ្នាក់នៃជីវិតហើយ ” ទោះបីជាយើង ស្រឡាញ់កូនប៉ុណ្ណាក៏ដោយ ទោះបីជាយើង មិនចង់ឲ្យពួកគាត់លំបាក ក៏ដោយ ប៉ុន្តែអ្វីដែលកើតឡើងចំពោះជីវិត ” យើងមិនអាចនិយាយថា ជីវិតងាយស្រួលបានឡើយ”។
ការបណ្ដោយឲ្យខ្លួនរបស់យើង ឬមនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់យើង មានភាពងាយស្រួល ពួកគាត់នឹងធ្លាក់ខ្លួនជាមនុស្សខ្សោយ ហើយភាពងាយស្រួលមិនបានជួយឲ្យជីវិតរឹងមាំនិងឲ្យមានការអត់ធ្មត់ជាមួយនឹងអ្វីដែលកើតឡើងដល់ជីវិតបានទេ..ប្រហែលជាមានភាពងាយស្រួលសម្រាប់អ្នកប្រសិនបើអ្នកទុកទម្លាប់ចាស់ ដែលមិនព្រម ផ្លាស់ប្ដូរ ប៉ុន្តែជីវិត នឹងផ្លាស់ប្ដូរទៅភាពលំបាក ក្នុងកម្រិតគ្រោះថ្នាក់ ដោយសារទម្លាប់របស់យើង ជីវិតដែលមានន័យគឺមិនរត់ទៅលើបន្ទាត់ងាយស្រួលនោះទេ ជីវិតទាមទារឲ្យយើងដាក់វិន័យក្នុងខ្លួនដើម្បីបំពេញកិច្ចការដែលបានរៀបចំទុក គ្រោះថ្នាក់ខ្លាំងនៅពេលដែលយើងមានការការចំណាយពេលវេលាបណ្ដែតបណ្ដោយជាមួយនិងមិត្តភ័ក្រក្នុងសង្គមលើសលប់នោះ
ទាំងអស់នោះគឺជាសត្រូវរារាំងរូបអ្នកឱ្យអ្នកខកខានចាប់ប្រកាន់យកវិន័យលើខ្លួនឯង ដែលជាសសរទ្រូងនៃការផ្លាស់ប្ដូរទៅរកភាពប្រសើរឡើង។
សូមចងចាំថាធ្វើជំនួញឬធ្វើការគឺត្រូវការវិន័យជាចាំបាច់ប្រសិនបើយើងមានវិន័យគ្រប់គ្រាន់ជាមួយនិងការងារជីវិតរបស់យើងនឹងប្រសើរឡើងដូចគ្នា ហើយយើងនឹងធ្វើឲ្យជីវិតរបស់យើងមានន័យមានខ្លឹមសារសម្រាប់ខ្លួនយើងនិងសម្រាប់អ្នកដទៃ។
ប្រសិនបើយើងរៀបចំការចាប់ផ្ដើម ដោយភាពភ្លឺស្វាង មិនរាថយចំពោះការលំបាក..ភាពខ្មៅងងឹតនឹងត្រូវបានបញ្ចប់ លទ្ធផលភ្លឺស្វាងនឹងកើតឡើង ជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងដំណើរជីវិតរបស់យើង.
PAPAYA NEXT STEP CO,.LTD.
*PAPAYA REAL ESTATE (គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ) *PAPAYA HOMESTAY (គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)
*PAPAYA GARDEN (គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)
ខេត្តសៀមរាប៖លោកតាម្នាក់បានលង់ទឹកស្លាប់នៅវេលាម៉ោង១០និង៤០នាទី ថ្ងៃទី០២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ នៅចំណុចភូមិគោកបេង សង្កាត់គោកចក ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាករណីលង់ទឹកស្លាប់នេះជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ ច្រឹក សឿង អាយុ៨៣ ឆ្នាំ រស់នៅភូមិកើតហេតុ។
សមត្ថកិច្ចបានបញ្ជាក់ថាក្រោយពិនិត្យពី ក្រុមគ្រូពេទ្យសន្និដ្ឋានថា សពជនរងគ្រោះពិតជាបានលង់ទឹកស្លាប់ ពិតប្រាកដមែន។ មូលហេតុ៖ចុះទឹក បារខ្សាច់នៅក្នុងបារាយណ៍។ ករណីនេះជំនាញបានយកសំណាកសពទៅពិនិត្យ អវិជ្ជមានពុំមានជំងឺកូវីដ១៩នោះទេ។
ក្រោយបានពិនិត្យក៏ប្រគល់ឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានប្រាប់ថា ជនបរទេសចំនួនពីរនាក់បានស្លាប់នៅក្រុងសៀមរាប ក្នុងករណី២ផ្សេងគ្នា។
សមត្ថកិច្ចបានបន្តថាករណីទី ១នៅវេលាម៉ោង១៧និង៣០នាទី ថ្ងៃពុធ​ ទី០២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ម្សិលមិញ ប្រទះឃើញសាកសពម្នាក់ដេកស្លាប់ នៅចំណុចផ្ទះជួលមួយកន្លែង ឈ្មោះvilla khursani ស្ថិតនៅភូមិទ្រាំង​ សង្កាត់​ស្លក្រាម​ ក្រុងសៀមរាប​ ខេត្តសៀមរាប​។
ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះ DOUGLAS CRAIG THOMPSON ភេទប្រុស អាយុ៧១ឆ្នាំ ជនជាតិ​ អាមេរិកកាំង។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកគ្រូពេទ្យ និងមន្ត្រីជំនាញបានកោសល្យវិច័យឃើញថាមូលហេតុ ជនរងគ្រោះស្លាប់ដោយសារមមានជំងឺទឹកនោមផ្អែមដំណាក់ការចុងក្រោយ ដោយមិនមានពាក់ព័ន្ធជំងឺCOVID-19 នោះទេ។
ករណីទី២ នៅថ្ងៃពុធ ទី០២ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១៤ និង៣០នាទី នៅចំណុចផ្ទះជនរងគ្រោះ​ ក្រុមទី០២ ភូមិ​ជន្លង់ សង្កាត់សាលាកំរើក​ ក្រុង​សៀមរាប វៀតណាមម្នាក់បានស្លាប់។ជនរងគ្រោះមាន ឈ្មោះ​ PHAM THI VY​ ភេទស្រី​ អាយុ ៨៣ឆ្នាំ។
តាមការពិនិត្យសព​ និងកន្លែងកេីតហេតុនិងការសន្និដ្ឋានរបស់គ្រូពេទ្យកោសល្យវិច័្ឆយ ទៅលើ ជនរងគ្រោះ​ PHAM THIV Y បានស្លាប់ដោយ​ សាមេរោគចូលឈាមបណ្តាលមកពីដំបៅជើងកេីតមហារីទឹកនោមផ្អែម៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖មន្ត្រីអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានឱ្យដឹងនៅព្រឹកនេះថា វត្ថុបុរាណចំនួន០៥ ដែលបញ្ជាការដ្ឋានយោធភូមិភាគទី៤ បានរកឃើញនាពេលកន្លងមក បានសម្រេចប្រគល់ជូនដល់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដើម្បីយកមកថែរក្សា និងអភិរក្សបន្តទៀត។
វត្ថុបុរាណទាំង០៥រួមមាន៖១.សសរពេជ្យមួយកំណាត់តូច ២.កំពូលប្រាសាទតាមជ្រុងនៃប្រាសាទធំ ៣.ឆ្នាំងថ្នាំមួយ ៤.ដុំហោជាងផ្នែកខាងលើ មានកំណាត់ព្រះសិររូបព្រះមួយផ្នែក និង៥.បង្គោលព្រះទិស មួយដុំ។
សូមជម្រាបជូនថា នេះមិនមែនជាលើកទី១ទេ ដែលអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានទទួលវត្ថុបុរាណពីស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងប្រជាពលរដ្ឋនានា បានប្រទះឃើញនិងស្ម័គ្រប្រគល់ជូនអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ធ្វើការថែរក្សា និងអភិរក្ស ដើម្បីសម្រាប់កូនចៅជំនាន់ក្រោយបានឃើញ។
ពិធីប្រគល់ទទួលវត្ថុបុរាណទាំង០៥ប្រភេទនេះនៅពីថ្ងៃទី០១ ខែមិថុនា ម្សិលមិញ ក្នុងឱកាសចូលរួមពិធីប្រគល់និងដាំកូនឈើនាបញ្ជាការដ្ឋានយោធភូមិភាគទី៤៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផាយ៉ា បាននិពន្ធអត្ថបទមួយក្រោមចំណង់ជើងថា «តម្លៃនៃសហគ្រិន» ។
លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិក បានសរសេរថា មានការយល់ច្រឡំជាច្រើន តាមរយៈការគិតរបស់យើង ហើយក្លាយជា មិនសប្បាយចិត្ត និងតូចចិត្ត ជាមួយនឹងខ្លួនឯង នៅពេលដែលយើងមានការ ប្រៀបធៀបជាមួយអ្នកដទៃ ” ដោយការគិតថា ពួកគេមានសំណាងជាង” ជាការពិតណាស់ នៅលើលោកយើងនេះ គ្មានអ្នកណាមានសំណាងជាងអ្នកណាទេ គ្រាន់តែ គេមានអ្វីដែលយើងអត់មានតែប៉ុណ្ណោះ ” គ្រប់ពេលដែលអ្នកប្រៀបធៀបខ្លួនឯងជាមួយអ្នកដទៃ អ្នកតែងតែបាត់បង់ទេពកុសលជីវិតរបស់ខ្លួនឯង” ។
ពាក្យថាសំណាង គឺ ចេញពីការកសាងទាំងកម្លាំងចិត្ត ទាំងកម្លាំងកាយ ដើម្បីឲ្យបាន សម្រេច អ្វីមួយ ដែលពួកគេចង់បាន ហើយជាទូទៅ មនុស្សតែងតែ ទាមទារ ឱ្យមានទ្រព្យសម្បត្តិ និងប្រាក់ ច្រើន ប៉ុន្តែ ដំណឹងល្អនោះគឺថា “ពួកគេអាចធ្វើបាន ប្រសិនបើ ពួកគេជឿ លើខ្លួនឯង”។
ពីព្រោះ ” ភាពជោគជ័យ និងភាពមានបាន នៅមិនឆ្ងាយពីលោកអ្នកទេ ប្រសិនបើអ្នកផ្ដោតយកចិត្តទុកដាក់ ធ្វើរឿងតែមួយឲ្យបានសម្រេចនោះ”
សូមចងចាំថា ” នៅពេលដែលអ្នក ដឹងច្បាស់ ថាអ្នកចង់បានអ្វី អ្នកនឹងបានទទួលវា ពីព្រោះ អ្នកនឹងចំណាយពេល ផ្ដោត គិតរកវិធី ដើម្បីឲ្យបានទទួល”
សំណួរដែលត្រូវសួរថា : តើអ្នកមានការតាំងចិត្តមុតមាំ ដើម្បីបំពេញកិច្ចការ ក្នុងគោលបំណងរបស់អ្នកហើយឬនៅ?
មានមនុស្សជាច្រើនក្នុងលោកនេះ បានប្រឈមមុខ ជាមួយ ការបាត់បង់ ទ្រព្យសម្បត្តិ និងដើមទុន នៅពេលដែលអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនបរាជ័យ នោះមានន័យថា នៅពេលដែលពួកគេ បានបាត់បងការផ្ដោតយកចិត្តទុកដាក់ ទៅលើអាជីវកម្ម របស់ខ្លួន ហើយបែរទៅជា បន្ទោសរឿងផ្សេងៗទៅវិញ។
ការវិនិយោគ ដ៏ល្អបំផុត គឺការដាក់ទុន ដើម្បីចំណេះដឹងនៅក្នុងខ្លួន នោះមានន័យថា ការស្វែងរកចំណេះដឹងបន្ថែម តាមរយៈការអាន តាមរយៈមនុស្សជុំវិញខ្លួន និងតាមមនុស្សថ្មីៗដែលយើងបានជួប ទាំងនោះគឺជាការងាររបស់ម្ចាស់អាជីវកម្ម នៅក្នុងលោកយើងនេះ គ្មានអ្នកជោគជ័យណា ដែលក្លាហាន បិទភ្នែក បិទត្រចៀក នឹងអាងចំណេះដឹង របស់ខ្លួន ពីអតីតកាល ដោយមិនបានស្វែងរក ចំណេះដឹងបន្ថែមទៀតនោះទេ សូមចងចាំថា តម្លៃរបស់សហគ្រិន គឺស្ថិតនៅក្នុង ការរៀនយកចំណេះដឹង ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តក្នុងការងារ។
(គម្រោងលើវិស័យកសិកម្ម)