ភ្នំពេញ៖សម្តេចហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភា បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មាធិការអិចន្រ្តៃយ៍រដ្ឋសភា តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ដើម្បីអនុម័តរបៀបវារៈមួយចំនួន។ ជាលទ្ធផលកិច្ចប្រជុំបានសម្រេចទទួលយកសេចក្តីព្រាងច្បាប់ចំនួន៣ ដែលស្នើឡើងដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ប្រគល់ជូនគណៈកម្មការជំនាញរដ្ឋសភាពិនិត្យសិក្សា និងបានអនុម័តបញ្ចូលសេចក្តីព្រាងច្បាប់ដែលគណៈកម្មការជំនាញរដ្ឋសភាបានពិនិត្យសិក្សារួចហើយចំនួន៤ ក្នុងរបៀបវារៈសម័យប្រជុំរដ្ឋសភាលើកទី៦ នីតិកាលទី៦ នាពេលខាងមុខ។
សេចក្តីព្រាងច្បាប់ថ្មីចំនួន៣ ដែលរដ្ឋសភាទទួលយកមកពិនិត្យសិក្សាតាមសំណើរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលមានសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីការអនុម័តយល់ព្រមលើពិធីសារធ្វើវិសោធនកម្មកិច្ចព្រមព្រៀងអាស៊ានបូកបីស្តីពីការត្រៀមបម្រុងអង្ករសង្រ្គោះបន្ទាន់។
សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីវិសោធនកម្មមាត្រា១២៣ មាត្រា១៣៨ មាត្រា១៦២ មាត្រា៣០០ មាត្រា៣៤៣ មាត្រា៣៥០ មាត្រា៣៦៣ និងមាត្រា៣៦៧ នៃច្បាប់ស្តីពីការងារ ដែលត្រូវប្រកាសឲ្យប្រើដោយព្រះរាជក្រម ជស/រកម/០៣៩៧/០១/ ចុះថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៩៧។ សេចក្តីព្រាងច្បាប់ ស្តីពីវិនិយោគនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ចំណែកសេចក្តីព្រាងច្បាប់ចំនួន៤ ដែលគណៈកម្មការជំនាញរដ្ឋសភាទើបតែបញ្ចប់ការពិនិត្យ សិក្សា ដែលត្រូវគណៈកម្មាធិការអចិន្រ្តៃយ៍រដ្ឋសភាបានអនុម័តបញ្ចូលក្នុងរបៀបវារៈសម្រាប់សម័យប្រជុំរដ្ឋសភាលើកទី៦ នីតិកាលទី៦ នាពេលខាងមុខ រួមមាន សេចក្តីព្រាងច្បាប់ ស្តីពីការអនុម័តយល់ព្រមលើកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់។
សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពី វិសោធនកម្មមាត្រា១៨ថ្មី នៃច្បាប់ស្តីពីវិសោធនកម្មមាត្រា១៨ នៃច្បាប់ស្តីពីសវនកម្មនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីការអនុម័តលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរវាងរាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីការប្រកួតប្រជែង។
នៅកិច្ចធ្វើឡើងនៅព្រឹកថ្ងៃទី២១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះក៏បានអនុម័តជ្រើសតំាង ឯកឧត្តម ម៉ែន កួន ជាសមាជិកគណៈកម្មការសិទ្ធិមនុស្ស ទទួលពាក្យបណ្តឹង អង្កេត និងទំនាក់ទំនងរដ្ឋសភា ព្រឹទ្ធសភា នៃរដ្ឋសភា ដើម្បីដាក់ជូនសម័យប្រជុំរដ្ឋសភា នាពេលខាងមុខបន្តនីតិវិធី ផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកប្រាក់ សុខុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៅព្រឹក ថ្ងៃទី ២១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំតំណាងជាតិសម្រាប់ក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍អាស៊ានទាំងបី ដែលមាន ក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សន្តិសុខ-នយោបាយអាស៊ាន ក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍ សេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន និងក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ដើម្បីពិភាក្សាអំពីការត្រៀមរៀបចំធ្វើជាប្រធានអាស៊ានរបស់កម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២២។
កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពី លោក ប៉ាន សូរស័ក្តិ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងជាតំណាងជាតិសម្រាប់ក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន និងលោក ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាតំណាងជាតិសម្រាប់ក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន៕SRP
២០ កក្កដា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ថៅកែគ្លីនិកឯកជនយីហោ ស៊ឹង រិទ្ធីរ៉េត និងជាអនុប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តផងនោះ បានត្រូវប៉ូលិសពាក់សក្ត័៤កន្លះម្នាក់ ប្តឹងទៅសាលាឧទ្ធរណ៍ពីបទ រំលោភលើទំនុកចិត្ត ដែលមានទឹកប្រាក់រហូត២៣៥០០០ដុល្លារអាមេរិក។
ថៅកែគ្លីនិកឯកជន និងជាអនុប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តសៀមរាប ដែលរងបណ្តឹង ពីបទរំលោភលើទំនុកចិត្តនោះ មានឈ្មោះ ស៊ឹង រិទ្ធីរ៉េត។ ចំណែកដើមបណ្តឹងមានឈ្មោះសំ សុខហេន ជាវរសេនីយ៍ទោ មានតួនាទីនាយរងការិយាល័យបច្ចេកទេសវិទ្យាសាស្ត្រនៃស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប។
ដើមបណ្តឹងលោកសំ សុខហេន បានផ្តល់បទ សម្ភាសន៍ដោយផ្ទាល់ថា កាលថ្ងៃទី៣១ខែឧសភាឆ្នាំ ២០១៩ រូបលោកនិងឪពុក រួមទាំងចុងបណ្តឹង បានព្រមព្រៀងគ្នាទិញដីនិងផ្ទះមួយកន្លែង ក្នុងភូមិវត្តបូព៌សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប តម្លៃ៥៦ម៉ឺនដុល្លារ។ ក្នុងនោះរូបលោកមានចំណែក២៥គាគរយ ឪពុក២៥ ភាគរយ ហើយចុងបណ្តឹង៥០ភាគរយ ដោយស្រាក់គ្នាខ្ចីលុយពីធនាគារ។ ក្រោយពេលទិញហើយក៏ត្រូវបានអ្នកផ្សេងមករកទិញវិញដោយអោយតម្លៃ៩៦ម៉ឺនដុល្លារ តែពួកគាត់ទាំង៣ភាគហ៊ុនសម្រេចមិនលក់ ដោយព្រមព្រៀងជួលអោយចុងបណ្តឹងធ្វើជាគ្លីនិកក្នុង១ខែ៣០០០ដុល្លារ។ ក្នុងពេលព្រមព្រៀងគ្នា ចុងបណ្តឹងបានរៀបចំជួសជុលហើយបង្កើតជាគ្លីនិកតែម្តង។
លោកបន្តថា ក្នុងកំឡុងពេលដំណើរការជួស ជុលរៀបចំ រូបលោកបានធ្វើលិខិតមួយច្បាប់បញ្ជាក់ពីចំណែកហ៊ុនទាំង៣ និងកិច្ចសន្យាជួល។ ប៉ុន្តែក្នុងពេលអោយលិខិតទៅចុងបណ្តឹងផ្តិតមេដៃ ចុងបណ្តឹងចេះតែពន្យាពេល រហូតចុងក្រោយឆ្លើយតបមកវិញថា ដីផ្ទះរបស់គាត់ឈ្មោះកម្មសិទ្ធិរបស់គាត់ ខ្ចីធនាគារក៏ឈ្មោះរបស់គាត់ តើមានរឿងអីត្រូវគាត់ផ្តិតមេដៃជួលនិងចែកភាគហ៊ុន។
លោកសំ សុខហេន អោយដឹងទៀតថា បន្ទាប់ពីចុងបណ្តឹងឆ្លើយថាដីផ្ទះនោះជារបស់គាត់តែម្នាក់រូបលោក បានដាក់ពាក្យប្តឹងទៅតុលាការសៀមរាប ដោយចោទពីបទ រំលោភលើទំនុកចិត្ត។ តែនៅថ្ងៃទី២៤ ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២១នេះ សាលាដំបូងខេត្តសៀមរាបសម្រេចតម្កល់រឿងឥតចាត់ការ។
លោកសំ សុខហេន បានអោយដឹងទៀតថា ក្នុងការព្រមព្រៀងទិញដីនិងផ្ទះចូលគ្នា៣ ចំណែកនេះ ខ្ចីលុយធនាគារក៏ខ្ចីទាំង៣ចំណែក ហើយបង់ប្រាក់សងធនាគារវិញក៏៣ចំណែកដូចគ្នា។ គ្រាន់តែអោយចុងបណ្តឹងជាអ្នកចេញមុខដាក់ឈ្មោះទិញ និងចេញមុខខ្ចីធនាគារ ព្រោះរូបគាត់ជាបងនិងជាកូនរបស់សហភាគហ៊ុន។ ប៉ុន្តែបុគ្គលចុងបណ្តឹង ដែលត្រូវជាបង និងត្រូវជាកូន ធ្វើបែបនេះទៅវិញ។ រូបលោកនិងឪពុកដែលជាម្ចាស់ភាគហ៊ុន មានឯកាសារទូទាត់ប្រាក់ទៅធនាគារ និងទៅចុងបណ្តឹងទាំងអស់។ ក្នុងនោះសម្រាប់រូបលោក ដែលត្រូវជាប្អូនរបស់ចុងបណ្តឹងមានចំណែក២៥ភាគរយគឺស្មើទឹកប្រាក់ ២៣៥០០០ដុល្លារ។ តែតុលាការសៀមរាបតម្កល់រឿងឥតចាត់ការ។ ហេតុដូច្នេះហើយទើបរូបលោក សម្រេចប្តឹងបន្តទៅសាលាឧទ្ធរណ៍ ដោយចោទពីបទ រំលោភលើទំនុកចិត្ត ហើយលោករំពឹងថា នឹងទទួលបានភាពយុត្តធម៌។
ជុំវិញការចោទប្រកាន់នេះ លោកស៊ឹង រិទ្ធីរ៉េត ម្ចាស់គ្លីនិកយីហោ ស៊ឹង រិទ្ធីរ៉េត និងជាអនុប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តសៀមរាប បានផ្តល់បទសម្ភាសន៍ ដោយផ្ទាល់ថា រូបលោកជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិដីមានប្លង់ស្រប់ច្បាប់ ហើយក៏ជាអ្នកខ្ចីធនាគារ ដោយផ្ទាល់ផងដែរ។ រឿងបុគ្គលដើមចោទអះអាងយ៉ាងណានោះ គឺជាការប្រឌិតព្រោះតែចង់បានទ្រព្យរបស់លោកតែប៉ុណ្ណោះ។
លោកបន្តថា សម្រាប់លោក គឺមិនបរិយាយវែងទេ ពីព្រោះសំអាងលើឯកសារ ម្យ៉ាងវិញទៀត តុលាការបាន សម្រេចតម្កល់រឿងឥតចាត់ការរួចទៅហើយ។ ចឹងទេទោះគាគីប្តឹងទៅណាទៀតក៏មិនជាអ្វីដែរ។
ទោះជាបែបនេះ មហាជននៅក្នុងខេត្តសៀមរាប រងចាំមើលថា តើរឿងក្តីដែលមានទំហំទឹកប្រាក់រហូតជាង២៣ម៉ឺនដុល្លារនេះទៅជាយ៉ាងណា។ម្ខាងជាប៉ូលិសមានឋាន: ឯម្ខាងទៀត ជាមន្ត្រីមានមុខមាត់ ពិសេសជាថៅកែគ្លីនិកដ៏ល្បីល្បាញ ប្រចាំខេត្តសៀមរាប ទៀតផង៕SRP
ខេត្ត​កំពង់ចាម​៖លោក អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាល ខេត្តកំពង់ចាម និងប្រធានគណៈកម្មការខេត្តប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជម្ងឺកូវីដ-១៩ បានចូលរួមអបអរសាទរចំពោះស្ត្រីម្នាក់ ដែលជាកសិករ រស់នៅភូមិតាអុង ឃុំតាអុង ស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម បានជាប់លេខរៀងទី ៦លាន ក្នុងការមកទទួលវ៉ាក់សាំងការពារកូវីដ-១៩ ដោយស្ម័គ្រចិត្ត និងទទួលបានថវិកាថវិកាលើកទឹកចិត្ត ចំនួន ១០លានរៀល និងសម្ភារផ្សេងៗទៀត ពីសម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី។
ការថ្លែងអបអរនេះបានធ្វើឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ របស់គណៈកម្មការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជម្ងឺកូវីដ ១៩ ខេត្តកំពង់ចាម នៅព្រឹកមិញនេះ។
លោក អ៊ុន ចាន់ដា បានថ្លែងថា នេះជាកិត្តិយស របស់ខេត្តកំពង់ចាម ពីព្រោះថា ការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការកូវីដ-១៩ នឹងត្រូវបញ្ចប់នៅត្រឹមលេខរៀងទី ១០លាន ប៉ុន្តែ ជាព្វសំណាង ស្រាប់តែលេខរៀងទី ៦លាន គឺបានទៅលើប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម របស់យើង។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា មិនត្រឹមតែ គិតគូអំពីអាយុជីវិត និងសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈ ដាក់ចេញនូវ «យុទ្ធនាការជាតិ ចាក់វ៉ាក់សាំង» សំដៅបង្កើតឲ្យមានភាពស៊ាំ ទប់ទល់នឹងការឆ្លងរីករាករាលដាលនៃជម្ងឺកូវីដ-១៩ នៅក្នុងសហគមន៍ ប៉ុណ្ណោះទេ ក៏ប៉ុន្តែ រាជរដ្ឋាភិបាល បានផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្តជាប្រាក់រង្វាន់ ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ស្ថិតនៅក្នុងលេខរៀងទីលានៗ ក្រោយពីមកទទួលវ៉ាក់សាំងបង្ការជម្ងឺកូវី-១៩ រួចហើយផងដែរ។
លោកបញ្ជាក់ដែរថា យ៉ាងណាមិញ នៅថ្ងៃនេះ ផងដែរ លោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន ប្រធានគណៈកម្មការចំពោះកិច្ចចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ នឹងដឹកនាំគណៈប្រតិភូ ដើម្បី នាំថវិកាលើកទឹកចិត្ត របស់សម្ដេចតេជោ មកផ្ដល់ជូនបងស្រី ផេង សឿន នៅស្រុកចំការលេី។
​សូមបញ្ជាក់ថា បើតាមសារនៅក្នុងផេកផ្លូវការ របស់សម្ដេចហ៊ុន សែន បានសរសេរថា៖ «មកដល់ថ្ងៃនេះ កម្ពុជាយើង បានចាក់វ៉ាក់សាំងការពារកូវីដ-១៩ បាន ៦លាននាក់ ស្មើនឹង ៦០ភាគរយ នៃប្រជាជន ១០លាននាក់ ដែលត្រូវចាក់។ លេខរៀងទី ៦លាន បានទៅលើប្អូនស្រី ផេង សឿន​ អាយុ ៦៧ឆ្នាំ ជាកសិករ រស់នៅភូមិតាអុង ឃុំតាអុង ស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម ដែលខ្ញុំសូមចូលរួមអបអរសាទរ។
លោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន នឹងយកជំនួយថវិកា ១០លានរៀល និងសម្ភារៈផ្សេងៗទៀត ដែលជាជំនួយរបស់ខ្ញុំ ទៅប្រគល់ជូនដោយផ្ទាល់។
​បើតាមរបាយការណ៍ របស់រដ្ឋបាលសាលាខេត្តកំពង់ចាម ស្ដីពីស្ថានភាពជម្ងឺកូវីដ ១៩ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាម មានករណីឆ្លងសរុប ចំនួន ៣.២៨៧ករណី ជាសះស្បើយ ២.៣៣៥នាក់ និងករណីស្លាប់ ៦១នាក់។ បច្ចុប្បន្ន ករណីឆ្លងកំពុងសម្រាកព្យាបាល នៅមន្ទីរពេទ្យមេគង្គកំពង់ចាម មានចំនួន ៨៩១នាក់។ ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហានេះ គណៈកម្មការចំពោះកិច្ច ចាក់វ៉ាក់សាំងថ្នាក់ខេត្ត ដោយមានការយកចិត្តទុដាក់ ពីសម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានដំណើរការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជូនប្រជាពលរដ្ឋ ចំនួន ២លើក គឺ៖ លើកទី១ ក្នុងដូសទី១ ដើម្បី ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ១ក្រុង និងស្រុក ៤ សម្រេចបានចំនួន ២៣៤.៨១៥នាក់ ស្មើនឹង ៧០% ។ និងលើកទី២ ក្នុងដូសទី១ កំពុងចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ចំនួន ៥ស្រុក រហូតមកដល់ពេលនេះ សម្រេចបានចំនួន ៨១.៥៣៤នាក់ ស្មើនឹង ៣០,២០% នៃផែនការ ។ ហើយក្រុមគ្រូពេទ្យជំនាញ ក៏កំពុងដំណើរការចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋជារៀងរាល់ថ្ងៃ៕SRP
ខេត្តពោធិ៍សាត់៖លោកម៉ៅ ធនិន អភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ និងភរិយាហ៊ុន ចាន់ធី ប្រធានកិត្តិយស សាខាសមាគមនារីកម្ពុជា ដើម្បីសន្តិភាព និងអភិវឌ្ឍន៍ខេត្ត តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោក ស្រីម៉ែន សំអន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋសភា ព្រឹទ្ធសភា និងអធិការកិច្ច នៅរសៀលថ្ងៃទី១៩ ខែកក្កដា ម្សិលមិញបានរៀបចំថ្វាយទាន ធូប កម្រងផ្កា និងគ្រឿងរន្តាប់បូជា ជូនលោកឧកញ៉ា ឃ្លាំង មឿង និងជំទាវ ខាន់ ខៀវ ទៅតាមគន្លងព្រះពុទ្ធសាសនា និងព្រហ្មញ្ញសាសនា ក្នុងគោលបំណងបន់ស្រន់សុំសេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើន និងទឹកភ្លៀង ជាពិសេសសូមឱ្យជំងឺកូវីដ១៩ (Covid-19) បវៀសជាសឆ្ងាយ និងឆាប់ផុតរលត់ ពីខេត្តពោធិ៍សាត់ ខណៈដែលបច្ចុប្បន្នជំងឺនេះកំពុងតែមានសភាពវឹកវរយ៉ាងខ្លាំង នៅទូទាំងប្រទេស និងនៅលើពិភពលោក។
ពិធីនេះត្រូវបានធ្វើឡើង នៅបូជនីយដ្ឋានលោកឧកញ៉ា ដែលមានចម្ងាយប្រមាណ៥គីឡូម៉ែត្រ ពីទីរួមខេត្ត ជាប់ផ្លូវជាតិលេខ៥៥ ស្ថិតក្នុងភូមិកំពែងស្វាយ ឃុំស្នាមព្រះ ស្រុកបាកាន ខេត្តពោធិ៍សាត់។
គួរបញ្ជាក់ថាខេត្តពោធិ៍សាត់ ក៏ដូចជាខេត្ត/ក្រុងដ៏ទៃផ្សេងទៀតដែរ គឺមានករណីផ្ទុះឡើងជំងឺកូវីដ១៩ (COVID-19) ដូចគ្នា, ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត និងក្នុងនាមជាប្រធានគណៈកម្មការខេត្ត ប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ១៩ ឯកឧត្តម ម៉ៅ ធនិន បានប្រើប្រាស់កម្លាំងសរុប និងមធ្យោបាយសរុប ដើម្បីកាត់ផ្តាច់ការចម្លងឱ្យបានឆាប់រហ័ស និងសូមអំពាវនាវយ៉ាងទទូច សូមឱ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងខេត្ត ត្រូវបន្តការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ និងការពារខ្លួនពីជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ ដោយអនុវត្តនូវវិធានការ «៣កុំ ៣ការពារ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាវិធានការនានា របស់ក្រសួងសុខាភិបាល៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោក វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ បានអះអាងថា
ការទប់ស្កាត់បទល្មើសព្រៃឈើ មិនស្ថិតនៅលើ ក្រសួងកសិកម្ម ទៀតនោះទេ។
លោក វេង សាខុន បានសរសេរនៅលើគណនីហ្វេសប៊ុកថា៖ មួយរយៈពេលកន្លងមកនេះ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានពិនិត្យឃើញថា មានសារព័ត៌មាន និងសាធារណជន មួយចំនួនបានចុះផ្សាយអត្ថបទ និងធ្វើការបកស្រាយ ដាក់បន្ទុកមកលើក្រសួង លើការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ ជាពិសេសការបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើ និងជលផល ដោយមិនបានតាមដាន និងសិក្សាឲ្យបានច្បាស់លាស់ពីដំណើរការ ធ្វើកំណែទម្រង់ របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល បានធ្វើឱ្យសាធារណជន មានការយល់ច្រឡំមកលើក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ។
លោកវេង សាខុន បានបន្តថា៖ក្នុងនាមក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ខ្ញុំមានកិត្តិយស សូមជម្រាបជូនសាធារណជន ជាពិសេសសារព័ត៌មាន ឲ្យបានជ្រាបថា
យោងតាម៖
១. អនុក្រឹត្យ លេខ ១៥៦ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី០៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៤ ស្តីពីការរៀបចំ និងប្រព្រឹត្តទៅនៃគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលរាជធានី ខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ,
២. សារាចរណែនាំ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល លេខ ០៥ សជណ ស្តីពីវិធានការចាំបាច់នានាក្នុងការពង្រឹងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ ធ្វើនៅថ្ងៃទី ២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៦ បានសម្រច៖
ប្រគល់សមត្ថកិច្ចដល់រដ្ឋបាលរាជធានី ខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ ដើម្បីចាត់វិធានការឱ្យបានម៉ឺង ម៉ាត់ និងហ្មត់ចត់ ដូចខាងក្រោម៖
គ្រប់គ្រងរាល់សិប្បកម្មកែច្នៃ និងអាជីវកម្មធនធានព្រៃឈើ និងជលផលដែលមានច្បាប់ អនុញ្ញាត ព្រមទាំងទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់សិប្បកម្មកែច្នៃ និងអាជីវកម្មធនធានព្រៃឈើ និង ជលផលដែលគ្មានច្បាប់អនុញ្ញាត។ ត្រួតពិនិត្យ និងចាត់វិធានការលុបបំបាត់ការដឹកជញ្ជូន និងការស្ដុកឈើគ្រប់ប្រភេទ ដែលគ្មានការអនុញ្ញាតត្រឹមត្រូវ តាមច្បាប់នៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួន ចាត់វិធានការទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់ការនាំចេញឈើ និងផលិតផលកែច្នៃពីឈើគ្រប់ប្រភេទ ព្រមទាំងសត្វព្រៃដែលគ្មានការអនុញ្ញាតត្រឹមត្រូវតាមច្បាប់ ទៅក្រៅប្រទេសតាមច្រកព្រំដែន និង តាមច្រករបៀង។
ដឹកនាំ សម្របសម្រួលអធិការ ខណ្ឌ ផ្នែក សង្កាត់រដ្ឋបាលព្រៃឈើ អធិការ ខណ្ឌ ផ្នែក សង្កាត់ រដ្ឋបាលជលផល មន្ទីរបរិស្ថាន និងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធទាំងឡាយ ដើម្បីធានាបាននូវ ការប្រើប្រាស់កម្លាំងសរុប និងមធ្យោបាយចាំបាច់នានាក្នុងការថែរក្សា និងការពារធនធានធម្មជាតិ ព្រមទាំងទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបសកម្មភាពបទល្មើស នៅក្នុងតំបន់ការពារ និងអភិរក្សធម្មជាតិ ក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួន។
ធ្វើរបាយការណ៍បូកសរុបប្រចាំត្រីមាស ឬធ្វើរបាយការណ៍ក្នុងករណីចាំបាច់ អំពីស្ថានភាព ការគ្រប់គ្រងតំបន់ការពារ និងអភិរក្សធម្មជាតិនានាដែលស្ថិតនៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួន ជូនក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដោយត្រូវចម្លងជូនក្រសួងមហាផ្ទៃ មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស។ ក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា ប្រមាញ់ និងនេសាទត្រូវធ្វើការបូកសរុបរបាយការណ៍ទាំងនេះ ដើម្បីរាយការណ៍ជូនប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល។
តាមរយៈការដាក់ឲ្យអនុវត្តន៍ អនុក្រឹត្យ និងសរាចរណែនាំខាងលើ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ឋាប្រមាញ់និងនេសាទ បាននិងកំពុងខិតខំអនុវត្តឲ្យបានពេញលេញ នូវអ្វីដែលជាភារកិច្ចរបស់ខ្លួន ដែលប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល បានប្រគល់ជូន ហើយមានក្តីសង្ឃឹមថា សាធារណជន ជាពិសេសសារព័ត៌មាន បានយល់ពីអ្វីជាការសម្រេច របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការបន្តធ្វើកំណែទម្រង់យ៉ាងមុតស្រួច កន្លងមក៕SRP
ភ្នំពេញ៖លោកវេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ នៅព្រឹកនេះបានបង្ហាញលទ្ធផលការងារបង្កបង្កើនផលសម្រាប់រដូវវស្សាឆ្នាំ២០២១ នៅទូទាំងប្រទេស, គិតមកទល់ត្រឹមថ្ងៃទី១៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ប៉ូលិសស្រុកស្វាយលើ ចាប់ខ្លួនមនុស្សចំនួន២នាក់ ពីបទធ្វើចរាចរណ៍ក្រដាសប្រាក់រៀលក្លែងក្លាយ។
ប៉ូលិសខេត្តសៀមរាបបានឲ្យដឹងថាការចាប់ខ្លួនធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកក្កដា ម្សិលមិញ ក្រោយទទួលបណ្តឹងពីប្រជាពលរដ្ឋ។
ប៉ូលិសបានបន្តថាជនសង្ស័យ ១.ឈ្មោះ រ៉េត ពន្លក ភេទប្រុស អាយុ៣១ឆ្នាំរស់នៅភូមិបាខម ឃុំសំពងជ័យ ស្រុកជើងព្រៃ ខេត្តកំពង់ចាម។
២.ឈ្មោះ លឹម ឡៃហ៊ាង ភេទស្រី អាយុ ២៦ ឆ្នាំ ទីលំនៅភូមិបាខម ឃុំសំពងជៃ ស្រុកជើងព្រៃខេត្តកំពង់ចាម។
ក្នុងប្រតិបត្តិការ នេះសមត្ថកិច្ចបានឆែកឆេរកាបូបជនសង្ស័យ រកឃើញក្រដាសប្រាក់ក្លែងក្លាយចំនួន១៥,៧០០,០០០៛(ដប់ប្រាំលានប្រាំពីរសែនរៀល) ក្នុងនោះក្រដាស៥០០០០រៀល ចំនួន១៣,៩០០,០០០៛(ដប់បីលានប្រាំបួនសែនរៀល) ក្រដាស១០០០០រៀលចំនួន១,៨០០,០០០៛(មួយលានប្រាំបីសែនរៀល) និងប្រាក់រៀល (ប្រាក់សុទ្ធ)មួយចំនួន។ ក្រៅពីនោះឃើញមានអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ កាតធនាគារប័ណ្ណបើកបរ ទូរស័ព្ទដៃ កាតទូរស័ព្ទmetfoneនិងកាតទូរស័ព្ទsmart មួយចំនួនទៀត។
ជនសង្ស័យបានសារភាពថា៖ពួកខ្លួនបានធ្វើសកម្មភាពជិះម៉ូតូមកពីខេត្តព្រះវិហារ មកកាន់ខេត្តសៀមរាប ឆ្លងកាត់តាមផ្លូវជាតិលេខ៦៤ ដោយនាំយក ក្រដាសប្រាក់ ក្លែងក្លាយ(ក្រដាសប្រាក់ ៥០០០០រៀលនិង១០០០០រៀល) មកចាយ នៅក្នុងភូមិសាស្រ្តឃុំស្វាយលើ។ ករណីនេះត្រូវបានសម្ថកិច្ច កសាងសំណុំរឿង តាមនិតិវិធីច្បាប់៕SRP
១៩ កក្កដា ២០២១
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម និង​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​ខេត្ត ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​និង​ជម្ងឺ​កូ​វីដ-១៩ នៅព្រឹកមិនេះ បាន​ដឹកនាំ​មន្ត្រីក្រោមឱវាទ នាំយក​អំណោយ​ជា​សម្ភារ និង​ភេសជ្ជៈ របស់​រដ្ឋបាលខេត្ត ប្រគល់ជូន​ក្រុមគ្រូពេទ្យ​ប្រចាំការ នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​មេគង្គ និង​វិទ្យាល័យ​ព្រះសីហនុ ស្ថិតក្នុង​ក្រុង​កំពង់ចាម។
គួររំលឹកថា បន្ទាប់ពី​ការ​គម្រាមកំហែង ដោយ​ព្រឹត្តិការណ៍​សហគមន៍ ២០ កុម្ភៈ រដ្ឋបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បានសម្រេច​យក​អតីត​សណ្ឋាគារ​មេគង្គ ប្រែក្លាយជា​មន្ទីរពេទ្យ សម្រាប់​ព្យាបាល​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ ក្នុង​ម្រិ​ត​ធ្ងន់។ ចំណែកវិទ្យាល័យ​ព្រះសីហនុ ធ្វើជា​មន្ទីរពេទ្យ​ព្យាបាល​ជម្ងឺ​កូ​វីដ ១៩ ក្នុង​ម្រិ​ត​ស្រាល។ បច្ចុប្បន្ន មណ្ឌល​ព្យាបាល​ជម្ងឺ​ទាំង ២​កន្លែង នេះ កំពុង​ទទួល​ការព្យាបាល​អ្នក​ជម្ងឺ យ៉ាង​មមាញឹក និង​ការយកចិត្តទុកដាក់​បំ​ផុត ពី​សំណាក់​ក្រុមគ្រូពេទ្យ​ជំនាញ។
​បើតាម​មន្ត្រីរបស់​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម បាន​ឲ្យ​ដឹងថា អំណោយ ជូន​ដល់​ក្រុមគ្រូពេទ្យ នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​មេគង្គ​កំពង់ចាម និង​មន្ទីរពេទ្យ​វិទ្យាល័យ​ព្រះសីហនុ ដោយ​ក្នុង​មួយ​មន្ទីរពេទ្យ ទទួលបាន៖ ទឹកក្រូច​ចំនួន ២៥​កេស ជែ​ល​លាងដៃ​ចំនួន ៥​កេស និង​ម៉ាស ចំនួន ១៥.០០០​ម៉ាស៕SRP
ភ្នំពេញ៖អតីតមេឃុំនៃអតីតគណបក្ស CNRP នៅស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល លោក លឿង សារុន សប្បាយរីករាយដែលបានសម្រេចចិត្តលើផ្លូវត្រូវចូលរួមរស់ជាមួយបក្សទេវតា គឺគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា«CPP»។ នេះបើតាមលោក ដួង តារា ជំនួយការផ្ទាល់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ដែលបានបញ្ជាក់នៅលើគណនីហ្វេសប៊ុកនៅរសៀលថ្ងៃនេះ។
លោក ដួង តារា បានសរសេរថា៖កូនចៅដឹងគុណនិងគោរពស្រឡាញ់   សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលបាននាំមកនូវសន្តិភាពពេញលេញ ដល់កម្ពុជាទាំងមូលដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបានឡើយ។
ខេត្តព្រះវិហារ៖លោកកង សៅគុណ មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តព្រះវិហារនៅព្រឹកមិញនេះ បានដឹកនាំកម្លាំងក្រោមឱវាទនាំយកនូវសម្ភារមួយចំនួនទៅផ្តល់ជូនដល់ក្រុមការងារ ចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ចំនួន០៣ទីតាំង ក្នុងក្រុងព្រះវិហារ។
ទីតាំងទី១: ស្ថិតនៅសាលាបឋមសិក្សាជា ស៊ីម ត្បែងមានជ័យ ឧបត្ថម្ភមាន៖-ទឹកបរិសុទ្ធ ២០កេស / ភេសជ្ជ:បាកាស ៤កេស/-ទឹកក្រូច ៦កេស។
ទីតាំងទី២: ស្ថិតនៅសាលាក្រុងព្រះវិហារ បានឧបត្ថម្ភមាន៖ទឹកបរិសុទ្ធ ១០កេស /ភេសជ្ជ:បាកាស ៣កេស/ ទឹកក្រូច ៣កេស។
ទីតាំងទី៣- ស្ថិតនៅសាលាបឋមសិក្សាប៉ាលហាល ឧបត្ថម្ភរួមមាន៖ ទឹកបរិសុទ្ធ ១០កេស /ភេសជ្ជ:បាកាស ៣កេស / ទឹកក្រូច ៣កេស។
លោកកង សៅគុណ មេបញ្ជារកងរាជអាវុធហត្ថខេត្ត បានមានមតិសំណេះសំណាង នឹងក្រុមគ្រូពេទ្យ រួមទាំងប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបាន មកទទួលវាក់សាំង នាពេលនោះផងដែរ។
លោកក៏បានថ្លែងសរសើរដល់ ក្រុមគ្រូពេទ្យដែលតែងតែ សកម្ម ចុះយកសំណាកផង ព្យាបាលផង ផ្តល់វាក់សាំងផង ដោយមិនខ្លាចការហត់នឿយនោះឡើយ។
លោកក៏បានផ្តាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ អោយមកទទួលចាក់វាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ១៩ ទាំងអស់គ្នា តាមគោការណ៍ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដោយពុំមានបង់ប្រាក់នោះទេ។ ជាមួយគ្នានេះដេរត្រូវអនុវត្ត៣ កុំ៣ ការពារ ទាំងអស់គ្នាដើម្បីភូមិ ឃុំ គ្មានជំងឺកូវីដ១៩៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផាផាយ៉ា បាននិពន្ធនូវអត្ថបទមួយក្រោមចំណងជើងថា«ភាពស្មោះត្រង់ និង ក្លាហាន»។
លោក សឿន តុលា បានសរសេរថា” ភាពក្លាហាន មានន័យថាមាន ការប្រថុយ ទាំងអស់នោះកើតឡើងសម្រាប់សហគ្រិន ដើម្បីឱ្យ អាជីវកម្ម មានភាពការរីកចម្រើន” ជាទូទៅ គ្មាននរណាម្នាក់ ដឹងថា មានអ្វីខ្លះកើតឡើងចំពោះជាតិរបស់យើងក្នុងពេលអនាគតបានទេ   ពីព្រោះ អនាគត គឺជាអាថ៌កំបាំង សម្រាប់យើងគ្រប់គ្នា  នៅទីនេះ ការសម្រេចចិត្ត ក្លាហាន ដាក់គោលដៅ ហ៊ានចាប់យក ការដាក់វិន័យក្នុងខ្លួន  ដើម្បីអោយចេញផុត ពីទម្លាប់ធម្មតា ផ្លាស់ប្ដូរមកវិញ នៅទម្លាប់ថ្មី
សូមចងចាំថា សកម្មភាពដែលយើងធ្វើបច្ចុប្បន្ននេះត្រូវបានបែងចែកជាទម្លាប់ 2 ដែលបែងចែកផ្ទុយគ្នាដាច់ស្រឡះ 1 ទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃ  គឺជាថ្នាំបំពុលឲ្យយើងស្លាប់។ 2: ទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃ គឺជាអ្នកបម្រើដ៏ល្អសម្រាប់ជីវិតរបស់យើងភាពក្លាហានដែលល្អបំផុត គឺការយកឈ្នះទម្លាប់របស់យើង ហើយស្មោះត្រង់ចំពោះខ្លួនឯង។
យ៉ាងណាមិញ សម្រាប់អាជីវកម្ម ប្រសិនបើយើង ធ្វើរឿងដដែលៗ ហើយគ្មានការប្រថុយបន្ថែម និងមានភាពស្មោះត្រង់  ចំពោះចំនុចខ្សោយ  ដើម្បីរៀន បង្កើនសមត្ថភាព នោះទេ  គុណភាពការងារ ត្រូវបានធ្លាក់ ចុះ  ហើយលក្ខណៈសម្បត្តិនៃមនុស្សជុំវិញខ្លួនមិនអាចជះឥទ្ធិពលល្អ ដល់សាធារណៈបណ្ដោយ។
ប្រភពប្រាក់ចំណូល ដើម្បី និរន្តរភាពការងារនិងបង្កើនប្រាក់ចំណេញរបស់អាជីវកម្មប្រាកដណាស់  មិនអាចកើតឡើងបានទេ ”  និយាយរួមការប្រថុយប្រថានពិតប្រាកដ  គឺការយកឱ្យឈ្នះខ្លួនឯង ដោយស្មោះត្រង់និងជាមួយសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន ឲ្យកើនឡើងមួយកម្រិតទៀតតាមរយៈធ្វើការសម្រេចចិត្ត  ដើម្បីឲ្យបានរីកចម្រើនទៅមុខ។
សូមចងចាំថា ” អ្នកដែលប្រថុយហើយបានជោគជ័យ ពួកគាត់ដក់ជាប់ក្នុងចិត្តថា : ” គ្មានទេបរាជ័យ   រឿងរ៉ាវដែលកើតឡើង គ្រាន់តែឧបសគ្គ បណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បីឱ្យពួកគេ មានការគិត ធ្វើការពិចារណា ទៅលើវិធីផ្សេងៗ  ដើម្បីឲ្យបានសម្រេចគោលដៅតែប៉ុណ្ណោះ”
ពួកគាត់មិនងាកក្រោយមើលឃើញផ្លូវបរាជ័យ ដើម្បីឲ្យ ឱ្យមានលេសផ្សេងៗ ដោយមិនបានទទួលស្គាល់ អំពីចំនុចខ្វះខាតរបស់ខ្លួនឡើយ ពីព្រោះពួកគាត់គិតថា ការបរាជ័យ  គ្រាន់តែជារឿងបណ្ដោះអាសន្នតែប៉ុណ្ណោះ ហើយគ្មានថ្ងៃដែលពូគាត់ចាប់យករបរថ្មី នៅពេលដែលកិច្ចការដែលពួកគាត់កំពុងធ្វើ  កំពុងតស៊ូ ជំនះឧបសគ្គ បានឡើយ ពោលពួកគេ ទទួលខុសត្រូវនូវអ្វីដែលពួកគេបានចាប់ផ្ដើម ។
សំណួរដែលត្រូវសួរគឺថា: តើអ្នក ស្វែងយល់ ដើម្បីដាក់គោលដៅអ្វី  សម្រាប់ជីវិតរបស់ខ្លួន ដែរឬទេ ? នៅក្នុងលោកយើងនេះ  មនុស្សដែលមិនដាក់គោលដៅ  តែងតែធ្វើការឲ្យអ្នកដែលបានដាក់គោលដៅ។
ហើយមនុស្សដែលមានផែនការនិងគោលដៅ  ពួកគេមិនបោះបង់ឡើយ
ដូចនៅក្នុងសៀវភៅ ” Think And Grow Rich by Nepoleon Hill ” គាត់បានសរសេរថា ” អ្នកជោគជ័យមិនដែលបោះបង់  រីឯអ្នកបោះបង់មិនដែលជោគជ័យ” នោះដោយសារពួកគេ យល់ច្បាស់អំពីតំលៃ នៃការដាក់គោលដៅ និងតម្លៃការតស៊ូចំពោះការលំបាក។
សូមឱ្យការប្រថុយរបស់អ្នក គឺជាគ្រាប់ពូជដើម្បីឈានទៅរកភាពជោគជ័យ នៃសមត្ថភាពរឹងមាំ  សូមចងចាំថា នៅពីក្រោយឆាករបស់មនុស្សខ្លាំង  គឺពួកគេ មិនឲ្យខ្លួនឯង មានជម្រើសឡើយ ” ពួកគេមិនអាចប្រើពាក្យថា: ” ប្រសិនបើបរាជ័យ ..ខ្ញុំនឹង……” នោះទេ  គេស្មោះត្រង់ជាមួយនិងកំហុស ហើយពួកគេ មានភាពដាច់ខាត ចំពោះជ័យជំនះ៕
និពន្ធដោយលោក សឿន តុលា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ផា ផាយ៉ា PAPAYA  NEXT STEP CO,.LTD.*PAPAYA REAL ESTATE (គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ)*PAPAYA HOMESTAY(គម្រោងលើវិស័យទេសចរណ៍)*PAPAYA GARDEN  (គម្រោងលើវិស័យកសិកម្មនិងចែកចាយអាហារ)