ខេត្តសៀមរាប៖សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមបានឲ្យដឹងថាខណៈពេលនេះ វេលាម៉ោង៦និង៥០នាទីយប់ថ្ងៃទី២៣ ខែតុលានេះ មានអគ្គិភ័យកំពុងឆាបឆេះផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋមួយខ្នង នៅភូមិខ្វាវ ឃុំខ្វាវ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។
ខេត្តបាត់ដំបង៖សម្ដេចស ខេង និងលោកជំទាវ ញ៉ែម សាខន សខេង បានផ្ដល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋមានការខ្វះខាតក្នុងជីវភាព និងរងផលប៉ះពាល់ដោយជំងឺកូវីដ-១៩ ចំនួន២១០គ្រួសារ ក្នុងស្រុករតនមណ្ឌល ខេត្តបាត់ដំបង។
ការផ្ដល់អំណោយធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទីនៅថ្ងៃទី២៣ ខែតុលានេះតាមរយៈ លោកខាន់ ម៉ាណេរ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។
ប្រជាពលរដ្ឋទាំង២១០គ្រួសារដែលបានទទួលអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លានេះ មកពីឃុំចំនួន៥ នៃស្រុករតនមណ្ឌល រួមមាន អង្ករ មី ត្រីខ ទឹកស៊ីអុីវ ទឹកត្រី ទឹកសុទ្ធ អាល់កុល និងម៉ាស៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២១នេះ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០ ឃើញថាស្ថានភាពសន្តិសុខទូទៅ និងសណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈនៅកម្ពុជា មានស្ថានភាពល្អប្រសើរ ក្នុងនោះបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌគ្រប់ប្រភេទបានថយចុះ៩ភាគរយ ខណៈការងារគ្រប់គ្រងសណ្ដាប់ធ្នាប់ ក៏ទទួលបានលទ្ធផលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ដែរ ដោយអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បានថយចុះ ២២ភាគរយ និងអត្រាគ្រោះថ្នាក់ដោយអគ្គិភ័យថយចុះ ៤២ភាគរយ។
សម្ដេចបន្ថែមថា ក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ ក៏មានការកត់សម្គាល់នូវការកើនឡើងបទល្មើសមួយចំនួនដែរ ដូចជាការជួញដូរ និងរត់ពន្ធមនុស្សឆ្លងដែន និងបទល្មើសពាក់ព័ន្ធនឹងបច្ចេកវិទ្យា។ សម្ដេចបន្តថា ផលប៉ះពាល់លើស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ បង្កឡើងដោយជំងឺកូវីដ ក៏ជាកត្តាជំរុញឱ្យបទល្មើសជួញដូរ និងរត់ពន្ធមនុស្សឆ្លងដែនមានការកើនឡើង ខណៈបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យាក៏មានការកើនឡើង ដូចជាអំពើឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន អំពើជំរិតទារប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងទំនាក់ទំនងក្នុងគោលបំណងប្រព្រឹត្តបទល្មើស ឬបង្កអសន្តិសុខសង្គមជាដើម។
សម្ដេចមានប្រសាសន៍បែបនេះ នៅរសៀលថ្ងៃសុក្រ ទី២២ ខែតុលា ម្សិលមិញ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញទទួលជួបប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចអាមេរិក-អាស៊ាន តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ពីទីស្ដីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។
សម្ដេចមានជំនឿយ៉ាងមុតមាំថាតាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជិតស្និតនៅលើវិស័យសំខាន់ៗ ដូចជាសន្តិសុខ ពាណិជ្ជកម្ម សុខាភិបាល ហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យា ជាដើមនោះ នឹងបន្តបង្កើតបាននិងពង្រីកបន្ថែមទៀតនូវឱកាសក្នុងកិច្ចសហការទ្វេភាគី និងពហុភាគី ដើម្បីរួមចំណែកដល់ការស្ដារឡើងវិញយ៉ាងឆាប់រហ័សនូវស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គមសម្រាប់កម្ពុជា និងសហរដ្ឋអាមេរិក ក៏ដូចជាតំបន់អាស៊ាន និងសកលោកទាំងមូលផងដែរ។
សូមជម្រាបថាក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចអាមេរិក-អាស៊ាន ដែលបានជួបពិភាក្សាការងារជាមួយ សម្ដេច ស ខេង ដឹកនាំដោយលោក ម៉ៃឃើល មីកាឡាក់ អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចអាស៊ាន-អាមេរិក និងជានាយកគ្រប់គ្រងប្រចាំតំបន់ អមដោយលោក ម៉ូសែល អាន មន្រ្តីទទួលកិច្ចការសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មនៃស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ព្រមទាំងតំណាងក្រុមហ៊ុនមកពីវិស័យថាមពល ឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា ព័ត៌មាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងសុខាភិបាលមួយចំនួនទៀត។
សូមបញ្ជាក់ថានៅក្នុងឱកាសនៃជំនួបនោះ តំណាងក្រុមហ៊ុនសហរដ្ឋអាមេរិកចំនួន៨ បានជម្រាបជូនសម្ដេច ស ខេង នូវយោបល់ផ្សេងៗក្នុងន័យបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយថែមទៀតរវាងកម្ពុជា និងសហរដ្ឋអាមេរិក ព្រមទាំងវិស័យនានារវាងក្រុមហ៊ុនទាំងនោះជាមួយកិច្ចការ ដែលស្ថិតក្រោមសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃកម្ពុជា ។ ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះរួមមាន ក្រុមហ៊ុន Conoco Philips ក្រុមហ៊ុន Amazon ក្រុមហ៊ុន Facebook ក្រុមហ៊ុន Google ក្រុមហ៊ុនPernod Ricard ក្រុមហ៊ុន Bell ក្រមហ៊ុន Visa និងក្រុមហ៊ុន Walmart៕SRP
២២ តុលា ២០២១
ខេត្តសៀមរាប៖ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តសៀមរាប បានអំពាវនាវចំពោះបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ សាធារណជន អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកប្រើប្រាស់បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គមសូមចូលរួមសហការបន្ថែមទៀត ជាមួយរកងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច ក្នុងការដាក់ពាក្យបណ្ដឹង និងផ្តល់ព័ត៌មាន ស្នើសុំអន្តរាគមន៍ រាល់បទល្មើស ឬ ហេតុការណ៍ផ្សេងៗដែលបានកើតឡើងជាយថាហេតុ នៅតាមទីតាំងប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាល ឬតាមការិយាល័យ ជំនាញ ដែលនៅជិតបំផុត ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអនុវត្ត “គោលនយោបាយភូមិ-ឃុំ-សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព”។
ការអំពាវនាវធ្វើឡើងនៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសបំភ្លឺព័ត៌មានមួយ នៅថ្ងៃទី ២២ ខែតុលាឆ្នាំ ២០២១នេះ ដោយអ្នកនាំពាក្យនិងក្រុមការងារប្រតិកម្មរហ័សស្នងការខេត្តសៀមរាប ក្រោយពីសារព័ត៌មានបណ្ដាញសៀមរាបប៉ុស្តិ៍ បានផ្សាយករណីមានអំពើចោរកម្មសារជាថ្មីនៅក្រុងសៀមរាប៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖ក្រុមគយចល័តឬគយប្រចាំតំបន់៦ បានចុះបង្ក្រាបម៉ូតូសង្ស័យថា អត់ពន្ធនាំចូលបានជិត១០០គ្រឿង។
ការបង្ក្រាបធ្វើឡើងនៅផ្សារមេមត់ឃុំមេមត់ ដែលកំពុងដាក់តាំងលក់នៅតាមផ្ទះចំនួន ២៦កន្លែងផ្សេងៗគ្នា ស្ថិតនៅផ្សារមេមត់ ឃុំមេមត់ ស្រុកមេមត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ នៅថ្ងៃទី២២ ខែតុលានេះ។
បើតាមប្រភពបានឲ្យដឹងថាការបង្ក្រាបដោយលោក ព្រាប គារ៉ាត មេគយតំបន់៦ ដោយបានរឹបអូសម៉ូតូបានចំនួន៨៩គ្រឿង គឺត្រូវបានកម្លាំងគយចល័តដឹកជញ្ជូនយកទៅរក្សាទុក្ខបណ្តោះអាសន្ន នៅស្នាក់ការគយរដ្ឋាករជាប់ផ្លូវជាតិលេខ៧ ឃុំក្រែក ស្រុកពញាក្រែក។
សូមបញ្ជាក់ថា មេគយចល័ត លោក ព្រាប គារ៉ាត បានល្បីល្បាញយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការបើកដៃឲ្យមានអំពើគេចពន្ធនិងរត់ពន្ធនៅក្នុងខេត្តជាប់ប្រទេសវៀតណាម។ ដោយករណីនេះគេសង្ស័យថាមេគយចល័តរូបនេះបានប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យ៉ាងហោចណាស់មនុស្សម្នាក់បានស្លាប់ភ្លាមៗនិង ៣នាក់ទៀតបានរងរបួសក្នុងករណីរវាងរថយន្តនិងម៉ូតូបុកគ្នា។
ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅម៉ោង១០និង៤៥នាទី ថ្ងៃទី ២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ នៅលើផ្លូវជាតិលេខ៦ ស្ថិតក្នុងភូមិទួលរវៀង ឃុំល្វា ស្រុកពួក។
សមត្ថកិច្ចស្រុកពួកបានឲ្យដឹងថា ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ បង្កឡើងដោយ រថយន្តម៉ាកហ៉ីយ៉ាន់ដាយ ពណ៌ស្ក ពាក់ស្លាកលេខ កំពង់ចាម.3B.0442 បុកនិងម៉ូតូម៉ាកឌ្រីមពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខ ពោធិ៍សាត់1B.4497 ហើយម៉ូតូបានខ្ទាតទៅប៉ះម៉ូតូ មួយគ្រឿងទៀត ម៉ាកហុងដាឌ្រីម ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្លាកលេខ ប.បន្ទាយមានជ័យ 1M.2465 បណ្ដាលអោយស្លាប់ ឈ្មោះ ព្រឿត ប្រាង ភេទប្រុសអាយុ៣៥ឆ្នាំ រស់នៅភូមិត្រពាំងត្រុំ ឃុំពពេល ស្រុកសូទ្រនិគមខេត្តសៀមរាប.និងរបួសធ្ងន់ស្រាល៣នាក់។ ក្នុងនោះខូចខាតរថយន្ត ០១គ្រឿងម៉ូតូ ចំនួន០២គ្រឿង។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាមូលហេតុរថយន្តបើកបរក្នុងល្បឿនលឿនខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន។ ក្រោយពេលកើតហេតុអ្នកបើកបររថយន្ត បានរត់គេចខ្លួនបាត់។ ចំណែកវត្ថុតាង សមត្ថកិច្ចរក្សាទុកនៅអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុក ដើម្បីអនុវត្តន៍នីតិវិធីបន្ត៕SRP
ភ្នំពេញ៖នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន នៅព្រឹកនេះ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំពេញអង្គគណៈរដ្ឋមន្ត្រី។
សម្រាប់របៀបវារៈនៃកិច្ចប្រជុំនាសប្តាហ៍នេះមានដូចខាងក្រោម៖
១- សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២២។
២- សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីការទូទាត់ថវិកាទូទៅរបស់រដ្ឋសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២០។
៣- បញ្ហាផ្សេងៗ សំណើរសុំការយល់ព្រមលើពិធីសារអាស៊ានស្តីពីការពង្រឹងយន្តការដោះស្រាយវិវាទ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖បុរសម្នាក់បានស្លាប់ភ្លាមៗខណៈបើកម៉ូតូទៅបុកនឹងគោយន្តកន្ត្រៃពីក្រោយ។
អាជ្ញាធរស្រុកក្រឡាញ់បានឲ្យដឹងនៅព្រឹកនេះថាហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅវេលាម៉ោង ១៨ និង១០នាទី​ ថ្ងៃទី២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ស្ថិតនៅ​ភូមិតាភរ ឃុំ​ចន្លាស់ដៃ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប លើផ្លូវជាតិលេខ៦​៨ ត្រង់​ចំណុច​ចន្លោះ​គីឡូម៉ែត្រ​លេខ​ ៥-៦ រវាង​ម៉ូតូ​និង គោយន្តកន្ត្រៃ ក្នុង​ទិសដៅស្របទិសគ្នា។
អាជ្ញាធរស្រុកក្រឡាញ់បន្តថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ ម៉ូតូ​មម៉ាកហុងដាឌ្រីម ពណ៌ខ្មៅ ពាក់ស្កាកលេខ បន្ទាយមានជ័យ ១S ៤២៦២ បើក​បរ​ដោយឈ្មោះ ពត ពោ ភេទប្រុស​ អាយុ​២៧​ឆ្នាំ រស់នៅ​ភូមិភ្នំតូច ឃុំតាអាន ស្រុក​ក្រឡាញ់​ ខេត្ត​សៀម សៀមរាប (អត់​ពាក់​មួក​សុវត្ថិភាព ) ទិសដៅពីជើងទៅទិសខាងត្បូង បានបុកចំទ្រុងគោយន្តពីក្រោយគោយន្តកន្ត្រៃខាងឆ្វេង បណ្ដាលឲ្យស្លាប់តែម្ដង។ ចំណែកគោយន្តកន្ត្រៃ ម៉ាកគូប៊ូតាពណ៌ក្រហម គ្មានស្លាក លេខ បើកបរ​ដោយ​មិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ ទិសដៅ​ពីជើង​ទៅខាងត្បូងរត់​គេចខ្លួនបាត់។
អាជ្ញាធរបន្តថាម៉ូតូនិងនិងគោយន្តកន្រ្តៃរងការខូចខាត​ទាំងពីរ។មូលហេតុ​បណ្តាល​មក​ពី​ អ្នក​បើក​បរម៉ូតូមានល្បឿនលឿន និងអ្នកបើកគោយន្តកន្ត្រៃគ្មានភ្លើងសញ្ញាបំភ្លឺនៅខាងក្រោយ។ វត្ថុតាងទាំងពីរគ្រឿង ត្រូវបានយកទៅរក្សាទុកនៅ អធិការនគរបាលស្រុកក្រឡាញ់ ដើម្បីចាត់ការតាមនិតិវិធីច្បាប់៕SRP
២១ តុលា ២០២១
ភ្នំពេញ៖សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានមានប្រសាសន៍រម្លឹកឡើងវិញថាកម្ពុជាបានអនុវត្តបញ្ចប់កម្មវិធីជាតិរយៈពេល១០ឆ្នាំដំណាក់កាលទី១ ២០១០-២០២០ ដោយជោគជ័យនិងសម្រេចបាននូវសមិទ្ធផលធំៗជាច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំ និងដាក់ឱ្យដំណើរការស្ថាប័នរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិស្របតាមគោលការណ៍នៃការអភិវឌ្ឍតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យរួមជាមួយការផ្ទេរមុខងារ និងធនធានចាំបាច់នានាទៅឲ្យរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ដើម្បីធានាដល់ការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាព និងគុណភាពនៃការអភិវឌ្ឍនមូលដ្ឋាន និងការផ្តល់សេវាសាធារណៈចាំបាច់នានាជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
សម្ដេចស ខេង បានបញ្ជាក់ថា ក្នុងគោលបំណងជម្រុញការអនុវត្តគោលនយោបាយកំណែទម្រង់វិមជ្ឈការ និងវិសសហមជ្ឈការឲ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចឲ្យរៀបចំកម្មវិធីជាតិដំណាក់កាលទី២ សម្រាប់រយៈពេល១០ឆ្នាំបន្ថែមទៀត គឺចាប់ពីឆ្នាំ២០២១ដល់ឆ្នាំ២០៣០ ដើម្បីសំដៅបន្តពង្រឹងស្ថាប័នរដ្ឋបាល ថ្នាក់ក្រោមជាតិឱ្យកាន់តែមានសក្តានុពលក្នុងការចូលរួមចំណែកសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នោះគឺការស្ដារស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចជាតិក្រោយវិបត្តិកូវីដ-១៩ និងការបន្តជំរុញកម្ពុជាឱ្យក្លាយទៅជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នាពេលឆាប់ៗ ខាងមុខនេះ។
សម្ដេច មានប្រសាសន៍បែបនេះ នៅថ្ងៃទី២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងឱកាសដឹកនាំកិច្ចប្រជុំលើកទី១៩ នៃគណៈកម្មាធិការជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ (គ.ជ.អ.ប) នៅទីស្ដីការក្រសួងមហាផ្ទៃ តាមរយៈប្រព័ន្ធវីដេអូ Zoom។
កិច្ចប្រជុំលើកទី១៩នេះ មានគោលបំណងពិនិត្យឡើងវិញនូវវឌ្ឍនភាព និងបញ្ហាប្រឈមនានានៃការអនុវត្តកម្មវិធីកំណែទម្រង់វិមជ្ឈការ និងវិសហមជ្ឈការ ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០២០ និងក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១នេះ ជាពិសេសការពិនិត្យលើសេចក្ដីព្រាងឯកសារកម្មវិធីជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិដំណាក់កាលទី២៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖លោក សយ សិរីវុឌ្ឍ ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ស្រុកពួក នឹងជាតំណាង លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប បានឧបត្ថម្ភ អង្ករ.មី.អាកុល ដល់ស្នងការខេត្តសៀមរាប។
ការឧបត្ថម្ភនេះធ្វើឡើង នៅថ្ងៃពុធ ថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ម្សិលមិញ នៅស្នងការខេត្តសៀមរាប ក្រោមការទទួលពីលោកលោក តេង ច័ន្ចណាត ស្នងការដ្ឋាននគបាលខេត្តសៀមរាប តាមរយ:លោក នួន សារ៉ុន នាយការិយាល័យ អន្តរាគមន៍ នឹង តម្រួតបទបញ្ជ។
ក្នុងនាម តំណាងលោកហ៊ុន ប៉ូគា លោក សយ សិរីវុឌ្ឍ បានមានមតិសំណេះសំណាល កោតសសើរដល់កម្លាំងនគរបាលខេត្តសៀមរាបទាំងអស់ដែលបានអនុវត្ត បង្ការនិងទប់ស្កាត់ជំងឺកូវីដ១៩ ជាពិសេសការពង្រឹងសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់បានល្អប្រសើរជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋខេត្តសៀមរាប។
សូមជម្រាបថា អំណោយដែលត្រូវប្រគល់ជូនស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាបរួមមាន៖ អង្ករ ៥០០គីឡូ មី ២០កេសនិងទឹកអាកុល ១កាន៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាបបានចេញសេចក្ដីបំភ្លឺមួយជុំវិញករណីពលរដ្ឋម្នាក់ដែលបានបាត់ម៉ូតូហើយបង្ហោះតាមបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក។ សូមអានសេចក្ដីបំភ្លឺខាងក្រោម៖
ភ្នំពេញ៖សមត្ថកិច្ចបានអះអាងថាបុរសម្នាក់បានបាញ់សម្លាប់ខ្លួនឯងបង្កការភ្ញាក់ផ្អើល។ ហេតុការណ៍បានកើតឡើង នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង៧និង១៥នាទី នៅចំណុចក្នុងបន្ទប់ទឹកខាងក្រោយបរិវេនការ៉ាស់សាំង PTT ផ្លូវបេតុងព្រៃស ភូមិប្រការ សង្កាត់ព្រៃស ខណ្ឌដង្កោ រាជធានីភ្នំពេញ។
អធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌ លោកជឹម ស៊ីថា បានឲ្យដឹងថា(សព) ឈ្មោះ ឡី សុក្រឹត ភេទប្រុស អាយុ៣៤ឆ្នាំ មុខរបរម្ចាស់ការ៉ាស់សាំង PTTស្នាក់នៅកន្លែងកើតហេតុ។ លោកថា សពមានស្នាមរបួសធ្លាយពីសៀតផ្កាស្ដាំទៅឆ្វេង។
វត្ថុតាងបន្សល់ទុកកន្លែងកើតហេតុៈ អាវុធខ្លី១ដើមម៉ាកZORAKI 2914-T, បង់១ មានគ្រាប់ក្នុងបង់ ៦គ្រាប់ ក្នុងកាណុង១, សំបកកាទុស១ និងបាល់គ្រាប់១។
បើតាម លោកជឹម ស៊ីថា បានបញ្ជាក់ថា មុនពេលកើតហេតុកន្លងមកជនរងគ្រោះមានវិបត្តិរឿងលុយកាក់ធ្ងន់ធ្ងរ លុះព្រឹកថ្ងៃកើតហេតុកូនចៅងើបពីដេកដើរកមេមិនឃើញព្រោះណាត់គ្នាត្រូវទៅខេត្តកំពត ក៏ទៅមើលនៅបន្ទប់ទឹកឃើញតែស្បែកជើងស្រែកហៅមិនឮឆ្លើយ ដោយមានសង្ស័យក៏ហៅគ្នាយកសោរចាក់មើលស្រាប់តែឃើញជនរងគ្រោះដេកស្លាប់បាត់ទៅហើយដោយមានឈាមផ្នែកក្បាល រួចក៏ឆោឡោ ហើយរាយការណ៍ប្រាប់សមត្ថកិច្ចតែម្ដង។ លទ្ធផលធ្វើសំណាកពីក្រុមគ្រូពេទ្យ គឺអវិជ្ជមានជំងឺកូវីដ-១៩។
យោងតាមការសន្និដ្ឋានវាយតម្លៃ ការពិនិត្យនិងវិភាគ ជុំវិញកន្លែងកើតហេតុ របស់កម្លាំងការិយាល័យបច្ចេកទេសនិងវិទ្យាសាស្រ្ត នគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ និងលោក នង សុវណ្ណារ័ត្ន គ្រូពេទ្យអមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញគឺជនរងគ្រោះធ្វើអត្តឃាតដោយបាញ់សម្លាប់ខ្លួនពិតប្រាកដមែន។ បច្ចុប្បន្នសព ប្រគល់ជូនក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP