សូមជម្រាបថាការដាក់ស្ថានីយ៍ថ្លឹងរថយន្តនេះ នៅថ្ងៃចន្ទ ទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖កិច្ចប្រជុំមួយនៅទីស្នាក់ការកណ្តាលអង្គការយូណេស្កូ នៅទីក្រុងប៉ារីស រវាងលោកជំទាវ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងលោកជំទាវនាយិកានៃមជ្ឈមណ្ឌលបេតិកភណ្ឌពិភពលោក និងលោកប្រធានការិយាល័យតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដោយបានពិភាក្សាផ្តោតទៅលើបញ្ហាសំខាន់ៗមួយចំនួនរួមមាន៖១-ប្រធានបទនានាដែលទាក់ទងជាមួយមហាសន្និបាទលើកទី៤១ នៃអង្គការយូណេស្កូ ដែលនឹងត្រូវរៀបចំឡើងនៅចុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ នាទីក្រុងប៉ារីស។
២-វឌ្ឍនភាពនៃដំណើរការត្រៀមចុះតំបន់ប្រាសាទកោះកេរទៅក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោក នៅឆ្នាំ២០២២។
៣-កិច្ចអភិរក្សនៃប្រាង្គប្រាសាទនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងបរិបទនៃការឆ្លងរីករាលដាលជម្ងឺកូវីដ-១៩ និង ការងារសំខាន់ៗ មួយចំនួនទៀតទាក់ទងនឹងរមណីយដ្ឋានអង្គរ ដែលជាបេតិកភណ្ឌពិភពលោក។
កិច្ចប្រជុំបានធ្វើឡើងនៅ ថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ម្សិលមិញ ក្នុងដំណើរលោកជំទាវភឿង សកុណា អមដោយតំណាងគណៈប្រតិភូអចិន្ត្រៃយ៍នៃព្រះរាជាណចក្រកម្ពុជាប្រចាំ នៅអង្គការយូណេស្កូ បានជួបប្រជុំពិភាក្សា ជាមួយលោកស្រីបណ្ឌិត Mechtild ROSSLER នាយិកានៃមជ្ឈមណ្ឌលបេតិកភណ្ឌពិភពលោក និង លោកបណ្ឌិត Jing Feng ប្រធានការិយាល័យ តំបន់អាស៊ី និង ប៉ាស៊ីហ្វិក។
សូមជម្របថានៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សានេះ ថ្នាក់ដឹកនាំ និង មន្ត្រីនៃមជ្ឈមណ្ឌល បេតិកភណ្ឌពិភពលោក បានយកចិត្តទុកដាក់សហការ ប្រឹក្សាយោបល់ និង ចែករំលែកបទពិសោធន៍ ជាមួយរដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងវប្បធម៌ខ្មែរនិងគណៈប្រតិភូកម្ពុជា ក្នុងស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ផងដែរ៕SRP
២៤ សីហា ២០២១
ខេត្តបាត់ដំបង៖នគរបាលស្រុកកំរៀង សហការជាមួយកម្លាំងការិយាល័យ សន្តិសុខ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្ត នៅថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះបានឃាត់ខ្លួនបុរសម្បាក់ពីបទញុះញង់បំផុសបំផុលក្នុងបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក។ ករណីនេះក្រោយពីសាកសួរសមត្ថកិច្ចបានបញ្ជូនសំណុំរឿង ទៅសាលាដំបូងខេត្ត ដើម្បីអនុវត្តបន្តតាមនីតិវិធីច្បាប់។
គួរបញ្ជាក់ថាជនសង្ស័យមានឈ្មោះ ងួន លី អាយុ៣១ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិដីក្រហម ឃុំតាសែន ស្រុកកំរៀង ខេត្តបាត់ដំបង កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ នៅវេលាម៉ោង៩នាទីយប់ បានថតផ្លែមៀនបង្ហោះវីដេអូក្នុងបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក ដែលមានខ្លឹមសារញុះញង់បំផុសបំផុលអោយម្ចាស់ចំការនៅក្នុង ស្រុកកំរៀង មានការភាន់ច្រឡំលើចំណាត់ការ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលជុំវិញការទិញផ្លែមៀនពីម្ចាស់ចំការមៀនដែលក្រីក្រ។ បុរសរូបនេះក៏បានព្យាយាមថតវីដីអូចោទប្រកាន់ក្រុមការងាររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ថាពុំបានយកចិត្តទុកដាក់ ជាមួយម្ចាស់ចំការមៀនផងដែរ។
សូមរំលឹកថាកាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ សម្ដេចហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ដ្រី បានបញ្ជាឲ្យលោកហ៉ីង ប៊ុនហៀង អគ្គមេបញ្ជាការរង នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្ស និងជានាយករងខុទ្ទកាល័យ សម្តេចហ៊ុន សែន ប្រមូលទិញផ្លែមៀន របស់កសិករ នៅតាមបណ្ដាខេត្តជាប់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ដែលជួបប្រទះនូវបញ្ហាក្នុងការនាំចេញទៅលក់នៅក្រៅប្រទេស ដោយសារការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩។ ក្នុងនោះផងដែរ សម្ដេចហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថាឲ្យទិញផ្លែមៀន តែពីកសិករក្រីក្រតែប៉ុណ្ណោះ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ករណីបុរសវ័យចំណាស់ម្នាក់ដេកស្លាប់នៅមុខមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា បណ្ដាលមកពីជំងឺ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាប ដែលផ្ដល់ជូនសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ បានបញ្ជាក់ថា នៅវេលាម៉ោង១២និង១០នាទី ថ្ងៃទី២៤ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ នៅចំណុចមុខមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា​ ភូមិ​ត្រពាំងសេះ​ សង្កាត់គោកចក​ ក្រុងសៀមរាប បានប្រទះឃេីញមនុស្សម្នាក់ដេកស្លាប់។
របាយការណ៍បានបន្តថាជនរងគ្រោះ មានឈ្មោះ ផល សាក់ អាយុ៧២ឆ្នាំ​ ទី​លំនៅ​ភូមិអន្លង់វែង​ ឃុំអន្លង់វែង​ ស្រុកអន្លង់វែង ខេត្តឧត្តរមានជ័យ។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ទៀតថា តាមការធ្វេីកោសល្យវិច័យរបស់គ្រូពេទ្យបានសន្និដ្ឋានថាជនរងគ្រោះស្លាប់ដោយសារជំងឺដំបៅប្រដាប់ភេទរាំរ៉ៃ និងពុំមានជំងឺកូវីដ១៩នោះទេ។
បច្ចុប្បន្ន សាកសពត្រូវបានសមត្ថកិច្ចទំនាក់ទំនងហៅបងប្អូនសាច់ញាតិយកទៅធ្វេីបុណ្យតាមប្រពៃណី៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖ខណ:ពេលនេះ ពលរដ្ឋបានប្រទះឃើញ បុរសម្នាក់ដេកស្លាប់នៅមុខមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផាសៀមរាប។
សេចក្ដីរាយការណ៍ព័ត៌មានបឋមពីភ្នាក់ងារសៀមរាប ប៉ុស្ដិ៍ បានដឹងថា ហេតុការណ៍ប្រទះឃើញកើតឡើងនៅម៉ោង ២រសៀលថ្ងៃទី ២៤ ខែសីហាឆ្នាំ ២០២១ នេះ នៅមុខមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផាខេត្តសៀមរាប ក្នុងក្រុងសៀមរាប ដោយពុំទាន់ដឹងមូលហេតុនៅឡើយ។ ទោះជាយ៉ាងណាបើយោងតាមសេចក្ដីរាយការណ៍បានដឹងថាសមត្ថកិច្ចបានកំពុងចុះទៅដល់កន្លែងកើតហេតុដើម្បីពិនិត្យផងដែរ។ សូមរង់ចាំព័ត៌មានលំអិត
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោកអ៊ុន​ ចាន់ដា​ អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បា​នរំលឹកដល់​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង​អស់​ ជាពិសេស​អតីត​យុទ្ធជន​យើង​ សូម​ឲ្យ​មាន​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ក្នុង​ការ​ថែទាំ​សុខភាព​  ទោះ​បីជា​បានចាក់​វ៉ាក់សាំង​រួច​ហើយក្តី ដោយត្រូវបន្តចូលរួម​អនុវត្ត​វិធានការ​​ ៣ការពារ​ ៣កុំ​។
លោក អ៊ុន​ ​ចាន់ដា​ បានថ្លែងថា​ មេរោគ​បម្លែងខ្លួន​ថ្មី​ប្រភេទ​ ដែលតា​ វា​ពិតជាងាយ​ឆ្លង​ណាស់​ មានតែ​ការ​ចាក់​​វ៉ាក់សាំង​ដូស​ទី​៣​ ដូស​ជំរុញ​នេះទេ​ ដែល​អាច​​ការពារយើង ឲ្យចៀសផុតពី​ជំងឺ​កូវី ​​ឬ​មេរោគ​បម្លែង​ខ្លួន​ថ្មី​បាន​ ព្រោះ​ប្រភេទ​​វ៉ាក់សាំង​​នេះវានឹងបង្កើតភាពសាំ និងប្រព័ន្ធការពាររាងកាយយើង ឲ្យ​មានភាពរឹងមាំបន្ថែមទៀត។
លោកថ្លែងរំលឹកយ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងឱកាសបើកយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ដូសទី៣ (ដូសជំរុញ)​ ជូនអតីតយុទ្ធជនកម្ពុជាខេត្តកំពង់ចាម​ នៅព្រឹក​មិញនេះ​។
លោកថ្លែងបន្តថាដោយមានការ​យកចិត្តទុកដាក់​ ​គិតគូរ​ ​ចំពោះ​សុខភាព​របស់​បងៗ​ ពូៗ​ អតីត​យុទ្ធជន​ទាំងអស់​ សម្តេច​ហ៊ុន​ សែន​ បាន​ផ្ដល់វ៉ាក់សាំង​ម្ជុលទី៣​ ជាដូសជំរុញ​ សម្រាប់​ចាក់ជូន​អតីត​យុទ្ធជន​យើង​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​អាជ្ញាធរ​ខេត្តកំពង់ចាម​ បានចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩​ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ មន្ត្រីរាជការស៊ីវិល និងកងកម្លាំងជួរមុខ ក្នុងដូសទី១ បានចំនួន​ ៦០២.៧២៦នាក់ ដូសទី២ បានចំនួន​ ៤៤៤.៨៨២នាក់ និងដូសទី៣ ឬដូសជម្រុញ បានចំនួន​ ១៣.៦៦២នាក់។ ដោយឡែក កុមារ និងយុវវ័យ ចាប់ពីអាយុ១២ ដល់១៨ឆ្នាំ ចាក់បានចំនួន ១០០.៩៨២នាក់៕SRP
ខេត្តបាត់ដំបង៖សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិតប៊ុន រ៉ានីហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានផ្តល់អំណោយជូន រដ្ឋបាលស្រុកទាំង១៣ និងក្រុង១ ក្នុងខេត្តបាត់ដំបង។
ការផ្ដល់អំណោយធ្វើឡើង នៅថ្ងៃទី ២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២១នេះតាមរយ: លោក ហុីង​ ប៊ុន​ហៀង​ អគ្គមេបញ្ជាការ​រង​ នៃ​កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ​ និង​ជានាយក​រង​ខុទ្ទកាល័យ​ សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ក្នុងឱកាសលោកចុះបំពេញបេសកកម្ម ជួយប្រមូលទិញផលិតផលផ្លែមៀន ពីប្រជាកសិករ នៅខេត្តបាត់ដំបង និងខេត្តប៉ៃលិន។
សូមជម្រាបថាអំណោយសម្តេចហ៊ុន សែន និងភរិយា ដែលផ្តល់ជូនរួម​មាន​៖​ .កំព្យូទ័រ​យួរ​ដៃ​ចំនួន​ ៦​គ្រឿង​.ម៉ាស៊ីន​ព្រីន​ធេី​ ចំនួន​៦​គ្រឿង​ .វិទ្យុ​ទាក់ទង​ចំនួន​ ១៥​គ្រឿង.ម៉ាស៊ីន​ភ្លើង​ចំនួន​ ១​គ្រឿង និងថវិកាមួយចំនួនផងដែរ៕SRP
ភ្នំពេញ៖សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានអញ្ជើញទួលវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ប្រភេទស៊ីណូហ្វាម ចំនួន១០ម៉ឺនដូស ជាជំនួយរបស់សមាគមកាកបាទក្រហមចិន ផ្តល់ជូនកាកបាទក្រហមកម្ពុជា។
ការទទួលធ្វើឡើងនៅល្ងាចថ្ងៃទី ២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២១ មានការចូលពីលោក វ៉ាង ចិនទៀង ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិនប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
សម្តេចប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន បានលើកឡើងថា ប្រទេសចិន បានក្លាយជាប្រទេសឈានមុខគេ ក្នុងការផ្តល់វ៉ាក់សាំងជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយមិនប្រកាន់និន្នាការ ក្នុងក្របខណ្ឌមនុស្សធម៌ និងការបញ្ជាទិញដោយផ្ទាល់ ជាពិសេសបាន និងកំពុងចូលរួមជួយជ្រោមជ្រែងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ ក្នុងការទទួលបានវ៉ាក់សាំងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩៕SRP
ភ្នំពេញ៖ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ចេញអនុក្រឹត្យស្តីពីប្រតិទិន ឈប់សម្រាកការងាររបស់មន្ត្រីរាជការ និយោជិត កម្មករ ប្រចាំឆ្នាំ២០២២។ នេះបើយោងតាមអនុក្រឹត្យដែលចុះហត្ថលេខាដោយនាយករដ្ឋមន្រ្តីហ៊ុន សែន នៅថ្ងៃទី១៩ខែសីហាឆ្នាំ២០២១៕SRP