ខេត្តសៀមរាប៖ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលជួបការលំបាក ដោយសាររងផលប៉ះពាល់នៃជំងឺកូវីដ១៩ ចំនួន ៣០គ្រួសារ នៅក្នុងសង្កាត់ស្វាយដង្គំ បានទទួលអំណោយ ពីសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ក្រុងសៀមរាប ។
ការផ្ដល់អំណោយ នៅថ្ងៃអង្គារ ទី០៧ ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២១នេះ ស្ថិតក្នុងបរិវេណវត្តចក ភូមិស្វាយព្រៃ សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប ។
ពិធីនេះមានការចូលរួមពីលោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធ អនុប្រធាន សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប លោក នួន ពុទ្ធារ៉ា អភិបាលក្រុងសៀមរាប និង លោកស្រី សួន មុលឡា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ក្រុងសៀមរាប សមាជិក សមាជិកា អាជ្ញាធរសង្កាត់ផងដែរ។
លោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធិ ក្នុងនាមតំណាង លោក ហ៊ុន ប៉ូគា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) សាខាខេត្តសៀមរាប បានមានមតិសំណេះសំណាល ទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយឲ្យសូមយកចិត្តទុកដាក់ អោយបានខ្ពស់នូវអនាម័យ ដើម្បីចៀសផុតពីជំងឺកូវីដ-១៩។
លោក សឹង្ហ សំរឹទ្ធិ ក៏បានផ្ដាំផ្ញើដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ត្រូវដេក ក្នុងមុង ការពារកុំអោយមូសខាំ ដោយហេតុថាពេលនេះជារដូវវស្សា ដើម្បីចៀសផុតពីជំងឺផ្សេងៗ និងជំងឺគ្រុនឈិកផងដែរ។
ក្នុងពិធីចែកអំណោយនេះដែរ លោក នួន ពុទ្ធារ៉ា បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅ ចំពោះប្រមុខរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្ដេចហ៊ុន សែន ដែលបានស្វែងរកវ៉ាក់សាំងចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋបានគ្រប់ៗគ្នា។ ក្នុងនោះលោកក៏បានរំលឹកអរគុណ ដល់សម្ដេចទៀ បាញ់ ឯកឧត្តមទៀ សីហា ឯកឧត្តមសៀង ណាំ ដែលលោកតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសុខទុកប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមមូលដ្ឋានគ្រប់កាលៈទេសៈ មិនប្រកាន់និន្នាកានយោបាយឡើយ។
អភិបាលក្រុងសៀមរាប ក៏បានថ្លែងអរគុណនិងកោតសរសើរចំពោះ លោកស្រី សួន មុលឡា ប្រធានសមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា (ក្រុម១៥៧) ក្រុងសៀមរាប ដែលបាននាំយកនូវអំណោយចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋ កំពុងជួបការខ្វះខាតនាពេលនេះ។
សូមជម្រាបថាអំណោយ របស់សមាគមចលនាយុវជនកម្ពុជា ក្រុម១៥៧ ក្រុងសៀមរាប ដែលត្រូវចែកជូនប្រជាពលរដ្ឋទាំង ៣០គ្រួសារ ក្នុង១គ្រួសារទទួលបាន៖ អង្ករ ១០គីឡូក្រាម .ទឹកសុទ្ធ ១កេស. មី ១កេស. ទឹកត្រី ៣ដប ទឹកសុីអុីវ ៣ដប. ស្ករស ១គីឡូក្រាម. អំបិល ១គីឡូក្រាម. សាប៊ូដុំ ១ដុំ និងថវិកា២ម៉ឺនរៀល៕SRP
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖មានការលើកឡើងថាគយជាច្រើនក្រុមបានដាក់ប៉ុស្តិ៍ជជុះ ជាច្រើនកន្លែងនៅច្រកដូនរ័ត្ន ដើម្បីប្រមូលលុយពីអាជីវករដឹកទំនិញចេញទៅវៀតណាមឬមកខ្មែរ តាមពុករលួយ។
ប្រភពព័ត៌មានពីខេត្តត្បូងឃ្មុំបានដឹងថាក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករ ដែលរកសីដឹកជ័រកៅស៊ូ ត្រី ផ្លែដូង ទុរេន សត្វមាន់ និងឥវ៉ាន់ចាប់ហួយតាមច្រកតំបន់ដូនរ័ត្ន បានលើកដឹងថា៖រាល់ថ្ងៃនេះ នៅតាមផ្លូវចូលទៅច្រកដូនរ័ត្ន ចាប់ពីចំណុចផ្លូវជាតិលេខ៧អា ចូលតាមផ្លូវ វត្តតាសូត្រ ដល់ព្រំដែន កម្ពុជា .វៀតណាម ច្រកតំបន់ដូនរ័ត្ន មានប៉ុស្តិ៍ជជុះជាច្រើនកន្លែង ជាពិសេស របស់មន្រ្តីគយ ចាំគាបយកលុយពីពួកគាត់តាមអំពើចិត្តយ៉ាងចាស់ៗដៃមិនខ្វល់និងការតវ៉ារបស់ពួកគាត់ឡើយ។ ចំណែកមេគយធំៗនៅក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានពង្រាយកូនចៅនិងបណ្តែតបណ្តោយឲ្យក្រុមគយតាមប៉ុស្តិ៍ជជុះ ចូលទៅច្រកដូនរ័ត្ន ប្រមូលលុយមិនខ្វល់ពីការរិះគន់អ្វី?ទាំងអស់។
ប្រភពពីអាជីវករបានឲ្យដឹងទៀតថា ប៉ុស្តិ៍ជជុះទី១ របស់គយខេត្តត្បូងឃ្មុំ គឺនៅភូមិចំបក់ ឃុំរូង ស្រុកមេមត់ ហើយប៉ុស្តិ៍នោះនៅក្នុងផ្ទះថ្ម គ្មានដាក់សញ្ញាសម្គាល់ស្ថាប័នគយឡើយ គ្រាន់តែតំរៀបក្បាលឡានចាំដេញស្ទាក់ រថយន្តនិងរ៉ឺម៉កម៉ូតូ ប្រសិនអាជីវករណាមិនបានចូលបង់លុយតាមកំណត់របស់ពួកគេនោះទេ។ អ្នកប្រមូលលុយនៅប៉ុស្តិ៍ទាំងនោះភាគច្រើន ជាក្មេងៗ មិនមានស្លៀកពាក់ឯកសណ្ឋានសំគាល់ជាមន្ត្រីគយនោះទេ គឺស្លៀកពាក់ខោអាវស៊ីវិលធម្មតាពាក់ស្បែកជើងផ្ទាត់ មិនសមជាមន្រ្តីគយនោះទេ។ ពួកគេទាំងនោះតែងតែប្រើពាក្យសម្ដីមិនសមរម្យដើម្បីគាបយក លុយពីឈ្មួញ និងអាជីវករដឹកជញ្ជូនទំនិញ ចេញចូលតាមច្រកដូនរ័ត្ន ដោយគ្មានចេញបង្កាន់ដៃបង់ប្រាក់ឬវិក្កយបត្រត្រឹមត្រូវនោះឡើយ។
ចំណែកឯប៉ុស្តិ៍ជជុះទី ២ របស់គយចល័តខេត្តត្បូងឃ្មុំ ឬគយផ្ទៃប្រទេសតំបន់៦ ដែលគ្រប់គ្រងដោយ លោក ព្រាប គារ៉ាត់ ហៅគយសិទ្ធ គឺនៅចំណុចភូមិសូទៃ ឃុំរូង ស្រុកមេមត់ ហើយគេយកសមត្ថកិច្ច អាវុធហត្ថនិងប៉ូលិសមកសហការគ្នា ដោយមានដាក់រនាំងដែកដើម្បីស្ទាក់គាបយកលុយពីក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករស្រេចតែអំពើចិត្ត។ ដោយឡែកប៉ុស្តិ៍ទី៣ គឺប៉ុស្តិ៍គយនៅច្រកព្រំដែន ដែលមានស្នាក់ការត្រឹមត្រូវ និងដាក់សញ្ញាសម្គាល់ច្បាស់លាស់ដើម្បីឲ្យឈ្មួញនិងអាជីវករបង់លុយតាមការកំណត់ដូចគ្នា។ បញ្ហាទាំងនេះអាជីវករ បានសំណូមពរដល់លោក គុណ ញឹម អគ្គនាយកគយរដ្ឋាករ ជួយពិនិត្យមើលមន្ត្រី ក្រុមគយខាងលើផង។
សូមជម្រាបថែមថា ច្រកដូនរ័ត្ន មានក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករដឹកទំនិញចេញចូល ក្នុងនោះទំនិញខ្មែរ ដំឡូងមី. ជ័រកៅស៊ូស្រស់ និងកសិផលផ្សេងៗទៀត ដឹកទៅវៀតណាម។ ចំណែកទំនិញមកពីប្រទេសវៀតណាមចូលមកខ្មែរវិញ មានដូចជា
ដូង ត្រី ទុរេន ជាដើម។ក្រៅពីទំនិញខាងលើ ច្រកដូនរ័ត្ន ក៏មានការនាំចេញនាំចូល ទំនិញចាប់ហួយជាច្រើនមុខទៀតផងដែរ។
ជុំវិញការលើកឡើងរបស់អាជីវករនេះ សៀមរាបប៉ុស្តិ៍ មិនអាចទាក់ទងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធនៅច្រកដូនរ័ត្នបាននៅឡើយទេ ដោយពុំមានលេខទូរស័ព្ទទំនាក់ទំនង៕SRP