ខេត្តបាត់ដំបង៖ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ សម្ដេចស ខេង បានបញ្ជាដល់ថ្នាក់ដឹកនាំនៃអង្គភាពនគរបាលជាតិ ឱ្យពិនិត្យឡើងវិញ ចំពោះមន្ដ្រីនគរបាលឡើងឋានន្តរស័ក្តិ មួយឆ្នាំម្ដង ខណៈមន្ដ្រីនគរបាលមួយចំនួន ៥ឆ្នាំទើបឡើងឋានន្តរស័ក្តិម្តង ការធ្វើបែបនេះមិនយុត្តិធម៌គ្នាឡើយ។
សម្ដេច ស ខេង ក៏បានណែនាំឱ្យពិនិត្យតាំងពី អនុប្រធានការិយាល័យឡើងទៅ រហូតដល់អគ្គស្នងការរងនគរបាលជាតិ តើអ្នកណាខ្លះ បានរៀនប៉ូលីសត្រឹមត្រូវ ឬអ្នកណាមិនទាន់បានរៀន? បើរកឃើញហើយ ត្រូវចាត់បញ្ជូលឱ្យពួកគាត់ទៅរៀនវគ្គផ្នែកប៉ូលីសឡើងវិញ។
សម្ដេច ស ខេង មានប្រសាសន៍ថា «ហើយស័ក្តិ ក៏ដូចគ្នាដែរ ត្រូវពិនិត្យឋានន្តរស័ក្តិនគរបាល អ្នកខ្លះឡើងមួយឆ្នាំម្ដង តែអ្នកខ្លះ បីឆ្នាំ បួនឆ្នាំ ប្រាំឆ្នាំ ឡើងម្ដង ចឹងអយុត្តិធម៌ហើយ ចឹងត្រូវមើលឡើងវិញ ត្រូវពិនិត្យទាំងអស់ រកឃើញហើយ ចាត់ការដើម្បីដោះស្រាយ បើមិនចឹងទេ គឺអយុត្តិធម៌ សម្រាប់បងប្អូនប៉ូលីស»។
សម្ដេចក៏បានណែនាំឱ្យពិនិត្យបន្ថែមទៀត ចំពោះមន្ដ្រីនគរបាលប៉ុស្ដិ៍ ដើម្បីដឹងពីចំណុចខ្លាំង ចំណុចខ្សោយ ហើយរៀបចំដាក់ផែនការពង្រឹងបន្ថែមទៀត តើពួកគាត់មានក្របខណ្ឌ ឬរៀនសូត្រត្រឹមត្រូវអត់? ដើម្បីរៀបចំគោលការណ៍កំណែងទម្រង់គុណភាពនគរបាលជាតិ ជាពិសេសនោះ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យនគរបាល ប្រជាជន កុំឱ្យជាសត្រូវប្រជាជន ព្រមទាំងកូនចៅប្រជាជន ហើយធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រជាជនសប្បាយចិត្ត និងជឿទុកចិត្ត ក្នុងការរស់នៅ។
មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះក្នុងពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់អគារសិក្សា ១ខ្នង កម្ពស់៤ជាន់ មាន៣០បន្ទប់ ក្នុងបរិវេណវិទ្យាល័យព្រះមុនីវង្ស ស្ថិតនៅភូមិព្រែកមហាទេព សង្កាត់ស្វាយប៉ោ ក្រុងបាត់ដំបង នៅថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ ម្សិលមិញ៕SRP
ខេត្តកំពង់ចាម៖លោក​ កៅ​ សុខអាន​ អភិបាល​រងខេត្តកំពង់ចាម​ បានថ្លែងថា​ បេីចង់ពង្រីកបរិមាណអប់រំ​ គឺត្រូវបន្ថែមសាលារៀន បន្ថែមគ្រូបង្រៀន បន្ថែមសម្ភារសិក្សា ពីព្រោះកុមារដល់វ័យសិក្សាកាន់តែមានការកើនឡើង ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ចំពោះតម្រូវការទីផ្សារ​ ក៏ដូចជាសង្គម សុទ្ធតែទាមទាររកធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព និងសមត្ថភាពខ្ពស់​ ដោយប្រការនេះ​ សម្ដេចហ៊ុន សែន និងសម្តេច កិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ប៊ុនសន លោកបានកសាងអគារសិក្សា​ចំនួន ៣៨០ខ្នង ស្មើនឹង ២,៣៨៦បន្ទប់ ក្នុងនោះ វិទ្យាល័យចំនួន ១១១ខ្នង ស្មើនឹង ៨៤៥បន្ទប់​ អនុវិទ្យាល័យចំនួន៤៨ខ្នង ស្មើនឹង ២៩៩បន្ទប់ និងបឋមសិក្សា​ចំនួន​ ២២១ខ្នង ស្មើនឹង ១២៤២បន្ទប់ និងបានបំពាក់សម្ភារតុ កៅអី សម្ភារ បរិក្ខារ មានម៉ាស៊ីនដេរ កុំព្យូទ័រ ដល់គ្រឹះស្ថានសិក្សានៅទូទាំងខេត្ត​កំពង់ចាម​ ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឲ្យ មានតុល្យភាព សមស្របទៅនឹងការពង្រីកបរិមាណអប់រំ​ផងដែរ។
លោក​ កៅ​ សុខអាន ថ្លែងបែបនេះ រសៀល​ថ្ងៃទី​១០​ ខែធ្នូ​ ម្សិលមិញ ក្នុងពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់​“ សម្តេច តេជោសែន “ សម្រាប់លាភីនាយកល្អ គ្រូបង្រៀនឆ្នើមភាសាខ្មែរ និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី១ដល់ថ្នាក់ទី៣ និងពានរង្វាន់សាលាស្អាតឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១​។
លោក​ ថោង​ បូរ៉ាន់​ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​អប់រំយុវជន​និង​កីឡា​ មានប្រសាសន៍ថា​ សម្តេច​ហ៊ុន​ សែន លោក​មាន​ចក្ខុវិស័យ​ខ្ពស់ណាស់​ ក្នុង​ការ​ដឹកនាំ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្ស​ ដូច្នេះ​សូម​ឲ្យ​លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ បន្ត​ការយកចិត្តទុកដាក់បំពេញការងារប្រកបដោយមនសិការរបស់ខ្លួន​ ជាពិសេស​ត្រូវ​ពង្រឹងគុណភាពអប់រំ បន្ថែមទៀត ដេីម្បី​​កសាងធនធានមនុស្ស ប្រកបដោយភាពជោគជ័យ​។
លោក​លី​ ម៉េងសាន​ ប្រធាន​មន្ទីរ​អប់រំ​យុវជន​និង​កីឡា​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ បានឲ្យដឹងថា​​ ពានរង្វាន់​សម្តេច​តេជោ​​ សម្រាប់​លាភី​គ្រូ​បង្រៀន​ល្អ​ និង​គ្រូ​បង្រៀន​ឆ្នេីម​ ជាប់​ចំណាត់​ថ្នាក់​លេខ​ ៣​ ទទួល​បាន​ថវិកា​លេីក​ទឹកចិត្ត​ ចំនួន​ ៣លានរៀល​ មាន​ចំនួន​ ៣នាក់​ សម្រាប់​លាភី​អំណានចំណាត់​ថ្នាក់​លេខ​ ២​ និង​និពន្ធ​រឿង​ប្រលោម​លោក​ខ្លី​ ថ្នាក់​លេខ​ ៣​ ទទួល​បាន​ថវិកា​ ២លានរៀល​ ​ចំនួន​ ​២នាក់​ ចំពោះការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ ជ័យលាភីលេខ​ ១ ទទួលបាន មេដាយមាស និងថវិកាលើកទឹកចិត្ត​ ៤លានរៀល បានទៅលើក្រុមយុវជននៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនពាមជីកង ស្រុកកងមាស​ ដោយឡែក​ការប្រកួតប្រជែងសិស្សពូកែគណិតវិទ្យា​ ទទួលជ័យលាភីមេដាយប្រាក់​ចំនួន​ ៤ មេដាយសំរឹទ្ឋ​ ៨ មេដាយកិត្តិយស​ ២២ បានទៅលើយុវសិស្សនៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនកំពង់ចាម។
ការប្រកួតប្រជែងសិស្សពូកែគណិតវិទ្យាការីប៊ូជុំទី១ និងជុំទី២​ ទទួលជ័យលាភីមេដាយមាស២ ប្រាក់ចំនួន​៤ និងមេដាយសំរឹទ្ឋ​១៦ បានទៅលើ សិស្សបឋមសិក្សា អនុវត្តហ៊ុន​ សែន​ ក្រុងកំពង់ចាម​ ៕SRP