ហេតុការណ៍បានកើតឡើងនៅភូមិស្រោង ឃុំខ្វាវស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។
បើតាមសេចក្ដីរាយការណ៍បន្តថា ជនរងគ្រោះមានឈ្មោះវែង ហ័រ អាយុ៤៨ឆ្នាំជាមន្រ្តីបរិស្ថាបបឹងពែ ឈរជើងនៅភូមិក្បាលដំរីឃុំពង្រលើស្រុកជីក្រែងខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖យុវជនម្នាក់បានបាត់បងជីវិតដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងសៀមរាប។
របាយការណ៍របស់នគរបាលចរាចរណ៍ខេត្តសៀមរាបបានបង្ហាញថានៅថ្ងៃពុធទី១០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ វេលា ម៉ោង១២និង៣៧នាទី ត្រង់ចំណុចផ្លូវបំបែកជា៤សាលាខៀវ ស្ថិតនៅភូមិត្រពាំងត្រែង សង្កាត់សាលាកំរើក ក្រុងសៀមរាប លើផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុង (ប៉េតុង) មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍មួយរវាងរថយន្តនិងម៉ូតូបណ្ដាលឱ្យយុវជនម្នាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិតយ៉ាងអាណោចអាធ័ម។
របាយការណ៍បានបន្តថាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ
រវាងរថយន្តម៉ាក្សហ៊ីយ៉ាន់ដាយ ពណ៌ស + ខៀវ ពាក់ ផ្លាកលេខក្រុងព្រះសីហនុ 3A5541(មុខ) កន្ទុយក្រោយស្លាកលេខកំពុងចាម 4A.1780 ទិសដៅពីលិច ទៅកើត (អ្នកបើកបររត់គេចខ្លួនបាត់) បានបុកម៉ូតូមួយគ្រឿងម៉ាក ZOOMER ពណ៌ខ្មៅ ផ្លាកលេខ សៀមរាប 1Y.6884 អ្នកបើកបរឈ្មោះឡេង បញ្ញការ ភេទប្រុស អាយុ២៩ឆ្នាំ រស់នៅភូមិត្រពាំងសេះ សង្កាត់ គោកចក ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ទិសដៅពីត្បូងមកជើង(ឆ្លងថ្នល់)បណ្តាលឲ្យស្លាប់នៅនឹងកន្លែងកើតហេតុ។
របាយការណ៍ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថាម៉ូតូខូចខាតធ្ងន់ ចំណែករថយន្តខូចខាតស្រាល។ ក្រោយពីបានចុះធ្វើការវាស់វែង បានប្រគល់សាកសពឲ្យក្រុមគ្រួសារយកទៅធ្វើបុណ្យតាមប្រពៃណី។ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ សមត្ថកិច្ចនគរបាលនៅមិនទាន់បញ្ជាក់អំពីមូលហេតុនៅឡើយ។
អង្គភាពសារព័ត៌មានសៀមរាបប៉ុស្ដិ៍ ក៏សុំចូលរួមរំលែកទុក្ខ ជាមួយគ្រួសារជនរងគ្រោះ ដែលកូនបាន ទទួលមរណៈភាព ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងសៀមរាបផងដែរ៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖កម្លាំងការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថ ខេត្តសៀមរាប បានបញ្ជូនខ្លួនមនុស្ស៤នាក់ ទៅតុលាការនៅថ្ងៃនេះដើម្បីអនុវត្តតាមផ្លូវច្បាប់ពាក់ព័ន្ធករណីលួចកាច់សោរកម៉ូតូក្នុងភូមិសាស្រ្តក្រុងសៀមរាប។
លោក សៀក សោភា នាយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប បានបង្ហាញថា ជនសង្ស័យទាំង៤នាក់ ត្រូវបានចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី០៨  ខែតុលា  ឆ្នាំ ២០២១ ដោយការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌ និង កម្លាំងមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថ ក្រុងសៀមរាប  ស្ថិតនៅភូមិធ្លកអណ្តូង  សង្កាត់ ស្លក្រាម  ក្រុងសៀមរាប។
ជនសង្ស័យ៤៖
១. ឈ្មោះ សូ លាក់ ភេទប្រុសអាយុ២១ឆ្នាំ មុខរបរ មិនពិតប្រាកដ រស់នៅ ភូមិស្ពានជ្រាវ សង្កាត់សៀមរាប ក្រុងសៀមរាប។
២. ឈ្មោះបាង សុធារ៉ា  ភេទប្រុសអាយុ ៣៩ឆ្នាំមុខរបរមិនពិតប្រាកដ រស់នៅភូមិតាភុល  សង្កាត់ស្វាយដង្គំ  ក្រុងសៀមរាប។
៣. ឈ្មោះ ឡាច សម្បត្តិ ភេទប្រុសអាយុ ៣៦ឆ្នាំមុខរបរចុងភៅ រស់នៅភូមិអញ្ចាញ  សង្កាត់នគរធំ  ក្រុងសៀមរាប។
៤. ឈ្មោះថុល សេងធូ ភេទប្រុសអាយុ ៣០ឆ្នាំ មុខរបរជាងជួសជុលម៉ូតូរស់នៅ ភូមិធ្លកអណ្តូង សង្កាត់ស្លក្រាម។
ករណីនេះដកហូតវត្ថុតាងរួមមាន៖ដែកសម្រាប់បុកកាច់សោ រកម៉ូតូ១.ទូរស័ព្ទ២គ្រឿង  នឹងសម្ភារម៉ូតូមួយចំនួន.ម៉ូតូចំនួន ០៥គ្រឿង គឺ៖១. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៣ (ឡើងតែមឆ្នាំ២០២១) (គ្មានស្លាកលេខ+លេខតួ+លេខម៉ាស៊ីន)។ ២. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៥ (ឡើងតែមឆ្នាំ២០២០) ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1S-4044 លេខតួ+លេខម៉ាសុីន 9430016។ ៣. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឌ្រីម សេ១២៥ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៥ ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1B-3839 លេខតួ+លេខម៉ាសុីន 8417432។ ៤. ម៉ូតូម៉ាកហុងដាឃ្លិក សេ១២៥ ពណ៌ស ស៊េរីឆ្នាំ២០១៣ ពាក់ស្លាកលេខ សៀមរាប 1V-2510 លេខតួ+លេខម៉ាសុីន 0053845។ ៥. ម៉ូតូម៉ាកយ៉ាម៉ាហា FZ ពណ៌ខ្មៅ ស៊េរីឆ្នាំ២០១៦ គ្មានស្លាកលេខ លេខតួ: 00 01509 លេខម៉ាសុីន: 0019241។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកសៀក សោភា ក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបាត់ម៉ូតូអាចទៅ ស្វែងរកម៉ូតូនៅទីបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប។
លោក សៀក សោភា បន្តថាប្រតិបត្តិការនេះ តាមការណែនាំរបស់លោកប៉ោ វណ្ណនិត មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តសៀមរាប និងក្រោមការដឹកនាំបញ្ជារបស់លោក ថា ដាលុច មេបញ្ជាការរងទទួលការងារ ស្រាវជ្រាវ និងបង្ក្រាបបទល្មើស និងដោយមានការសម្របសម្រួលពី លោក មាស ច័ន្ទពិសិដ្ឋ ព្រះរាជអាជ្ញាអមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖សមត្ថកិច្ចខេត្តសៀមរាបបានចាប់ខ្លួនបុរសម្នាក់ ពីបទរំលោភសេពសន្ទវៈ លើកូនស្រីចុងខ្លួនឯង។
សមត្ថកិច្ចបានឲ្យដឹងថាការចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី០៩ ខែវិច្ឆិកា ម្សិលមិញ ដោយនគរបាលស្រុកស្វាយលើ។ ជនសង្ស័យឈ្មោះឈន់ ឈី ភេទប្រុស អាយុ៥៤ឆ្នាំ មានទីលំនៅឃុំបឹងមាលា ស្រុកស្វាយលើ។ ចំណែកជនរងគ្រោះឈ្មោះ ស .ន.ស អាយុ១១ឆ្នាំមុខរបរសិស្ស។ ហេតុការណ៍រំលោភកើតឡើង កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង១៥ នៅទ្រុងមាន់ក្រោយផ្ទះ។ ជនសង្ស័យបានសារភាពថា ពិតជាបានចាប់រំលោភពិតប្រាកដមែន។ ករណីខាងនេះសមត្ថកិច្ចកសាងសំណុំរឿងបញ្ជូនទៅខេត្តតាមនិតិវិធីច្បាប់៕SRP
ខេត្តសៀមរាប៖រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបបានរំលឹកខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៦៨ នៃទិវាបុណ្យឯករាជ្យជាតិ ៩ វិច្ឆិកា (៩ វិច្ឆិកា ១៩៥៣- ៩ វិច្ឆិកា ២០២១)។
ពិធីធ្វើនាព្រឹក ថ្ងៃទី០៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១នេះ នៅទីលានវិមានរំលឹកគុណអតីតវីរយុទ្ធជនខេត្ត ក្រោមវត្តមានលោកអ៊ាន ឃុនប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត ដោយ
មានការចូលរួមពីសំណាក់មន្ត្រីរាជការកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធជុំវិញខេត្តនិងសិស្សានុសិស្សផងដែរ។
សូមជម្រាបថាថ្ងៃនេះ គឺជាថ្ងៃដែលប្រទេសកម្ពុជាត្រូវប្រារព្ធខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៦៨ នៃទិវាបុណ្យឯករាជ្យជាតិ ៩ វិច្ឆិកា(៩ វិច្ឆិកា ១៩៥៣-៩ វិច្ឆិកា ២០២០) ដែលកម្ពុជាទទួលបានឯករាជ្យ ពីអាណានិគមនិយមបារាំង។ ទិវាបុណ្យឯករាជ្យជាតិ ៩ វិច្ឆិកា បានរំលឹកឲ្យឃើញពីព្រះរាជបេសកកម្មដើម្បីជាតិមាតុភូមិ និងប្រជារាស្ត្រខ្មែររបស់ព្រះករុណាព្រះបាទ សម្តេចព្រះនរោត្តម សីហនុ ព្រះបិតាឯករាជ្យជាតិ ព្រះបរមរតនកោដ្ឋ ដែលព្រះអង្គបានលះបង់ព្រះកាយពល និងព្រះបញ្ញាញាណ យ៉ាងក្លៀវក្លាបំផុតធ្វើការតស៊ូក្នុងក្របខ័ណ្ឌនៃព្រះរាជបូជនីកិច្ច ដើម្បីទាមទារឯករាជ្យដ៏ពិតប្រាកដនៅកម្ពុជា។ផ្តើមចេញពីគំរូព្រះវីរៈភាពនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមកិច្ចដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃប្រកបដោយ គតិបណ្ឌិតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សមេ្តចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានធ្វើឲ្យប្រទេសជាតិ ទាំងមូល មានកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍រីកចម្រើន លើគ្រប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង បានលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ កាន់តែមានភាពល្អប្រសើរឡើង ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ព្រមទាំងទទួលយកនូវក្រុមនិន្នាការនយោបាយ មកចូលរួមក្នុងការ អភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិហើយនៅក្នុងវិបត្តិកូវិដ១៩នេះសមេ្តចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ពីសុខភាព សាធារណៈជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដោយខិតខំស្វែងរកនូវវ៉ាក់សាំងការពារប្រឆាំងជម្ងឺកូវិដ១៩ ចាក់ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋបាន គ្រប់ៗគ្នា ចាប់ពីកុមារអាយុ៥ ឡើងទៅ ផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា ថ្ងៃ ៩ វិច្ឆិកា ទិវាបុណ្យឯករាជ្យជាតិ ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដើម្បីបង្ហាញពីឯករាជ្យជាតិខ្មែរ និងជាការឧទ្ទិសដល់ព្រះរាជបូជនីយកិច្ច របស់អតីត ព្រះមហាក្សត្រ ព្រះបាទសម្ដេចព្រះនរោត្តម សីហនុ ព្រះបរមរតនកោដ្ឋ ដែលព្រះអង្គ បានលះបង់ព្រះកាយពល និងព្រះបញ្ញាញាណ នៅក្នុងព្រះរាជបូជនីយកិច្ច ទាមទារឯករាជ្យ ពីអាណានិគមបារាំង នៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ១៩៥៣៕SRP